اختصاصی ایران‌وایر؛ مهدی تاج کنداکتور صداوسیما را می‌نویسد

09/10/2019 10:00:00 ق.ظ

نامه‌هایی با مهر محرمانه‌ که «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال برای رییس سازمان صداوسیما ارسال کرده نشان می‌دهد که شخص مهدی تاج، در تبیین و تنظیم کنداکتورها و حتی محتوای تولیدی برنامه‌های این رسانه نقشی مستقیم دارند. گزارش اختصاصی ایران وایر👇 اخبار_ایران

دربی تهران به میزبانی استقلال روز یکشنبه ۳۱ شهریور در ورزشگاه آزادی برگزار شد.، در نامه خود نشانه‌‌هایی کامل از سیاست‌زدگی را دارد.مورد نخست، ارزیابی و انتخاب «مجری» یا «گزارشگر» باتجربه برای پرهیز از بیان مسایل «حاشیه‌ای، انحرافی و غیرفنی در زمان گزارش بازی» است.

در سومین بند با توصیه رییس فدراسیون برای «تهیه و پخش کلیپ از فعالیت‌های فرهنگی هواداران دو تیم در مناسبت‌های مذهبی به‌ویژه محرم» باهدف «اتحاد هواداران» عنوان شده است.در روز بازی تیم ملی ایران و کره جنوبی کرد. همین‌طور مصاحبه با تماشاگران دو تیم که قصد ورود به ورزشگاه را داشتند نیز نشان می‌داد که منویات رییس فدراسیون فوتبال ایران به‌خوبی در سازمان صداوسیما اجرا می‌شود.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

صداوسیما و ناجا اجازه ورود زنان عکاس و خبرنگار را ندادند

ترامپ دوباره ترکیه را تهدید کرد: هرگز کردها را به حال خود رها نمی‌کنیمدوناد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا روز سه‌شنبه اظهار داشت كه هرگز كردها را در سوریه به حال خود رها نکرده

میلان سرمربی خود را اخراج کرد؛ گزینه جدید خشم هواداران را برانگیختمارکو جامپائولو پس از تنها ۱۱۱ روز حضور روی نیمکت روسونری از سمت خود اخراج شد

کنشگران زیست محیطی گاو وال‌استریت را خون‌آلود کردندمعترضان جنبش «شورش علیه انقراض» در نیویورک بر روی گاو وال استریت نماد رشد بازار بورس رفتند و با ریختن رنگ قرمز بر آن، بطور نمادین زخمی بودن آنرا پیش چشم رهگذاران به نمایش گذاشتند. به جای اینهمه توضیح عکسشو میذاشتی راحت تر نبود؟ نترس ترویج خشونت نمیشه.👇

نیوزیلند؛ کنشگران مقابله با تغییرات اقلیمی یک بانک را اشغال کردندجنبش «شورش علیه انقراض» به تغییرات اقلیمی معترضند و در پی آن هستند که با استفاده از «نافرمانی مدنی» در برابر شرکت‌های بزرگ بایستند.

انتقاد آیت‌الله نوری‌همدانی ا‌ز هنجارشکنی‌های بی‌حجابی در جامعه- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ـ مرجع تقلید شیعیان ‌با انتقاد ا‌ز هنجارشکنی‌های بی‌حجابی در جامعه گفت: صداوسیما و مراکز اداری باید با هماهنگی با یکدیگر به ترویج عفاف و حجاب در جامعه بپردازند.

نامه‌هایی با مهر محرمانه‌ای که «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال برای «عبدالعلی علی‌عسگری» رییس سازمان صداوسیما و بعد حراست این سازمان برای معاونت‌های شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیون ارسال کرده‌اند نشان می‌دهد که فدراسیون فوتبال ایران و شخص مهدی تاج، در تبیین و تنظیم کنداکتورها و حتی محتوای تولیدی برنامه‌های این رسانه نقشی مستقیم دارند.برخلاف تصور خبرنگاران و عکاسان زن ایرانی که برای به دست آوردن کارت ورود به ورزشگاه آزادی مسیر وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال را طی می‌کنند، صداوسیما و یگان ویژه ناجا مخالف اصلی حضور آن‌ها در بازی روز پنج‌شنبه هستند.است.Aa باشگاه آث میلان ایتالیا، مارکو جامپائولو، سرمربی خود را اخراج کرد.

