احتمال درگیری با 'کرونا' تا پاییز /ثبت نام ۳۷۱۵۰۰ تن از مالکان مشاغل در سامانه وزارت بهداشت

حریرچی: * ۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است؛ ۱۱ درصد در مدارس و ۷ درصد در دانشگاه‌ها * شدت بیماری کرونا در قشرهای ضعیف بیشتر است * مرگ و میر کرونا در اغلب استان‌ها نزولی شده است

11/04/2020 02:26:00 ب.ظ

حریرچی: * ۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است؛ ۱۱ درصد در مدارس و ۷ درصد در دانشگاه‌ها * شدت بیماری کرونا در قشرهای ضعیف بیشتر است * مرگ و میر کرونا در اغلب استان‌ها نزولی شده است

معاون کل وزارت بهداشت ضمن بیان این که مراجعات برای درمان بیماری‌های مزمن به علت ترس از کرونا کاهش یافته است، بر لزوم تقویت ارائه خدمات از راه دور پزشکی تاکید کرد و در عین حال گفت: براساس تدابیر اندیشیده شده و مطالعات فعلی فکر می‌کنیم تا پاییز درگیری هایی در خصوص این ویروس داشته باشیم.

وی افزود: البته در کشور ما که هم زمان با تحریم‌های ظالمانه با عوارض بیماری نیز مقابله می‌کنیم، دولت با تمام قوا به کمک اقشار کمتر برخوردار آمده است اما در این میان نمی‌توان از کمک خیرین و سازمان‌های مردم نهاد غافل بود.برای درمان امراض ضروری، از مراجعه به مراکز درمانی غفلت نکنید وی در ادامه با اشاره به این که علت اصلی مرگ و میر ایرانیان تا پیش از شیوع این بیماری، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها و دیابت بود، تاکید کرد: اکنون با شیوع ویروس کرونا مردم به دو علت ترس از این بیماری و همچنین بسته بودن برخی مراکز خصوصی، مراجعات خود را برای درمان بیماری‌های مزمن کاهش داده‌اند. در حالی که براساس سیاست‌ گذاری های ما ظرف این هفته و هفته آینده با توجه به این که حجم مراجعات برای بیماران کرونایی کاهش یافته، این است که ظرفیت پذیرش مراکز را برای بیماران مزمن افزایش دهیم. از مردم می‌خواهیم به هیچ عنوان برای امراض ضروری خود از مراجعه به مراکز درمانی غفلت نکنند. البته  اعمال جراحی غیر ضرور مانند اعمال زیبایی و برخی خدمات داندانپزشکی فعلا جزو این سیاست گذاری نیست.

شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021

معاون کل وزارت بهداشت در خصوص این که چه کسانی مجاز به استفاده از ماسک هستند، گفت: اکنون سازمان بهداشت جهانی به طور صریح اعلام کرده است در صورتی که فرد سالمی هستید توصیه می‌کنیم فقط زمانی از ماسک استفاده کنید که در مجاورت با یک بیمار مبتلا به کرونا باشید. البته می‌توانیم مردم را به استفاده از ماسک‌های خانگی توصیه کنیم. البته فراموش نکنید بهترین روش پیشگیری از آلودگی، شستن دست‌ها با آب و صابون است و در مواردی که به آب و صابون دسترسی نداشته باشید می‌توانید از محلول‌های ضد عفونی کننده استفاده کنید. اما به هیچ عنوان نباید در این مورد اسراف صورت گیرد؛   چرا که مصرف بی رویه از این مواد می‌تواند با عوارضی رو به رو باشد.

