اتحادیه اروپا: بمباران بیمارستان کودکان در ماریوپل «جنایت جنگی هولناک» است

19/12/1400 09:16 ب.ظ

اتحادیه اروپا: بمباران بیمارستان کودکان در ماریوپل «جنایت جنگی هولناک» است العربيه_فارسى

در پی متهم شدن روسیه به بمباران بیمارستان کودکان و زایشگاهی در شهر ماریوپل و تایید خبر کشته شدن 3 شهروند از جمله یک کودک از سوی مقامات اوکراین، کرملین مسکو در ابتدا تاکید کرده بود که نیروهای روسی این بیمارستان را پس از آن که توسط ارتش اوکراین تخلیه و به مرکزی نظامی تبدیل شده بود، بمباران کرده‌اند، پس از آن اما ارتش روسیه هر گونه نقش داشتن خود در بمباران بیمارستان ماریوپل را تکذیب کرد.

همزمان اتحادیه اروپا پنج‌شنبه 10 مارس اعلام کرد که بمباران بیمارستان کودکان در ماریوپل، «جنایت جنگی هولناک» است.

در همین راستا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت از روسیه می‌خواهیم جنگ در اوکراین را فورا متوقف کند. بورل همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا از آغاز تحقیقاتی در دادگاه بین‌المللی درباره اتهامات مطرح شده علیه روسیه در پی تهاجم آن به اوکراین استقبال می‌کند.

در واکنش به حملات ارتش روسیه به بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های شهری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور، روسیه را به ارتکاب «جنایات جنگی» و «نسل‌کشی» علیه مردم کشورش متهم کرده و خواستار رسیدگی بین‌المللی شد. headtopics.com

A post shared by Alarabiya_farsi العربیه فارسی (@alarabiya.farsi)در آخرین تحولات میدانی، وزارت دفاع روسیه، پنج‌شنبه، کنترل خود را بر بخش‌هایی از شهر ماریوپل اعلام کرد.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

سفیر روسیه در ایران: در مذاکرات وین منافع خودمان را هم در نظر می‌گیریملوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در خصوص مذاکرات برجامی در وین گفت این کشور منافع خود را نیز در نظر می‌گیرد. - خبرگزاری آناتولی

بیمارستان‌ صحرایی ترکیه در مرز اوکراین و رومانی زخم‌های قربانیان جنگ را التیام می‌بخشدبیمارستان صحرایی ترکیه در نزدیکی پایانه مرزی سیرت در مرز اوکراین و رومانی به شمار زیادی از شهروندان اوکراینی که به دلیل جنگ از کشورشان مهاجرت می‌کنند، خدمات رسانی می‌کند. - خبرگزاری آناتولی

مطالبه آزادی زندانیان سیاسی در ایران در روز جهانی زن

چرا سریال «خادم ملت» در جهان پربیننده اما در ایران ممنوع شد؟در روزهایی که حمله ویرانگر روسیه به اوکراین ادامه دارد، بسیاری کنجکاوانه سراغ سریال اوکراینی «خادم ملت» با بازی زلنسکی رفته‌اند و تکه‌هایی از آن در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

آمادگی‌ها در وان برای میزبانی از گردشگران ایرانی در «جشنواره خرید وان»آمادگی‌ها برای میزبانی از گردشگران ایرانی در ایام «جشنواره خرید وان» در عید نوروز ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران | وضعیت ناپایدار شهرهای قرمز در آستانه نوروزکرونا در ایران | وضعیت ناپایدار شهرهای قرمز در آستانه نوروز فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفته است که از جمعیت ۱۴ میلیونی این استان، بیش از ۳ میلیون نفر هنوز دز نخست واکسن را دریافت نکرده‌اند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

اعلام کرد تحقیقاتی را درباره این حادثه انجام خواهد داد.

مسکو در ابتدا تاکید کرده بود که نیروهای روسی این بیمارستان را پس از آن که توسط ارتش اوکراین تخلیه و به مرکزی نظامی تبدیل شده بود، بمباران کرده‌اند، پس از آن اما ارتش روسیه هر گونه نقش داشتن خود در بمباران بیمارستان ماریوپل را تکذیب کرد.همزمان اتحادیه اروپا پنج‌شنبه 10 مارس اعلام کرد که بمباران بیمارستان کودکان در ماریوپل، «جنایت جنگی هولناک» است.

در همین راستا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت از روسیه می‌خواهیم جنگ در اوکراین را فورا متوقف کند.

بورل همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا از آغاز تحقیقاتی در دادگاه بین‌المللی درباره اتهامات مطرح شده علیه روسیه در پی تهاجم آن به اوکراین استقبال می‌کند.

در واکنش به حملات ارتش روسیه به بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های شهری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور، روسیه را به ارتکاب «جنایات جنگی» و «نسل‌کشی» علیه مردم کشورش متهم کرده و خواستار رسیدگی بین‌المللی شد.

A post shared by Alarabiya_farsi العربیه فارسی (@alarabiya.farsi)در آخرین تحولات میدانی، وزارت دفاع روسیه، پنج‌شنبه، کنترل خود را بر بخش‌هایی از شهر ماریوپل اعلام کرد.

ارتش اوکراین پیش‌تر از بازگرداندن کنترل شهر درهاچی در شمال غربی خارکیف، در شرقی‌ترین نقطه کشور خبر داده بود.

آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که ارتش اوکراین با ترکیب تاکتیک‌های دفاعی متحرک و ضد حملات برای کاستن از فشار بر بخش اساسی درهاچی، عملیات خود را ادامه می‌دهد. این شهر به همراه شهرهای چرنیهیف، سومی و ماریوپل در محاصره نیروهای روسی و در معرض بمباران‌های شدید نیروهای روسیه و همچنین قطع کامل برق، آب و خدمات اولیه قرار دارند.

از سویی وب‌سایت‌های اوکراینی گزارش دادند که نیروگاه چرنوبیل به دلیل آسیب‌های وارده به آن از مدار خارج شده است.

همچنین در حالی که وزارت دفاع روسیه از انهدام 2911 موضع نظامی در اوکراین از آغاز تهاجم به اوکراین تا کنون خبر داد، سایت‌های اوکراینی خبر دادند که از آغاز حمله پوتین به این کشور تاکنون 56 جنگنده و 82 بالگرد روسی سرنگون شدند.

تصاویر ماهواره‌ای از مناطق مختلف شهر ماریوپل پیش و پس از بمباران این شهر توسط ارتش روسیه، حجم گسترده ویرانی‌های این شهر را به تصویر کشیده است.