احمدولی مسعود؛ نامزدی که به 'دموکراسی تفاهمی' در افغانستان معتقد است

01/07/1398 12:56 ب.ظ

انتخابات افغانستان؛ احمدولی مسعود، نامزدی که به 'دموکراسی تفاهمی' معتقد است

احمدولی مسعود یکی از نامزدان این دوره انتخابات ریاست جمهوری است که خود را 'محور جهاد و جبهه مقاومت و از همرزمان پیشین احمدشاه مسعود' برادرش می‌داند. او در پی تحقق طرحی موسوم به 'اجندای ملی' است که در آن به گفته خودش روش‌های دست یافتن به 'صلحی پایدار' شرح داده شده است. احمدولی مسعود، سال‌ها پیش طرحی موسوم به"آجندای ملی" را ارایه کرد و در گردهمایی متعدد درصدد تشریح آن برآمد. او می‌گوید"اجندای ملی" او طرحی برای"دستیابی به یک صلح پایدار و آغاز دولت سازی در افغانستان است".

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: اگر ما بتوانیم در محور یک تفکر ملی باهم تفاهم کنیم، یک دیدگاه مشترک برای منافع ملی داشته باشیم مشکلات کشور حل می‌شود. واگذاری قدرت بنا به اکثریت ساده (۵۰+۱) از نظر آقای مسعود مناسب افغانستان نیست. افغانستان به یک"دموکراسی تفاهمی" نیاز دارد که بیشترین تعداد نخبگان جامعه را زیر چتر نظام سیاسی جمع کند.

حق نشر عکس Image caption همرزمان سابق احمدشاه مسعود در ۱۴ سنبله/شهریور در گردهمایی بزرگی در جوار آرمگاه احمدشاه مسعود در پنجشیر فرزند او احمد مسعود را جانشین پدرش خواندند و از او اعلام حمایت کردند. فرماندهان جهادی همرزم مسعود پیمان بستند تا در کنار احمد مسعود قرار بگیرند. headtopics.com

احمدشاه مسعود، در سال‌های پایانی دهه ۱۹۹۰ میلادی فرماندهی جبهه مقاومت علیه طالبان را رهبری می‌کرد. احمد مسعود، پس او نیز نیز می‌گوید:"به تمام ولایت‌های افغانستان سفرخواهم کرد تا مردم را بسیج ساخته و در برابر هراس‌افکنان مبارزه کنم".

ادامه مطلب:
bbcpersian »

تونبرگ: «وضعیت کشورها در بی‌عملی نسبت به محیط زیست تقریبا مشابه است» | DW | 21.09.2019اولین اجلاس اقلیمی سازمان ملل برای جوانان آغاز به‌کار کرد. در این نشست فعالان محیط زیست از جمله گرتا تونبرگ سخنرانی کردند. او در مصاحبه‌ای از دروغ‌ها و وعده‌های توخالی سیاستمداران دنیا در قبال تغییرات اقلیمی انتقاد کرد. یه سری همین دختره گفته بود من وقتمو واسه مصاحبه با ترامپ حدر نمیدم چون حرف زدن با یه آدمی که نمیفهمه بی فایدس

منوچین: تنش‌ها در خاورمیانه به دلیل کارساز بودن تحریم‌ها علیه ایران است!وزیر خزانه‌داری آمریکا: تنش‌های خاورمیانه به دلیل کارساز بودن تحریم‌های آمریکا افزایش یافته‌اند! راه‌های درآمدزایی ایران را بستیم، ایران از سر استیصال به کشورهای همسایه‌اش حمله می‌کند آمریکا تمرکزش را بر روی اشخاصی که تحریم‌ها را نقض می‌کنند می‌گذارد حرفش درسته

عربستان به دنبال ایجاد ائتلاف علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل استمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حال حاضر در آمریکا به سر می‌برد و در حالیکه آمریکا ظاهرا محدودیت هایی را برای تردد هیات ایرانی در نظر گرفته است، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز قرار است برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد راهی آمریکا شود جمهوری اسلامی وصله ناجور خاورمیانه و اصلی ترین عامل بی ثباتی و خشونت در خاورمیانه است غلط کردید که به خانه ی همسایگان خود سنگ پرانی میکنید !!! برو بابا که نخور

روحانی: طرح ابتکار صلح هرمز به دنبال صلح بلندمدت در منطقه استروحانی پیش از سفر به نیویورک: - طرح ابتکار صلح هرمز درباره یک همکاری دسته جمعی درون منطقه خلیج فارس است و میخواهیم همه کشورهای منطقه در این طرح حضور داشته باشند. - وقتی آمریکاییها تمایل ندارند که ما در سازمان ملل حضور داشته باشیم ما باید اصرار داشته باشیم. به گو_ه خوری افتادن. 🤣 وکیل_ملت روحانی برای حضور در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد

بوریس جانسون: ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است🔺بوریس جانسون: ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است ⚡️نخست وزیر بریتانیا، گفت که کشورش معتقد است ایران به احتمال زیاد مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است و بریتانیا با آمریکا و اروپا برای واکنش به این حملات همکاری خواهد کرد. وقتی نمیدونی از کجا خوردی :) موضع کاملا درست بریتانیا؛ پاسخ به جمهوری اسلامی باید انتقام جویانه و قاطع باشد نه عربستان و نه آمریکا نمی‌خوان جنگی بشه. واکنش نظامی نشون نمیدن.