حریرچی در خصوص توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی برای پایان تعطیلات و آغاز بازگشایی ها در کشورهای مختلف گفت: پیشنهاد این سازمان اتخاذ راه‌حل‌های جایگزین برای سرکوب ویروس است. این راه‌های جایگزین می‌تواند انجام تست‌های تشخیصی، ایزوله کردن مبتلایان، شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بودند، قرنطینه آنها، تقویت نظام ارائه خدمات و افزایش دانش و آگاهی مردم است. headtopics.com

لزوم گسترش خدمات تله مدیسین وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به ایسنا در خصوص اقدامات صورت  گرفته برای گسترش خدمات تله مدیسین و درمان در منزل خاطر نشان کرد: متاسفانه پیش از این از طرف ارائه دهندگان خدمات که به روش‌های سنتی خو کرده بودند مقاومت‌های صورت می‌گرفت، اما اکنون شرکت‌هایی وجود دارند که به عنوان مثال فرد با صلاحیتی را برای گرفتن نمونه آزمایش به منازل می‌فرستند تا بدون معطلی و بدون نیاز به تردد این نمونه گیری انجام شده و به آزمایشگاه ارجاع داده شود. اکنون نیز برای سایر خدمات می‌توانیم از این  تکنولوژی استفاده کنیم و آن را در سایر سطوح خدمات پزشکی و درمانی گسترش دهیم. اکنون نیز برخی پرستاران، پزشکان و بیماران از طریق نرم افزارهای داخلی و خارجی برخی نتایج را به یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. این روش می‌تواند به کاهش هزینه‌های نظام سلامت نیز کمک کنند.

حریرچی در ادامه  با تاکید بر این که علم همه جهان نسبت به این ویروس بسیار کم است گفت: برای کنترل کرونا باید چند هدف  را دنبال کنیم. بیماری زایی و مرگ و میر ویروس باید کاهش یافته و به حدی برسد که سیستم بهداشت و درمان کشور از نظر نیرو و تخت پاسخگوی  نیازها باشد. همچنین باید توجه کنیم که اثرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از این مشکل را به حداقل برسانیم.

احتمال درگیری با کرونا تا پاییز وی با ذکر مثالی گفت: اکنون برخی از کشورهای آفریقایی  اعلام کردند که نمی‌تواند قرنطینه کامل  و یا برخی سطوح آن را اجرایی کنند؛ چرا که مردم این کشورها به غذا نیاز دارند. همچنین در هیچ کجای دنیا به جز ووهان چین نیز قرنطینه به شکل کامل اجرایی نشد. براساس تدابیر اندیشیده شده و مطالعات فعلی فکر می‌کنیم تا پاییز درگیری هایی در خصوص این ویروس داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: تا زمانی که دارو و واکسن کشف نشود و در صورتی که ویروس ضعیف نشود، این  ویروس در کشورهای مختلف وجود خواهد داشت؛ به شکلی که به ایمنی جمعی برسیم و پس از آن بیماری به شکل اندمیک در خواهد آمد. اما اکنون در مرحله اول و اپیدمی آن قرار داریم و علم دنیا نسبت به این ویروس کم است. headtopics.com

طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021 فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim اعتراضات ضدحکومتی در شب قهرمانی پرسپولیس؛ از شعار علیه مقامات جمهوری اسلامی تا «رضا شاه روحت شاد»

و اما فاصله گذاری هوشمند... وی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح فاصله گذاری هوشمند گفت: یکی از مبانی لحاظ شده در این طرح ملاحظات اقتصادی و اجتماعی است. نباید فراموش کنیم که اقدامات ما در دو جبهه مقابله با بیماری و مقابله با تحریم‌ها اتفاق می‌افتد. همانطور که روز گذشته دانشگاه شیکاگو مطلبی را منتشر کرد که در آن نشان می‌داد در ۹۰ سال گذشته یکی از موضوعاتی که تمام اقتصاددانان جهان با تمام تفکرات نسبت به آن اتفاق نظر داشتند، این بوده است که اگر قرار باشد بازگشایی‌ها زودتر از موعد اتفاق بیفتد ممکن است میزان شیوع را تغییر دهد، ممکن است عوارض سهمگین تری بر مسائل اقتصادی داشته باشد. همچنین نباید فراموش کنیم که برخی از مردم از لحاظ  درآمدی در معرض خطر هستند. البته طبق مصوبات ستاد مقابله با کرونا یکی از مزایای فاصله گذاری هوشمند این است که ما تصمیمات خود را پس از ارزیابی نتایج می‌توانیم تغییر داده و یا تصمیمات جدیدی اجرا کنیم.

