اتحادیه اروپا: نشست وین تعهدات ایران و کاهش تحریم‌ها را مشخص می‌کند

06/04/2021 08:11:00 ب.ظ

آغاز مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران در وین برای نجات برجام ، اتحادیه اروپا اعلام کرد این نشست

العربیه_فارسی, عباس عراقچی

خبرنگار «العربیه» در بروکسل گزارش داد که نبیله مصرللی، سخنگوی اتحادیه اروپا در نشستی خبری گفت: به بازگرداندن توافق هسته‌ای با ایران به مسیر صحیح پای‌بندیم. العربیه_فارسی

آغاز مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران در وین برای نجات برجام ، اتحادیه اروپا اعلام کرد این نشست

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ايران، ریاست هیات ایران را در این نشست برعهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی، وی‌ را در این نشست همراهی می‌کنند.رایزنی‌های فنی در قالب نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای از جمله مهمترین موضوعات در دستور کار این نشست است.

در حاشیه نشست کمیسیون، به روال معمول، جلسات دو جانبه با روسای سایر هیات‌های1+4 برگزار می‌شود.در این چارچوب، شامگاه دوشنبه دیدار دوجانبه با چین انجام شده و صبح سه شنبه نیز دیدارهایی با هیات روسیه و اتحادیه اروپایی تنظیم شده است.خبرگزاری «ایرنا» در گزارشی تاکید کرده که هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی مرتبط با آن شرکت نخواهد کرد و هیچ‌گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در دستورکار هیات کشورمان نیست و مذاکرات صرفا درچارچوب‌ برجام و با حضور نمایندگان ایران و کشورهای 4+1خواهد بود.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

اتحادیه اروپا و روسیه از پیشرفت چشمگیر مذاکرات وین خبر دادندجوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه 30 فروردین ضمن تاکید بر پیشرفت در مذاکرات وین Big lies

سخنگوی اتحادیه اروپا همزمان با آغاز نشست دوم کمیسیون مشترک برجام:‌ مذاکرات آسان نخواهد بودنشست کمیسیون برجام میان کشورهای ۴+۱ و ایران روز پنجشنبه در وین اتریش آغاز شد. هیات آمریکایی، مانند دور اول در هتلی نزدیک به محل برگزاری نشست حضور خواهد داشت تا بصورت غیرمستقیم در این نشست شرکت داشته باشد.

بیانیه اتحادیه اروپا؛ نشست کمیسیون مشترک برجام ادامه می‌یابد | DW | 17.04.2021اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از ادامه نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست انریکه مورا در وین خبر داد. این نخستین نشست پس از اعلام ایران مبنی بر تولید اورانیوم ۶۰درصد غنی‌شده خواهد بود.

نشست سران اتحادیه اروپا درباره کرونا، تغییرات اقلیمی و روسیه | DW | 23.04.2021سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور تبادل‌نظر پیرامون پاندمی کووید۱۹، تغییرات آب‌وهوایی و چگونگی برخورد با دولت روسیه در ماه مه نشستی برگزار می‌کنند. این نخستین جلسه حضوری آنها در سال جاری خواهد بود.

اتحادیه اروپا: ترکیه یک شریک بسیار مهم برای اروپا استرئیس هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در ترکیه ضمن اشاره به مشارکت ترکیه و اروپا در زمینه خودروسازی و منسوجات تاکید کرد که ترکیه یک شریک بسیار مهم برای اروپا است. - خبرگزاری آناتولی

April 6, 2021 عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ايران، ریاست هیات ایران را در این نشست برعهده دارد و نمایندگانی از سایر دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی، وی‌ را در این نشست همراهی می‌کنند.April 19, 2021 میخائیل اولیانوف نماینده روسیه، گفت: «ما می‌توانیم به راحتی شاهد ورود مذاكرات به مرحله آماده‌‎سازی برای متن توافق باشیم».Aa نشست کمیسیون برجام پنجشنبه در گراندهتل شهر وین با حضور نمایندگان ایران و ۴+۱ در سایه اعلام ایران مبنی بر غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم و تشدید تنشهای ناشی از حمله به تاسیاست هسته ای نطنز آغاز شد.دومین دور نشست احیای برجام در وین، پایتخت اتریش اتحادیه اروپا روز شنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت‌های امور خارجه‌ ایران و گروه ۱+۴ به صورت حضوری در وین، پایتخت اتریش ادامه خواهد یافت.

