ا خ ت ل ا لgps, کوهنوردان

ا خ ت ل ا لgps, کوهنوردان

اختلال GPS کشور چه نقشی در جمعه سیاه کوهنوردان داشت؟

#اختلالGPS کشور چه نقشی در جمعه سیاه #کوهنوردان داشت؟ 🔹روز سیاه کوهنوردان ایران فقط جامعه را محزون نکرد بلکه این حادثه و کشته‌ها و مفقودی‌های پس از آن، ماجرای اختلال جی‌پی‌اس در مناطق شمالی تهران را هم مجدداً بر سر زبان‌ها انداخت.

28/12/2020 04:05:00 ب.ظ

اختلالGPS کشور چه نقشی در جمعه سیاه کوهنوردان داشت؟ 🔹روز سیاه کوهنوردان ایران فقط جامعه را محزون نکرد بلکه این حادثه و کشته‌ها و مفقودی‌های پس از آن، ماجرای اختلال جی‌پی‌اس در مناطق شمالی تهران را هم مجدداً بر سر زبان‌ها انداخت.

روز سیاه کوهنوردان ایران فقط جامعه را محزون نکرد بلکه این حادثه و کشته‌ها و مفقودی‌های پس از آن، ماجرای اختلال جی‌پی‌اس در مناطق شمالی تهران را هم مجدداً بر سر زبان‌ها انداخت. موضوعی که البته کوهنوردان بیش از سایر مردم با آن آشنایی داشتند.

 برف، بوران، باد شدید و البته بهمن سبب شد تا به این لحظه12 نفر از کوهنوردانی که آن روز به نیت صعود به یکی از قله‌ها راهی کوهستان شدند، دیگر هیچ وقت به خانه برنگردند.بعد از گذشت 2 روز از حادثه، جمعیت هلال‌احمر پایان عملیات را با 11 کشته اعلام کرد، البته مجموع تعداد کشته‌های پنج دی‌ماه 12 نفر بود اما یک نفر از آنها در عملیات امداد و نجات هلال احمر زنده پیدا و به مرکز درمانی منتقل شد، اما در  بیمارستان جانش را از دست داد.

واکنش آمریکا به اعتراضات ایران: خشونت علیه معترضان را محکوم می‌کنیم و کندی اینترنت را زیرنظر داریم دادستانی آلمان پزشک سوری را به جنایت علیه بشریت متهم کرد؛ تلاش برای عقیم کردن زندانیان یکی از اتهامات او پلیس اصفهان می‌گوید به زنان گواهینامه موتورسیکلت نمی‌دهد؛ کانون مدافعان حقوق بشر واکنش نشان داد

 کلکچال، دارآباد و آهار مناطقیبود که حادثه ریزش بهمن و به دنبال آن گرفتار شدن کوهنوردان در آن رخ داد و اگرچه مثلاً در توچال هم بوران شدید و از کار افتادن تله‌کابین مشکل‌آفرین شده بود، اما تلفات جانی گسترده نداشت. در پایان، محسن محمدی، هادی بهادری، یحیی انصاری، اشکان رضوانی نراقی، علی رضا قاضی زاهدی، اصغر کنعانی، میر هوشنگ سرآبادی و اسماعیل جلیله‌وند در کلکچال، وروش کاشفیان در توچال، سید مصطفی فاطمی در آهار و افسل و مهدی ثابت‌قدم در دارآباد اسامی افرادی است که ابتدا مفقودی‌شان اعلام شد و در نهایت هم مشخص شد که جان‌شان را از دست داده‌اند.