۹۸ مورد مراجعه به اورژانس در مسابقه فوتبال در ورزشگاه آزادیرئیس مرکز اورژانس تهران: در جریان دربی_تهران ۹۸ نفر به نیروهای اورژانس مستقر در ورزشگاه آزادی مراجعه کرده‌اند که ۸۸ نفر به صورت سرپایی درمان شدند و ۱۰ نفر به مرکز درمانی منتقل شدند

احمد ولی مسعود در میان هوادارانش

'آجندای ملی' مسعود چیست؟

احمدولی مسعود، سال‌ها پیش طرحی موسوم به"آجندای ملی" را ارایه کرد و در گردهمایی متعدد درصدد تشریح آن برآمد. او می‌گوید"اجندای ملی" او طرحی برای"دستیابی به یک صلح پایدار و آغاز دولت سازی در افغانستان است".

آقای مسعود معتقد است که آجندای ملی او"یک نسخه ملی و تاریخی" برای مردم افغانستان است. در این طرح به علل اصلی وقوع جنگ‌ و نابسامانی اشاره شده که به گفته او به خاطر تصاحب قدرت در گرفته است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید:

"

اگر ما بتوانیم در محور یک تفکر ملی باهم تفاهم کنیم، یک دیدگاه مشترک برای منافع ملی داشته باشیم مشکلات کشور حل می‌شود.

"

واگذاری قدرت بنا به اکثریت ساده (۵۰+۱) از نظر آقای مسعود مناسب افغانستان نیست. افغانستان به یک"دموکراسی تفاهمی" نیاز دارد که بیشترین تعداد نخبگان جامعه را زیر چتر نظام سیاسی جمع کند.

آقای مسعود می‌گوید:"تعدادی ادعا دارند که اگر انتخابات به صورت شفاف و عادلانه برگزار شود؛ تمام مشکلات کشور رفع و یا حل می‌شود. من شخصاً به این نظر نیستم و می‌گویم که ما از فرصت انتخابات استفاده کنیم و کوشش کنیم که تمام نخبگان افغانستان گردهم بیایند و دیدگاه مشترک ارائه کنند".

حق نشر عکس

Ahamadwalil/facebook

Image caption

احمد مسعود:"به میدان سیاست آمدم تا راه پدرم را ادامه داده، تمام فرماندهان جهادی را دوباره منسجم کنم"

همرزمان سابق احمدشاه مسعود در ۱۴ سنبله/شهریور در گردهمایی بزرگی در جوار آرمگاه احمدشاه مسعود در پنجشیر فرزند او احمد مسعود را جانشین پدرش خواندند و از او اعلام حمایت کردند. فرماندهان جهادی همرزم مسعود پیمان بستند تا در کنار احمد مسعود قرار بگیرند.

فرمانده مسعود در روز ۱۸ سنبله/شهریور۱۳۸۰، در نتیجه حمله انتحاری دو عضو القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار افغانستان کشته شد.

احمدشاه مسعود، در سال‌های پایانی دهه ۱۹۹۰ میلادی فرماندهی جبهه مقاومت علیه طالبان را رهبری می‌کرد. احمد مسعود، پس او نیز نیز می‌گوید:"به تمام ولایت‌های افغانستان سفرخواهم کرد تا مردم را بسیج ساخته و در برابر هراس‌افکنان مبارزه کنم".

او همچنین گفت:"من وارد میدان شدم تا نقطه وصل سیاسی ملت و حوزه مقاومت باشم، زیرا در طول چندین سالی که گذشت، وحدت ملی ما به شدت آسیب دیده است و باید دوباره احیاء شود".

احمد مسعود از عمویش که خسور (پدر زن) او نیز است، در این انتخابات اعلام حمایت کرده است.

اخیرا چهره‌های جهادی از جمله عطامحمد نور، یونس قانونی و محمد اسماعیل خان که در نخست از محمد حنیف اتمر اعلام حمایت کرده بودند، در هرات با احمد ولی مسعود دیدار کردند. اما مشخص نشده است که آیا این چهره‌ها از آقای مسعود در این انتخابات حمایت می‌کنند یا خیر.

پس از"از هم پاشیدن" تیم آقای اتمر که باعث شد اعلام کند کارزارش را تعلیق کرده است، محمد محقق، معاون او نیز به تیم آقای عبدالله پیوست و چهره‌های جهادی دیگر تا کنون موضع مشخصی ارایه نکرده‌اند.

حق نشر عکس

Ahmadwali/facebook

Image caption

اسماعیل خان (نفر دوم سمت راست) از فرماندهان جهادی در هرات، احمد ولی مسعود، محمدیونس قانونی، و عطا محمد نور والی پیشین بلخ و فرمانده پیشین جهادی، ۹ سپتامیر ۲۰۱۹ هرات

موضوعات مرتبط