حمل و نقل عمومی عامل انتقال ۲۶.۵ درصدی کرونا معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به این که حمل و نقل عمومی عامل انتقال ۲۶.۵ درصدی کرونا است، گفت: به همین ترتیب مدارس ۱۱ درصد، دانشگاه‌ها ۷ درصد می‌توانند منجر به انتقال آلودگی شوند. آن چه از نظر تئوری و عملی طراحی شده است تدابیر ویژه‌ای بوده و باید بیشتر بررسی شود. نمی‌توانیم مشاغل را بدون توجه به ظرفیت حمل و نقل عمومی بازگشایی کنیم. چرا که درصد قابل توجهی از مردم از طریق حمل و نقل عمومی در محل کار خود حاضر می‌شوند.

حریرچی در ادامه با اشاره به این که برآورده‌ها نشان می‌دهد که اکنون حمل و نقل شهری نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۷۰ درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: تعدادی از مردم هستند که درآمدشان را روزانه کسب می‌کنند. از این رو دولت برای بازگشایی‌ها نمی‌تواند تنها به نظر کسانی اکتفا کند که یا حقوق ثابت داشته و یا منبع پس انداز قابل توجهی دارند. البته این موضوع فراموش نمی‌شود که سلامتی مردم اولویت اول ما خواهد بود. اما توجه کنید به جز شهر ووهان چین، قرنطنیه کامل در هیچ کشور دیگری اجرایی نشد.

از زمان شروع بیماری تا ۱۸ ماه بعد، افق روشنی برای تولید دارو و واکسن وجود ندارد حریرچی افزود: از شروع بیماری حداقل تا ۱۸ ماه افق روشنی برای تولید دارو و واکسن وجود ندارد. همچنین بهترین داروی ضد ویروسی اختصاصی نیز ۴۰ تا ۵۰ درصد می‌تواند موثر باشد. پس این ادعا که دارویی برای درمان کرونا وجود خواهد داشت مانند تاثیر آب بر روی آتش، درست نیست و داروهایی که فعلا برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ استفاده می‌شود از داروهای ویروسی مشابه است. headtopics.com

مرگ و میر کرونا در اغلب استان ها نزولی شده است وی با تاکید بر این که روند تحقیقاتی پیرامون این بیماری ۴ سناریوی مختلف را مدنظر گرفته بود تا کنترل تقریبی بیماری را از روی آن بتوان حدس زد، گفت: اقداماتی که برای کنترل بیماری و فاصله گذاری اجتماعی تاکنون صورت گرفته است، به شکلی بالاتر از حد متوسط بوده است. به صورتی که اکنون مرگ و میر در اکثر استان‌های کشور نزولی شده است. گرچه در برخی از استان‌ها با افزایش شیوع بیماری مواجه هستیم که آن هم از شدت بالایی برخوردار نیست. پیش بینی‌های ما بر این اساس بوده که اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه بیماری رو به کاهش برود، اما این به هیچ عنوان به معنای صفر شدن موارد ابتلا نخواهد بود. چرا که این موضوع به مسائل مختلف بستگی دارد.

وی افزود: در کشور چین نیز نصف موارد ابتلا در یک شهر یعنی ووهان گزارش شده و نصف موارد دیگر در سایر شهرها ساکن بودند. هیچ کس ادعا نمی‌کند که آخر یک ماه مشخصی ویروس دیگر در کشور وجود نخواهد داشت، بلکه ما می‌گوییم ویروس با توجه به رفتار مردم و تغییرات آب و هوایی می‌تواند بیش از گذشته کنترل شود. البته این موضوع وابسته به آن است که ببینیم آیا کووید ۱۹ نیز مانند آنفلوآنزا به گرم شدن هوا حساس است یا خیر.   این تصور درست  نخواهد بود که کشورها بدون کشف دارو یا واکسن بتوانند ویروس را به شکل کامل از بین ببرند، مگر این که اکثر  مردم آن کشور مبتلا شده و به یک ایمنی جمعی رسیده باشند که این موضوع نیز در فاصله زمانی کوتاه مدت میسر نخواهد شد.