 اختلال GPS و گم شدن برخی از کوهنوردان حالا سه روز از آن حادثه گذشته، جامعه کوهنوردی عزادار است و مسئولان هواشناسی هم تاکید کرده‌اند که در روزهای پیش از پنج دی‌ماه، هشدارهای زیادی درباره وضعیت هوا داده شده بود. اما در میانه تمام اظهارنظرات در این باره یک موضوع جدید هم پا گرفته و آن ماجرای اختلال جی‌پی‌اس در شمال شهر تهران است. اختلالی که کوهنوردان بیشتر آن را تجربه کرده‌اند. headtopics.com

  استفاده از جی‌پی‌اس نقش پررنگی در مسیریابی هنگام کوهنوردی دارد. این موضوع به خصوص در فصل زمستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا بارش برف سراسر کوهستان را یکرنگ می‌کند و شناسایی مسیر و منطقه دشوار می‌شود.  ماجرا از این قرار است که به گزارش بسیاری از کوهنوردان، به ویژه در شبکه‌های اجتماعی، ابزارها و برنامه‌های مربوط به جی‌پی‌اس که کار مسیریابی و همچنین ثبت آنها را بر عهده دارند مدتی است در شمال شهر تهران و به خصوص در قله‌های شمال شهر دچار اختلال می‌شوند. نکته قابل توجه اینکه این مسیریاب‌ها در بسیاری از مواقع به جای اینکه مثلاً حوالی مسیر صعود به قله توچال را نشان دهند، یا چند خط بی‌معنی را نشان می‌دهند یا در حدود منطقه فرودگاه مهرآباد ثبت می‌شوند.

 کدام کوهنوردان GPS داشتند؟ البته هنوز معلوم نیست آیا کوهنوردانی که روز جمعه عازم قلل تهران شده بودند اساساً از مسیریاب اینترنتی استفاده کرده‌اند یا خیر. برخی از آنها کوهنوردان حرفه‌ای نبودند و طبعاً تجهیزات و ابزارآلات حرفه‌ای هم نداشتند، اما در میان آنها تعدادی از کوهنوردان قدیمی و باتجربه هم حضور داشتند. از جمله سید مصطفی فاطمی از مربیان باشگاه کوهنوردی تهران که در قالب یک گروه 21نفره راهی قله قلعه‌دختر در منطقه آهار شده بود. سقوط بهمن آغازگر حادثه و مصدومیت برای این گروه شد و در نهایت هم از بین تمام 21 کوهنورد حاضر در این گروه فاطمی جان سپرد.  نکته قابل توجه اینکه تصاویر منتشرشده از این گروه نشان می‌دهد مسیر انتخاب‌شده برای رسیدن به قله مسیر مناسب روز زمستانی نبوده است؛ موضوعی که باشگاه کوهنوردی تهران با وجود انتشار بیانیه‌های مختلف در این باره، واکنش روشنی نسبت به آن نشان نداد. اگرچه مسیر این گروه اشتباه بوده، اما مشخص هم نیست که آیا این خطا به اختلال جی‌پی‌اس ارتباطی داشته یا خیر. نکته قابل توجه اینکه عمده گزارش‌های اختلال جی‌پی‌اس در قله‌های شمال تهران و مشخصاً توچال بیشتر دیده می‌شود.

 رئیس فدراسیون کوهنوردی: هیچ کسی به خاطر اختلال GPS گم نشد نکته‌ای که رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی هم آن را تایید کرد، اما توضیح داد که این اتفاقات هیچ ارتباطی با موضوع مسیریابی نداشته است. او درباره این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: «اختلال جی‌پی‌اس در کوه‌های شمال تهران وجود دارد ولی به جرات می‌گویم که هیچ‌کدام از افراد حادثه‌دیده به خاطر این مشکل گم نشده‌اند. کنار یکی از اجساد، یک دستگاه جی‌پی‌اس هم پیدا شده است اما مشخص نیست این فرد از دستگاه خود استفاده کرده بود یا نه. وقتی شما پیش از حرکت، بر اساس مسیریابی دستگاه جی‌پی‌اس حرکت کنید، حتی در صورت اختلال در سیستم هم دستگاه شما مسیر از قبل مشخص‌شده را نشان می‌دهد و چیزی تغییر نمی‌کند. در چنین شرایطی اگر پس از پایان صعود خروجی بگیرید، دستگاه دچار خطا می‌شود ولی این مساله خللی در نحوه صعود ایجاد نمی‌کند.»

