اخبار غیررسمی از اقدام به خودکشی کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی زندانی در اوین

07/05/2020 05:42:00 ق.ظ

رضا خندان، همسر وکیل زندانی نسرین ستوده، خبر داد که کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی‌ بریتانیایی زندانی در ایران، پس از ماه‌ها بازداشت در سلول‌های

کایلی_مور_گیلبرت, استرالیایی‌

رضا خندان، همسر وکیل زندانی نسرین ستوده، خبر داد که کایلی_مور_گیلبرت ، پژوهشگر استرالیایی‌ بریتانیایی زندانی در ایران، پس از ماه‌ها بازداشت در سلول‌های انفرادی بند امنیتی زندان اوین ، تاکنون «سه بار دست به خودکشی» زده است.

رضا خندان، همسر وکیل زندانی نسرین ستوده، خبر داد که کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی‌ بریتانیایی زندانی در ایران، پس از ماه‌ها بازداشت در سلول‌های

کایلی مور گیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیاست که در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد. او که تابعیت دوگانه استرالیایی بریتانیایی دارد، از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.پیشتر روز سه‌شنبه سوم دی‌ماه۹۸، کایلی مور گیلبرت به همراه فریبا عادل‌خواه شهروند پژوهشگر ایرانی‌فرانسوی زندانی در ایران، با نوشتن نامه‌ای ضمن اشاره به شکنجه‌های روانی و محرومیت از حقوق قانونی خود تاکید کردند که صرفا به دلیل «فعالیت‌های آکادمیک» در ایران زندانی شده‌اند و در اعتراض به وضعیتشان برای مدتی دست به اعتصاب غذا زده بودند.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

با اینهمه ظلمی که در ایران میشه.... اگر یک روز کل ایران با زلزله و سیل و بقیه ی بلاهای طبیعی با خاک یکسان بشه...من تعجب نمیکنم...خدا هم یک تحملی داره... رژیم گروگانگیر و تروریست فقط باید سرنگون شود. خامنه‌ای اول سراغ کمونیست‌ها آمدند، سکوت کردم چون کمونیست نبودم. بعد سراغ سوسیالیست‌ها آمدند، سکوت کردم زیرا سوسیالیست نبودم. بعد سراغ یهودی‌ها آمدند، سکوت کردم چون یهودی نبودم. سراغ خودم که آمدند، دیگر کسی نبود تا به اعتراض برآید.

پیش تر می دانستیم در بند عمومی انواع ابزارها برای خودکَشی در دسترس می باشد، و اکنون مشخص نیست چگونه در بندهای انفرادی چنین وسایلی در دسترس زندانی وجود دارد عمرش تباه شد ولی در عوض با اسلام آشنا شد ایشون استاد اسلامشناسی ه....تاحالا فقط تئوریش رو مطالعه میکرد....الان قشنگ درگیر واحدهای عملی شه واقعا متاسفم اینا همینن‌.

معلم آمریکایی پس از نزدیک به یکسال، از زندانی در مصر آزاد شدمعلم آمریکایی پس از نزدیک به یکسال، از زندانی در مصر آزاد شد مقام های مصری یک معلم آمریکایی را که نزدیک به یک سال بدون محاکمه در زندان بود، آزاد کردند. وزارت خارجه آمریکا می گوید او روز دوشنبه به خانه اش در ایالات متحده برگشته است.

سهیل عربی، زندانی سیاسی در ایران، به اعتصاب غذای خود پایان دادسهیل_عربی، زندانی سیاسی در ایران، به اعتصاب غذای خود پایان داد سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی زندانی آذر ماه ۹۲ در مهرماه سال ۹۸ در پرونده دیگری‌ از سوی شعبه ۲۶دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به ۳سال زندان دیگر و تبعید به برازجان محکوم شد

شمار بهبودیافتگان کرونا در جهان از یک میلیون و 200 هزار نفر گذشتتعداد بهبودیافتگان ویروس کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون 200 هزار نفر گذشت. - خبرگزاری آناتولی

آغاز بارش‌های دوباره در تهران، البرز و قزوین از روز چهارشنبهتهران - ایرنا - کارشناس سازمان هواشناسی از آغاز بارش‌های در استان‌های البرز ، تهران و قروین از فردا چهارشنبه خبر داد.

کرونا در روسیه؛ پدیده عجیب سقوط پزشکان از پنجره بیمارستانالینا نپومنیاشچایا، یکی از پزشکان ارشد بیمارستانی در شهر کراسنویارسک واقع در منطقه سیبری روز اول ماه مه،‌ یک هفته پس از سقوط از پنجره دفتر کارش در طبقه پنجم بیمارستان و بستری شدن در بخش مراقبت‌‌های ویژه جان باخت.