تجمع اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران 'به خشونت کشیده شد' | DW | 31.07.2021 اسرائیل مهاجمان به نفتکش خود در دریای عرب را به‌ پاسخ محکم تهدید کرد تناقض‌گویی مسئولان در آخرین نشست ستاد ملی کرونای دولت روحانی | DW | 31.07.2021

وی در ادامه در خصوص تست‌های تشخیصی آلایزا و رپیت تست گفت: توان تولید این دو تست در کشور وجود دارد و هنگامی که آزمایشات لازم بر روی آنها صورت گیرد، می‌توانیم در خصوص استفاده برای مردم آنها را توصیه کنیم. هدف اصلی تست آلایزا این است که ما بفهمیم چند درصد یک جامعه به بیماری کرونا مبتلا شدند، پس توجه کنید که این تست برای تشخیص بیماری هنگام بروز آن نیست و بیشتر کمک می‌کند افراد بدون علامت یا کم علامت را شناسایی کنیم.

درصد خطای تست های ویروسی حریرچی با اشاره به این که تست‌های ویروسی دقت کمی دارند، گفت: این تست‌ها به خاطر حساسیت  ویروس و سخت بودن نمونه گیری ممکن است با درصدی خطا نتایج را اعلام کنند. در نظر داریم استفاده از تست‌های آلایزا را فعلا بیشتر برای کسانی که در معرض خطر هستند مانند کارکنان مراکز بهداشتی استفاده کنیم.

در بازگشایی مدارس و دانشگاه ها فعلا عجله ای نیست وی با تاکید بر این که در بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها فعلا عجله‌ای نیست، گفت: هر اقدامی که صورت می‌گیرد پس از مدتی یعنی نهایتا دو هفته تا یک ماه بعد نتایج آن مشخص می‌شود. به این صورت مداخلاتی که در تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها صورت گرفت، نتایجش اکنون قابل مشاهده است. اکنون با توجه به این که برخلاف روزهای اول براساس مطالعات صورت گرفته متوجه شده‌ایم جوانان و افراد کم سن نیز می‌توانند به  بیماری مبتلا شوند و از سوی دیگر آنها می‌توانند به علت کم علامت بودن یا بی علامت بودن، ویروس را به سایرین انتقال دهند باید در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها  تصمیمات جدی تری بگیریم. از این رو می‌گویم عجله‌ای برای بازگشایی این دو محل نداریم.  وقتی دانشگاه بازگشایی شود دانشجوها از همه شهرهای آلوده و غیره آلوده سفرهای خود را آغاز می‌کنند. از سوی دیگر خوابگاه‌های ما نیز با تراکم بالایی رو به رو هستند که احتمال انتقال بیماری را افزایش می‌دهند. حدود ۱۴ میلیون دانشجو و ۴ میلیون دانش آموز داریم که با احتساب معلمان و استادان تقریبا یک چهارم جمعیت کشور مربوط به این اقشار است. از این رو  اتخاذ سیاست‌های پیشگیری کننده از بیماری بسیار موثر خواهد بود.

ماجرای اخراج تعدادی از پرستاران از بیمارستان های خصوصی وی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه سازمان نظام پرستاری در اعتراض به اخراج پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی تصریح کرد: توجه دارید که بخش خصوصی در تمام دنیا تابع برخی ملاحظات اقتصادی خاص خود است. اکنون نیز در بسیاری از کشورها بخش خصوصی تعداد قابل توجهی از کارکنان را تعلیق کرده است. البته در ایران در این زمینه قانون کار حاکم بوده و در مورد به کار گیری و عدم به کار گیری پرستاران و سایر خدمت دهندگان در کادر درمانی، بیمه بیکاری و وزارت رفاه می‌توانند به موضوع ورود کنند. وزارت بهداشت در این زمینه نمی‌تواند دخالت داشته باشد. البته در خواست و توصیه ما این است که پرستاران و کادر پیراپزشکی که سال‌ها در مراکز خصوصی خدمت کرده‌اند را اخراج نکنید و بتوانید در این زمان سختی با مدارا کردن با آنها  از عدم به کار گیری و یا پایان کار صرف نظر کنید.