 به گفته زارعی، اختلال در جی‌پی‌اس از حدود 2 سال پیش وجود دارد و دلیل آن هم مشخص نیست، اما اختلال فقط در کوه‌های شمال تهران رخ می‌دهد و به عنوان مثال در مناطقی مثل آهار ایجاد نمی‌شود. البته نباید فراموش کرد که به طور کلی، استفاده از جی‌پی‌اس آنچنان هم در بین کوهنوردان کشور و برای صعودهای داخلی مرسوم نیست. حرفه‌ای‌ها که مسیر را از بر هستند و اساساً خود را چندان نیازمند چنین ابزاری نمی‌دانند و مبتدی‌ها هم عموماً توان خریدن چنین وسیله‌ای را در میان هزاران ابزار کاربردی و گران‌قیمت دیگر ندارند. ضمن اینکه کار کردن با این ابزار هم خود به آموزش نیاز دارد. عمده استفاده از جی‌پی‌اس برای کوهنوردانی است که می‌خواهند مسیر رفت و آمدشان را روی برنامه‌های ورزشی موبایل خود ثبت کنند. headtopics.com

شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب واکنش‌ها به سیلی خوردن و اعدام طنزپرداز قندهاری به دست طالبان بازداشت 20 فعال مدنی ترک در تظاهرات حمایت از خوزستان

 خطای انسانی صورت گرفت؟  ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

المپیک2020 | مسیری که پنجمین رشته ورزشی ایران را در تاریخ المپیک به مدال رساند- فیلم گفتگو - مستند تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

سامانه اختلاگر شاهین نزاجا که روی پشت بام های تهران نصب شده باعث اختلال جی پی اس شده یعنی این سامانه دقیقا کار سامانه جی پی اس اسکوفین روانجام میده ومانع از دستیابی کاربر به مکان واقعی میشود کوهنورد

حادثه طبیعی یا اختلال در جی‌پی‌اس؛ عامل جان باختن کوهنوردان در حادثه بهمن چیست؟اختلال در سامانه جی‌پی‌اس در مناطق وسیعی از کشور مساله تازه‌ای نیست، این بار اما از دست دادن تعدادی از هموطنان‌مان در مناطقی که سامانه ردیابی جغرافیایی دچار مشکل است، فرصت مناسبی است تا به مطالبه بازماندگان این حادثه، یعنی شفاف‌سازی، پاسخ داده شود. elhamnadaf خانم نداف خدا لعنت کنه مدیران این اب و خاک رو

بارش سنگین برف در آلمان؛ اختلال در برنامه قطارها و پروازها | DW | 30.01.2021برف در این روزها بخش‌های زیادی از آلمان را سفیدپوش کرده است. به ویژه مناطق شمالی این کشور و همچنین برلین، پایتخت آلمان شاهد بارش شدید برف بوده‌اند. حرکت قطارها و پرواز‌ از برخی فرودگاه‌ها با اختلال همراه بوده است.

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در میانمار همزمان با اختلال در دسترسی به اینترنتانجمن حمایت از زندانیان سیاسی در میانمار اعلام کرده است که از زمان کودتای نظامیان تاکنون ۱۶۰ نفر بازداشت شده‌اند.

آمریکا هکرهای «مستقر در روسیه» را به ایجاد اختلال در خطوط نفتی خود متهم کردپلیس فدرال آمریکا نیز پیش از این با انتشار بیانیه‌ای ضمن متهم کردن این شبکه تبهکاری موسوم به «دارکساید» گفته بود: «گروه دارکساید مسئول به خطر انداختن شبکه‌های خط لوله کلونیال پایپلاین است.» این بخشی از همون «آرزوی سلامتی» پوتین برای بایدنه.

اختلال جی پی اس در حوادث ارتفاعات تهران نقش داشت؟اختلال جی پی اس در حوادث ارتفاعات تهران نقش داشت؟ رئیس فدراسیون کوهنوردی می‌گوید که مشکلات جی‌پی‌اس در در حادثه توچال و ارتفاعات تهران هیچ تاثیری نداشته است.