احیاگر گل و بته‌های صفویه | DW | 21.03.2020

02/01/1399 03:54:00 ب.ظ

دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد، 'کاشی‌کار فوکولی' نام گرفته بود.

روزشمار

دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد، 'کاشی‌کار فوکولی' نام گرفته بود.

دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد، 'کاشی‌کار فوکولی' نام گرفته بود.

احیاگر گل و بته‌های صفویهدوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد،"کاشی‌کار فوکولی" نام گرفته بود.حسین کاشی‌پز در قم زاده شد.پدرش کاشی‌کار بنام دربار قاجاریان بود و به"لندنکاری" یعنی طراحی و نقاشی ظریف روی گچ‌بری‌های برجسته مشهور بود و این حرفه را به پسرش آموخت.

شش یا هفت ساله بود که همراه پدر برای"لندنکاری کاخ گلستان رفت.از قرار داشته در حوض کاخ قلم‌موها را می‌شسته که ناصرالدین شاه را دیده و از او سکه گرفته است.۱۲ ساله بود که پدر را از دست داد و اداره خانواده به گردن او افتاد.او شغل پدر را نزد استادان بنامی چون علی‌محمد و محمدحسین اصفهانی آموخت.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

دو دیپلمات ایرانی در کابل به دلایل فعالیت استخباراتی و عضویت در سپاه اخراج شدندشبکه خبری طلوع نیوز پنج شنبه 19 مارس 2020 به اطلاعاتی دست یافت و نوشت، دو دیپلمات ایرانی در کابل

نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور گروگان‌ها از آزادی مایکل وایت در ایران استقبال کرد🔺نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور گروگان‌ها از آزادی مایکل_وایت در ایران استقبال کرد ⚡️نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها روز پنجشنبه ۲۹ اسفند از آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی که در ایران زندانی شده، ابراز خرسندی کرد. آمریکایی هایی تو ایران زندانی میشن گروگان هستند اما ایرانی‌هایی که تو آمریکا زندانی میشن عوامل سپاه! ضمنا آمریکا با گروگان گرفتن ۸۰ میلیون نفر بخاطر عقده گشایی انتخاباتی یک انسان خرفت بزرگترین گروگانگیر هست. گروگانها یا جاسوسهای سیا در پوشس توریست عید بر همگی شماها تبریک .

کرونا در افغانستان؛ پرچم نوروز در تاریکی برافراشته شدمراسم سالانه برافراشتن پرچم نوروز در مزار شریف برای پیشگیری از شیوع کرونا در تاریکی و خلوت برگزار شد. همه ساله هزاران نفر از شهرهای مختلف برای شرکت در این جشن به مزار شریف می‌رفتند. چین جنگ بیولوژیکی را آغاز کرده و قیمت بسیار بالایی را نیز پرداخت خواهد کرد.realDonaldTrump shirenar چه عجب از افغانستان هم گفتین آخه کل دنیا از ایران کرونا گرفتن .اونا واجت تره شبکه بی بی سی شبکه سخن پراکن تروریست داعشی طالبانی حامی تفکرات و مرامنامه های تروریستی بنیادگرا، شریک درد و رفیق قافله مردم، درد بی چراغ ، مروج خرافه گرایی داعشی طالبانی تروریست ادم کش، قاتل میلیونها انسان در تمام کشورها، و شریک جرم حکومت های داعشی طالبانی

کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان در قاره اروپا از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفتآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه هشدار داد که شیوع ویروس جدید کرونا در صورت عدم همبستگی جهانی می‌تواند به مرگ «میلیون‌ها نفر» منجر شود.

کاهش محسوس دمای هوا در بیشتر مناطق کشور/ وزش باد شدید در تهرانمدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه طی دو روز آینده روند کاهش محسوس دما در بیشتر مناطق کشور آغاز می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود که روز یکشنبه (۳ فروردین) در تهران وزش باد شدید داشته باشیم.

