اثرات پاندمی کرونا بر جهان مد | DW | 06.10.2020

06/10/2020 04:10:00 ب.ظ

گسترش ویروس کرونا سیمای عمومی جامعه‌های بشری را دگرگون کرده است. تعطیلی موقت یا همیشگی بنیادها و دگرگونی عادت‌ها و شیوه‌های رفتاری، زندگی مدنی را یکسره تغییر داده است، جهان مد نیز از این روند برکنار نمانده است.

پیامد اجتماعی کرونا, جهان مد

گسترش ویروس کرونا سیمای عمومی جامعه‌های بشری را دگرگون کرده است. تعطیلی موقت یا همیشگی بنیادها و دگرگونی عادت‌ها و شیوه‌های رفتاری، زندگی مدنی را یکسره تغییر داده است، جهان مد نیز از این روند برکنار نمانده است.

گسترش ویروس کرونا سیمای عمومی جامعه‌های بشری را دگرگون کرده است. تعطیلی موقت یا همیشگی بنیادها و دگرگونی عادت‌ها و شیوه‌های رفتاری، زندگی مدنی را یکسره تغییر داده است، جهان مد نیز از این روند برکنار نمانده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدهمین گرایش در سایر شرکت‌های تولیدکننده پوشاک راحت و سبک دیده می‌شود، مانند شرکت اسپانیایی بالنسیاگا یا شرکت سنیکر.دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاکابداع ایرانیانقرن‌ها بعد از ابداع ایرانیان، لویی چهاردهم در سال ۱۷۰۱ برای نخستین بار از کفش پاشنه‌دار قرمز و جوراب سفید استفاده کرد. از آن زمان کفش پاشنه‌دار در میان اشراف فرانسوی مد شد و نشانی از مقام و مرتبه اجتماعی بود.

دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاککراوات امروزدر اواخر قرن نوزدهم بازیکنان"جنتلمن انگلیسی" چوگان از اینکه باد هنگام سوارکاری یقه پیراهن‌شان را"نامرتب" می‌کرد، ناراحت بودند و به همین خاطر دو دکمه روی یقه دوختند.دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

کرونا در ایران – شمار قربانیان کرونا در یک شبانه روز با ثبت ۲۳۵ مرگ رکورد زدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. خوب عکسی برای قربانیان کرونا انتخاب کردید، بعید میدونم جون سالم از کرونا به در برده باشند. واسه اعلام رکورد کرونا عکس عزاداری گذاشتید؟؟! تف به هر چی بی شرفه!!! 🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺🥺

دومین سالن‌های زنجیره‌ای سینما در جهان تسلیم کرونا شد؛ ۴۵ هزار نفر بیکار می‌شوندکرونا پرده‌های نمایش دومین مجموعه بزرگ سالن‌های زنجیره‌ای سینما در جهان را از سه روز دیگر پایین می‌کشد؛ رخدادی که ۴۵ هزار نفر را در بریتانیا و آمریکا به کام بیکاری می‌فرستد.

سازمان جهانی بهداشت: تا کنون حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اندمایکل رایان، رئیس بخش اورژانس سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که «بهترین برآوردها» حاکی از آن است که تقریبا ۱۰ درصد از جمعیت جهان (بیش از ۷۶۰ میلیون نفر) تا کنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند؛ این رقم بیش از ۲۰ برابر موارد تایید شدۀ ابتلا به این بیماری از سوی کشورهاست. Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

ایران و ۲۵ کشور دیگر: تحریم‌ها مقابله با کرونا را دشوار می‌کند | DW | 06.10.2020۲۶ کشور از جمله ایران، روسیه و چین از ایالات متحده و کشورهای غربی خواستند که به تحریم‌های یکجانبه پایان دهند. آنها در بیانیه‌ای جمعی گفته‌اند که سیاست‌های تحریمی با حقوق بشر مغایرت دارد و مانعی بر سر پیکار با کرونا است. خب نباید کاری میکردند که تحریم شوند. نباید اعمال شیطانی را به اسم ماجراجویی به منطقه تحمیل میکردند. نباید میلیاردها دلار مردم کشور را بدین صورت چپاول میکردند. آیا نمی‌دونید مشکل و مانع اصلی ایدولوژی اسلام و حکومت اسلامی است؟؟!! سرتون رو زیر برف نکنید یکایک این کشورها هم پیاله این حکومت خون آشام هستند و هستید. ژست حقوق بشر نگیرید این همه کشتار رو نمی بینید؟؟ جمهوری عسلامی هم فرآورده نفتی میصادره ب دوستان ونزوئلا,چین,کره هم با پول فراوون داره رایگان سوریه ر بازسازی میکنه هم جزء 4کشور های تک ه هم دارو/واکسن کرونا را زودتر از همه ساخت/صادرید هم اقتصادش از آلمان قویتره لطفا سیاه نمایی نکنید تازه آمریکا را تحریم کرد میخواد دستگیرشونم کنه

