اتحادیه اروپا و خطر وقوع نبرد تجاری بر سر واکسن کرونا | DW | 06.03.2021

16/12/1399 08:55 ب.ظ

دولت ایتالیا مانع صادرات واکسن آسترازنکا شده و کمیسیون اتحادیه اروپا این تصمیم مناقشه‌برانگیز را تائید کرده است. این کمیسیون می‌گوید انتظار دارد شرکت‌های داروسازی به قراردادهای خود با اتحادیه پایبند باشند.

دولت ایتالیا مانع صادرات واکسن آسترازنکا شده و کمیسیون اتحادیه اروپا این تصمیم مناقشه‌برانگیز را تائید کرده است. این کمیسیون می‌گوید انتظار دارد شرکت‌های داروسازی به قراردادهای خود با اتحادیه پایبند باشند. ایتالیا دو روز پیش (پنج‌شنبه چهارم مارس/ ۱۴ اسفند) به تبعیت از دستورالعملی که اتحادیه اروپا اواخر ماه ژانویه تصویب کرده صدور واکسن‌های تولید شده در این کشور به مقصد استرالیا را متوقف کرد.

او افزود وقتی این اتفاق رخ نمی‌دهد می‌شود به مکانیسم جدید کنترل صادرات متوسل شد. این نخستین بار بود که یک کشور اروپایی این مکانیسم را فعال کرد.

این اشاره می‌تواند به افزایش فشار بر شرکت داروسازی آسترازنکا تلقی شود که از ابتدای سال جاری میلادی بر سر تحویل ناکافی واکسن کرونا با اتحادیه اروپا دچار اختلاف شده است.شرکت آسترازنکا اعلام کرده که در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ حتی قادر به تحویل دادن نیمی از واکسن‌هایی که وعده داده هم نیست و این وضع در سه ماهه دوم سال نیز به همین شکل خواهد بود.

گرت هانت، وزیر بهداشت استرالیا با اعتراض به تصمیم دولت ایتالیا از کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار بررسی این اقدام شده است. او در عین حال تاکید کرده که توقف صادرات واکسن تاثیری بر برنامه واکسیناسیون در استرالیا ندارد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا حتی گفته که با موضع‌گیری ایتالیا تفاهم دارد. headtopics.com

عالی

ادامه مطلب:
dw_persian »

شرکت آسترازنکا در نیمه اول سال ۲۰۲۱ کمتر از نیمی از واکسن‌های وعده داده به اتحادیه اروپا را تحویل می‌دهد

تصمیم دولت ایتالیا درباره جلوگیری از صادرات ۲۵۰ هزار دوز واکسن کرونا آسترازنکا، ساخت شرکت‌های داروسازی بریتانیایی و سوئدی پرده جدیدی در معضل تامین واکسن مورد نیاز کشورهای عضو اتحادیه اروپا گشوده است.

ایتالیا دو روز پیش (پنج‌شنبه چهارم مارس/ ۱۴ اسفند) به تبعیت از دستورالعملی که اتحادیه اروپا اواخر ماه ژانویه تصویب کرده صدور واکسن‌های تولید شده در این کشور به مقصد استرالیا را متوقف کرد.

موضع‌گیری اریک مامر، سخنگوی کمیسیون اروپا درباره این موضوع خیلی صریح و شفاف است: «ما انتظار داریم شرکت‌های داروسازی تمام توان‌شان را به کار گیرند تا به تعهدات خود در برابر کشورهای عضو اتحادیه عمل کنند.»

او افزود وقتی این اتفاق رخ نمی‌دهد می‌شود به مکانیسم جدید کنترل صادرات متوسل شد. این نخستین بار بود که یک کشور اروپایی این مکانیسم را فعال کرد.

