بلاروس, انتخابات ریاست جمهوری, اتحادیه اروپا, اعتراضات

بلاروس, انتخابات ریاست جمهوری

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات بلاروس را به رسمیت نمی‌شناسد | DW | 19.08.2020

صدراعظم آلمان پس از نشست ویژه سران اتحادیه اروپا در باره بررسی اوضاع بلاروس گفت که نتایج انتخابات 'نه منصفانه بوده است و نه آزاد'. فشارها به الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس از سوی اتحادیه اروپا در حال افزایش است.

19/08/2020 06:32:00 ب.ظ

صدراعظم آلمان پس از نشست ویژه سران اتحادیه اروپا در باره بررسی اوضاع بلاروس گفت که نتایج انتخابات 'نه منصفانه بوده است و نه آزاد'. فشارها به الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس از سوی اتحادیه اروپا در حال افزایش است.

صدراعظم آلمان پس از نشست ویژه سران اتحادیه اروپا در باره بررسی اوضاع بلاروس گفت که نتایج انتخابات 'نه منصفانه بوده است و نه آزاد'. فشارها به الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس از سوی اتحادیه اروپا در حال افزایش است.

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات بلاروس را به رسمیت نمی‌شناسدصدراعظم آلمان پس از نشست ویژه سران اتحادیه اروپا در باره بررسی اوضاع بلاروس گفت که نتایج انتخابات"نه منصفانه بوده است و نه آزاد". فشارها به الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس از سوی اتحادیه اروپا در حال افزایش است.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 الکاظمی با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد/ بایدن: حضور نظامی ما در انتهای 2021 به پایان می‌رسد- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

سران کشورها و دولت‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نمی‌خواهند نتیجه انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در بلاروس را که حدود ده روز پیش برگزار شد به رسمیت بشناسند. آنگلا مرکل صدراعظم امروز چهارشنبه ۲۹ مرداد (۱۹ مرداد) پس از نشست سه ساعته ویژه‌ سران اتحادیه اروپا که از طریق ویدئو برگزار شد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس را"نه منصفانه و نه آزاد" ارزیابی کرد.

صدراعظم آلمان که هم اکنون ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا را نیز در اختیار دارد، گفت: «بدون شک در این انتخابات تخلفات گسترده‌ای صورت گرفته است.»به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدمرکل از الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری دولت بلاروس خواست تا همه بازداشت‌شدگان را بدون قید و شرط آزاد كند. مرکل گفت: «ما خشونت وحشیانه علیه مردم را محکوم می کنیم.»  headtopics.com

صدراعظم آلمان نظر موافق خود را با طرح گفت‌وگوی ملی که از سوی اپوزیسیون بلاروس مطرح شده است ابراز کرد. پس از انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ نهم اوت (۱۹ مرداد) لوكاشنكو اعلام کرد که اکثریت قاطع آرا را به دست آورده است. مخالفان، دولت بلاروس را به تقلب وسیع در رای گیری‌ها متهم كرده‌اند. از آن زمان تا کنون اعتراضات گسترده و اعتصابات عمومی در این کشور واقع در شرق اروپا آغاز شده است.

نیروهای امنیتی تا کنون هزاران تظاهرکننده را بازداشت کرده‌اند. گزارش‌های زیادی از برخوردهای خشونت‌آمیز، بدرفتاری و شکنجه بازداشت‌شدگان منتشر شده است. چند روز پیش اتحادیه اروپا تحریم‌های هدفمند این اتحادیه علیه صاحبان قدرت در بلاروس را اعلام کرد.ولاد‌یمیر پوتین در تماس‌های تلفنی با زمامداران اتحادیه اروپا با هرگونه دخالت خارجی در رویدادهای بلاروس مخالفت کرد.

پوتین در گفت‌وگوهای تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و مانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه، تأکید کرد که دخالت خارجی در بلاروس تنها وضعیت را بدتر می‌کند.اتحادیه اروپا به جنبش دموکراسی‌‌خواهی بلاروس کمک مالی می‌کنداورزولا فون در لاین، رئيس کمیسیون اروپا به‌رغم هشدارهای مسکو اعلام کرد، اتحادیه اروپا از جنبش دمکراسی‌‌خواهی بلاروس حمایت مالی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، او بعد از نشست فوق‌العاده سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت، کمیسیون اروپا دو میلیون یورو برای کمک به"قربانیان سرکوب غیر قابل قبول نیروهای دولتی بلاروس" اختصاص خواهد داد. یک میلیون یورو نیز به حمایت از جامعه مدنی و رسانه‌های مستقل این کشور تعلق خواهد گرفت.  headtopics.com

اختصاصی| سفر اقتصادی قالیباف به سوریه- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim نگرانی‌ها در زمینه آب در خوزستان هنوز زیاد است تکذیب خبر'تصادف خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور'

فون در لاین گفت، صرفنظر از نتایج انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری بلاروس، برای کمک به این کشور در مبارزه با کرونا ۵۰ میلیون دیگر به عنوان کمک اضطراری در نظر گرفته شده است.هزاران نفر در بلاروس در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور این کشور را در مقام خود ابقا کرده دست به تظاهرات زده‌اند. هزاران نفر بازداشت، صدها نفر زخمی و تعدادی کشته‌ شده‌اند. 

