احمد راضی: به خاطر سرمازدگی هنگام کول‌بری باید همه انگشتانم را قطع کنند

19/08/2019 07:59:00 ب.ظ

«برف و بوران سنگینی بود رفیقم زیرپایش خالی شد و ۵۰۰متر سقوط کرد. من وحشت‌زده مدتی دنبالش گشتم تا کم کم دیدم دستانم کرخت شدهاند.» گفتگوی شاهد علوی ShahedAlavi با«احمد راضی» کولبر 46ساله کُرد که ناچار است ده انگشتش را بخاطر سرمازدگی قطع کند👇 اخبار_ایران

. احمد می‌گوید: «دو ساعت و نیم و شاید سه ساعتی زمان برد تا سربالایی گردنه را بالا آمدیم و رسیدم به بالای گردنه. ادامه مسیر بیش‎تر سرپایینی می‌شد. نشستیم و کنسرو ماهی را که از بارگاه گرفته بودیم، خوردیم. خیلی سرد بود. فکر کردیم با خوردن کمی انرژی بگیریم و خستگی در کنیم و کمی گرم شویم و بعد راه بیفتیم. ساعت ۱۰ شده بود که دوباره راه افتادیم. باد بسیار سردی می‌وزید.»

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم انتقاد شدید اسرائیل از حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف رئیسی | DW | 03.08.2021 اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

بعد از دو ساعت دیگر پیاده‌روی، احمد و نازدار به نزدیکی قهوه‎‌خانه «قاضی» می‌رسند؛ جایی که به گفته احمد، کول‌بران به آن جاه «قتل‎گاه» می‌گویند: «جای خطرناکی است. کول‌برهای زیادی آن‌جا سقوط کرده‌اند. برخی از آن‌ها جان خود را از دست داده و برخی قطع نخاع شده‌اند.»

نازدار بچه کوچکی دارد. همان شب و در دل بوران، برای احمد تعریف می‌کند بچه‌اش گفته است بابا برف تو را نبرد. احمد می‌گوید آن‌ها عملا دو متری خودشان را هم نمی‌دیده‌اند: «دو قدم جلو می‌رفتیم، یک قدم به عقب برمی‌گشتیم. وحشت کرده بودیم. راه می‌رفتیم اما بوران چنان مسیر را پوشانده بود که رفیق راه‌ بلد من مسیر را گم کرده بود. نازدار پایش را جایی گذاشت که بوران پرش کرده بود و فکر کرد راه عبور است. زیر پایش خالی بود. سقوط کرد. بعد فهمیدیم شاید حدود ۵۰۰ متر با بار روی کوله‌اش غَلت خورده بود. به حکم خدا، رفیقم حتی یک خراش هم برنداشته بود.» headtopics.com

احمد راضی گریه‌کنان از اتفاقی که برای دوستش افتاده بود، در حالی که نمی‌دانست رفیقش زنده است یا مرده، همان جا سرگردان دور خودش می‌چرخید: «بارم را انداختم و دنبال او می‌گشتم. اما عملا دور خودم می‌گشتم. روحیه‌ام را کاملا باخته بودم و دستانم یخ کرده بودند.»

یخ‌زدگی دست احمد راضی وقتی برایش جدی‌تر می‌شود که می‌بیند در آن لحظات بحرانی، حتی قادر نیست به گوشی موبایلش که در جیبش زنگ می‌خورد، جواب دهد: «کاملا کنترلم را از دست داده بودم و نمی‌دانستم کجا هستم. داشتم کم کم یخ می‌زدم. چاره‌ای نداشتم. ما دو سوم مسیر را آمده بودیم. اما راه را گم کرده بودیم و اگر می‌ماندم، یخ می‌زدم و همان‌جا می‌مردم. ناچار بودم راه آمده را برگردم. برگشتم.»

به بارگاه که می‌رسد، دستانش هم‌چون بادکنک باد کرده و آب زیرش را گرفته بود: «چوبی برای سوزاندن در بارگاه نبود. مردی که عصر بارها را به ما داده بود، وقتی حال من را دید، بخاری را با به آتش کشیدن پارچه و لباس‌های اضافه و لباس‌های خودش روشن کرد. جرات نمی‌کردم به بخاری نزدیک شوم. می‌دانستم بلایی سر دستانم آمده است و گرمای بخاری ممکن است بدترش کند.»

احمد راضی را برای درمان ابتدا به بیمارستان «دیاله» در عراق می‌برند. در دیاله پوست دست‎های بادکرده‌اش را بدون بی حسی برمی‌دارند و دستانش را پانسمان می‌کنند. به او می‌گویند کار دیگری از دست آن‎ها برنمی‌آید و به او توصیه می‌کنند در ایران درمان را ادامه دهد. راضی به ایران بازمی‌گردد و به بیمارستان «امام» در کرمانشاه می‌رود. در آن‌جا پنج روز بستری می‌شود. در این پنج روز، یک بار او را عمل می‌کنند. headtopics.com

روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021 کاخ سفید: اسرائیل به عنوان یک کشور مستقل می‌تواند درباره تلافی کردن حمله به کشتی خود تصمیم بگیرد المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی

احمد راضی اما بدون کامل شدن درمانش، به درخواست خودش از بیمارستان ترخیص می‌شود: «گفتند کارت تمام نشده است اما می‌دانستم به من ترحم می‌کنند. پولی نداشتم بدهم و غرورم شکسته بود (بغض می‌کند). عزت نفسم اجازه نمی‌داد زیر بار این نگاه‌ها بمانم.»«ابراهیم علی‌پور»، عکاس و روزنامه‌نگاری که با عکس‌های اخیرش از دست احمد، توجه‌ها را به او جلب کرد، می‌گوید راضی بیمارستان را ترک کرد چون پولی برای پرداخت هزینه‌های درمانی نداشت. علاوه بر این، احمد شنیده بود که دکتر گیاهی در شهر «صحنه» با داروهای گیاهی بسیار ارزان‌تر از داروهای پزشکی، به طوری‌که او بتواند هزینه‌اش را پرداخت کند، می‌تواند کمک کند مشکل دست و انگشت‌هایش را حل کند. اما وضعیت فعلی انگشتان احمد نشان می‌دهد، انگشتانش نه تنها بهبود پیدا نکرده بلکه بدتر هم شده‎اند.

علی‌پور می‌گوید اگر همان روزهای نخست بعد از آن اتفاق برای درمان کامل دستان احمد اقدام جدی می‌شد، وضعیت انگشتانش به این دردناکی نمی‌شد و احتمالا قابل درمان بود. اما راضی می‌گوید: «من تا مچ دستم سیاه شده بود. داروهای گیاهی واقعا تا حدی تاثیر می‌کرد. کم‌کم از مچ دستم بهبود شروع شد تا رسید به انگشتانم. انگشتانم اما قابل درمان نبودند. عملا مویرگ‌هایشان را سرما سوزانده بود.»

انگشتان احمد راضی اکنون به شدت عفونی شده‎اند. می‌گوید خودش می‌داند که الان دیگر آسیب دیدگی انگشتانش به جایی رسیده است که باید هر ۱۰ انگشتش قطع شود و هیچ درمان و راه چاره دیگری هم ندارد. او از ۲۵ بهمن سال پیش که دچار این مشکل شده و با خواهرش که او هم بی‎کار است، زندگی می‌کند. این خواهر و برادر پدر و مادرشان را نزدیک به ۱۶ سال پیش از دست داده‌اند. احمد راضی با بغض می‌گوید که در این مدت با کمک آشنایان و دوستان زندگی‌ خود را اداره کرده‌اند.

علی‌پور که پس از دیدار با احمد راضی و دیدن وضعیت او، با انتشار چند عکس از انگشتانش، کمپینی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای درمان احمد راه انداخته است، می‌گوید در کم‎تر از  ۱۰ ساعت، ۲۰ میلیون تومان پول جمع شده است و آن‌ها در تلاش هستند اوایل هفته آینده برای درمان و جراحی‌ دستان احمد راضی اقدام کنند. headtopics.com

ادامه مطلب: ایران وایر »

کرونا در ایران؛ شمار ابتلا و بستری روزانه به بالاترین سطح از زمان آغاز همه‌گیری رسید

شمار ابتلا و بستری روزانه در ایران به بالاترین سطح از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور و شمار قربانیان روزانه این بیماری نیز به بالاترین سطح از ۲۸ آوریل(۸ اردیبهشت) رسید.

احمد رازی: به خاطر سرمازدگی هنگام کول‌بری باید همه انگشتانم را قطع کنند

هشدار احمد توکلی نسبت به رشد پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرها​احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌هایی به روسای قوا ، اعضای دولت، مجلس ،قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای نگهبان ،ضمن هشدار نسبت به افزایش چشمگیر حاشیه نشینی در شهرها در آینده ای نزدیک با ارایه راهکارهایی خواستار تدابیر اساسی در زمینه مسکن و اجاره مسکن شد.

نامه‌ احمد توکلی به محسنی‌اژه‌ای درباره تخلفات پرونده هفت‌سنگان قزوین- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimنامه‌ توکلی به اژه‌ای درباره تخلفات پرونده هفت‌سنگان قزوین توکلی با ارسال نامه ای به معاون اول قوه قضائیه باردیگر بر تخلف برخی از قضات و کارکنان دادگستری استان قزوین درتجاوز به اراضی کشاورزی منطقه هفت سنگان تاکید کرد و خواستار رسیدگی به جرائم ارتکابی شد

احمد توکلی: صدای شکستن استخوان‌ مستاجران را بشنوید | DW | 18.08.2019عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید دولت زحمت تماشای فاجعه بی‌سرپناهی مردم را هم به خود نداده است. او از سه قوه، مجمع تشخیص و شورای نگهبان خواسته فریاد دهک‌های پایین را بشنوند و برای تعدیل اجاره‌ها چاره‌اندیشی کنند.

احمد عراقچی: مداخله ارزی خواست شمخانی و دستور روحانی بوداحمد عراقچی، معاون ارزی پیشین بانک_مرکزی که از سوی دادگاه متهم به «اخلال در نظام اقتصادی» شده، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفت: «مداخله در بازار ارز به درخواست دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی، دستور رییس جمهور و تایید رییس کل بانک مرکزی انجام شد.»

احمد رازی: به خاطر سرمازدگی هنگام کول‌بری باید همه انگشتانم را قطع کنند