اختصاصی صدای آمریکا؛ روستاییان جنوب کرمان: سیل زندگی‌مان را نابود کرد، فریادرسی نیست

08/11/1400 10:25 ب.ظ

🔺اختصاصی صدای آمریکا؛ روستاییان جنوب کرمان: سیل زندگی‌مان را نابود کرد، فریادرسی نیست یک کشاورز در فایلی که به دست صدای آمریکا رسیده، می‌گوید، مردم «زندگی‌شان، خانه‌ها، وسایل برقی، و دام‌هایشان» را از دست داده‌اند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

جاری شدن سیل در هفته آخر دی ماه در مناطق مختلفی از ایران تلفات و خسارات فراوانی بر جا گذاشت. یکی از نقاطی که بیشترین آسیب را متحمل شد، مناطق جنوبی کرمان است که به گفته شهروندان بومی، زندگی آنها نابود شده است. چاپ جاری شدن سیل در هفته آخر دی ماه در مناطق مختلف ایران تلفات و خسارات فراوانی بر جا گذاشت. مناطق جنوب کرمان یکی از نقاطی است که بیشترین آسیب را متحمل شده، به طوری که به گفته شهروندان بومی زندگی آنها به دلیل این سیلاب نابود شده است.

بر اساس ویدئوها و اطلاعاتی که از چند روستا در جنوب و جنوب شرق کرمان به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده، خانه‌ها و کپرهای برخی ساکنان روستاهای شهرستان جازموریان، رودبار جنوب و زه‌کلوت از بین رفته، زیرساخت‌های راه‌های مواصلاتی روستایی نابود شده، چاه‌ها تخریب و مزرعه‌ها ویران شده، و موتورهای آب و باغ‌ها آسیب دیده‌اند.

به گفته منابع محلی، بسیاری از روستانشینان «چادر ندارند، نان ندارند و درخواست کمک حتی به اندازه یک کیسه آرد دارند.» کمک‌های هلال احمر کافی نبوده و در توزیع آن تبعیض صورت گرفته است. برخی هم، نوع و میزان کمک‌ها را «توهین‌آمیز» می‌دادند. headtopics.com

میخوای شما هم روی ویدئو بنویس این نظر صدای آمریکا نیست و وراجی یک ایرانی است شما که واردی از گردن خانم درخشش ساقط کنی ،اینم روش

یک کشاورز در فایلی که به دست صدای آمریکا رسیده، می‌گوید، مردم «زندگی‌شان، خانه‌ها، وسایل برقی، و دام‌هایشان» را از دست داده‌اند.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

وزارت خارجه به صدای آمریکا: تهدیدها علیه برایان هوک را جدی می‌گیریم🔺وزارت خارجه به صدای آمریکا: تهدیدها علیه برایان_هوک را جدی می‌گیریم وزارت خارجه آمریکا، هر گونه تهدید علیه مقامات کنونی و پیشین و همچنین شهروندان آمریکا را محکوم کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید: آیا این شوخی است؟ اگر رژیم جمهوری اسلامی چنان قدرتمند است که نگران جان خود هستید، پس تسلیم رژیم تروریست ضد بشر اتمی شوید! اگر آمریکا قدرت جهانی است، و رژیم، حامی تروریست و دنبال بمب اتمی و تهدید برای شهروندان آمریکا و جامعه یهود و دشمن حقوق بشر، تلاش برای بقای رژیم را پایان دهید! این مردک به چه درد میخوره نگران هستید 😂

رئیس‌جمهور فرانسه کشتار سال 1962 در الجزایر را «جنایتی نابخشودنی» خواندرئیس‌جمهور فرانسه کشتار سال 1962 در الجزایر را «جنایتی نابخشودنی» خواند امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در کاخ الیزه با نمایندگان فرانسوی‌ها در دوره استعمار در الجزایر موسوم به «پا سیاه‌ها»، دیدار کرد.

یک شهروند بریتانیایی اتهام خود را در پرونده نقض تحریم‌های ایران پذیرفتوزارت دادگستری ایالات متحده با صدور بیانیه ای اعلام کرد یک شهروند بریتانیایی اتهام‌ خود را در پرونده نقض تحریم‌های ایران در دادگاه فدرال پذیرفت. در جریان این پرونده دیگر متهمان و اتهام‌های آن‌ها هم مشخص شد. این بیانیه که روز پنجشنبه هفتم بهمن منتشر شده می‌گوید، «صابر فقیه» ۴۶ ساله شهروند...

تجمع‌های اعتراضی در سیستان و بلوچستان برای حق‌آبه؛ معترضان شیشه کامیون‌های افغانستانی را شکستند🔺تجمع‌های اعتراضی در سیستان و بلوچستان برای حق‌آبه؛ معترضان شیشه کامیون‌های افغانستانی را شکستند معترضان که اغلب کشاورزان سیستانی بودند، با تجمع در مرز میلک «اقدام به شکستن شیشه‌ سه کامیون متعلق به اتباع افغانستان مستقر در پایانه مرزی میلک کردند.»

نخست وزیر اسرائیل: «سر اختاپوس» را در تهران قطع می‌کنیمنفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با مقایسه رژیم ایران با اختاپوسی که سرش در تهران و پاهایش در اطراف اسرائیل است، تاکید کرد که بر خلاف رویه قبلی این کشور، قصد شما سرشو بخوری هم مشکلی نیست😂 هیچ گوهی نمیتونه بخوره بیاد از سرش بخوره ولیس بزنه از ماها که بخاری بلند نمیشه، ببینیم شماها به داد ملت می رسید؟

ائتلاف عربی ادعای حوثی‌ها در حمله به زندان صعده را تکذیب کردائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن با تکذیب ادعای حوثی‌ها در حمله به یک زندان در صعده، این ادعا را تلاشی از سوی آنها برای گمراه‌کردن افکار عمومی به‌شمار آورد دروغگو ها تا دیروز که میگفتید اونجا رو ثبت نکرده بودن امروز هم زدید زیرش. لعن_الله_آل_سعود

اشتراک

چاپ

جاری شدن سیل در هفته آخر دی ماه در مناطق مختلف ایران تلفات و خسارات فراوانی بر جا گذاشت. مناطق جنوب کرمان یکی از نقاطی است که بیشترین آسیب را متحمل شده، به طوری که به گفته شهروندان بومی زندگی آنها به دلیل این سیلاب نابود شده است.

بر اساس ویدئوها و اطلاعاتی که از چند روستا در جنوب و جنوب شرق کرمان به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده، خانه‌ها و کپرهای برخی ساکنان روستاهای شهرستان جازموریان، رودبار جنوب و زه‌کلوت از بین رفته، زیرساخت‌های راه‌های مواصلاتی روستایی نابود شده، چاه‌ها تخریب و مزرعه‌ها ویران شده، و موتورهای آب و باغ‌ها آسیب دیده‌اند.

به گفته منابع محلی، بسیاری از روستانشینان «چادر ندارند، نان ندارند و درخواست کمک حتی به اندازه یک کیسه آرد دارند.» کمک‌های هلال احمر کافی نبوده و در توزیع آن تبعیض صورت گرفته است. برخی هم، نوع و میزان کمک‌ها را «توهین‌آمیز» می‌دادند.

یک کشاورز در فایلی که به دست صدای آمریکا رسیده، می‌گوید، مردم «زندگی‌شان، خانه‌ها، وسایل برقی، و دام‌هایشان» را از دست داده‌اند.

یک فعال مدنی نیز به نقل از کشاورزان و ساکنان محلی جنوب و جنوب شرقی تأکید می‌کند: برخی افراد محلی تا چند روز گرسنه در محاصره سیل مانده بودند. کشاورزی منطقه نابود شده و دیگر برای کارگران روزمزد کاری نیست.

او با نقل اظهارات یک کشاورز می‌افزاید، مردم گله دارند و می‌گویند «برای اصفهان فیلم پخش کردید و برای جنوب کرمان هیچ کاری نکردید.»