رایزنی‌های فنی در قالب نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای از جمله مهمترین موضوعات در دستور کار این نشست است. در حاشیه نشست کمیسیون، به روال معمول، جلسات دو جانبه با روسای سایر هیات‌های1+4 برگزار می‌شود. مذاکرات وین با هدف بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران انجام می‌گیرد. در این چارچوب، شامگاه دوشنبه دیدار دوجانبه با چین انجام شده و صبح سه شنبه نیز دیدارهایی با هیات روسیه و اتحادیه اروپایی تنظیم شده است. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ریاست هیات ایرانی را عهده دار است. خبرگزاری «ایرنا» در گزارشی تاکید کرده که هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی مرتبط با آن شرکت نخواهد کرد و هیچ‌گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در دستورکار هیات کشورمان نیست و مذاکرات صرفا درچارچوب‌ برجام و با حضور نمایندگان ایران و کشورهای 4+1خواهد بود. عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، روز شنبه گفت که تهران پیش‌نویس توافق نامه‌هایی را پیشنهاد کرده است که می تواند مبنای مذاکرات باشد عراقچی در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران گفت: «ما معتقدیم که مذاکرات به مرحله ای رسیده اند که طرفین می‌توانند روی پیش نویس مشترک کار کنند. این درحالی است که پیشتر خبرهای ضد و نقیض از مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکا پیش از آغاز نشست وین منتشر شده است. امروز، علاوه بر فعالیت‌های از پیش برنامه ریزی شده در سطح کارشناسان، مشارکت کنندگان تصمیم گرفته‌اند نشست رسمی کمیسیون برجام را دوباره برگزار کنند.

شامگاه دوشنبه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره مذاکرات روز سه‌شنبه وین گفت ایالات متحده انتظار پیشرفت زودهنگام یا آنی در مذاکرات هسته‌ای با ایران را ندارد و کاملا پیش‌بینی می‌کند گفت‌وگوها دشوار باشد. از سوی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه با ابراز امیداوی نسبت به روند مذاکرات برجام در وین، اعلام کرد: «تا زمانی که از پای‌بندی کامل ایران به توافق هسته‌ای مطمئن نشویم، تحریم‌ها را بر نمی‌داریم». رسانه های دولتی ایران محور اصلی گفتگوهای امروز را « رفع تحریم ها و اعلام غنی سازی ۶۰ درصدی» عنوان می کنند. ند پرایس گفت:‌ «ما مقیاس چالش‌هایی پیش‌ رو را دستکم نمی‌گیریم. هنوز روزهای اولیه است. کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه‌ در اظهاراتی گفت: «آن‌چه در وین در حال پیگیری و گفت‌وگو است، ایجاد یک تصویر واضح و شفاف در خصوص لغو تحریم‌ها می‌باشد». به گفته پرایس، ریاست هیات آمریکایی در مذاکرات وین بر عهده رابرت مالی، نماینده ایالات متحده در امور ایران، خواهد بود.» به گفته وی « مذاکرات در آستانه یک پروسه پیچیده قرار گرفته است. او گفت گام‌های هسته‌ای ایران برای بازگشت به تعهداتش و مراحل لغو تحریم‌های ایالات متحده، مباحث اولیه‌ای استکه در وین مورد بررسی قرار می‌گیرند. اروپایی‌ها، آمریکا و کشورهای عربی منطقه خواستار اضافه کردن بندهای از جمله فعالیت موشکی ایران، دخالت در امور کشورهای منطقه و حمایت تهران از گروه‌های تروریستی هستند اما مقامات ایران می‌گویند این مسائل از برنامه هسته‌ای جدا است. بورل توجیه ایران مبنی بر این که این گام اهداف نظامی ندارد را رد کرده است.

برچسب‌ها .