اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان بر سر طرح «جوانی جمعیت» ادامه دارد

02/08/1400 04:34:00 ق.ظ

مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید در طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» تسهیلاتی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده است؛ اما شورای نگهبان می‌گوید کمک‌های پیش‌بینی‌ شده امکان اجرایی شدن ندارد.

مجلس, شورای_نگهبان

🔺 اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان بر سر طرح «جوانی جمعیت» ادامه دارد ▪ مجلس می‌گوید در این طرح تسهیلاتی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده است؛ اما شورای_نگهبان می‌گوید کمک‌های پیش‌بینی‌ شده امکان اجرایی شدن ندارد. ⬇ بیشتر بخوانید:

مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید در طرح «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» تسهیلاتی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده است؛ اما شورای نگهبان می‌گوید کمک‌های پیش‌بینی‌ شده امکان اجرایی شدن ندارد.

خبرگزاری مهر روز شنبه اول آبان به نقل از امیرحسین بانکی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس، نوشت در طرح جوانی جمعیت تسهیلاتی در زمینه‌های بهداشتی، معیشتی، اقتصادی، و آموزشی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده و به گفته او این طرح، غربالگری را که تاکنون برای آن قانونی وجود نداشت، قانون‌مند کرده است.

اشاره این نماینده به مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمستان سال ۹۹ درباره «حذف غربالگری اجباری جنین و تغییرات در قانون سقط جنین مبتلا به بیماری» است که با مخالفت‌های گسترده رو به رو شد.صالح قاسمی، جمعیت‌شناس، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر «شرایط اقتصادی» و «قوانین و سیاست‌های جمعیتی» را از مانع‌های پیش روی فرزندآوری بر شمرده است.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

علّت پیر شدن جمعیت در ایران اینه : دخترها زن افراد سن بالاتر که پولدارن نمیشن پسرِ همسن میخوان؛؛ پسرهای همسن هم خرج زندگی و از عُهده گرانی ها بربیایند توانایی ندارند زن بگیرن و تشکیل خانواده بدن ؛؛ پس در نتیجه جمعیت ایران دارد پیر میشود ؛؛ والسلام نامه تمام؛😁😁✋✋

واکنش ترکیه به تصمیم شورای عالی برنامه‌ریزی اسرائیل درباره کرانه باختریوزارت امور خارجی ترکیه تصمیم شورای عالی برنامه‌ریزی اسرائیل برای تصویب ساخت واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

نشست شورای اروپا بدون تصمیم روشن درباره لهستان پایان یافتبا وجود جدال کلامی روز اول میان نخست وزیر لهستان و رئیس کمیسیون اروپا، اورزولا فن درلاین و شارل میشل در کنفرانس مطبوعاتی پس از اجلاس شورای اتحادیه اروپا، موضع قاطعی در برابر لهستان نگرفتند.

اردوغان: تحت رهبری ترکیه همراه با اعضای شورای ترک به کشورهای آفریقایی واکسن کرونا کمک خواهیم کرداردوغان: تحت رهبری ترکیه همراه با اعضای شورای_ترک به کشورهای آفریقایی واکسن کرونا کمک خواهیم کرد

ترافیک نگران کننده در تهران/ تاکید پلیس بر تغییر ساعت طرح ترافیکترافیک نگران‌کننده در تهران فرمانده انتظامی تهران: ترافیک تهران بخصوص در عصرها و ساعات ابتدایی شهر کلافه‌کننده شده ما از نگرانی مردم در این زمینه باخبریم حتما باید تغییری جدی در ساعات اجرای طرح ترافیک در تهران انجام شود باید فکری برای حل این مشکل کنیم اگر شما نگران بودید قطعا تا الان کاری می کردید یا حداقل برنامه ای داشتید که به مردم ضربه نزند اما متاسفانه وقتی صداتون در میاد که مشکل امان مردم را می بره شهردار ر بگیرید اعدام کنید درست میشه

برخی مدیران گوشی‌های آیفون و خودروهای لوکس شهرداری کرج را پس نداده‌اند!سخنگوی شورای شهر کرج: *برخی مدیران گوشی‌های آیفون و خودروهای لوکس شهرداری کرج را پس نداده‌اند! *طرح ساماندهی اموال در شورای شهر کرج مطرح شده است *با اجرای این طرح دست درازی به بیت المال قطع می‌شود