کلانتری: آلودگی هوا تلفات کرونا را بیشتر می‌کند/ مخالفان تراریخته دلایل علمی ندارندرییس سازمان حفاظت محیط زیست: آلودگی_هوا تلفات کرونا را بیشتر می‌کند خسارت آتش‌سوزی‌های جنگلی قابل اغماض است تمام روغن نباتی، سویا و ذرت وارداتی در کشور تراریخته است کس ننه اونی که وارد نیکنه

کرونا زنجان را هم تعطیل کرد

آخرین گزارش بنگاه ریپلای Reply، متخصص در تحلیل داده‌های آماری، نشان می‌دهد که علاقه به مد و آرایش روز فروکش کرده است.Share via Email Print this page علی‌رغم آمار بالای کرونا در ایران، یک ماه پیش مراسم محرم در شهرهای مختلف این کشور برگزار شد در حالی که وضعیت شیوع کرونا در بسیاری از شهرهای ایران قرمز اعلام شده، براساس آمار رسمی با مرگ ۲۳۵ بیمار دیگر، رکورد جدیدی از شمار مرگ و میر روزانه بیماران مبتلا به کرونا در این کشور ثبت شده است.سینِ‌ورلد (Cineworld)، دومین مجموعه بزرگ سالن‌های زنجیره‌ای سینما در جهان، روز دوشنبه اعلام کرد که درهای تمامی مراکز نمایش فیلم خود را در بریتانیا و ایالات متحده از ۸ اکتبر (پنجشنبه) خواهد بست؛ اقدامی که به بیکاری ۴۵ هزار نفر منجر خواهد شد ولی امیدهای اندکی را برای احیای این مجموعه پس از رونق دوباره صنعت سینما پیرو فروکش کردن شیوع ویروس کرونا، زنده نگاه می‌دارد.Aa مایکل رایان، رئیس بخش اورژانس سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد که «بهترین برآوردها» حاکی از آن است که تقریبا ۱۰ درصد از جمعیت جهان (بیش از ۷۶۰ میلیون نفر) تا کنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند؛ این رقم بیش از ۲۰ برابر موارد تایید شدۀ ابتلا به این بیماری از سوی کشورهاست.

میزان تقاضا در بازار مد به نسبت سال ۲۰۱۹ تا ۲۳ درصد پایین آمده است. از این نظر عرصه مد در شش ماه گذشته به شدت آسیب دیده و زیان آن تنها با حرفه‌های گردشگری و صنایع خودرو قابل مقایسه است. مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۴۷۵ هزار و ۶۷۴ نفر رسیده و تا کنون نیز ۲۷ هزار و ۱۹۲ نفر براثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. یکی از عوامل این دگرگونی، تحول در دنیای کار است. قیمت هر سهم سینِ‌ورلد طی سال جاری میلادی و در پی شیوع ویروس کرونا تا پیش از روز دوشنبه ۸۰ درصد در مقایسه با نرخ پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی افت کرده بود. از زمان گسترش پاندمی شیوه دورکاری، یا کار از خانه، کمابیش در همه جوامع رواج یافته است. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. روشن است که در چنین شرایطی کراوات و کیف دستی و کفش پاشنه‌بلند از رونق می‌افتد. او اعلام کرد که همه گیری‌ این ویروس ادامه خواهد یافت اما همزمان ابزارهای مهار سرایت آن به دیگر افراد همچنین راههای درمان مبتلایان نیز در حال پیشرفت است.

