اخراج سفرای لبنان از عربستان و بحرین | DW | 30.10.2021

08/08/1400 10:27 ق.ظ

عربستان سعودی به دلیل اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره جنگ یمن سفیرش در لبنان را فراخواند و به سفیر لبنان ۴۸ ساعت وقت داد ریاض را ترک کند. بحرین نیز از سفیر لبنان خواست خاک این کشور را ظرف دو روز ترک کند.

عربستان سعودی به دلیل اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره جنگ یمن سفیرش در لبنان را فراخواند و به سفیر لبنان ۴۸ ساعت وقت داد ریاض را ترک کند. بحرین نیز از سفیر لبنان خواست خاک این کشور را ظرف دو روز ترک کند. قرداحی بر لزوم پایان جنگ در یمن تاکید کرده و گفت که خانه‌ها، ساختمان‌ها، روستاها و شهرها در یمن با جنگنده‌ها هدف قرار می‌گیرند.نخست وزیر و رئیس جمهور لبنان بلافاصله درباره واکنش عربستان گفتگو کردند.

آنها از وزیر اطلاع رسانی خواستند که"تصمیم مناسب" بگیرد. گفته می‌شود از وزیر اطلاع رسانی لبنان خواسته شده است برای کاهش تنش با عربستان استعفا دهد.

تصمیم عربستان برای ممنوعیت واردات از لبنان در زمانی صورت گرفته که لبنان دچار بحران شدید اقتصادی است. ارزش واحد پول این کشور حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و این کشور به شدت به ارز خارجی نیاز دارد. کشورهای عربی از جمله عربستان از بازارهای اصلی محصولات کشاورزی صادراتی لبنان به شمار می‌روند. تقریبا ۸۰ درصد از کل صادرات لبنان در سال ۲۰۱۹ وارد بازار این کشورها شده است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان با ابراز تاسف از اقدامات عربستان در قبال کشورش گفت که در حال برقراری تماس برای آرام کردن بحران پیش آمده با عربستان است. میقانی گفته است وزیر اطلاع رسانی قبل از تصدی این پست مصاحبه کرده بود و اظهاراتش بیانگر نظر دولت نیست.عربستان و ایران درگیر جنگی فرسایشی و نیابتی در یمن هستند. در لبنان نیز بین ایران و عربستان رقابت شدیدی برای تاثیرگذاری در سیاست‌های این کشور انجام می‌گیرد. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

بحرین شده یکی از استانهای عربستان 🤦 کارش درسته

افزایش تنش ریاض و بیروت بر سر اظهارات قرداحی: عربستان سفیر لبنان را اخراج کردوزارت امور خارجه عربستان سعودی روز جمعه هفتم آبان حکم اخراج سفیر لبنان در ریاض را صادر کرد و به او ۴۸ ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی، ریاض همچنین سفیر خود را از بیروت فراخوانده و کلیه واردات از لبنان را متوقف کرده است. این... از واقعیت عصبانی شد ه .باتمام ابزار جنگی مدرن هنوز کاری از پیش نبرده (عرب قصاب )

آمریکا دو بازرگان و یک عضو پارلمان لبنان را به دلیل فساد مالی تحریم کرد🔺آمریکا دو بازرگان و یک عضو پارلمان لبنان را به دلیل فساد مالی تحریم کرد ▪️وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه ششم آبان با صدور بیانیه‌ای گفت: «جهاد العرب، دانی خوری و جمیل سید در فساد گسترده در لبنان دست داردند و در فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرند.»

یک ماه با بازنشستگان ایران: اگر پاسخ ما را ندهید به اعتراض ادامه خواهیم دادفریب_نمیخوریم باید«مشتهای مبارزان»هوشمندانه وبمحل درست اصابت کند!بیایید آتش_زدن_مرکزکامپیوترها سایتهاودیتاسنترهاراهدف اصلی مبارزه خودمان قراردهیم تاریشۀ ارتزاقِ آخوندها_شیاطین_زمان ومزدورانشان قطع وخُشکونابود گردد!دستشان ازجیب مردم قطعونابودشوند!!! دیگر_بس_است منتظرنمیمانیم

فیسبوک در بحبوحه بحران حیثیتی نامش را به «متا» تغییر می‌دهدمدیرعامل فیسبوک گفت که این تغییر نام در راستای چشم‌انداز این شرکت برای پروژه حقیقت مجازی (متاورس) صورت می‌گیرد. این در حالیست که منتقدان شبکه اجتماعی فیسبوک بر این باورند که تغییر نام آن تنها تلاشی برای منحرف کردن اذهان عمومی از «اسناد فیسبوک» است. از انجیل ، متی 7:7 رو بخونید آخرین پیامی که دو سه شب پیش برای فایل خودم ارسال کردم بسیار زیباست این پیام ده دقیقه دیگه حذف میشه

کشورهای «گروه ۲۰» برابری واکسیناسیون در جهان را در رم به بحث می‌گذارند🔺کشورهای «گروه ۲۰» برابری واکسیناسیون در جهان را در رم به بحث می‌گذارند گزارش جدید گروه مبارزه با فقر «وان» نشان می‌دهد از بیش از ۶۵۷ میلیون دز واکسن وعده داده شده توسط کشورهای گروه ۲۰، حدود ۴۴ درصد تحویل داده شده است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

هشدار AFC به وزارت ورزش: استقلال یا پرسپولیس را رها کنید!صدور مجوز حرفه‌ای برای دو باشگاه پرطرفدار پایتخت امسال با مشکل بزرگی رو به رو شد است.