لوکاشنکو فرمان جلوگیری از ناآرامی‌ها را صادر کرد رئیس جمهوری بلاروس كه زیر فشار گسترده‌ای قرار دارد، امروز، چهارشنبه، دستور داد که دولت از"بروز ناآرامی‌ها جلوگیری و نیروهای امنیتی در مرزهای کشور را تقویت کند". لوکاشنکو بارها دشمنان خارجی را به تحریک اعتراضات در بلاروس متهم کرده است. او بدون آن که دلیل و مدرکی ارائه دهد به طور مشخص لهستان و اوکراین را به دخالت در امور کشور خود متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی بلاروس،"بلتا،" لوكاشنكو پس از جلسه شورای امنیت ملی این کشور  بعدازظهر امروز ، چهارشنبه، اعلام کرد: «باید از بروز ناآرامی‌های بیشتر در مینسك جلوگیری کرد.» رئیس جمهوری بلاروس گفت: «مردم از این وضعیت خسته شده‌اند و خواستار صلح و آرامش هستند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید الکساندر لوکاشنکو مدت ۲۶ سال است که زمام قدرت را در بلاروس در دست دارد. او از زمان انتخابات جنجالی ریاست جمهوری بلاروس با اعتراض روزانه مخالفان روبرو است که خواستار استعفای لوکاشنکو هستند. سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری که به طور رسمی گفته شد تنها حدود ده درصد آرا را به دست آورده، از اتحادیه اروپا درخواست کرده بود که انتخابات و نظام برآمده از آن را به رسمیت نشناسد. headtopics.com

تیخانوفسکایا بامداد چهارشنبه در پیامی ویدیویی گفت که حکومت لوکاشنکو"از نظر مردم خود و در نگاه جهان دیگر هیچ مشروعیتی ندارد".لوکاشنکو گفته است که برای"برگزاری یک رفراندوم قانون اساسی" آمادگی دارد اما حاضر به تجدید انتخابات ریاست جمهوری نیست.

ادامه مطلب: DW فارسی »

روایت تسنیم از پشت‌پرده اغتشاشات الیگودرز/ پاسخ قاطع مردم به پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب/ سناریوی آشوبگران چگونه خنثی شد؟+ فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

رهبر مخالفان دولت بلاروس: اتحادیه اروپا نتایج انتخابات را به رسمیت نشناسدسوتلانا تیخانووسکایا رهبر اپوزسیون بلاروس روز چهارشنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) از اتحادیه اروپا خواست تا نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری «متقلبانه» این کشور را رد کند.

رهبر مخالفان دولت بلاروس از اتحادیه اروپا خواست انتخابات را به رسمیت نشناسندبا ادامه اعتراضات در بلاروس اسوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان دولت، از شورای اتحادیه اروپا خواست انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را به دلیل «تقلبی» بودن به رسمیت نشناسد

چرا سرنوشت سیاسی بلاروس برای اتحادیه اروپا مهم است؟ | DW | 19.08.2020اوضاع بلاروس را نمی‌توان با اوکراین مقایسه کرد. اکثریت مردم بلاروس رویکردی دوستانه نسبت به روسیه دارند. این کشور عضو 'سازمان پیمان امنیت جمعی' است و موقعیت جغرافیایی آن هم برای روسیه و هم برای اروپا بسیار حساس است.

لیبی: نام مزدوران واگنر در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا درج شودوزیر کشور لیبی خواهان درج نام مزدوران «واگنر» در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا شد. - خبرگزاری آناتولی

اتحادیه اروپا: انتخاب مجدد لوکاشنکو را به رسمیت نمی‌شناسیمشارل میشل، رئیس شورای اروپا در پایان نشست روز چهارشنبه سران اتحادیه اروپا که با هدف بررسی ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس برگزار شد، گفت که این اتحادیه مصمم است تا ضمن به رسمیت نشناختن انتخاب آقای لوکاشنکو، تحریم‌هایی را علیه عوامل سرکوب‌ معترضان به نتایج انتخابات وضع کند.

پاریسی‌ها با اقتدار برای نخستین بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کردندپاریسی‌ها توانستند با برتری سه بر صفر مقابل تیم لایپزیش آلمان به بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کنند. این نخستین بار است که این تیم فرانسوی در تاریخ خود به فینال لیگ قهرمانان اروپا می‌رسد.