تدریس, معلمان

تدریس, معلمان

اجبار آموزش و پرورش به استفاده از پیام رسان‌های داخلی برای تدریس

04/04/2020 06:25:00 ب.ظ

آموزش و پرورش «شبکه شاد» را به عنوان اپلیکیشن تدریس از راه دور در نظر گرفته است و معلمان را وادار به استفاده از این اپلیکیشن برای تدریس کرده و استفاده از اپلیکیشن‌های دیگر را مجاز نداسته است. اخبار_ایران گزارش javadroshana 👇

با تداوم تعطیلی، برخی مدارس به صورت ابتکاری تلاش کردند تا با استفاده از تلگرام و واتس‌اپ، برگزاری کلاس‌های آنلاین معلمان را شروع کنند. اما آموزش و پرورش با صدور یک بخشنامه‌ اجباری، استفاده از اپلیکشن‌های داخلی را به دانش‌آموزان و معلمان تحمیل کرد. موضوعی که با انتقاد معلمان و دانش‌آموزان رو به رو شده است.

دلیل ظاهر شدن حساب توئیتری ترامپ با جستجوی واژه نژادپرست در توئیتر چیست؟ آزادی شهروند آمریکایی؛ ظریف مبادله زندانی با ایالات متحده را تایید کرد حریق خودروی حامل مهاجران افغان در ایران جان ۳ نفر را گرفت

***آموزش و پرورش «شبکه شاد» را به عنوان اپلیکیشن تدریس از راه دور در نظر گرفته است و در یک بخشنامه معلمان را وادار به استفاده از این اپلیکیشن برای تدریس کرده و استفاده از اپلیکیشن‌های دیگر را مجاز نداسته است. ایده اپلیکیشن شاد ۵ سال پیش شکل گرفته بود و تا همین روزهای اخیر به فراموشی سپرده شده بود،حالا اما نام آن با یک بخشنامه اجباری بر سر زبان معلمان و دانش‌آموزان افتاده است. اجرای این بخشنامه برای حدود ۱۴ میلیون دانش‌آموز و کادر آموزشی از همان ابتدا با اما و اگر روبرو شد.  

یکی  از اعتراضات معلمان این است که تمام پیام‌رسان‌های معرفی شده، درخواست دسترسی کامل به تمامی مجوزهای ممکن از قبیل دسترسی به حافظه و گالری تصاویر و فیلم‌ها و پیامک‌ها و دفترچه تلفن گوشی را، در زمان نصب دارند: «چه تضمینی برای امنیت اطلاعات کاربران هست؟ چرا یک معلم فقط به جرم معلم بودن با بخشنامه وزارتی تهدید شود که اطلاعات و تصاویر شخصی خود را در اختیار پیام رسان خاصی قرار دهد. باید برای معلمان گوشی یا تبلت مخصوص آموزش تهیه کنند.»

ظاهرا در بخشنامه‌های صادره معلمان تهدید شده‌اند که در صورت عدم اجرای مفاد بخشنامه به هیات تخلفات اداری معرفی خواهند شد.علی حاجی، یکی از فعالان صنفی معلمان در حساب توییتر خود در خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشت: «گوشی وسیله‌ای شخصی است، هیچ معلمی را نمی توان مجبور کرد بر خلاف میل باطنی، پیام رسان و یا هر اپلیکیشن دیگری را بر روی آن نصب کند. اگر وزارت چنین توقعی دارد باید به تعداد معلمان گوشی و تبلت تهیه و مانند یک ابزار تدریس در اختیار معلمان قرار دهد تا صرفا برای امر آموزش مورد استفاده قرار گیرد.»

قانون در مورد دسترسی غیرمجاز به اطلاعات کاربران در فضای مجازی به صراحت نظر داده است. بر اساس ماده ۱ قانون جرایم رایانه‌ای «هر‌کس به‌طور غیرمجاز به داده‌ها، سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی پیدا کند، به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. اگر سامانه مدنظر گوشی همراه یا رایانه شخصی دارای رمز عبور باشد و مرتکب با گذر از این تدابیر امنیتی وارد سیستم شود مجرم شناخته خواهد شد.»

یکی از فعالان حوزه آموزش در این‌باره می‌گوید: «طرح شاد، طرحی احیا شده از یک برنامه قدیمی است که بنا به اقتضای شرایط شیوع کرونا دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است. طرح شادی که یک سینای شکست خورده شد.»سینا یکی از پلت فرم‌های آموزش و پرورش برای ارتباط آنلاین آموزش و پرورش با معلمان و معلمان با دانش‌آموزان بود که به سرانجام نرسید.

 این فعال حوزه آموزش درباره تاریخچه طرح شاد می‌گوید: «اجرای این پروژه از سال ۱۳۹۴ در دستور کار بوده ولی بارها تغییر کرده. در سال ۱۳۹۴ حمیدرضا کفاش، معاون فرهنگی آموزش و پرورش خبر از راه‌اندازی یکشبکه اجتماعی برای دانش آموزانداد. او در سال ۱۳۹۵ وعده داد اپلیکیشن شبکه اجتماعی دانش‌آموزان با عنوان «شاد»  تا دهه فجر سال ۱۳۹۵ عرضه شود. قرار بود این شبکه برای دانش آموزان نخبه باشد. صحبتی از یک پیام رسان تعاملی بین دانش آموز و معلم در میان نبود. ولی با گذشت یک سال در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶، طرح شاد به دلایلی اجرایی نشد و

پروازهای خطوط هوایی ترکیه و امارات به تدریج از سر گرفته می‌شود مرکل: مرگ جرج فلوید دهشتناک بود | DW | 04.06.2020 آتش‌سوزی یک خودرو در یزد؛ سه افغان کشته شدند

سامانه سیناجایگزین آن شد.»تدریس آنلاین نیاز به پهنای باند اینترنت بالا دارد و البته هزینه بر هم هست ولی آیا همه معلمان و دانش‌آموزان به چنین امکانی بصورت رایگان و در هر لحظه و هر مکان دسترسی دارند؟ رباب موسوی، معلمی با مدرک دکتری مدیریت با انتشار یادداشتی در یک گروه معلمان می‌نویسد: «جالب است بدانیم دانش‌آموزان ما در مناطق محروم فاقد اینترنت و گوشی اندروید هستند. در یک مطالعه جزئی که روی خانواده این دانش آموزان در منطقه حصارک داشتم حدود یک درصد از اولیا، دارای شغل دولتی و بقیه معمولا کارگر و یا دست فروش هستند. میزان متوسط سطح تحصیلات زیر دیپلم است. در شرایط عادی که دغدغه اصلی آنها نان شب بود و با مشکل اقتصادی مواجه بودند.»

به گفته او در جامعه‌ای که بستر و زیر ساخت‌ها مهیا نیست و دانش‌آموزانی در شرایط سخت اقتصادی و مالی و خانوادگی بسر می‌برند؛ آیا لزومی دارد که ما مدام و هر روزه فشار و استرس این کودکان معصوم را بیشتر کنیم؟ آیا من به عنوان یک معلم امنیت روانی دانش‌آموز برایم اهمیت دارد یا مباحث درسی او؟ در این شرایط آیا سلامتی و امنیت روانی مهمتر نیست؟» او در ادامه می‌نویسد: «کاش جامعهٔ هدف خود را بهتر بشناسیم و بدانیم برای آموزش دیر نمی‌شود اما به سختی می‌شود روح آزرده و رنج دیده دانش‌آموزان را آرام ساخت. بیایید به‌عنوان یک معلم به دانش‌آموزان آرامش و امنیت روانی و مبارزه در این سنگر را آموزش دهیم و بیشتر به فکر کارهای خلاقانه باشیم.»

از میان کسانی که از این اپلیکیشن پیشنهادی وزارت استفاده کرده‌اند، مدیر یکی از مدارس پایتخت در گروهی تلگرامی با انتقاد از «طرح های بی مصرف و تاریخ گذشته آموزش و پرورش» می‌نویسد: «آیا می‌دانند چه فشاری بر مدیران بیچاره تحمیل می‌کنند؟ از صبح درگیر هستم تا یک کلیپ آموزش زبان در کانال سروش بارگذاری کنم و هنوز موفق نشده‌ام. لینک را برای همکاران و دانش آموزان فرستاده‌ام ولی همه نمی‌توانند وارد کانال شوند برای بعضی ها ارور می‌دهد و من دوباره به تک تک پیام آنها جواب می‌دهم تا قانع کنم اشکال ندارد پیش می‌آید. از نوشتن و گوشی به دست ماندن خسته شده ام.» به گفته او کاری که ما را مجبور به انجام آن کرده‌اند، باید اول سال پیش بینی می‌شد و تمام مدارس یک شبکه واحد برای آموزش‌های مجازی و اطلاع رسانی ایجاد می‌کردند. نه حالا که مردم به فکر جان خویش هستند.

مادر دو دانش‌آموز اصفهانی هم به محتوای نامناسب اپلیکیشن‌های داخلی اعتراض دارد. او به «ایران وایر» می‌گوید: «من اپ شاد و روبیکا را قبلا نصب کرده بودم. خیلی سریع مرا در کانال‌های مبتذل عضو کردند. آموزش و پرورش وقتی این اپ را معرفی می‌کند، خانواده‌ها فکر می‌کنند یک محیط امن است ولی اینطور نیست. ما روبیکا را به خاطر مطالب بد داخل شبکه و گروه‌های دوستی کنترل نشده حذف کردیم. از همان روز اول که پیشنهاد نصبش را دیدم، اعصابم بهم ریخت. اصلا به بچه‌ها اجازه نصب در گوشی‌ام ندادم. ولی الان مجبور شدم به خاطر بچه‌هایم نصب کنم.»