پادشاهی بحرین نیز پس از عربستان به سفیر لبنان دستور داد ظرف دو روز خاک این کشور را ترک کند.جورج قرداحی با حضور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که حزب‌الله لبنان نیز به‌عنوان یک گروه مسلح مثل حوثی‌ها از خاک خود دفاع می‌کند.

قرداحی بر لزوم پایان جنگ در یمن تاکید کرده و گفت که خانه‌ها، ساختمان‌ها، روستاها و شهرها در یمن با جنگنده‌ها هدف قرار می‌گیرند.نخست وزیر و رئیس جمهور لبنان بلافاصله درباره واکنش عربستان گفتگو کردند. آنها از وزیر اطلاع رسانی خواستند که"تصمیم مناسب" بگیرد. گفته می‌شود از وزیر اطلاع رسانی لبنان خواسته شده است برای کاهش تنش با عربستان استعفا دهد.

تصمیم عربستان برای ممنوعیت واردات از لبنان در زمانی صورت گرفته که لبنان دچار بحران شدید اقتصادی است. ارزش واحد پول این کشور حدود ۹۰ درصد سقوط کرده و این کشور به شدت به ارز خارجی نیاز دارد.

کشورهای عربی از جمله عربستان از بازارهای اصلی محصولات کشاورزی صادراتی لبنان به شمار می‌روند. تقریبا ۸۰ درصد از کل صادرات لبنان در سال ۲۰۱۹ وارد بازار این کشورها شده است.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان با ابراز تاسف از اقدامات عربستان در قبال کشورش گفت که در حال برقراری تماس برای آرام کردن بحران پیش آمده با عربستان است. میقانی گفته است وزیر اطلاع رسانی قبل از تصدی این پست مصاحبه کرده بود و اظهاراتش بیانگر نظر دولت نیست.عربستان و ایران درگیر جنگی فرسایشی و نیابتی در یمن هستند. در لبنان نیز بین ایران و عربستان رقابت شدیدی برای تاثیرگذاری در سیاست‌های این کشور انجام می‌گیرد.

عربستان سعودی حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌شناسد. در ارتباط با تنش کنونی نیز وزارت امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرده است حزب‌الله لبنان به جای دولت لبنان تصمیم می‌گیرد و از این کشور به‌عنوان یک پایگاه برای تحقق پروژه‌های خود استفاده می‌کند.

عربستان گفته است بنادر در لبنان تحت کنترل حزب‌الله قرار دارد و به‌رغم تمام هشدارها حمل‌و‌نقل مواد مخدر به همراه کالاهای صادراتی از لبنان به عربستان سعودی متوقف نشده است.انفجار سهمگینی که در روز سه‌شنبه چهارم اوت در بیروت رخ داد، می‌تواند پیامدهای گسترده سیاسی، اجتماعی و امنیتی در پی داشته باشد.هنوز شمار رسمی کشته‌شدگان اعلام نشده است. برخی از منابع آگاه در لبنان شمار قربانیان را ۱۵۰ تا ۱۸۰ نفر تخمین می‌زنند.ناكارآمدی دولت و فساد گسترده در لبنان بار دیگر خود را در مدیریت اوضاع نابسامان پس از فاجعه بیروت به نمایش گذاشت. مخالفان تصاویر مقوایی میشل عون رئیس جمهوری، حسن نصرالله رهبر حزب‌الله و حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان را به دار آویختند.سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به لبنان برای کمک به آسیب‌دیدگان با واکنش‌های متفاوتی روبرو شده است.ناآرامی‌های روزهای اخیر به درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در بیروت انجامید.تظاهرکنندگان خشمگین دست به اشغال ساختمان وزارت خارجه لبنان زدند.مخالفان با نصب پلارکاردهایی خواهان خروج نظامیان و تسلیحات از شهر بیروت شدند.به گفته منابع رسمی، در درگیری‌های دیروز یک مامور پلیس کشته و ۱۴ غیرنظامی زخمی شده‌اند.پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان دست به پرتاب گاز اشک‌آور زد. مخالفان نیز در مقابل گاز اشک‌آور را به سوی ماموران پرتاب کردند.معترضان می‌گویند دیگر خواهان اصلاحات نیستند و باید با یک انقلاب تمامی سیاستمداران را از کار برکنار کرد.مجروحان نا‌آرامی‌های اخیر به بیمارستان‌های بیروت منتقل شدند.تصویر میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، زیر پای معترضان. مخالفان میشل عون را حامی حزب‌الله لبنان می‌دانند.نیروهای امدادی در حال کمک‌رسانی به معترضان مجروح در بیروت هستند.هزاران نفر در بیروت خواستار برکناری دولت و سیاستمداران فاسد شدند.در نا‌آرامی‌های اخیر در بیروت زنان حضوری گسترده داشتند.با راکت تنیس علیه گاز‌اشک‌آور