شمار مرگ بر اثر کرونا در جهان از ۲۵۰هزار نفر گذشت🔺شمار مرگ بر اثر کرونا در جهان از ۲۵۰هزار نفر گذشت ⚡️در ادامه بحران جهانی کرونا، تا کنون بیش از ۲۵۰هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار مبتلایان کرونا نیز به بیش از ۳میلیون و ۶۰۰هزار نفر رسیده است. الله متعال این مرض مهلک را از جهان گم کند.

انفرادی بند امنیتی زندان اوین، تاکنون «سه بار دست به خودکشی» زده است.بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارزار انتخاباتی جو بایدن در رقابت درون حزبی دموکرات ها آغازی ناامیدکننده داشت تا این که رای‌دهندگان سیاهپوست در ایالت کارولینای جنوبی و سراسر جنوب ایالات متحده به آن جان تازه ای بخشیدند.فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، در گفتگو با صدای آمریکا گفت، این زندانی سیاسی که از تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته بارها در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، در نامه‌ای سرگشاده ضمن تشکر از حمایت‌های مردم و فعالان، اعلام کرد که از روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت به اعتصاب غذای خود پایان داده است.تعداد بهبودیافتگان ویروس کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون 200 هزار نفر گذشت.

کایلی مور گیلبرت، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیاست که در پاییز سال ۱۳۹۷ در ایران بازداشت شد. او که تابعیت دوگانه استرالیایی بریتانیایی دارد، از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. بایدن هفته پیش کمیته ای برای انتخابات نامزدهای احتمالی معاونت خود تشکیل داد و گفت این روند احتمالا تا ماه ژوئیه به درازا خواهد کشید. پیشتر روز سه‌شنبه سوم دی‌ماه۹۸، کایلی مور گیلبرت به همراه فریبا عادل‌خواه شهروند پژوهشگر ایرانی‌فرانسوی زندانی در ایران، با نوشتن نامه‌ای ضمن اشاره به شکنجه‌های روانی و محرومیت از حقوق قانونی خود تاکید کردند که صرفا به دلیل «فعالیت‌های آکادمیک» در ایران زندانی شده‌اند و در اعتراض به وضعیتشان برای مدتی دست به اعتصاب غذا زده بودند. ‌این زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته در اعتراض به محرومیت خود از حق درمان، شرایط نامساعد زندان، و تداوم حبس دست به اعتصاب غذا زد؛ اعتصاب غذایی که در تاریخ ۷ فروردین ماه با وعده مسئولین به آن پایان داد. رضا خندان در صفحه فیس‌بوک خود درباره وضعیت این پژوهشگر استرالیایی نوشت: «از زندان اوین خبر رسیده که کایلی مور گیلبرت شهروند استرالیایی که در بازداشتگاه امنیتی زندان اوین به سر می برد، تاکنون سه بار دست به خودکشی زده است. اما رهبران سیاهپوستان و رای دهندگان سیاهپوست می گویند این کافی نیست و او باید یک زن سیاهپوست را انتخاب کند.» به گفته رضا خندان «نگهداری طولانی کایلی مور گیلبرت در بازداشتگاه امنیتی و در شرایط انفرادی به قدری غیرقابل تحمل شده که او بارها دست به خودکشی زده است» و این درحالی است که «از آزادی یا انتقال او به بند عمومی جلوگیری می‌شود. همچنین 68 هزار و 166 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ترکیه نیز طی این مدت سلامتی خود را بازیافته اند.

» در این یادداشت فیس‌بوکی تاکید شده که کایلی مور گیلبرت «از زمان بازداشت، در شرایط وحشتناک و غیرقابل تحمل بازداشتگاه امنیتی به سر می‌برد و اجازه ارتباط با دیگر زندانیان را ندارد. آنها می خواهند وفاداری شان به بایدن پاسخی ملموس داشته باشد. حکم اعدام او در تیر ماه ۱۳۹۴ توسط یکی از شعبات دیوان عالی کشور نقض و پس از اعاده دادرسی به ۷ سال و نیم زندان محکوم شد. امکان دریافت پول و خرید از فروشگاه زندان مانند سایر زندانیان از او سلب شده و از ارسال نامه‌ها و شکواییه‌های او جلوگیری می‌شود و او از دولت و سفارت استرالیا در ایران» نیز «به دلیل بی‌توجهی به ادامه بازداشت و شرایط غیرقابل تحمل‌اش به شدت خشمگین است.» خبر غیررسمی اقدام به خودکشی این پژوهشگر استرالیایی‌بریتانیایی در بند امنیتی زندان اوین، درحالی منتشر شده است که کایلی مور گیلبرت در دی ماه گذشته و ماه‌ها پس از بازداشت در ایران، با نوشتن نامه‌ای به نخست‌وزیر استرالیا، خواهان اقدام و تلاش دولت کشورش برای آزادی‌ خود شد و نسبت به بدتر شدن وضع سلامتی خود هشدار داد.» جیم کلایبرن، نایب رئیس رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده، که نقشی عمده در پیروزی بایدن در کارولینای جنوبی داشت می گوید که روشن است او یک زن سیاهپوست را برای معاونت جو بایدن ترجیح می دهد، اما تاکید دارد بایدن را در این جهت تحت فشار نمی‌گذارد. عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، در اوایل دی ماه ۹۸ با دفاع از حکم ۱۰ سال زندان صادر شده برای کایلی مور گیلبرت، تاکید کرد که مدرس دانشگاه ملبورن به اتهام نقض امنیت ملی ایران دستگیر شده و گفت که «حکم صادره قانونی است». وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، نمایندگان کارگران، و سایر اصناف را بازداشت کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همان روز به طور ضمنی بازداشت کایلی مور گیلبرت، را اقدامی تلافی‌جویانه در قبال بازداشت یک شهروند ایرانی متهم به خرید تجهیزات نظامی در استرالیا خواند و گفت: «افکار عمومی ۲۸ ماه رفتار غیرانسانی دولت استرالیا را با نگار قدس‌کنی را فراموش نمی‌کند. ول دمینگز، نماینده کنگره از ایالت فلوریدا، و کایشا لنس باتمز، شهردار آتلانتا، از دیگر گزینه ها هستند.

