اتحادیه اروپا: ایران هنوز آماده از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وین نیست

23/07/1400 07:43 ب.ظ

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به رویترز گفت که ایران پیش از بازگشت به گفتگوهای وین خواهان بررسی متونی است که قرار است چند هفته دیگر در دیدار با نمایندگان اروپایی در بروکسل مطرح و به بحث گذاشته شود.

رویترز در گزارشی که پس از سفر تازه نماینده اتحادیه اروپا به تهران منتشر شده به نقل از مقامات اروپایی آورده است که تهران هنوز آمادگی بازگشت به مذاکرات وین را ندارد.انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین برای همین منظور چهار ماه پس از متوقف شدن گفتگوها میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین به تهران سفر کرده بود.

انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین برای همین منظور چهار ماه پس از متوقف شدن گفتگوها میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین به تهران سفر کرده بود. ایران و ایالات متحده هر دو به نوعی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین را نادیده گرفته و هر یک منتظر برداشتن نخستین گام از سوی طرف مقابل برای بازگشت به مذاکرات هستند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

از بس بد عهدی آمریکا و اروپا دیده این اتحادیه اون اتحادیه نیست !

فرستاده اتحادیه اروپا برای هماهنگی مذاکرات هسته‌ای با ایران وارد تهران شدانریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین هم است امروز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر برای گفتگو با مقام‌های ایرانی وارد تهران شد و با علی باقری، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران دیدار کرد. مملکت دردست مشتی مسلمم وکثافت خونخوارخائنو کوسکشو زنجنده و قاتلودزدوغارتگراست بسکه این ملت خروبیغیرت خفته بی هویتن اند حال روشنفکر بیچاره زبد هم بد تراست بسکه این ملت خر وبیغیرتو بی هویتن مغزها له شد به زیرسُم ملایان جاکش قم وای در عصر اتم بسکه این ملت خرو بیغیرتو بی هویتن

معاونان وزیر خارجه ایران و سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا رایزنی کردندمعاون وزیر امور خارجه ایران و معاون سرویس‌ اقدام اتحادیه اروپا در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند. - خبرگزاری آناتولی

اتحادیه اروپا و مذاکرات برجام: مورا در ایران، بورل در آمریکا | DW | 14.10.2021دو سفر به دو مقصد: تهران و واشنگتن. تلاش دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای پایان دادن به وقفه در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام. جوزپ بورل راهی آمریکا شده است و انریکه مورا راهی ایران. مورا با علی باقری دیدار کرده است.

مقام ارشد اتحادیه اروپا: ایران هنوز برای بازگشت به مذاکرات برجام آماده نیستیک روز پس از سفر نماینده اتحادیه اروپا به ایران، یک مقام ارشد ارشد این اتحادیه گفت تهران برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین هنوز آماده نیست. به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام که نخواست هویتش فاش شود به خبرنگاران در بروکسل گفت دولت جدید ایران می‌خواهد در مورد متن مذاکرات گفت‌وگو...

اتحادیه اروپا: ایران هنوز آمادگی آغاز مذاکرات در وین را نداردیکی از مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرد ایران هنوز آماده شروع مجدد مذاکرات برجام در وین نیست. - خبرگزاری آناتولی

دست‌کم ۱۰ پلیس در درگیری‌های شدید کوزوو زخمی شدند؛ اتحادیه اروپا: اوضاع را رصد می‌کنیمنخست وزیر صربستان نیز در واکنش به درگیری‌های اخیر در شمال کوزوو خواستار «واکنش سریع» جامعه بین‌المللی شده و اوضاع در «میتروویتسا» را فاجعه‌آمیز توصیف کرده است. اتحادیه اروپا دست از کوزوو برداره آرامش برمیگرده

رویترز در گزارشی که پس از سفر تازه نماینده اتحادیه اروپا به تهران منتشر شده به نقل از مقامات اروپایی آورده است که تهران هنوز آمادگی بازگشت به مذاکرات وین را ندارد.

در این گزارش با استناد به سخنان یک مقام ارشد اتحادیه اروپا تصریح شده است که ایران پیش از بازگشت به گفتگوهای وین خواهان بررسی متونی است که قرار است چند هفته دیگر در دیدار با نمایندگان اروپایی در بروکسل مطرح و به بحث گذاشته شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در جریان گفتگوهای خود در تهران توافق کردند که برای فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین ادامه رایزنی‌ها را در بروکسل انجام دهند.

انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مسئول هماهنگی مذاکرات هسته‌ای وین برای همین منظور چهار ماه پس از متوقف شدن گفتگوها میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین به تهران سفر کرده بود.

در گزارش رویترز همچنین آمده است که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاکنون راضی به از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم با ایالات متحده در وین نشده است.

اتحادیه اروپا: به محض توافق همه طرف‌ها و دریافت پاسخ تهران و واشنگتن، آماده تشکیل جلسه مذاکره هستیم

ایران و ایالات متحده هر دو به نوعی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وین را نادیده گرفته و هر یک منتظر برداشتن نخستین گام از سوی طرف مقابل برای بازگشت به مذاکرات هستند.

واشنگتن پس از به قدرت رسیدن دموکرات‌ها در کاخ سفید بر بازگشت ایالات متحده و ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تاکید دارد؛ توافقی بین‌المللی و به ثبت رسیده در شورای امنیت سازمان ملل متحد که آمریکا پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد.

مقامات آمریکایی خواهان آن هستند که ایران ضمن بازگشت به میز مذاکرات به تعهدات داده شده در چارچوب برجام عمل کند و برنامه هسته‌ای خود را به نقطه آغاز توافق سال ۲۰۱۵ بازگرداند.

تهران نیز که در واکنش به انفعال کشورهای اروپایی و متنفع نشدن از امتیازات اقتصادی برجام گام‌های متعددی را برای کاهش تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه برداشته، خواهان لغو کلیه تحریم‌هایی است که پس از خروج واشنگتن به صورت یکجانبه علیه ایران اعمال شده است.

دیپلمات‌های فرانسه، بریتانیا و آلمان، کشورهایی که به همراه چین و روسیه دیگر طرف‌های برجام را تشکیل می‌دهند، پیش از سفر انریکه مورا شرایط را بسیار حساس خوانده و اعلام کردند که با توجه به گسترش برنامه هسته‌ای ایران و بن‌بست پیش آمده در مذاکرات نمی‌توان شرایط را عادی توصیف کرد.

آمریکا نیز به تازگی از زبان وزیر خارجه و نیز نماینده ویژه خود در امور ایران هشدار داده که زمان برای تهران جهت بازگشت به مذاکرات وین به سرعت در حال سپری شدن است و در صورت ادامه بن‌بست و یا شکست گفتگوها همه گزینه‌ها را مد نظر قرار خواهد داد.

بایدن در دیدار با بنت: اگر مقابل ایران دیپلماسی شکست بخورد گزینه‌های دیگر وجود دارند

این در حالی است که یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نامی از وی برده نشده به رویترز گفته است که ایران هنوز برای بازگشت به گفتگوهای وین آماده نیست.

این منبع در ادامه گفته است: «آنها (ایرانی‌ها) اصرار دارند که نمی خواهند مذاکراتی صرفا برای مذاکره انجام دهند بلکه به دنبال گفتگوهایی با نتایج عملی و در نهایت توافق نهایی بر سر چگونگی احیای برجام هستند.»

وی همچنین ایده برپایی نشستی دیگر در بروکسل را «خوب» توصیف کرد و گفت که این دیدار به هر دو طرف این فرصت را می دهد تا متونی که از ماه ژوئن به بعد روی میز بوده است را مورد بررسی قرار داده و ابهام‌های موجود برای تیم مذاکره کننده ایرانی را برطرف کند.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز به تازگی گفته است که مذاکرات وین باید فوراً از همان جایی که در ماه ژوئن متوقف شده بود از سر گرفته شود

وی به خبرنگاران گفت: «ایران باید تمایل خود را در این زمینه از طریق اقداماتی عملی نشان دهد این خواست را به اشتراک بگذارد که خواهان از سرگیری گفتگوها و دستیابی به توافقی مشترک است.

دیپلمات های غربی گفته اند که نگرانند تیم مذاکره کننده تازه تهران متاثر از رویکرد غرب ستیزانه رئیس جمهوری جدید ایران و بر خلاف سلف پراگماتیست خود خواسته‌هایی جدید و فراتر از آنچه قبلاً توافق شده است را مطرح کند.

دولت جدید ایران بارها گفته است که «به زودی» به مذاکرات وین باز می‌گردد اما تاریخی برای این امر مشخص نکرده است.

دیپلمات های غربی پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بودند که مذاکرات وین قبل از پایان ماه اکتبر از سر گرفته شود.