خسارت بیمارستان های خصوصی در بحران کرونا وی افزود: تاکنون از لحاظ عدم مراجعه دوره‌ای چند روزه در اسفند ماه و تعطیلات عید برای بیمارستان‌های خصوصی وجود داشت که خسارت اندکی به آنها وارد کرد؛ مواردی که عنوان می‌شود این بیمارستان‌ها ۵۰ تا ۷۰ درصد خسارت  داشته‌اند قابل قبول نیست. همچنین درخواست ما از بیمارستان‌های خصوصی این است که از لحاظ خدمت رسانی به بیماران و استفاده از کارکنان خود به روال عادی بازگردند.

شفافیت ایران در اعلام آمار کرونا معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در خصوص این که منشا دقیق بیماری در کشور در کدام استان بوده است، اظهار کرد: برخی از مباحث به علت کنجکاوی که نسبت به آن وجود دارد از سوی خبرنگاران یا محققین به طور مکرر تکرار می‌شود. براساس مطالعات صورت گرفته این ویروس از بهمن ماه چند استان کشور را آلوده کرده است که به علت بی علامت بودن و یا کم علامت بودن مبتلایان کار تشخیص برای همکاران ما سخت بوده است. در ابتدا شیوع بیماری در کشور عده‌ای ما را سرزنش کردند اما متاسفانه اکنون می‌بینیم روند ابتلا و مرگ و میر در بسیاری از کشورها رو به افزایش است. در صورتی که میزان مرگ و میر به ازای هر یک میلیون نفر در کشورمان بسیار پایین تر از سایر کشورهای مدعی است.  به صراحت اعلام می‌کنم ما در منطقه خود و در اکثر کشورها جزو شفاف ترین آمارها هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ماسک نیز گفت: توصیه می‌کنیم ماسک  N۹۵ تنها در مواردی استفاده کنید که در برخورد مستقیم با مبتلای شدید به بیماری کرونا هستید.حریرچی در خصوص نحوه درمان مبتلایان به کرونا در کشور خاطر نشان کرد: افراد بی علامت بدون نیاز به درمان و یا حتی بدون شناسایی، خود به خود بهبود پیدا می‌کنند اما بیماران متوسط یا سرپایی با تجویز داروهایی مثل داروی ضد مالاریا و ضد التهاب بهبود خواهند یافت. در مورد بیماران شدید نیز داروهای ضد ویروسی و خاص تری استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تحقیقات صورت گرفته در تیپولوژی انواع مختلف ویروس کرونا گفت: تاکنون سه نوع ای، بی و سی طبق مطالعات شناسایی شده است. باید منتظر بررسی‌های بیشتر به شکل بالینی باشیم.تهران؛ پاشنه آشیل کنترل کرونا در کشور حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نگرانی‌های در خصوص روند ابتلا در شهر تهران وجود دارد تصریح کرد: کنترل ابتلا در تهران و شهرهای اطراف آن  که روزانه مسافرت‌های زیادی از آن به تهران و یا برعکس صورت می‌گیرد می‌تواند پاشنه آشیل کنترل بیماری باشد.

ثبت نام ۳۷۱۵۰۰ تن از مالکان اصناف و مشاغل در سامانه وزارت بهداشت وی در ادامه در خصوص ثبت نام اصناف و مشاغل در سامانه وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: تاکنون ۳۷۱ هزار و ۵۰۰ نفر از اصناف و مشاغل در این سامانه ثبت نام کرده و کد رهگیری و پروتکل‌های لازم را دریافت کرده‌اند. همچنین ۹۸ پروتکل برای ۱۲ هزار شغل تهیه شده که در این سایت وجود دارد.