رییس فدراسیون فوتبال ایران طی دو هفته اخیر برنامه‌های صداوسیما را چه برای بازی استقلال و پرسپولیس و چه برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی و تماشای مسابقه ایران و کامبوج، مطابق خواست خود، با روشی امنیتی و در رایزنی با مدیران ارشد و سیاسی این سازمان مهندسی کرده است. روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور امسال، مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران در نامه‌ای خطاب به عبدالعلی علی‌عسگری ریاست سازمان صداوسیمای ایران از او خواسته بود با توجه به در پیش‌روی بودن دربی تهران، برخی ملاحظات را در زمینه تولید محتوای برنامه‌های این سازمان لحاظ کنند. کد اول را سردار «حسن کرمی» فرمانده یگان‌های ویژه ناجا در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس می‌دهد. دربی تهران به میزبانی استقلال روز یکشنبه ۳۱ شهریور در ورزشگاه آزادی برگزار شد. ما کردها را از نظر مالی و تسلیحاتی کمک می‌کنیم. رییس فدراسیون فوتبال ایران که بارها در نامه‌نگاری‌های خود با سران فدراسیون جهانی فوتبال، نه‌تنها خود را از سیاست و دولت ایران مبرا می‌دانست و گاهی برای فرار از قانون منع به‌کارگیری بازنشسته‌ها حتی پای «فاطما سامورا» دبیرکل فیفا را هم وسط کشید ، در نامه خود نشانه‌‌هایی کامل از سیاست‌زدگی را دارد. حسن کرمی در حالی این موضع‌گیری را داشت که فدراسیون جهانی فوتبال از بازی ایران و کامبوج به‌عنوان بازی افتتاحیه حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران نام می‌برد. مهدی تاج در نامه خود خطاب به ریاست سازمان صداوسیما با این ادعا که «برخی افراد و گروه‌های سیاسی سودجو، در راستای اهداف سیاسی، فعالیت‌های گسترده‌ای در فضای مجازی آغاز کرده‌اند» از این سازمان خواسته است «در راستای جلوگیری از هرگونه تبعات و حاشیه‌های احتمالی، دستورات مقتضی» را صادر کند. بیشتر بخوانید: بازگشت ستارگان سابق میلان به سن‌سیرو؛ مالدینی و بوبان در روسونری آقای پیولی یکی از مربیان نه چندان مطرح فوتبال ایتالیا است که کارنامه چندان موفقی در سری آ فوتبال ایتالیا از خود بر جای نگذاشته است.