آمریکا: مذاکرات اتمی وین باید از جایی که متوقف شد ادامه پیدا کندند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با تاکید بر ضرورت از سرگیری مذاکرات وین گفت، رایزنی‌های اتمی با ایران باید در ادامه دور ششم مذاکرات باشد.ند گوه خورد مادرجنده ، ریدم_به_اسلام ریدم_به_جمهوری_اسلامی

این طرح در واکنش به «خطر کاهش جمعیت و مواجهه با سالمندی» در ایران در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است.وزارت امور خارجی ترکیه تصمیم شورای عالی برنامه‌ریزی اسرائیل برای تصویب ساخت واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد.Aa رهبران شورای اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا، عصر جمعه در پایان اجلاس دو روزه رهبران ۲۷ کشور عضو، با وجود تاکید بر اهمیت اصول بنیادین حاکمیت قانون، تقدم قوانین اروپایی بر قوانین داخلی و استقلال قوه قضائیه از اعلام موضع روشن درباره لهستان خودداری کردند.22.

خبرگزاری مهر روز شنبه اول آبان به نقل از امیرحسین بانکی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مجلس، نوشت در طرح جوانی جمعیت تسهیلاتی در زمینه‌های بهداشتی، معیشتی، اقتصادی، و آموزشی برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده و به گفته او این طرح، غربالگری را که تاکنون برای آن قانونی وجود نداشت، قانون‌مند کرده است. اشاره این نماینده به مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمستان سال ۹۹ درباره «حذف غربالگری اجباری جنین و تغییرات در قانون سقط جنین مبتلا به بیماری» است که با مخالفت‌های گسترده رو به رو شد.10. صالح قاسمی، جمعیت‌شناس، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر «شرایط اقتصادی» و «قوانین و سیاست‌های جمعیتی» را از مانع‌های پیش روی فرزندآوری بر شمرده است. رئیس دولت راست‌گرای لهستان همچنین برخورد بروکسل با ورشو را غیرصادقانه خواند اتحادیه اروپا را به «باج‌گیری سیاسی» متهم کرده بود. آقای قاسمی، با اشاره به سیاست تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در دهه های ۷۰ و ۸۰ گفت که این سیاست «بدون رصد» اجرا شد و ایران را به آستانه «ابربحران جمعیت» رساند. در این بیانیه تاکید شده که اقدام اسرائیل برای درج نام 6 سازمان مدافع حقوق بشر فلسطینی در لیست گروه‌های تروریستی و ممانعت از فعالیت‌های این سازمان‌ها در سرزمین‌های تحت اشغال اسرائیل نیز مغایر با حقوق بشر و قوانین بین‌المللی است. نهادهای رسمی در ایران، با ابراز نگرانی نسبت به «پیری» جمعیت کشور، نرخ رشد جمعیت را کمتر از یک درصد اعلام کرده‌اند و می‌گویند این رقم در سال‌های پیش رو به صفر می‌رسد. اردوغان: مردم آفریقا در مواجهه با یک بحران بزرگ بهداشتی (کرونا) تنها ماندند و هیچ کمکی که بتواند به آنها در مبارزه با این بیماری کمک کند، دریافت نکردند.

سیاست کنترل جمعیت با شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» از زمان ریاست‌جمهوری هاشمی رفسنجانی، سال‌ها در دستور کار جمهوری اسلامی قرار داشت، اما آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۱۳۹۱ با عذرخواهی این سیاست را «خطا» دانست و گفت: «مسئولان کشور در این باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم. وزارت امور خارجه ترکیه همچنین جامعه بین‌المللی را به اقدام برای برقراری صلح و ثبات پایدار در منطقه و حفاظت از سرزمین‌ها و حقوق مردم فلسطین دعوت کرد. این تلاش برای کاهش تنش در بلوک اروپایی در حالی در پیش گرفته شده که تمام کشورهای عضو با بحران افزایش شدید قیمت سوخت و حتی کمبود مواد اولیه و در بعضی موارد کالاهای مصرفی روبه‌رو هستند. این را خدای متعال و تاریخ بر ما ببخشد.» تشویق عالی‌ترین مقامات جمهوری به فرزندآوری و ادامه سیاست افزایش جمعیت در حالی است که ایران هم اکنون با چالش‌های عمده‌ای نظیر کم‌آبی مواجه است. .