احتمال جان باختن 70 هزار تن در خوزستان در اثر کرونارئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از احتمال فوت 70 هزار نفر در خوزستان به دلیل کرونا خبر داد. - خبرگزاری آناتولی 😲 چراااااا چی میزنی رفیق

روزشمار چهره‌های تاریخی احیاگر گل و بته‌های صفویه دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت.افغانستان به دلایل فعالیت‌های استخباراتی و عضویت در شاخه قدس سپاه پاسداران ایران اخراج شدند.نظرات بیشتر اسفند ۲۹, ۱۳۹۸ مقابله با شیوع کرونا: از مقررات منع آمد و شد در بغداد تا تعطیلی مغازه‌ها در قاهره؛ ادامه مسافرت نوروزی در ایران بغداد - عراق کشورهای جهان براساس وضعیت شیوع کرونا سیاست‌های خاصی در پیش گرفته اند.Image caption روزانه هزاران تن از ایران به افغانستان باز می‌گردند هرچند وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که این کشور در حال حاضر امکانات معاینه پنجاه هزار مورد مشکوک را دارد اما شمار آزمایش‌هایی که انجام شده بسیار اندک گزارش شده است.

چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد،"کاشی‌کار فوکولی" نام گرفته بود. حسین کاشی‌پز در قم زاده شد. در این اطلاعات آمده، دیپلومات دیگری که او نیز سه ماه پیش با این دیپلومات از سوی حکومت افغانستان اخراج شده‌است کسی به نام جعفر فتح آبادی بوده‌است. پدرش کاشی‌کار بنام دربار قاجاریان بود و به"لندنکاری" یعنی طراحی و نقاشی ظریف روی گچ‌بری‌های برجسته مشهور بود و این حرفه را به پسرش آموخت. وزارت بهداشت اسرائیل می‌گوید آزمایش تشخیص ویروس کرونای ۹۰ نفر دیگر مثبت اعلام شده و شمار کل مبتلایان به ۴۲۷ نفر رسیده است. شش یا هفت ساله بود که همراه پدر برای"لندنکاری کاخ گلستان رفت. در این اطلاعات ذکر شده، جعفر فتح آبادی ازسال 1387 تا سال 1392 خورشیدی به حیث عهده دار ماموریت کنسولگری ایران درننگرهار در شرق افغانستان نیز کارکرده‌است. از قرار داشته در حوض کاخ قلم‌موها را می‌شسته که ناصرالدین شاه را دیده و از او سکه گرفته است. کرونا در افغانستان؛ غنی ۴۰۰ میلیون افغانی برای هرات اختصاص داد تدابیر دولت افغانستان دولت افغانستان به شکل اضطراری ۲۵ میلیون دلار را به این منظور اختصاص داد و رئیس‌جمهور گفت اگر شیوع ویروس در کشور سرعت یابد، حکومت بودجه ملی را برای مقابله با این پدیده تعدیل و دوباره برای تصویب به مجلس نمایندگان خواهد فرستاد.