حریرچی در خاتمه سخنان خود در خصوص آغاز طرح ترافیک تصریح کرد: در این مورد باید واقع بین بود که عزیزان ما در نهادهای ذی‌ربط  تصمیمات مقتضی در این زمینه را اتخاذ کرده‌اند. هفته گذشته برای این که بار زیادی بر سیستم حمل و نقل عمومی وارد نشود این طرح اجرا نشد اما اکنون با تدابیر اندیشیده شده در ساعات آغاز و پایان این کار آن را اجرایی کردند.

ادامه مطلب: خبرگزاری ایسنا »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

همه الکیه روحانی تضمین کرده کرونا رفت پی کارش.دیگه نباید حساس بود

کرونا در ایران بیش از ۴ و در جهان بیش از ۹۶ هزار قربانی گرفته استبیماری همه گیر کووید ۱۹ تاکنون جان بیش از ۹۶ هزار نفر را در جهان را گرفته و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز تا صبح روز جمعه ۱۰ آوریل ۲۰۲۰/ بیست و دو فروردین ۱۳۹۰ به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. حکومت های اسلامی با این دیدگاه در داخل و خارج از کشورهای شان میتوان همیشه با دنیا تعامل داشت.

نگرانی از شیوع کرونا در زندان‌های اروپا؛ کدام کشورها بیشتر در معرض خطرند؟برخی از زندان‌ها در کشورهای اروپایی به دلیل ظرفیت محدود، تراکم جمعیتی بالایی دارند، شیوع ویروس کرونا موجب نگرانی‌ها مقامات کشورها و گروه‌های حقوق بشری از انتشار سریع و گسترده بیماری کووید ۱۹ در میان زندانیان شده است. به زندانی های ما هم توجه کنید خصوصا زندانی های سیاسی.چرا همیشه سکوت سیاسی شما بر اساس منفعت طلبی است.

کرونا در نیویورک؛ شماری از جان‌باختگان در گور دسته جمعی دفن شدندافزایش شمار جان‌باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا باعث شده است که مقامات شهر نیویورک دوره نگهداری اجساد در سردخانه‌ها را کاهش دهند. 🥺🥺🥺 gharbgeda تو اکانت انگلیسیاتونم اینارو میزنید؟ 🤔 چه خوفه....

انجام آزمایش کرونا فقط در آزمایشگاه‌‌های مورد تأیید وزارت بهداشت رایگان است/ انجام بیش از 73 طرح تحقیقاتی در زمینه کرونا در کشور- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimانجام آزمایش کرونا فقط در آزمایشگاه‌‌های مورد تأیید وزارت بهداشت رایگان است/انجام بیش از۷۳طرح تحقیقاتی در زمینه کرونا در کشور سخنگوی وزارت بهداشت: انجام تست‌ تشخیصی کرونا در بیمارستان‌ در صورت ارسال آن به آزمایشگاه‌‌های مورد تأیید وزارت بهداشت رایگان است سخنگوی وزارت بهداشت: انجام آزمایش برای افراد بدون علامت، کار بی‌‌ارزشی است. ۷۳ طرح تحقیقاتی در زمینه کرونا در حال انجام است واقعا ممنون

چگونه از خود در برابر کرونا محافظت کنیم و چگونه علائم بیماری را کنترل کنیم؟افراد مبتلا به بیماری «کووید ۱۹» و یا مشکوک به ابتلا به آن چگونه می‌توانند به بدن خود برای غلبه بر ویروس جدید کرونا کمک کنند؟ دانش زندگی را طولانی می‌کند. 🤕 در اروپا اولویت درمان به بیماران جوان هست بیماران ۵۵الی ۶۰ سال را درمان نمی کنند تا بمیرند، در ایران بر عکس هست به بیماران مسن را اولویت قرار میدهند این فرهنگ منحط غربی هست

زن هلندی 107 ساله مسن‌ترین نجات‌یافته از کرونا در جهانیک زن 107 ساله هلندی، پس از بهبودی از کووید 19، احتمالاً به کهن سال‌ترین بازمانده ویروس کرونا تبدیل بمیر دیگه کسکش خواهر جنتی بوده هردو از یک خانواده اند اینها اب حیات خوردند