این ساز و کار در اصل برای افزایش شفافیت در زمینه میزان تولید و چگونگی توزیع واکسن کرونا طراحی شده اما در ضمن امکان متوقف کردن صادرات واکسن نیز در آن پیش‌بینی شده است.وزیر خارجه ایتالیا، لوئیجی دی مایو شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد این ماجرا یک اقدام خصمانه علیه استرالیا نیست اما به تعویق افتادن توزیع واکسن در اتحادیه اروپا غیر قابل قبول است و او امید دارد که تدبیر اتخاذ شده در رم تاثیر مثبتی بر کمپین واکسیناسیون در اتحادیه اروپا داشته باشد.

این اشاره می‌تواند به افزایش فشار بر شرکت داروسازی آسترازنکا تلقی شود که از ابتدای سال جاری میلادی بر سر تحویل ناکافی واکسن کرونا با اتحادیه اروپا دچار اختلاف شده است.شرکت آسترازنکا اعلام کرده که در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ حتی قادر به تحویل دادن نیمی از واکسن‌هایی که وعده داده هم نیست و این وضع در سه ماهه دوم سال نیز به همین شکل خواهد بود.

دی مایو در دفاع از تصمیم روز چهارشنبه دولت ایتالیا تاکید کرده که استرالیا به شدت درگیر پاندمی کرونا نیست در حالی که در اروپا وضعیت به مراتب وخیم‌تر است و کمبود شدید واکسن نیز وجود دارد.

گرت هانت، وزیر بهداشت استرالیا با اعتراض به تصمیم دولت ایتالیا از کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار بررسی این اقدام شده است. او در عین حال تاکید کرده که توقف صادرات واکسن تاثیری بر برنامه واکسیناسیون در استرالیا ندارد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا حتی گفته که با موضع‌گیری ایتالیا تفاهم دارد.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا در تازه‌ترین نشست سران اتحادیه اروپا به همتایان خود هشدار داد که واکسیناسیون در کشورهای اروپایی باید تسریع شود و لازم است شرکت‌های داروسازی برای انجام تعهداتشان تحت فشار قرار گیرند.

او اکنون به عنوان نخستین رهبر اروپایی شهامت به خرج داده و اختلاف با شرکت آسترازنکا را به سطح یک چالش جدی رسانده است.در این مناقشه اکنون پاریس نیز به حمایت از ایتالیا برخاسته است. وزیر بهداشت فرانسه، اولیور وران در گفت‌وگو با شبکه BFMTV تاکید کرده که با تصمیم اخیر دولت ایتالیا تفاهم دارد.

او با بیان این که فرانسه هم ممکن است دست به اقدام مشابهی بزند تاکید کرد: «به عنوان وزیر بهداشت هر تعداد دوز واکسن بیشتری در اختیار داشته باشم خوشبخت‌تر خواهم بود.»

کمیسیون اتحادیه اروپا تا کنون از اعلام دقیق تعداد واکسن‌هایی که در کشورهای عضو اتحادیه تولید و به خارج از اروپا صادر شده‌اند خودداری کرده است.

این کمیسیون در نهایت به تازگی اعلام کرده که در ماه فوریه ۱۴۷ مجوز صادرات برای ۳۰ کشور مختلف صادر شده است. سخنگوی کمیسیون با توجه به این حجم از مجوزهای صادر شده معتقد است خطر در گرفتن یک مناقشه تجاری به خاطر واکسن وجود ندارد.

افزون بر این حدود ۹۰ کشور، به خاطر مستثنی شدن کشورهای در حال توسعه، مشمول مکانیسم جدید کنترل صادرات اتحادیه اروپا نمی‌شوند. اتحادیه اروپا همچنین با ساز و کار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن موسوم به کوواکس همکاری می‌کند.در عمل واکسن‌های مختلف از طریق یک شبکه توزیع و مبادله بین‌المللی در کشورهای مختلف تولید می‌شوند. به عنوان مثال شرکت آمریکایی مدرنا مواد اولیه واکسن خود را در سوئیس تولید می‌کند، در اسپانیا آن را وارد مرحله پایانی می‌کند و کار بسته‌بندی و آماده‌سازی نهایی آن را در کشوری مانند بلژیک انجام می‌دهد.

کمیسیون اروپا در مجموع ۴۹۰ میلیون دوز واکسن مدرنا پیش‌خرید کرده است. از آنجا که ایالات متحده آمریکا صادرات واکسن‌های تولید شده در این کشور را ممنوع کرده، کانادا در همسایگی آن باید چشم‌انتظار دریافت واکسن‌های تولید شده در اروپا باشد.

اتحادیه اروپا با سازوکار سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه واکسن کرونا موسوم به کوواکس همکاری می‌کند

در این میان اختلال‌هایی در جریان تولید برخی از واکسن‌ها نیز رخ داده است. شرکت‌های آمریکایی و آلمانی فایزر – بیون‌تک در ماه‌های گذشته واکسن کمتری از آنچه قبلا پیش‌بینی کرده بودند تولید کرده‌اند.

این معضل برای شرکت آمریکایی جانسون و جانسون، که انتظار می‌رود اداره داروی اتحادیه اروپا مجوز آن را هفته آینده صادر کند، نیز پیش آمده است.

وضعیت تامین واکسن می‌تواند به مرور بهبود یابد؛ برخی شرکت‌ها مانند شرکت آلمانی مرک Merck که تلاش خود برای تولید واکسن را متوقف کرده‌اند می‌توانند به عنوان زیر مجموعه شرکت جانسون و جانسون به تولید محصول آن اقدام کند.

شرکت داروسازی فرانسوی Sanofi هم اواخر ماه ژانویه تلاش مستقل برای تولید واکسن کرونا را متوقف کرد و اکنون قرار است برای تولید واکسن فایزر- بیون‌تک همکاری کند.

مخالفت با اقدام ایتالیا، پشتیبانی از راهکار بین‌المللی

برند لانگه و تیمو ولکه، دو نماینده حزب سوسیال دموکرات در پارلمان اروپا معتقدند تصمیم اخیر برای توقف صادرات واکسن کرونا از ایتالیا به استرالیا می‌تواند به یک نبرد جهانی بر سر واکسن منجر شود و جلوی این اتفاق باید به هر ترتیب گرفته شود.این دو سیاستمدار با اشاره به زنجیره بین‌المللی انتقال واکسن تصریح کرده‌اند که اتحادیه اروپا هم به این زنجیره وابسته است و الگو گرفتن از اقدام ایتالیا می‌تواند بسیاری از کشورها را دچار مشکل کند.

تا کنون کشورهای مختلف برای پیشبرد برنامه واکسیناسیون خود مسیرهای متفاوتی در پیش گرفته و به نتایج گوناگونی رسیده‌اند. در حالی که اعضای اتحادیه اروپا بر تصمیم‌گیری مشترک از طریق کمیسیون اروپا تاکید کرده و هنوز با کمبود واکسن روبرو هستند، بریتانیا که از اتحادیه خارج شده پیش از آغاز سال ۲۰۲۱ به خرید انبوه و انبار کردن واکسن روی آورد و امروز یکی از کشورهای پیشتاز در این زمینه است.

با این همه بسیاری از ناظران اعتقاد دارند اگر کشورهای قدرتمند اتحادیه مانند آلمان و فرانسه راه مستقلی برای تامین واکسن در پیش می‌گرفتند، به احتمال بسیار همه کشورها در آخر از این تصمیم‌گیری لطمه می‌دیدند. بسیاری از کشورهای اروپایی به نوعی در تولید واکسن‌هایی که تا کنون مجوز دریافت کرده‌اند دخیل هستند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استافرادی که در این عکس می‌بینید در سنگاپور سرگرم تماشای فیلمی در فضای آزاد هستند. این وضعیت با سالن‌های معمولی سینما در دوران پیش از همه‌گیری قابل مقایسه نیست، اما به نسبت محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا در بسیاری از کشورها فرصتی رضایت‌بخش برای فیلم‌دوستان است. از اکتبر سال گذشته تا کنون شمار مبتلایان در سنگاپور نسبتا پایین بوده است.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استدر بین کشورهای قاره آفریقا بالاترین آمار کرونا در آفریقای جنوبی به ثبت رسیده است. تا کنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا در این کشور شناسایی شده‌اند. آنچه بحران آفریقای جنوبی را شدت بخشیده، کشف گونه‌ای جهش‌یافته از ویروس کرونا است که مانند گونه‌ی جهش‌یافته بریتانیایی قدرت سرایت بیشتری دارد.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استدر حال حاضر در استرالیا تابستان حاکم است و مردم در گرمای تابستان طبیعتا هوس آبتنی می‌کنند. مقامات استرالیا برای جلوگیری از افزایش دوباره شمار مبتلایان به ویروس کرونا از مردم خواسته‌اند که پروتکل‌های بهداشتی و به ویژه فاصله‌گذاری اجتمای را رعایت کنند. از ماه سپتامبر سال گذشته به این سو، شمار مبتلایان جدید در استرالیا سیری نزولی داشته است.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استبرزیل از جمله کشورهای جهان است که بیشتری آمار کرونا را داشته است. تصویری از کلویا آندرا گنکالوس، دختری ۱۶ ساله اهل مانائوس که مادر ۳۹ ساله‌اش را در جریان پاندمی کرونا از دست داده‌ است. تا کنون در برزیل نزدیک به ۲۲۴ هزار نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان سپرده‌اند. بسیاری از منتقدان ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راستگرای برزیل را مسئول وضعیت فاجعه‌بار حاکم در این کشور می‌دانند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استتصویری از شمار زیادی از خدمه درمانی که در یکی از مناطق مسدودشده‌ در هنگ‌کنگ به راه افتاده‌اند تا تست‌های کرونا انجام دهند. مقامات هنگ‌کنگ در پی گسترش پاندمی و افزایش مجدد شمار مبتلایان در برخی از نقاط شهر، بدون هشدار قبلی اقدام به قرنطینه کردن این مناطق گرفته‌اند و اقدامات به‌شدت سختگیرانه در تلاش برای مقابله با پاندمی اتخاذ کرده‌اند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استدر حالی‌که در این دوران اکثر رویدادها و برنامه‌ها در قالب دیجیتال برگزار می‌شوند، گروه راک"فلمینگ لیپز" کنسرتی از نوع دیگر برای هوادارانش برگزار کرد. شرکت‌کنندگان در این کنسرت در حباب‌های بزرگ پلاستیکی به سربردند و بدون هیچ نگرانی از کرونا می‌توانستند به موسیقی مورد علاقه‌شان گوش دهند و از کنسرت لذت ببرند.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استکلیساها هم در دوران پاندمی با مشکلات متعددی روبرو بوده و با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری مراسم دعا و عبادت را نداشته یا در ابعادی محدود داشته‌اند. در این روزها اما فضای برخی از کلیساها برای انجام واکسیناسیون کرونا به کار گرفته شده و در مواردی حتی مراجعه‌کنندگان افزون بر دریافت واکسن کرونا نوای ارگ کلیسا را هم می‌شنوند. تصویری از کلیسای لیچفیلد در بریتانیا.

گالری عکس؛ تغییراتی که کرونا در جهان ایجاد کرده استامی عزت که اهل مصر است، کیکی پخته است که سوژه آن واکسن کرونا و وداع با پاندمی کرونا است. او قصد دارد این کیک را در بین مبتلایان به کووید ۱۹ در بیمارستانی در قاهره تقسیم کند. روند واکسیناسیون در مصر به کندی پیش می‌رود، اما برای بسیاری‌ها تنها راه برون‌رفت از بحران پاندمی است.