احیای کامل اکولوژیک دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 77 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد: *افزایش ۱۳ سانتی‌متری تراز آب دریاچه ارومیه با وجود کاهش بارش‌ها *ضرورت احیای دست کم ۲۰ درصد از تالاب‌های بحرانی کشور *هیچ خسارتی درسیل سال گذشته به حوضه آبریز دریاچه ارومیه وارد نشد

به گزارش ایسنا، مسعود تجریشی امروز در هشتمین نشست خبری ستاد احیای دریاچه ارومیه که در دفتر این ستاد برگزار شد ضمن اشاره به اینکه در شهریور ماه سال ۹۶ دریاچه ارومیه به تثبیت رسید و پس از آن اقدامات احیایی برای آن آغاز شد، اظهار کرد: در ۱۳ اردیبهشت ماه امسال نسبت به ۱۳ اردیبهشت سال گذشته تراز دریاچه ارومیه ۱۳ سانتیمتر افزایش پیدا کرد و ۱۰۰ کیلومتر مربع نیز وسعت آن بیشتر شد البته هرچه به سمت گرم شدن هوا پیش‌برویم این اختلاف کمتر می‌شود.

شمارش ۶۴ هزار فلامینگو طی اردیبهشت ماه گذشته در دریاچه ارومیه وی با اشاره به اینکه اقدامات دستگاه‌های اجرایی و ستاد احیای دریاچه ارومیه اثر خود را گذاشته و آب به جای تلف شدن و تبخیر شدن به سمت دریاچه هدایت شده است، اظهار کرد: طی اردیبهشت سال گذشته ۶۴ هزار فلامینگو در دریاچه ارومیه شمارش شدند. به گفته تجریشی پیش از این سرمایه‌های اجتماعی برای حفظ دریاچه ارومیه از دست رفته بود و نگاه به آن یک نگاه امنیتی بود. در سال‌های ۹۳ و ۹۴ امیدی به احیای دریاچه وجود نداشت و همه نگران حرف‌هایی بودند که درباره دریاچه ارومیه می‌زدند. تلاش ستاد احیا بر این بود که هیچگونه اطلاعاتی را در سطح نخبگان به‌صورت محرمانه نگه ندارد و به سمتی حرکت کردیم که اطلاعات را در اختیار عموم قرار دهیم. حتی ۴۵۰ مقاله انگلیسی در دنیا درباره دریاچه ارومیه منتشر شد.

تا زمان دستیابی به تراز اکولوژیک اجازه ساخت سد در حوضه دریاچه ارومیه نمی‌دهیم تجریشی در ادامه گفت: ما نه تنها به سدهای خارج از بستر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اجازه برداشت آب نمی‌دهیم بلکه مجوز نیز برای ساخت و مطالعه سدهای جدید در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تا زمانی‌که دریاچه به تراز اکولوژیک خود نرسد، صادر نخواهد شد.

به گفته تجریشی برای ساخت سردهنه رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه ۵۵ میلیارد تومان از اعتبارات ستاد احیا هزینه شد همچنین ۶۳ میلیارد تومان برای ترمیم تاسیسات آبی فرسوده تخصیص پیدا کرد و توانستیم شبکه آبیاری و زهکشی زرینه رود و مهاباد را مرمت و بازسازی کنیم البته ترمیم شبکه زرینه رود هنوز کار دارد و ما می‌توانیم با اصلاحات بیشتر آب بیشتری را به دریاچه ارومیه بفرستیم همچنین ۳۳۵ میلیارد تومان نیز برای احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی نیز اختصاص پیدا کرده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

دریاچه که کار خدا بود از ۴.۸ میلیارد چه خبر؟

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

۱.۵ درصد از نرخ بیکاری کم شد۱.۵ درصد از نرخ بیکاری کم شد مرکز آمار گزارشی از وضعیت کلی سال را منتشر کرد که نشان می دهد ۱۰.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) ١٥ ساله و بیش‌تر در سال قبل بیکار بوده اند که این شاخص نسبت به سال ١٣٩٧، ١.٥ درصد کاهش یافته است. با این آمارهای چند سال شما من حساب کردم الان احتیاج شدید به نیروی کار داریم. جوک جدیدتر نداری؟ اونایی ک کد بورسی هم دارند شاغل ان؟ این جمعیت کاری بود که تو آبان، هواپیما و ویروس کار کشتید همینجوری بکشید به صفر میرسه
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

هزاران نفر در ازبکستان و قزاقستان بدنبال شکستن سد «سردابه» تخلیه شدندسیردَریا یا سیحون، دومین رود پرآب آسیای میانه، از کوه‌های تیان‌شان در قرقیزستان و نیز ازبکستان سرچشمه می‌گیرد، کشتزارهای پنبه آسیای مرکزی را آبیاری می‌کند و به دریاچه آرال می‌ریزد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وضعیت تورم تولیدکننده در فروردین ۹۹رئیس کل بانک مرکزی: خوشبختانه در فروردین ماه شاهد کاهش ۲.۴ واحد درصدی شاخص بهای تولید کننده بودیم؛ به طوری که تورم تولید کننده از ۱.۶ درصد اسفند ۹۸ به ۰.۸- درصد در فروردین ۹۹ رسید خیلی خوشحالی ندارد چون نشانه رکود است. با بازده ۵ درصدی روزانه بورس، تولیدکننده‌‌ای که شم اقتصادی داشته باشد فعلا پولش را درگیر تولید نمی‌کند. اقای همتی اینکه گفتی یعنی چه. این قصه ها چیه بادرامد نجومی نمیدونی گرونی چیه ما میدونیم چه خبره بسه نپیچون ما مید نیم کمرمون زیر گرانی وبدبختی شکسته.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

تا چند هفته دیگر نفت مُفت هم نمی‌ارزد/ آیا بازگشت قیمت بهانه جنگی می‌خواهد؟یک خبر کشف واکسن حتی دروغین قیمت نفت هر چند کوتاه مدت تمایل به بهبود نشان می‌دهد. البته نمی‌توان اثرات ژئوپلیتیکی در مناطق نفتی را نادیده گرفت، یعنی چنانچه زمزمه جنگ در یکی این مناطق شنیده شود بازار نفت بدون توجه به سایر مولفه‌ها رو به افزایش خواهد رفت چقدر پوووووول این چه تیتریه آخه؟ کارشناسی که این تحلیل رو می‌کنه چه تفاوتی با آدم غیر کارشناس داره؟ واقعا که...
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اینفوگرافی| دو سال پس از فیلترینگ تلگرام📊 اینفوگرافی| ۲ سال پس از فیلترینگ تلگرام 👈مشاهده تصویر باکیفیت 👈عضویت رونوشت به azarijahromi
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

در زمینه مدیریت کرونا هنوز به مطلوب مدنظر نرسیده‌ایم/ باید خودمان را برای شرایط بد هم آماده کنیمرئیس‌جمهور گفت: پروتکل‌های ارسالی برای مردم به طور متوسط ۸۳ درصد و برخی شهرستان‌ها تا ۹۲ درصد انجام گرفته است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »