اختلاف آلمان و فرانسه بر سر تحریم سیاسی المپیک زمستانی پکن | DW | 10.12.2021

19/09/1400 11:11 ق.ظ

رئیس جمهور فرانسه با بایکوت سیاسی بازی‌های المپیک زمستانی پکن مخالفت کرد. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان اما گفته که برلین در رایزنی با دیگر کشورهای اروپایی درباره این تحریم تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهور فرانسه با بایکوت سیاسی بازی‌های المپیک زمستانی پکن مخالفت کرد. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان اما گفته که برلین در رایزنی با دیگر کشورهای اروپایی درباره این تحریم تصمیم خواهد گرفت. پیش از این نیکولا بیر، نایب رئیس پارلمان اروپا خواستار تحریم کامل بازی‌های المپیک زمستانی شده بود.

این سیاستمدار آلمانی از حزب دموکرات آزاد که در دولت ائتلافی آلمان نیز حضور دارد، در گفتگو با گروه رسانه‌ای"فونکه" اعلام کرد، تحریم دیپلماتیک"کم‌ترین" اقدامی است که می‌توان از غرب انتظار داشت.

بیر با اشاره به"سرکوب وحشیانه اویغورها، تجاوز چین به هنگ کنگ و تایوان" تاکید می‌کند، به نفع آمریکا و اتحادیه اروپا نیست که تنها نظاره‌گر باشند.اما یافتن یک رویکرد مشترک در غرب بسیار دشوار خواهد بود. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مخالف بایکوت دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن است و از تصمیم احتمالی اتحادیه اروپا در این زمینه انتقاد کرده است.

او گفته که تحریم صرفا دیپلماتیک، اما نه ورزشی، اقدامی"بسیار کوچک و نمادین" خواهد بود و باید تصمیم روشنی گرفته شود: «یا ورزشکاران اعزام نشوند و یا باید تلاش کرد با"اقدامات مفید" اوضاع را تغییر داد.» موضع مکرون برخلاف دیگر کشورهای غربی از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و بریتانیاست که تحریم دیپلماتیک بازی‌های پکن را اعلام کرده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

تحریم حقوق بشری امریکا وسط مذاکرات اتمی با ایران: اوضاع عادی نیست

چالش‌های پیش‌روی دولت جدید آلمان؛ مقابله با کرونا و رویکردی نو در قبال مسکو و پکناولاف شولتس روز چهارشنبه در راس ائتلاف «چراغ راهنمایی» سکان هدایت آلمان را از آنگلا مرکل، یکی از موفق‌ترین رهبران اروپا دراختیار گرفت. با این وجود دولت شولتس با چالش‌های متعددی برای اداره کشور روبروست. مهمترین چالش‌های پیش روی دولت جدید آلمان چیست؟ فقط بنفش

صدراعظمی اولاف شولتس و تغییرات احتمالی در آلمان؛ گفتگو با مشاور علمی بوندستاگآرش سرکوهی، مشاور علمی پارلمان آلمان معتقد است که به دلیل به قدرت رسیدن نخستین دولت با سه حزب ائتلافی دست کم در ماه‌های اول شاهد تغییرات بنیادین و کلی نسبت به دوران آنگلا مرکل نخواهیم بود.

دادستانی فرانسه: فرد مظنون به مرتبط با قتل خاشقجی آزاد شد | DW | 08.12.2021دادستانی پاریس اعلام کرد، فردی که مظنون به مشارکت در قتل جمال خاشقجی، خبرنگار عربستانی بود و در فرودگاه پاریس دستگیر شد، آزاد شده است. سفارت عربستان گفته بود این فرد ارتباطی با قتل نداشته و خواستار آزادی فوری او شده بود. چند تا هواپیما به عربستان می فروشه بعد اینو ول میکنه میگه اشتباه شده .. شبيه ظريفه، من تا حالا فكر ميكردم يارو اسمش قاشقچي بوده عه بن سلمان کسکش بلخره پولش رنگ داد؟

تماس تلفنی بورل با عبداللهیان و دیدار مورا با گروسی همزمان با از سر گیری مذاکرات ویندر بحبوحه تلاش کشورها برای احیای برجام، مدیرمسئول روزنامه کیهان خواستار بسته شدن تنگه هرمز «به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی» در پاسخ به خطراتی شد که به گفته او منافع ملی ایران را تهدید می‌کند.

اولاف شولتس در مقر صدراعظم آلمان قدرت را از آنگلا مرکل تحویل گرفتصدراعظم جدید آلمان قرار است روز جمعه پیش از سفر به بروکسل برای دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به پاریس برود. ۴ سال بود هی میگفتن مرکل رفت،میره،خواهد رفت!! هنوزم باورم نمیشه که رفته؟ البته مرکل رو به شخصه انسان شریفی می‌دانم و دوستش دارم... کیرش دهن ترامپ و بایدن

آنالنا بربوک، درنخستین سفر خارجی خود در مقام وزیر خارجه آلمان، به فرانسه رفته است. بربوک در پاریس گفت وقتی یک ورزشکار زن ادعاهایی را مطرح می کند، باید در سطح بین‌المللی شنیده شود. اشاره او به تنیس‌باز مشهور چینی پنگ شوآی است که پس از طرح اتهامات تجاوز جنسی علیه یکی از مقامات ارشد حزب تحت فشار قرار گرفت.وزیر خارجه آلمان اعلام کرده که برلین در رایزنی با شرکای اروپایی در باره تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی چین تصمیم خواهد گرفت.

پیش از این نیکولا بیر، نایب رئیس پارلمان اروپا خواستار تحریم کامل بازی‌های المپیک زمستانی شده بود. این سیاستمدار آلمانی از حزب دموکرات آزاد که در دولت ائتلافی آلمان نیز حضور دارد، در گفتگو با گروه رسانه‌ای"فونکه" اعلام کرد، تحریم دیپلماتیک"کم‌ترین" اقدامی است که می‌توان از غرب انتظار داشت.

بیر با اشاره به"سرکوب وحشیانه اویغورها، تجاوز چین به هنگ کنگ و تایوان" تاکید می‌کند، به نفع آمریکا و اتحادیه اروپا نیست که تنها نظاره‌گر باشند.اما یافتن یک رویکرد مشترک در غرب بسیار دشوار خواهد بود. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مخالف بایکوت دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن است و از تصمیم احتمالی اتحادیه اروپا در این زمینه انتقاد کرده است.

او گفته که تحریم صرفا دیپلماتیک، اما نه ورزشی، اقدامی"بسیار کوچک و نمادین" خواهد بود و باید تصمیم روشنی گرفته شود: «یا ورزشکاران اعزام نشوند و یا باید تلاش کرد با"اقدامات مفید" اوضاع را تغییر داد.»

موضع مکرون برخلاف دیگر کشورهای غربی از جمله آمریکا، کانادا، استرالیا و بریتانیاست که تحریم دیپلماتیک بازی‌های پکن را اعلام کرده‌اند. این کشورها گفته‌اند که دیپلمات‌های خود را به دلیل نقض حقوق بشر در چین به بازی‌های المپیک نمی‌فرستند.

چین کشورهای تحریم‌کننده را تهدید کرده است که این اقدام عواقب بدی خواهد داشت.

بازی‌های المپیک از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ در چین برگزار می‌شود. با توجه به پاندمی کرونا و محدودیت‌ها احتمال داده می‌شود تنها چند تن از سران کشورها و دولت‌ها به پکن سفر کنند.