اجرای بزرگترین تعزیه‌خوانی کشور در فدیشه نیشابور/ میزبانی از 70 هزار عزادار با قدمتی 400 ساله

10/09/2019 01:16:00 ب.ظ

بزرگترین تعزیه خوانی کشور امروز همزمان با عاشورای حسینی در روستای فدیشه نیشابور برگزار شد.

امام حسین, اهل بیت

همزمان با عاشورای حسینی برپا شد؛ اجرای بزرگترین تعزیه‌خوانی کشور در فدیشه نیشابور/ میزبانی از 70 هزار عزادار با قدمتی 400 ساله

بزرگترین تعزیه خوانی کشور امروز همزمان با عاشورای حسینی در روستای فدیشه نیشابور برگزار شد.

اخباری افزود: این مراسم به عنوان بزرگترین اجتماع عزاداران سیدالشهدا بعد از حرم رضوی در شمال شرق کشور با حضور بیش از 70 هزار عزادار سیدالشهدا از نخستین ساعت‌های برآمدن آفتاب صبح روز عاشورا آغاز شده و هیات‌های سوگوار و سیاه پوش در غم شهادت مظلومانه مولای عشق امام حسین(ع) تا غروب آفتاب با زنجیرزنی و سینه زنی به عزاداری می‌پردازند.

وی گفت: در این مراسم تعزیه خوانی بیش از 5 گروه تعزیه خوانی برتر کشور در قالب 60 تعزیه خوان، واقعه عاشورا را به نمایش می گذارند.این خادم اهل بیت(ع) افزود: مراسم عزاداری با سنت تاریخی علم گردانی آغاز شد و اهالی روستاها با بیرون آوردن "علم ها" که نمادی از "سرو" به نشانه آزادگی سالار شهیدان می‌دانند از تکایا و هیات‌ها آنها را بر روی دستان خود حمل می‌کنند، افزون بر این همه منازل روستایی که بر سر در آنها پرچم سیاه برافراشته محفل سوگواری سالار دشت نینوا شده است و مهمان‌های امام حسین(ع) را پذیرا شده اند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

محسن رضایی: باید ایالت‌های اقتصادی در کشور ایجاد شودمحسن رضایی: *باید ایالت‌های اقتصادی در کشور ایجاد شود *با وجود اینکه در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و یمن ناامنی وجود دارد ولی در خلیج‌فارس امنیت در حد بسیار مطلوب است

ایران، چین و عربستان در بین ده کشور اصلی سانسورزده جهان | DW | 10.09.2019کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران با انتشار گزارشی به وضعیت رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی در ده کشور جهان پرداخته است. نام کشورهای ایران و ترکمنستان در این لیست دیده می‌شود. وضعیت رسانه‌ها در یمن و سوریه نیز وخیم گزارش شده است.

ایران بین ۱۰ کشور اول جهان در «سانسور رسانه‌ها» قرار دارد♦️ایران بین ۱۰ کشور اول جهان در «سانسور رسانه‌ها» قرار دارد ⚡️کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در جدیدترین گزارش خود از «سانسور رسانه‌ها»، فهرست ۱۰ حکومتی را منتشر کرده که بدترین و بیشترین محدودیت‌های رسانه‌ای را در کشورهای خود اعمال می‌کنند.

ایران، یکی از ده کشور اول دنیا از نظر سانسور رسانه‌ها

همزمان با گزارش بین المللی انرژی اتمی درباره ایران؛ اسرائیل خواستار لغو برجام توسط سه کشور اروپایی شدهمزمان با گزارش بین المللی انرژی اتمی درباره ایران؛ اسرائیل خواستار لغو برجام توسط سه کشور اروپایی شد پس از نقض دوباره برجام از سوی ایران، کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرد تا با مقامات ایران گفت‌وگو کند.

آژانس انرژی اتمی خطاب به ایران: باید 'به موقع و کامل' همکاری کنیدهمزمان با سومین گام ایران در کاهش تعهدات این کشور در برجام، کرونل فروتا، مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به‌گزارش ایلنا، مسئول برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی روستای فدیشه‌نیشابور گفت: بزرگترین مراسم تعزیه‌خوانی کشور با قدمتی 400 ساله همزمان با عاشورای حسینی، در روستای فدیشه بخش میانجلگه شهرستان نیشابور طبق سنت هر ساله برگزار شد.به گزارش ایسنا، محسن رضایی در حاشیه بازدید از موسسه خیریه مهرانه زنجان، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری آن را ابلاغ کرده‌اند، یک سند زیرساختی است که همه امور کشور باید بر اساس آن برنامه‌ریزی شود و سلامت نیز در حوزه اقتصاد مقاومتی، فصل مهمی از این سند است که باید دولت و مجلس، سلامت را در حوزه اقتصاد مقاومتی بازتعریف کرده و از وجود مردم نیز در بحث پیشگیری و درمان استفاده کند.اریتره از منظر سانسور مطبوعات بدترین کشور جهان اعلام شده است.مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان شهریور ۱۹, ۱۳۹۸ الهام یزدی‌ها بازتاب مرگ «دختر آبی» در فضای مجازی| موج «تحریم ورزشگاه‌» یا «شعار بروی سکوها» در حمایت از زنان پس از رسانه‌ای شدن خبر مرگ «سحر خدایاری» معروف به «دختر‌ آبی» که در اعتراض به حکم دادگاهش به اتهام ورود به ورزشگاه مقابل یکی از واحدهای قضایی تهران دست به خودسوزی زده بود، واکنش‌های بسیاری را از سوی کاربران شبکه های اجتماعی به همراه داشته است.