رییس فدراسیون فوتبال ایران در این نامه خود که با مهر محرمانه به سازمان صداوسیما ارسال شده است، پنج مورد لازم‌ٰالاجرا را به‌عنوان راهکارهای جلوگیری از حواشی ارایه کرده بود. حسن کریمی که برای دیدار از خبرگزاری فارس در جمع خبرنگاران این رسانه منتسب به سپاه پاسداران سخن می‌گفت، مدعی شد که پیش‌ازاین هم مخالفت خود را با حضور زنان در ورزشگاه آزادی اعلام کرده بود: «پلیس در جلسات، اظهارنظری مخالف مبنی بر حضور خانم‌ها در ورزشگاه دارد. Turkey already has a large Kurdish population and fully. مورد نخست، ارزیابی و انتخاب «مجری» یا «گزارشگر» باتجربه برای پرهیز از بیان مسایل «حاشیه‌ای، انحرافی و غیرفنی در زمان گزارش بازی» است. صداوسیما درحالی‌که میان دو گزینه «محمدرضا احمدی» و «عباس قانع» گزارشگرهای جوان خود قصد انتخاب یک نفر برای گزارش دربی تهران را داشت، درنهایت «جواد خیابانی» را برای این بازی انتخاب کرد.» او دلیل مخالفت صریح خود و مجموعه‌اش را با حضور دختران در ورزشگاه‌های ایران «احترام به زن و شخصیت و شأن و شئون زنان» اعلام کرده و گفته است: «با توجه به مصوبه انجام‌شده، پلیس همکاری لازم را برای حضور زنان در بازی ایران و کامبوج خواهد داشت. اتفاقی که به نظر می‌رسد در راستای درخواست رییس فدراسیون فوتبال ایران باشد.. مورد دوم، «ممانعت از مصاحبه‌های غیرفنی با مربیان و بازیکنان دو تیم» و «پخش نشدن این نوع مصاحبه‌ها در فضای مجازی و رسانه‌ ملی» است.» پیش‌ازاین هم اخباری در مورد آنچه آقای کریمی «کنترل زنان» در بازی ایران و کامبوج خوانده منتشر شده بود. کاربران هوادار میلان در شبکه‌های اجتماعی هشتگ pioliout را به پنجمین هشتگ جهانی توییتر تبدیل کردند.

البته صداوسیما در جریان این بازی برخلاف سال گذشته، مصاحبه مربیان را در پایان مسابقه به‌صورت زنده پوشش نداد که این مورد هم، گویی از خواسته‌های شخص مهدی تاج باشد. در سومین بند با توصیه رییس فدراسیون برای «تهیه و پخش کلیپ از فعالیت‌های فرهنگی هواداران دو تیم در مناسبت‌های مذهبی به‌ویژه محرم» باهدف «اتحاد هواداران» عنوان شده است. همچنین امروز، روزنامه دولتی «ایران ورزشی» از احتمال پخش نشدن مستقیم بازی ایران و کامبوج از صداوسیمای ایران خبر داد و دلیل بروز این شایعه را «حضور زنان» در ورزشگاه آزادی دانست. آنچه به این گمانه‌زنی‌ها دامن زد فرمان ترامپ مبنی بر خارج شدن سربازان آمریکایی از منطقه مرزی میان سوریه و ترکیه در پی مکالمه تلفنی او با رجب طیب اردوغان بود. برنامه فوتبال برتر با تهیه‌کنندگی «مهدی هاشمی» و اجرای «محمدرضا میثاقی» پیش از شروع دربی تهران، اقدام به پخش کلیپ‌هایی از اجرای مراسم تاسوعا در روز بازی تیم ملی ایران و کره جنوبی کرد. همین‌طور مصاحبه با تماشاگران دو تیم که قصد ورود به ورزشگاه را داشتند نیز نشان می‌داد که منویات رییس فدراسیون فوتبال ایران به‌خوبی در سازمان صداوسیما اجرا می‌شود. اما «مهدی هاشمی»، تهیه‌کننده برنامه فوتبال برتر در واکنش به موضوع پخش تصاویر حضور زنان در ورزشگاه آزادی در این بازی گفته است: «حضور زنان اهرمی نیست که روی تصمیمات ما تاثیر بگذارد. در بند چهارم به «پخش تصاویری از بازی‌های جوانمردانه و روابط دوستانه بازیکنان دو تیم» اشاره شده بود که البته از ۲۴ ساعت پیش از شروع بازی در بخش‌های مختلف خبر سیما به تصویر درآمد. اما ترامپ روز دوشنبه، تحت فشار محكومیت‌های بین‌المللی و انتقادهایی از او در اردوگاه جمهوری‌خواهان، مواضع خود را تعدیل كرد و در توئیتی تهدید كرد كه اگر آنكارا دست به اقدامی غیرمناسب بزند، اقتصاد ترکیه را از بین خواهد برد. تیمی که با مدیریت سیلیو برلوسکونی، با مربیانی چون آریکو ساکی، فابیو کاپلو و کارلو آنجلوتی و حضور ستارگانی چون رود گولیت، مارکو فان باستن، فرانک ریکارد، پائولو مالدینی، آندری شوچنکو و کاکا، بارها حضور در قله فوتبال اروپا را تجربه کرد.