۱۲ ساله بود که پدر را از دست داد و اداره خانواده به گردن او افتاد. در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان این خبر را رد یا تایید نکرده، اما گفته است، روابط کابل – تهران عادی است و فعالیت نمایندگی‌های سیاسی هر دو کشور بدون وقعه ادامه دارند. در بغداد، دولت عراق برای یک هفته مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده است. او شغل پدر را نزد استادان بنامی چون علی‌محمد و محمدحسین اصفهانی آموخت. او به پیشنهاد وزیر فرهنگ وقت نام خود را از کاشی‌پز به خاک‌نگار مقدم تغییر داد. در رابطه با کاهش مقطعی شماری معدودی از دیپلمات ها، این امر چند ماه پیش و با صلاحدید دو دولت صورت گرفت و برخی ادعاهای مطرح شده در این رابطه، عمدتاً بربنیاد گمانه زنی بوده اند و وجاهتی ندارد». ۲۷ ساله بود که پس از آموزش کامل کاشی‌کاری، یک کارگاه شراکتی برای تولید کاشی هفت‌رنگ گشود. با این وجود، برخی از زائران در عراق با نادیده گرفتن حکومت نظامی اعلام شده، برای گرامی‌داشت سالگرد مرگ امام موسی کاظم، پیاده به سمت کاظمیه، واقع در بیرون بغداد، رفتند. کار او به گونه‌ای احیای گل و بته‌های دوره صفوی بود. گسترش حمایت ایران از طالبان برای هدف قرار دادن سربازان امریکایی روزنامه امریکایی «واشنگتن تایمز» در ماه ژانویه 2020 گزارش داده بود، دولت ایران به منظور هدف قرار دادن نیروهای امریکایی در افغانستان، حمایت‌اش را از گروه طالبان گسترش می‌دهد. با این وجود، نگرانی‌هایی از واقعی نبودن آمار مبتلایان به بیماری کرونا در افغانستان وجود دارد.

در دوره قاجار طرح‌های سنتی با اروپایی آمیخته شد و"بوته فرنگی" نام گرفت. این طرح‌ها به نقش‌های طبیعت نزدیک و دارای سایه‌روشن بودند. از سوی دیگر، عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفت، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد. قهوه خانه ها و رستوران ها در قاهره، شهر ۲۰ میلیون نفری، روز چهارشنبه بسته شد و پلیس های لباس شخصی از مردم می خواستند که به خانه های خود بروند. اما او بیشتر به کارهای سنتی گرایش داشت و طرح‌های اصیل را پی می‌گرفت. با این وجود روش کارش نوین و ابتکاری بود و از نخستین کسانی بود که طراحی را به روی میز منتقل کرد و از اینرو"کاشی‌کار فوکولی" نام گرفت. در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. یادگارهای او را در مساجد، ساختمان‌ها و بسیاری از مناطق تهران می‌توان یافت. در ایران ، شمار مبتلایان به این ویروس بیش از ۱۸۴۰۰ نفر گزارش شده است.

یکی از ماندگارترین کارهای او سردر باغ ملی است. از طرف دیگر، برخی از مقام‌های افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند. خطاطی در این کاشی‌کاری را استاد عماد الکتاب انجام داده است. در این اثر نمایی تمام‌قد از سربازان لژیون قزاق و نیم‌تنه رضاشاه دیده می‌شود. همچنان وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اخیراً با نشر گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می‌کند. به رغم هشدارهای مکرر کارشناسان نسبت به خطر بسیار بالای انتشار این ویروس در شهرهای مختلف کشور، مسافرت‌های نوروزی در مقیاسی بسیار گسترده ادامه دارد و هیچ یک شهرهای ایران قرنطینه نشده‌اند. استاد برای درآوردن طرح قزاق‌ها هر روز به تماشای رژه در سربازخانه می‌رفته و راه رفتن آنها را زیر نظر میگرفته است. کاشیکاری‌های این بنا دارای نقش دو شیر بود که تاجی را در میان گرفته‌اند، افزون بر این پلنگ، شیر و خورشید و مسلسل. همچنان قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

پس از انقلاب نشان شیر و خورشید از میان پرچم، دو طرف سردر به همراه تصویر شاه پاک شد. از دیگر کارهای او برج آب بانک ملی در خیابان فردوسی، سردر بانک شاهی (بانک تجارت امروز) در خیابان امام خمینی، سردر سنگی کاخ مرمر، دبیرستان انوشیروان، کتیبه‌های دارالفنون و بیمارستان فیروزآبادی است. صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته بود: «اصول و حقوق همسایگی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتیبانی کنند». استاد حسین خاک‌نگار مقدم در سن ۷۸ سالگی درگذشت. . صدیقی افزود: «به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد».