احتمال هجوم سایبری در سقوط هواپیمای اوکراینی منتفی است/ نباید اپراتور آتش به اختیار عمل می‌کرد

30/10/1398 12:14:00 ب.ظ

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تا این لحظه احتمال جنگ الکترونیک و هجوم سایبری در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی منتفی است.

ذوالنور: *احتمال هجوم سایبری در سقوط هواپیمای اوکراینی منتفی است *نباید اپراتور آتش به اختیار عمل می‌کرد *این سانحه کاملاً بر اثرخطای انسانی سامانه پدافند هوایی بوده *قطع بودن ارتباط اپراتور و سامانه با شبکه کنترل آتش نیز تاکنون اثبات نشده

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تا این لحظه احتمال جنگ الکترونیک و هجوم سایبری در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی منتفی است.

وی افزود: یکی از مباحث مطروحه در این جلسه ابهام در خصوص احتمال جنگ الکترونیک و هجوم سایبری بود که تقریباً تا الان این موضوع منتفی است مگر آنکه در آینده اطلاعاتی در این راستا بدست آید و اثبات شود که حملات و خرابکاری سایبری وجود داشته اما فعلاً این موضوع اثبات نشده است.

ذوالنور در توضیح دلیل تاخیر در اعلام نتیجه بررسی علت سقوط گفت: در نمونه‌های مشابهی که در دنیا رخ داده معمولاً اطلاع رسانی در زمان طولانی‌تری است؛ مثلا روسیه هواپیمای اوکراینی را چندی پیش مورد هدف قرار داد و یک ماه طول کشید که بگویند بر اثر اصابت موشک هواپیما سقوط کرده و بعد هم حدود ۲ سال طول کشید تا مشخص شود چه نوع موشکی باعث سقوط این هواپیما شده است اما نیروهای مسلح ما با سرعت عمل خوب ظرف ۴۸ ساعت بررسی و اطلاع رسانی کردند؛ حادثه مشابهی نداریم که بررسی‌ها با این سرعت انجام شده باشد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

وضعیت روانی جامعه‌ای که به دولتش اعتماد ندارد

جلالی ندوشن در این گفت‌وگو به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

واقعا این قصه ها برای بچه ها خوبه بزرگترین توهین به شعور ایرانی همین توجیحات بی سر وته هست اقای ذوالنور چرا شما به خطای انسانی انقدر پا فشاری میکنید مگر اختلال درسیستم ناوبری هواپیما برای جنایتکارانی مثل امریکا ویا اسرائیل کاری داره لطفأ اجازه بفرمایید اهل فن بررسی کنند وشما هم مثل ما منتظر بمانید وقتی اون رھبر احمق و نادان میگە ھمە اتش بە اختیار عمل کنند خوب یە بیشعور تر از رھبر ھم اینجوری اتش بە اختیار یە مملکت رو بە خاک سیاە میشونە

آقای ذوالنور عجله در گفتن بعضی اخبار کار شیطان است اینا رو ولش کنید... فقط بگین کی باید پروازها رو به تاخیر مینداخت؟ اونو بچسبید... امکان نداره چون هواپیما اعلام هویت میکنه که خود یه یا دشمن خوب کی استفا داد و کی‌معذرت خواست؟ ؟؟؟ خوب مسئول پدافند تهران کی بوده؟ چرا سردار حاجی زاده که نیروی کمکی برای این مسئول فرستاده باید پاسخگو باشه اون که مسئول عملیات ضربه به عین الاسد از کرمانشاه بوده

تمام پروازهای به مقصد و از مبدا مهرآباد، تاخیر یا تعلیق دارند/ احتمال برقراری پروازها از ظهر امروزدر حال حاضر تمام پروازها به مقصد فرودگاه مهرآباد و از مبدا این فرودگاه با تاخیر انجام می‌شوند یا تعلیق خواهند شد.

شلیک به هواپیما؛ 'اپراتور آتش‌ به اختیار عمل کرد' | DW | 19.01.2020مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از نشست با نمایندگان ستادکل نیروهای مسلح، سازمان هوافضای سپاه ومقامات هواپیمایی خرابکاری سایبری در انهدام هواپیمای اوکراینی را منتفی دانست و خودسری اپراتور را برجسته کرد. صد تا حرف زدن چه سیستومیه که یه نفر به راحتی میتونه اشتپ بزنه ببین موتور بویینگ چی شده وای بحال آدماش

نمازجمعه آقاToukaNeyestani خامنه‌ای_جنایتکار خامنەای_خائن خون اشام قرن خمینی ToukaNeyestani ممنون توکای عزیز که صدای مردم هستی🙏🌸 ToukaNeyestani یک بار من ندیدم توکا کاریکاتوری بکشد و مثل نتانیاهو یا ترامپ را اینگونه غرق در خون بنمایاند. الان کسی که از خشکبار سیاست ارزنی جویده باشد، می‌داند اوباما دستش به خون آلوده‌تر است تا خامنه‌ای. صدها حیف برای توکا!

ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را به کی‌یف تحویل می‌دهدوادیم پریستایکو وزیر امور خارجه اوکراین نیز روز جمعه طی سخنانی که در پارلمان کشورش ایراد شد،‌ اعلام کرده بود که ایران برای ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای حادثه دیده در تهران به کی‌یف اعلام آمادگی کرده است. ان شاءالله حالا تو اوکراین باز میکنن میبینن ایرانیا روش مداحی محمود کریمی ضبط کردن بهتر بود أسامي اون چهار نفر رو ميدادند كه نگذاشتن سوار هواپيما بشوند

ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به این کشور تحویل می‌دهد

کانادا: ایران باید دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به پاریس یا کییف تحویل دهدفرانسوا فیلیپ شامْپَین وزیر خارجه کانادا روز یکشنبه 19ژانویه 2020 از همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف که هر دروغی رو به اسم محتویات جعبه ی سیاه، به خورد مردم بدن؟!!!! دارن سعی میکنن یه طوری اطلاعاتشون از بین ببرن که ردپا به جا نزارن

به گزارش ایسنا مجتبی ذوالنور در توضیح جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای بررسی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت: این جلسه با حضور رئیس کمیته ویژه بررسی ستاد کل نیروهای مسلح، نماینده سازمان هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشین فرمانده کل ارتش، رئیس هواپیمای کشوری و مدیر فرودگاه بین المللی امام (ره) برگزار شد که هر کدام از مسوولان گزارش‌هایی از بررسی‌های انجام شده درباره این سانحه ارائه دادند.به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، با توجه به  شرایط جوی و بارش شدید برف و کاهش دید افقی در فرودگاه بین المللی مهرآباد تمام پروازها از مبدا این فرودگاه با تاخیر انجام می‌شوند و برخی دیگر هم احتمالا تعلیق خواهند شد.مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید خطای انسانی عامل سرنگونی پرواز تهران کی‌یف بوده و قطع بودن ارتباط اپراتور با مرکز کنترل نیز ثابت نشده است..

نمایندگان نیز سوالات و ابهامات‌شان درباره سقوط هواپیمای اوکراینی مطرح کردند که مسئولان به صورت کارشناسی شده و با دقت کامل به آن پاسخ دادند. وی افزود: یکی از مباحث مطروحه در این جلسه ابهام در خصوص احتمال جنگ الکترونیک و هجوم سایبری بود که تقریباً تا الان این موضوع منتفی است مگر آنکه در آینده اطلاعاتی در این راستا بدست آید و اثبات شود که حملات و خرابکاری سایبری وجود داشته اما فعلاً این موضوع اثبات نشده است. هر چند باند پروازی فرودگاه مهرآباد پاکسازی شده است اما از آنجایی که سطح دید افقی کاهش یافته فعلا هیچ پروازی در این فرودگاه نشست و برخاست نخواهد داشت. ذوالنور در توضیح دلیل تاخیر در اعلام نتیجه بررسی علت سقوط گفت: در نمونه‌های مشابهی که در دنیا رخ داده معمولاً اطلاع رسانی در زمان طولانی‌تری است؛ مثلا روسیه هواپیمای اوکراینی را چندی پیش مورد هدف قرار داد و یک ماه طول کشید که بگویند بر اثر اصابت موشک هواپیما سقوط کرده و بعد هم حدود ۲ سال طول کشید تا مشخص شود چه نوع موشکی باعث سقوط این هواپیما شده است اما نیروهای مسلح ما با سرعت عمل خوب ظرف ۴۸ ساعت بررسی و اطلاع رسانی کردند؛ حادثه مشابهی نداریم که بررسی‌ها با این سرعت انجام شده باشد. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته اپراتور نباید به صورت خودسر و آتش به اختیار عمل می‌کرده و قطع بودن ارتباط اپراتور و سامانه با شبکه کنترل آتش نیز هنوز اثبات نشده است: «. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه گمانه زنی های متعددی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی مطرح بود، افزود: بحث نقص فنی و یا اشتباه انسانی در کادر پروازی و خرابکاری سایبری و جنگ الکترونیک از گمانه‌زنی‌های اولیه بود، باید بررسی می‌شد آیا منشاء این سقوط خرابکاری داخلی و خارجی بوده و یا اینکه اشتباه انسانی در سامانه های پدافندی باعث این سانحه شده یا خیر. به گفته یک مقام مسئول در فرودگاه مهرآباد احتمالا پروازها از ظهر امروز از سر گرفته شوند. ذوالنور اضافه کرد: نیروهای مسلح در یک بازه زمانی کوتاه ۴۸ ساعته تمام این گمانه زنی‌ها و سوالات و ابهامات را مورد بحث و بررسی قرار ‌داده و اعلام نظر کردند.

برخی گفتند در این حادثه پنهان کاری صورت گرفته است و حقایق به مردم گفته نشد اما این افراد نسبت به روند تخصصی این موضوع و زمانبر بودن آن آشنایی نداشتند یا اینکه تحت تاثیر جو موجود این مطالب را مطرح کردند. لینک کوتاه.ما در حالت آتش محدود قرار داشتیم. وی با بیان اینکه ممنوعیت پروازها نیز در نشست کمیسیون امنیت ملی مورد بحث قرار گرفت، گفت: با توجه به تهدیداتی که از طرف آمریکا وجود داشت و پیش بینی می‌شد که آنها عکس العمل متقابل داشته باشند، سامانه ها توجیه شده بودند که در آمادگی صد درصد باشند.  ذوالنور ادامه داد: گزارش‌هایی مبنی بر حرکت موشک کروز مطرح شد اما اینکه این گزارش‌ها اعتبارسنجی شود و به عنوان یک اطلاعات موثق به سامانه‌ها اعلام شود که دقیقا مسیر کروز کجاست و به سمت کدام هدف می‌رود و کدام سامانه ماموریت برخورد با آن را دارد، چنین اتفاقی نیفتاده بود.بر این اساس هیچ دلیل و اعتبارسنجی این گزارش‌ها را اثبات نکرده، مسئله حائز اهمیت دیگر آن است که نمی‌شد در کشور حالت فوق العاده و جنگی را با توجه به تبعاتی که در زندگی مردم دارد، اعلام کرد و این نکته در این جلسه روشن شد.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید مجتبی ذوالنور افزوده که بحث حرکت موشک کروز نیز اعتبارسنجی نشده بوده و سامانه‌ها اطلاعات موثقی در این زمینه نداشته‌اند: «این‌که به سامانه‌ها اعلام شود که دقیقاً مسیر کروز کجاست و به سمت کدام هدف می‌رود و کدام سامانه ماموریت برخورد با آن را دارد، چنین اتفاقی نیفتاده بود. وی یادآور شد: یکی دیگر از مسائل این بود که آیا سامانه خطا داشته یعنی سیستم پدافند و شبکه کنترل آتش مشکل داشته است یا خیر که این موضوع تاکنون اثبات نشده است.

همچنین قطع بودن ارتباط اپراتور و سامانه با شبکه کنترل آتش نیز تاکنون اثبات نشده است. ذوالنور ادامه داد: از سوی دیگر ما در حالت آتش محدود قرار داشتیم.. به این معنا که به سامانه پدافندی هنوز دستور شلیک و هدف اعلام نشده بود و حتی اگر فرض کنیم که ارتباط سامانه پدافندی و اپراتور با مرکز کنترل قطع شده باشد، باز هم نباید به صورت خودسر و آتش به اختیار عمل شود. بر این اساس با توجه به اینکه به سامانه ها اعلام شده بود که وضعیت در حالت آتش محدود است نه آتش به اختیار، پس این سانحه کاملاً بر اثرخطای انسانی سامانه پدافند هوایی بوده و اپراتور چنین خطایی را مرتکب شده و به تشخیص خودش چنین تصمیمی را گرفته و اقدام کرده است. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: با توجه به مباحث صورت گرفته، نتیجه بررسی‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خطای انسانی را نشان می‌دهد لذا باید از طریق سازمان قضایی نیروهای مسلح و قوه قضائیه با کسانی که در این راستا کوتاهی و قصور کرده اند برخورد، شود. عدم اطلاع‌رسانی و پنهان‌کاری در مورد این فاجعه، این احتمال را مطرح کرد که سپاه در حال ارزیابی‌های سناریو‌های مختلف؛ امکان انکار، خطای انسانی یا بحث"هک و نفوذ" بود تا هزینه ماوقع را کاهش دهد.

انتهای پیام .