پنجمین مورد هم «پخش برنامه‌هایی از شبکه‌های مختلف در راستای عادی نشان دادن این مسابقه (دربی) به جهت کاهش هیجان هواداران» عنوان شده است. او البته به‌صورت تلویحی نشان داده که زنان در بازی روز پنج‌شنبه سانسور خواهند شد. این بند پایانی، در حقیقت موید همان ادعایی است که طی سال‌های گذشته در مورد تمایل فدراسیون فوتبال برای کنترل جو و حتی نتیجه دربی تهران وجود داشت؛ پایین آوردن هیجان و حتی مهندسی این بازی برای رسیدن به آنچه مهدی تاج «عادی نشان دادن» آن عنوان کرده است. آنچه قابل‌توجه به نظر می‌رسد دستوری است از سوی «برنا فیروزی» روی این درخواست مکتوب مهدی تاج؛ برنا فیروزی خرداد سال ۱۳۹۵ به‌عنوان مشاور اجرایی و رییس حوزه ریاست سازمان صداوسیما منصوب شد. در بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا میان پرسپولیس و کاشیما، زمانی که «جیانی اینفانیتینو» رییس فدراسیون جهانی فوتبال همراه با مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران به سمت جایگاه ویژه زنان حرکت کرد تا از نزدیک شاهد حضور آن‌ها در ورزشگاه باشد، صداوسیمای ایران تصاویر را قطع و آگهی‌های تبلیغاتی را روی آنتن برد.. خبرگزاری مهر در مورد سوابق او به مدیركل فنی صدا، مدیركل سیستم‌های تولید و پخش، مدیر پروژه‌های فنی و مهندسی صداوسیما در خارج از کشور، عضو هیات مدیره شركت صوتی و تصویری سروش و عضو هیات امنای صندوق بازنشستگی در رسانه ملی اشاره کرده بود. برنا فیروزی طی حکمی خطاب به «مجید آخوندی» معاون سیاسی سازمان، «حمید شاه‌آبادی» معاونت صدا و «مرتضی میرباقری» معاون سیما از بالاترین مدیران سازمان صداوسیما در حوزه‌های سیاسی رادیو و تلویزیون خواسته است که در راستای درخواست مهدی تاج برای «جلوگیری از هرگونه تبعات و حاشیه‌های احتمالی» موارد موردنظر را «بررسی» و سپس «اقدام» کنند. برخلاف آنچه مهدی هاشمی تهیه‌کننده فوتبال برتر در شبکه سه سیما ادعا کرده، در بازی‌های گذشته زنانی که برای تماشای بازی به سالن‌های ورزشی می‌رفتند گاهی در قاب دوربین قرار می‌گرفتند.