سیل در جنوب کرمان

این فعال مدنی، با اشاره به بودجه‌ای که برای حمایت از آسیب‌دیدگان سیل در اختیار سپاه پاسداران گذاشته شده، به نقل از مقامات محلی می‌گوید، سپاه تعلل می‌کند و گفته که فقط سیل‌بندها را درست می‌کند، اما تعمیر زیرساخت راه‌های روستایی را به عهده نمی‌گیرد. در حالی که هزینه ترمیم هر کدام از این راه‌ها حدود ۴۰۰ میلیون تومان است و تأمین آن از عهده نهادهای محلی نیز بر نمی‌آید. می‌گویند روستاییان خودشان پول بگذارند و درست کنند.

یک منبع محلی به اندک بودن کمک‌های دولتی اشاره می‌کند و می‌گوید کمک هلال احمر نیز ناچیز بود و همان هم به طور تبعیض‌آمیز تقسیم شد و به بسیاری هیچ نرسید. مردم الان به کمک احتیاج دارند و نیازمندند. برخی خانواده‌های روستایی که چند عضو دارای معلولیت و نابینا دارند، وضعیت زندگیشان از قبل هم بدتر شده، اما هیچ کمکی دریافت نکرده‌اند.

به گفته این منبع محلی، حسین معروفی، فرمانده قرارگاه سپاه ثارالله کرمان گفته است که نمی‌توانند راه‌ها را درست کنند.

به تأیید یک مقام محلی که نخواست نامش فاش شود، هلال احمر هم کمک ارزشمندی نکرد. به برخی اصلا نرسید و به برخی چندبار کمک کردند. روستاییان امیدشان به «چند گاو و گوسفند و بذر گندم و یونجه بود که همه نابود شده است» و روستاهایی با چهل پنجاه خانواده در «فقر کامل» هستند. «مردم وقتی نان ندارند چه کار کنند؟»

یک کشاورز اهل روستای کروچان در جازموریان در ویدئویی که به دست صدای آمریکا رسیده، مزرعه هندوانه‌اش را نشان می‌دهد که محصول آن نابود شده؛ او می‌گوید: «از کشاورزی هیچ چیز باقی نمانده و سیل همه را برده است. کشاورزی مردم جازموریان زیر تلی از گل و لای مدفون شده است.»

کشاورزی که با وام کمیته امداد، در هشت هکتار زمین یونجه کاشته بود، می‌گوید تمام محصولش سه روز زیر آب مدفون مانده و نابود شده است و برای بازسازی مزرعه به امکانات و اعتبارات نیاز دارد.

یک روستایی نیز می‌گوید، پس از هفت روز بارندگی «هیچ مسئولی به ما سر نزده که بگوید دردتان چیست، مشکلتان چیست. ما نیاز به چادر داریم. خانه‌ها همه در گل مانده. هوا سرد است. چاه‌ها تخریب شده‌اند. آب نداریم. حتی مسیر رفتن به سرویس بهداشتی خراب شده است. یک هفته تا ۱۰ روز است که حمام نرفته‌ایم.»

سیل در جنوب کرمان

بر اساس اخبار منتشر شده، بارش باران در هفته آخر دی ماه در کرمان طی ۴۰ سال گذشته «بی‌سابقه» گزارش شده و در نتیجه جاری شدن سیل، پنج هزار خانوار روستایی در محاصره قرار گرفتند، شش روستا تخلیه شد و بخشی از زمین این مناطق دچار فرونشست شد.

بیش از ۱۰۰ روستای کرمان در معرض «خطر جدی» سیلاب؛ راه‌های ارتباطی ۳۳۹ روستا قطع شد

به گزارش پایگاه خبری «فردای کرمان»، یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان روز چهارشنبه گفت: «لازم است لیستی از وظایف ادارات در راستای حل مشکلات مردم سیل‌زده تهیه شده و در اختیار دستگاه قضایی قرار گیرد تا به این نهاد‌ها ابلاغ و با هرگونه ترک فعل در این زمینه با جدیت برخورد شود».

امین باقری فرماندار شهر ریگان در نزدیکی بم نیز با بیان این که بازگشایی راه‌های کوهستانی اولویت است، گفت: «امدادرسانی هوایی و زمینی به مناطق سیل‌زده در این شهرستان ادامه دارد»، اما «طغیان رودخانه‌ها، بازگشایی راه‌ها را با مشکل مواجه کرده است».