در این میان جمعی از فعالان صنفی معلمان نیز در تلاش برای اعتراض به این بخشنامه‌های آمرانه،بیانیه‌ای را برای امضای عمومی معلمان و خانواده‌ها منتشر کرده‌اند که تا لحظه تنظیم این گزارش به امضای ۱۹۰۰ نفر رسیده است. آنها در بخشی از بیانیه خود آورده‌اند: «سیستم آموزشی، معلم‌ها را به‌عنوان سرباز سیاست‌های بالادستی می‌داند که بایستی تابع نظراتِ ارسالی باشند و تنها رباتِ مجریِ بخشنامه‌ها هستند و جایی برای نظرات دانش‌آموزان و اولیا وجود ندارد. نمونه‌ این فضای آمرانه را می‌توان در اجبار استفاده از اپ‌های داخلی، مانند شبکه شاد به‌عنوان تنها فضای مورد تایید وزارت‌خانه دنبال گرفت؛ اپ‌هایی که در همان بادی امر نیز، پروژه‌ای شکست‌خورده در میان اکثر کاربران ایرانی از جمله "فرهنگیان" قلمداد شدند.»

نویسندگان بیانیه در ادامه می‌نویسند: «سیستم آموزشی با اجبار در کوچاندن معلم‌ها، والدین و دانش‌آموزان از اپ‌هایی مانند "تلگرام" و "واتس‌اپ" به اپ‌های داخلی مانند شبکه شاد، سروش، روبیکا، بله، آی‌گپ و... بار دیگر نشان داد که تا چه حد از ساختارهای نوین آموزشی در دنیای امروز عقب مانده؛ و به دلیل همین سیاست‌های دیکته‌کننده، به هیچ‌عنوان نخواهد توانست رویکردهای نو در امر آموزش را فهم نموده و با آن‌ها همراه شود.»

شمار مبتلایان روزانه به کرونا در ایران به بالاترین حد رسید دولت لیبی: تا فتح کامل کشور به نبرد ادامه می‌دهیم ماجرای فرود هواپیما در فرودگاه شیراز چه بود؟- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnim

امضا کنندگان این بیانیه تغییر فضای آموزشی را به زیان روند تدریس مجازی دانسته و ضمن اعتراض به این سیاست‌ آمرانه می‌نویسند: «ما با هیچ بخشنامه و آیین‌نامه‌ای آموزش را به پیام‌رسان‌های مدنظر وزارت‌خانه انتقال نخواهیم داد و به‌عنوان یک کنش مدنی در فضای مجازی به معلمان فراخوان می‌دهیم همراه با دانش‌آموزان و اولیای محترم تسلیم زیاده‌خواهی‌های وزارت‌خانه نشوند.»

ادامه مطلب: ایران وایر »

javadroshana شبکه شاد متعلق به عده ای دزد خودیست

اخراج و اجبار به مهاجرت ایران را از خدمات پزشکان بهایی محروم کرده استدر سکوت مردم ایران

اجبار ماندن در چهاردیواری به روایت مرسده قائدی؛ از زندان کمیته مشترک تا قرنطینه خانگی

ماسک بزنیم یا نه؟ توصیه‌ها عوض می‌شوند؟آیا برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا بهتر است از ماسک استفاده کنیم؟ گروهی از کارشناسان و مشاوران سازمان بهداشت جهانی به ارزیابی و بررسی این موضوع پرداخته‌اند.

کشورهای غربی به آمریکا: از روش‌های غرب وحشی برای تصاحب محموله‌های پزشکی استفاده نکنید- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimکشورهای غربی به آمریکا: از روش‌های غرب وحشی برای تصاحب محموله‌های پزشکی استفاده نکنید متحدان آمریکا در اروپا توسل واشنگتن به تاکتیک‌های «غرب وحشی» برای تصاحب محموله‌های پزشکی مورد استفاده برای مبارزه با کرونا را مورد انتقاد قرار داده‌اند چقدر آشناست چو ضحاک شد بر جهان شهریار برو سالیان انجمن شد هزار سراسر زمانه بدو گشت باز برآمد برین روزگار دراز نهان گشت کردار فرزانگان پراگنده شد کام دیوانگان هنرخوارشد جادویی ارجمند نهان راستی آشکارا گزند شده بر بدی دست دیوان دراز به نیکی نرفتی سخن جز به راز شاهنامه ایران بالاخره غرب ذاتشو یه جوری باید نشون بده

پیام های رؤسای مجالس روسیه و سوریه برای بهبودی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimپیام های رؤسای مجالس روسیه و سوریه برای بهبودی لاریجانی پس از ابتلا به کرونا رؤسای مجالس روسیه و سوریه در پیام هایی برای رئیس مجلس شورای اسلامی که به بیماری کرونا مبتلا شده، آرزوی بهبودی کردند

شمار مبتلایان به کرونا در ایران به بیش از ۵۳ هزار نفر و جانباختگان به بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ نفر رسید🎥نتیجه آزمایش دوم ویروس کرونای ترامپ هم منفی شد آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان و ایران را در وب سایت یورونیوز بخوانید: ویروس_کرونا کووید_۱۹ تست_کرونا کاش رئیس جمهور ما بود