نامه‌ای که رییس حوزه ریاست صداوسیما روی آن دستور داده و با حکم «محرمانه» برای سه مدیر ارشد این سازمان ارسال کرده است، از یک زاویه موردتوجه قرار می‌گیرد؛ «علی فروغی» مدیر شبکه سه و «احسان شیعه» مدیر شبکه ورزش صداوسیما مخاطب او نیستند. در حقیقت دربی برای فدراسیون فوتبال و همین‌طور برای سازمان صداوسیما، نه یک رویداد ورزشی که اتفاقی کاملا سیاسی و اجتماعی است که به درخواست مهدی تاج باید کنترل شود. «پرتو جغتایی» عکاس زن شاغل در رسانه‌های ایران در حساب توییتر خود  نوشته  است: «از صبح تا الان نامه به‌دست توی مسير وزارت ورزش به فدراسيون فوتباليم. طی سال‌های اخیر، موضوع « حق پخش تلویزیونی » رقابت‌های فوتبال ایران تبدیل به معضلی غیرقابل‌حل شده بود. فدراسیون فوتبال در زمان ریاست «علی کفاشیان» حتی اجازه ورود دوربین‌های سازمان صداوسیما به ورزشگاه را نداد و ادعا کرد تا زمانی که حق فوتبال پرداخت نشود، مجوز تصویربرداری لیگ را نمی‌دهد. از اون طرف خبرنگار و عكاساى خارجى تاييد شدن و آيدى‌کارت گرفتن. اما از زمان قدرت گرفتن «مهدی تاج» در فدراسیون فوتبال ایران، حق پخش هرگز نه از سوی صداوسیما به باشگاه‌ها پرداخت شد و نه فدراسیون فوتبال ادعایی برای مطالبه این حق قانونی باشگاه‌ها داشت.

مدیران سازمان صداوسیما مدعی هستند که مهدی تاج در تفاهمی با آقای علی‌عسگری ریاست این سازمان، از حق پخش تلویزیونی فوتبال ایران در قبال «ممنوعیت انتقاد از فدراسیون فوتبال در تمامی برنامه‌های رادیو و تلویزیون» و هم‌چنین «نقش داشتن در تنظیم کنداکتورها و محتوای برنامه‌های ورزشی این سازمان» بگذرد.» دلیل مخالفت صداوسیما با حضور زنان عکاس و خبرنگار در ورزشگاه آزادی مشخص است. حالا بیش از سه سال است که صداوسیما هیچ مبلغی برای حق پخش تلویزیونی به فوتبال ایران پرداخت نمی‌کند. فدراسیون شکایتی ندارد و حتی گاهی مهدی تاج خبرنگاران سایر رسانه‌ها را در مجلس به چهار سال ممنوعیت از کار خبری تهدید می‌کند. همین‌طور دختران خبرنگار در صورت ورود به ورزشگاه‌ها به سالن میکس‌زون و کنفرانس خبری می‌آیند که بیش از ده دوربین تلویزیونی برای شبکه‌های مختلف صداوسیما در این مناطق حضور دارند. این اما تمام برنامه‌های مهدی تاج برای سازمان صداوسیما نیست. او از هفته گذشته به استقبال بازی ایران و کامبوج رفته است. پس جلوی حضور آن‌ها را با اهرم فشار خواهد گرفت.

یکی از تهیه‌کننده‌های صداوسیما به «ایران‌وایر» می‌گوید: «ما فعلا در جریان نامه‌نگاری‌ها نیستیم؛ اما به ما دستور داده‌اند نه روزهای قبل از بازی و نه حتی روز مسابقه هیچ اشاره‌ای به حضور زنان در ورزشگاه نکنیم.» او تایید می‌کند که قرار است صداوسیما هیچ تصویری از حضور زنان در ورزشگاه را ضبط و پخش نکند: «فدراسیون فوتبال و صداوسیما هماهنگ کرده‌اند که فقط یک یا دو دوربین از جایگاه ویژه زنان تصویربرداری کند که البته قابل پخش هم نیست. باوجود  پاسخ  روز گذشته فدراسیون جهانی فوتبال در مورد نظارت بر ممنوعیت حضور خبرنگاران و عکاسان زنی که می‌خواهند برای پوشش خبری بازی ایران و کامبوج به ورزشگاه آزادی بروند، به نظر می‌رسد ایران همچنان راه گزینشی خود را پیش‌گرفته است. گفته‌اند انگار می‌خواهند این تصاویر را برای فیفا ارسال کنند.» نامه‌نگاری‌های مهدی تاج با فدراسیون فوتبال، نه‌تنها معادله همکاری فوتبال جهان با رسانه‌ها را تغییر می‌دهد که نشانه‌‌ای کامل از آمیخته شدن سیاست با فدراسیون امنیتی فوتبال ایران دارد.. .