» روزنامه گاردین نیز چند ماه قبل خبر داد که بر اساس نامه‌هایی که از کایلی مور گیلبرت به این روزنامه رسیده، این پژوهشگر استرالیایی ‌بریتانیایی تاکید کرده که پس از رد پیشنهاد جاسوسی به نفع جمهوری اسلامی، بازداشت شده است. علاوه کایلی مور گیلبرت، یک استرالیایی دیگر به نام جولی کینگ، شهروند بریتانیایی‌-استرالیایی و دوست پسر استرالیایی‌اش مارک فیرکین نیز در جریان سفر به ایران بازداشت شده بود که پس از حدود سه ماه در سیزدهم مهر ماه ۹۸ با یک دانشجوی ایرانی به نام رضا دهباشی که به ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی از استرالیا به ایران متهم شده بود، مبادله شدند. زرلینا مکسول، تحلیلگر سیاسی و از مدیران رسانه ای کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون در ۲۰۱۶، می گوید این فرصتی برای بایدن است تا قدرت سیاسی زنان سیاهپوست را به رسمیت بشناسد: «زنان سیاهپوست بنیان یک حزب دموکرات موفق در هر سطحی هستند. گیلبرت دی ماه ۹۸ در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر استرالیا از بدتر شدن وضعیت سلامتی خود خبر داد و خواستار تلاش برای آزادی فوری خود شد. او در آن نامه گفت که در دوران بازداشت به جز یک تماس سه دقیقه‌ای، هیچ تماس تلفنی با خانواده و بستگانش نداشته و در یک سلول انفرادی «دو در سه متر» با چراغ‌هایی بیست و چهار ساعته روشن، نگهداری شده است. سیمون سندرز یکی از بلندپایه ترین زنان سیاهپوست در ستاد انتخاباتی بایدن است و در جلب آرای سیاهپوستان در کارولینای جنوبی نقشی محوری داشت. ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا، اواخر دی ماه گذشته هنگام حضور در اجلاس «رایسینا ۲۰۲۰» هند، در خصوص بازداشت گیلبرت با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، دیدار کرد.

او تاکید براینکه که کشورش اتهام‌های مطرح علیه این محقق دانشگاهی را نمی‌پذیرد گفت که بازداشت گیلبرت تحت عنوان «بازدارندگی» از نظر استرالیا غیرقابل قبول است. با این وجود، کنت والدن، زن ۲۶ ساله سیاهپوست ساکن ایالت کارولینای شمالی، هشدار می دهد اگر معاون بایدن یک زن سیاهپوست نباشد شاهد تکرار ۲۰۱۶ خواهیم بود که همه نامزدها سفیدپوست بودند و چنین وضعی همه را تهییج نمی کند: «ما دیگر فقط بر اساس خط کشی های حزبی رای نمی دهیم. با این حال اقدامی برای آزادی گلیبرت انجام نشد. ظریف پیشتر به صراحت از برای دریافت پول به ازای آزادی اتباع غیرایرانی و شهروندان دو تابعیتی یا مبادله با زندانیان مورد نظر جمهوری اسلامی سخن گفته است. او مهرماه ۹۸ در جریان سفر به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، در مورد نازنین زاغری شهروند ایرانی‌بریتانیایی بازداشت شده در ایران، گفت که «حاضر بودیم نازنین زاغری را با طلب ۴۰۰ میلیون پوندی ایران از بریتانیا مبادله کنیم.» ظریف گفت که این پیشنهاد طرف بریتانیایی بود اما این را هم اضافه کرد که جرمی هانت، وزیر خارجه وقت بریتانیا، به وی گفته :«این باج‌گیری است.

» .