طبق آماری که از آمریکا رسیده از هر ده نفر فقط یک نفر در دورکاری، منظم و مرتب لباس می‌پوشد. بیمارستانها دستور داشتند که علت مرگ برخی از بیماران مبتلا به کرونا را عفونت حاد ریه اعلام کنند. هفته گذشته نیز شرکت والت دیزنی اعلام کرد که قصد دارد حدود ۲۸ هزار تن از کارکنان شاغل در مجموعه‌های تفریحی خود در آمریکا را اخراج کند. از سوی دیگر روشن است که جامه‌های"راحت" خانگی جای بیشتری در زندگی امروزی باز کرده‌اند: لباس ورزشی، کفش کتانی، تی‌شرت و.. پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در دوره اوج پاندمی علاقه به لباس‌های خانگی در خیلی از کشورها بالا رفت. از سوی دیگر معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد فوتی‌های کرونا در تهران «قابل توجه» بود و طی روزهای اخیر «رکورد بستری و فوتی‌ها» در این استان ثبت شده است.

برای نمونه در بریتانیا تقاضا برای پوشش اوقات فراغت تا ۴۳۳ درصد افزایش داشت. به نظر لارس براون، کارشناس صحنه مد در هامبورگ، در دنیای امروز لباس قبل از هر چیز باید راحت و بی‌تکلف باشد. خبرهای دیگر . گرایش به پوشاک راحت و سبک برای نمونه در فروش فرآورده‌های شرکت نایکی به خوبی دیده می‌شود. این تولیدکننده وسایل ورزشی در همین بحران کرونا بین ماه‌های ژوئن تا اوت سال جاری تا ۱۱درصد یعنی تا حدود یک و نیم میلیارد دلار بیشتر سود کرد.. همین گرایش در سایر شرکت‌های تولیدکننده پوشاک راحت و سبک دیده می‌شود، مانند شرکت اسپانیایی بالنسیاگا یا شرکت سنیکر.

پاندمی در ریزش ارزش سهام برخی از شرکت‌های مد که لباس‌های اداری و رسمی تولید می‌کنند، نیز مشهود بود؛ برای نمونه ارزش سهام هوگوباس تا ۵۰ درصد پایین آمد. این شرکت برجسته جهان مد اعلام کرد که فروش آن در دوران پاندمی تا حدود ۶۰ درصد افت کرده است. از آن زمان این برند می‌کوشد با ابتکارات نوآورانه شیوه تولید را تغییر دهد و به مشتریان خود پوشاکی همساز با شرایط تازه و منطبق با ذوق و سلیقه امروز عرضه کند. برای نمونه هوگوباس به تازگی لباسی"گیاهی" عرضه کرده، به ترتیبی که کاملا با رهنمودهای سازمان‌های حمایت از حیوانات منطبق باشد. به نظر کارشناسان آینده جهان مد به دو عامل بستگی دارد: چندوچون تحول پاندمی کرونا و شیوه کار در جهان آینده.

چنانچه دورکاری همچنان رواج داشته باشد، طبیعی است که لباس رسمی و کیف و کراوات رفته رفته فراموش می‌شود. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک پاشنه کفش بسیاری از اجزای امروزین کفش و لباس‌ها آنقدر عادی شده‌اند که حالا دیگر کسی نمی‌داند ریشه آن‌ها کجا بوده و چگونه تا به امروز رسیده‌اند. کمتر کسی می‌داند که چرا کفش‌ها پاشنه دارند یا اینکه پاشنه کفش در آغاز اصلا برای مردان ابداع شده بود. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک ابداع ایرانیان قرن‌ها پیش سربازان ایرانی در نبردها برای اینکه پایشان در رکاب اسب لیز نخورد، قطعه چوبی را به زیر کفش‌هاشان میخ می‌کردند. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک پاشنه کفش اشرافی قرن‌ها بعد از ابداع ایرانیان، لویی چهاردهم در سال ۱۷۰۱ برای نخستین بار از کفش پاشنه‌دار قرمز و جوراب سفید استفاده کرد.

از آن زمان کفش پاشنه‌دار در میان اشراف فرانسوی مد شد و نشانی از مقام و مرتبه اجتماعی بود. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک در خدمت زنان بعد از انقلاب فرانسه، پاشنه کفش مردان کوتاه شد ولی بر ارتفاع پاشنه کفش بانوان افزوده و به تدریج در بین بانوان مد شد. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک کراوات و کرواسی کراوات برای نخستین بار در سال ۱۶۶۰ از سوی نیروهای کروات (کرواسی امروز) که در خدمت ارتش فرانسه بودند استفاده شد. به تدریج"کروات مآبی" (a la cravatte) در میان اشراف فرانسه رایج شد. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک کراوات امروز امروزه استفاده از کراوات با کت و شلوار یکی از رایج‌ترین فرم‌های پوشش برای مردان در سراسر جهان است.

دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک باد و دکمه روی یقه در اواخر قرن نوزدهم بازیکنان"جنتلمن انگلیسی" چوگان از اینکه باد هنگام سوارکاری یقه پیراهن‌شان را"نامرتب" می‌کرد، ناراحت بودند و به همین خاطر دو دکمه روی یقه دوختند. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک مد شدن دکمه روی یقه پیراهن چند سال بعد جان بروک آمریکایی، طراح لباس‌های مردانه، در یک تورنمت چوگان دکمه مزبور را روی یقه لباس ورزشکاران دید و بعد از بازگشت به آمریکا از آن در تهیه پیراهن مردانه استفاده کرد که به زودی فراگیر شد. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک جیب پنجم در سال ۱۸۹۰ اولین سری شلوار جین"Levis 501" تولید شد. 01 به معنی اولین سری و 5 به معنی پنج جیبه بود. کابوی‌های آمریکایی از این جیب برای نگهداری پول خورد و یا ساعت جیبی استفاده می‌کردند.

دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک مد شدن شلوار جین وقتی جیمز دین و مارلون براندو، ستاره‌های مشهور هالیوود با این شلوار جین به همراه یک کاپشن چرمی، تی‌شرت سفید و دستمال گردن قرمز در فیلم‌هاشان ظاهر شدند، شلوار جین در بین نسل"یاغی" دهه ۱۹۵۰ به سرعت مد شد. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک مردانه و زنانه شدن جیب پنجم حالا جیب پنجم در همه انواع شلوار و دامن جین در بین مردان و زنان رواج یافته است. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک سردوشی سردوشی برای نخستین بار روی دوش لباس‌های سربازان نیروی زمینی ارتش بریتانیا در هنگام جنگ جهانی اول دوخته شد. دلیل این امر حمل اسلحه و اعطای نشان نظامی بود. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک همفری بوگارت و سردوشی در سال ۱۹۴۲ برای اولین بار همفری بوگارت در فیلم کازابلانکا از بارانی و کتی استفاده کرد که دارای سردوشی بودند.

این فیلم باعث شد که مردم به استفاده از سردوشی روی لباس‌هاشان علاقه‌مند شوند و همه می‌خواستند سردوشی داشته باشند. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک فراگیر شدن سردوشی سردوشی تنها به کت و پالتو محدود نماند بلکه حتی روی پیراهن و پلوور نیز جای گرفت. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک زنانه بودن پاپیون پاییون برای اولین بار توسط مادام پومپیدور فرانسوی که معشوقه لویی پانزدهم بود ابداع شد. در آن زمان نصب پاپیون روی گردن برهنه یک"رسوایی" محسوب می‌شد. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک وقتی پاپیون مردانه شد پاپیون که بعد‌ها مورد استفاده مردان نیز قرار گرفت در قرن نوزده میلادی بسیار محبوبتر از کراوات بود و از سال ۱۸۷۰ اندازه آن به‌تدریج کوچکتر شد تا به اندازه امروزین آن رسید.

پایپون امروزه به اندازه گذشته محبوب نیست و کراوات جای آن را گرفته است. البته هنوز هم در بسیاری از مراسم رسمی از پاپیون استفاده می‌شود. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک جیب بغل پا شلوار چتربازان نیروی هوایی ارتش‌های آمریکا و انگلیس در سال‌های دهه ۱۹۳۰ میلادی به جیب بغل پا مجهز شدند. دلیل نصب این جیب حمل خشاب اسلحه و وسایل مورد نیاز دیگر چتربازان بود. دانستنی‌های جالب از تاریخ ناشناخته پوشاک جیب بغل و هیپ‌هاپ بیست سال پیش برای اولین بار طرفداران موسیقی هیپ‌هاپ از جیب بغل پا روی شلوارهاشان استفاده کردند تا بتوانند در کنسرت‌ها وسایل بیشتری با خود همراه داشته باشند.

جیب بغل به سرعت بین نسل جوان فراگیر شد و امروزه بسیاری از شلوارها به این جیب مجهز هستند. نویسنده: محمود صالحی .