روزشمار

روزشمار

احیاگر گل و بته‌های صفویه | DW | 21.03.2020

دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد، 'کاشی‌کار فوکولی' نام گرفته بود.

21/03/2020 03:54:00 ب.ظ

دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد، 'کاشی‌کار فوکولی' نام گرفته بود.

دوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد، 'کاشی‌کار فوکولی' نام گرفته بود.

احیاگر گل و بته‌های صفویهدوم فروردین ۱۳۴۱: ۵۸ سال پیش در چنین روزی حسین خاک‌نگار مقدم در تهران درگذشت. چون برای نخستین بار طراحی را به جای زمین روی میز انجام می‌داد،"کاشی‌کار فوکولی" نام گرفته بود.حسین کاشی‌پز در قم زاده شد.پدرش کاشی‌کار بنام دربار قاجاریان بود و به"لندنکاری" یعنی طراحی و نقاشی ظریف روی گچ‌بری‌های برجسته مشهور بود و این حرفه را به پسرش آموخت.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه باید در تاریخ گفته شود چه مصائبی بر دولت دوازدهم نازل شد سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان

شش یا هفت ساله بود که همراه پدر برای"لندنکاری کاخ گلستان رفت.از قرار داشته در حوض کاخ قلم‌موها را می‌شسته که ناصرالدین شاه را دیده و از او سکه گرفته است.۱۲ ساله بود که پدر را از دست داد و اداره خانواده به گردن او افتاد.او شغل پدر را نزد استادان بنامی چون علی‌محمد و محمدحسین اصفهانی آموخت.

او به پیشنهاد وزیر فرهنگ وقت نام خود را از کاشی‌پز به خاک‌نگار مقدم تغییر داد.۲۷ ساله بود که پس از آموزش کامل کاشی‌کاری، یک کارگاه شراکتی برای تولید کاشی هفت‌رنگ گشود. کار او به گونه‌ای احیای گل و بته‌های دوره صفوی بود. در دوره قاجار طرح‌های سنتی با اروپایی آمیخته شد و"بوته فرنگی" نام گرفت. headtopics.com

این طرح‌ها به نقش‌های طبیعت نزدیک و دارای سایه‌روشن بودند. اما او بیشتر به کارهای سنتی گرایش داشت و طرح‌های اصیل را پی می‌گرفت. با این وجود روش کارش نوین و ابتکاری بود و از نخستین کسانی بود که طراحی را به روی میز منتقل کرد و از اینرو"کاشی‌کار فوکولی" نام گرفت.

یادگارهای او را در مساجد، ساختمان‌ها و بسیاری از مناطق تهران می‌توان یافت.یکی از ماندگارترین کارهای او سردر باغ ملی است. خطاطی در این کاشی‌کاری را استاد عماد الکتاب انجام داده است. در این اثر نمایی تمام‌قد از سربازان لژیون قزاق و نیم‌تنه رضاشاه دیده می‌شود. استاد برای درآوردن طرح قزاق‌ها هر روز به تماشای رژه در سربازخانه می‌رفته و راه رفتن آنها را زیر نظر میگرفته است.

کاشیکاری‌های این بنا دارای نقش دو شیر بود که تاجی را در میان گرفته‌اند، افزون بر این پلنگ، شیر و خورشید و مسلسل. پس از انقلاب نشان شیر و خورشید از میان پرچم، دو طرف سردر به همراه تصویر شاه پاک شد.از دیگر کارهای او برج آب بانک ملی در خیابان فردوسی، سردر بانک شاهی (بانک تجارت امروز) در خیابان امام خمینی، سردر سنگی کاخ مرمر، دبیرستان انوشیروان، کتیبه‌های دارالفنون و بیمارستان فیروزآبادی است.

ادامه مطلب: DW فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

دو دیپلمات ایرانی در کابل به دلایل فعالیت استخباراتی و عضویت در سپاه اخراج شدندشبکه خبری طلوع نیوز پنج شنبه 19 مارس 2020 به اطلاعاتی دست یافت و نوشت، دو دیپلمات ایرانی در کابل

نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور گروگان‌ها از آزادی مایکل وایت در ایران استقبال کرد🔺نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور گروگان‌ها از آزادی مایکل_وایت در ایران استقبال کرد ⚡️نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها روز پنجشنبه ۲۹ اسفند از آزادی مایکل وایت، شهروند آمریکایی که در ایران زندانی شده، ابراز خرسندی کرد. آمریکایی هایی تو ایران زندانی میشن گروگان هستند اما ایرانی‌هایی که تو آمریکا زندانی میشن عوامل سپاه! ضمنا آمریکا با گروگان گرفتن ۸۰ میلیون نفر بخاطر عقده گشایی انتخاباتی یک انسان خرفت بزرگترین گروگانگیر هست. گروگانها یا جاسوسهای سیا در پوشس توریست عید بر همگی شماها تبریک .

کرونا در افغانستان؛ پرچم نوروز در تاریکی برافراشته شدمراسم سالانه برافراشتن پرچم نوروز در مزار شریف برای پیشگیری از شیوع کرونا در تاریکی و خلوت برگزار شد. همه ساله هزاران نفر از شهرهای مختلف برای شرکت در این جشن به مزار شریف می‌رفتند. چین جنگ بیولوژیکی را آغاز کرده و قیمت بسیار بالایی را نیز پرداخت خواهد کرد.realDonaldTrump shirenar چه عجب از افغانستان هم گفتین آخه کل دنیا از ایران کرونا گرفتن .اونا واجت تره شبکه بی بی سی شبکه سخن پراکن تروریست داعشی طالبانی حامی تفکرات و مرامنامه های تروریستی بنیادگرا، شریک درد و رفیق قافله مردم، درد بی چراغ ، مروج خرافه گرایی داعشی طالبانی تروریست ادم کش، قاتل میلیونها انسان در تمام کشورها، و شریک جرم حکومت های داعشی طالبانی

کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان در قاره اروپا از ۱۰۰ هزار نفر فراتر رفتآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه هشدار داد که شیوع ویروس جدید کرونا در صورت عدم همبستگی جهانی می‌تواند به مرگ «میلیون‌ها نفر» منجر شود.

کاهش محسوس دمای هوا در بیشتر مناطق کشور/ وزش باد شدید در تهرانمدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه طی دو روز آینده روند کاهش محسوس دما در بیشتر مناطق کشور آغاز می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود که روز یکشنبه (۳ فروردین) در تهران وزش باد شدید داشته باشیم.

احتمال جان باختن 70 هزار تن در خوزستان در اثر کرونارئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از احتمال فوت 70 هزار نفر در خوزستان به دلیل کرونا خبر داد. - خبرگزاری آناتولی 😲 چراااااا چی میزنی رفیق