اخباری افزود: این مراسم به عنوان بزرگترین اجتماع عزاداران سیدالشهدا بعد از حرم رضوی در شمال شرق کشور با حضور بیش از 70 هزار عزادار سیدالشهدا از نخستین ساعت‌های برآمدن آفتاب صبح روز عاشورا آغاز شده و هیات‌های سوگوار و سیاه پوش در غم شهادت مظلومانه مولای عشق امام حسین(ع) تا غروب آفتاب با زنجیرزنی و سینه زنی به عزاداری می‌پردازند. وی گفت: در این مراسم تعزیه خوانی بیش از 5 گروه تعزیه خوانی برتر کشور در قالب 60 تعزیه خوان، واقعه عاشورا را به نمایش می گذارند. رضایی با تاکید بر افزایش روند نظارت بر اداره کشور، یادآور شد: بعد از تشکیل هیئت عالی نظارت به دستور رهبری برای بررسی موضوعات بین‌المللی از جمله FATF و CFT و  پالرمو نظارت در کشور افزایش یافته که در این زمینه مجمع تشخیص نظام 11 سئوال از دولت مطرح کرده که هنوز پاسخی دریافت نکرده است و نظارت بر سیاست‌های اصل 44 و همچنین نظارت بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از دیگر کارهای مهم مجمع است که با تنظیم گزارشات آن در شش ماه آینده هرگونه انحراف به مسئولان گوشزد خواهد شد. این خادم اهل بیت(ع) افزود: مراسم عزاداری با سنت تاریخی علم گردانی آغاز شد و اهالی روستاها با بیرون آوردن "علم ها" که نمادی از "سرو" به نشانه آزادگی سالار شهیدان می‌دانند از تکایا و هیات‌ها آنها را بر روی دستان خود حمل می‌کنند، افزون بر این همه منازل روستایی که بر سر در آنها پرچم سیاه برافراشته محفل سوگواری سالار دشت نینوا شده است و مهمان‌های امام حسین(ع) را پذیرا شده اند. مرکز این کمیته در آمریکا واقع است. اخباری با بیان اینکه همه هزینه های این مراسم را اهالی روستا تامین می کنند، گفت: برای پذیرایی از عزاداران شرکت کننده در این مراسم، بیش از 80 دیگ حلیم برای پذیرایی صبحانه و نهار عزاداران تهیه و طبخ شده است. این مسئول عنوان کرد: ایران نسبت به ثروت عظیمی که به لحاظ نقدینگی و دارایی دارد، کشوری بی‌نظیر است ولی در این بین مهم است که ثروت غیرمولد وارد چرخه تولید شده و نقدینگی عظیمی که در بین بانک‌ها می‌چرخد و نرخ سود بانکی را بالا برده است، به سمت تولید هدایت شود و لازمه کار این است که یک رابطه درست بین بانک و تولید به‌وجود بیاید؛ چراکه کارآفرینان بسیاری در کشور وجود دارد، ولی رابطه بانک‌ها بیشتر با بنگاه‌های بزرگ است و از آنجایی‌که ریسک‌گریز هستند، کمتر واحدهای کوچک را تشخیص می‌دهند و باید کاری کرد این ثروت پولی به سمت کارآفرین خرد، متوسط و خانگی حرکت کند. بنا به تصویب شورای سیاست گذاری ثبت کشور، آیین مذهبی "علم گردانی" در روستا‌های شهرستان نیشابور ثبت ملی شده است. و برخی ها هم معتقد بودند که بهتر است ورزشگاه پر شود و در حمایت از زنان و در اعتراض به مرگ دلخراش سحر با شعار اعتراض‌ها نشان داده شود.

علم گردانی به عنوان آیینی سنتی، مذهبی و از نماد‌های فرهنگ سوگواری است که هر سال عزاداران و ارادتمندان به امام سوم شیعیان حسین بن علی(ع) در روستا‌های نیشابور و به طور خاص با حضور حدود 40 هیات مذهبی در "فدیشه" برگزار می‌شود. این مسئول، مهم‌ترین عنصر اقتصاد مقاومتی را حضور مردم در صحنه اقتصادی دانست و ادامه داد: سلامت نیز بخشی است که مردم می‌توانند در آن نقش به‌سزایی داشته باشند و رعایت مسائل بهداشتی، الگوی تغذیه، استفاده از فضای‌زیستی و غیره در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها تاثیر زیادی دارد و در بخش درمان نیز همین‌گونه است؛ در این شرایط مردم می‌توانند کمک موثری برای خود باشند. در این کشورها مجالی برای شکل‌گیری روزنامه‌نگاری مستقل وجود ندارد و روزنامه‌نگارانی که رویکردی انتقادی نسبت به عملکرد دولت‌ها داشته باشند یا ناگزیر به مهاجرت شده و یا توسط حکومت زندانی می‌شوند. .