اتاق کناری روحانی و رد میانجی‌گری روسیه میان ایران و آمریکا

06/09/2020 10:13:00 ق.ظ

محمود_واعظی, حسن_روحانی

« محمود_واعظی »، رییس دفتر « حسن_روحانی »، پیشنهاد روسیه برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا را رد کرده و گفته است که جمهوری اسلامی «بنای مذاکره با آمریکا را ندارد.» جزییات بیشتر در ایران‌وایر اخبار_ایران راستی_آزمایی

، وزیر امور خارجه روسیه، است. لاوروف در جمع شماری از دانشجویان رشته روابط بین‌الملل در مسکو، از آمادگی برای ایجاد زمینه گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا خبر داده و گفته بود که هیچ چیز نمی‌تواند جای تماس مستقیم و گفت‌وگوی بی‌واسطه بین دو کشور را بگیرد.رییس دفتر حسن روحانی بالاترین مقام دولتی در ایران است که تا کنون به پیشنهاد میانجی‌گری روسیه پاسخ داده و آن را رد کرده است. هرچند رییس دفتر رییس‌جمهور از نظر سلسله‌مراتب سیاسی و اداری در موقعیتی نیست که درباره چنین موضوعاتی اظهار نظر کند، اما محول کردن رد میانجی‌گری روسیه به وی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی چگونه با این پیشنهاد روبه‌رو شده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

سهمیه سوخت مرزنشینان وارد بورس انرژی می‌شود/ ضرورت اعطای حق رای به تعاونی‌‌ها در اتاق تعاون ایران/ تامین نشدن خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی ساخت ۲۰۰ هزار مسکن کارگریکبیری: سهمیه سوخت مرزنشینان وارد بورس انرژی می‌شود/ ضرورت اعطای حق رای به تعاونی‌‌ها در اتاق تعاون ایران/ تامین نشدن خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی ساخت ۲۰۰ هزار مسکن کارگری

چرا روسیه بدنبال کاهش تنش‌ میان ایران و آمریکاست؟مسکو - ایرنا - روسیه از جمله اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است که در سالیان گذشته نقشی کلیدی در توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام داشت و پس از خروج آمریکا نیز ضمن محکوم کردن این کشور از تمامی اعضای برجام خواست به تعهدات خود برای حفظ آن عمل کنند.

سال تحصیلی در ایران با حضور ویدئویی روحانی و در میان موجی از انتقادها آغاز شد - BBC News فارسیسال تحصیلی جدید در ایران آغاز شده و حسن روحانی رئیس جمهور که هر ساله با حضور در یکی از مدارس زنگ شروع سال را به صورت نمادین می نواخت، به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئویی در این مراسم شرکت کرده است.

ایران می‌گوید پیشنهاد میانجی‌گری روسیه برای مذاکره با آمریکا را نمی‌پذیرد - BBC News فارسیرئیس دفتر رئیس جمهوری ایران میانجی‌گری روسیه برای انجام مذاکره بین ایران و آمریکا را رد کرده و گفته است که 'ما با آمریکایی‌ها بنای مذاکره نداریم'. سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اخیرا از آمادگی مسکو برای ایجاد شرایط و حمایت از گفت‌وگو بین ایران و آمریکا خبر داده بود.

ترامپ: تاکنون هیچ مدرکی دال بر مسمومیت الکسی ناوالنی به دست نیاورده‌ایم- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimترامپ: تاکنون هیچ مدرکی دال بر مسمومیت ناوالنی(منتقد کرملین) به دست نیاورده‌ایم چرا همه در مورد روسیه حرف می‌زنند و کسی به چین اشاره نمی‌کند؟ توافق کوزوو و صربستان را همه غیرممکن می‌دانستند این توافق گامی در جهت ایجاد صلح و رفاه در منطقه بالکان است

هشدار به چین، روسیه و ایران درباره دخالت در انتخابات آمریکا | DW | 05.09.2020مشاور امنیت ملی دولت ترامپ به چین، روسیه و ایران در مورد هر گونه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشدار داد. رابرت اوبراین می‌گوید چین گسترده‌ترین برنامه برای دخالت در انتخابات سوم نوامبر آمریکا را دارد.

» ، وزیر امور خارجه روسیه، است.به گزارش خبرنگار ایلنا، «محمد جعفر کبیری» با بیان اینکه در جهان ۳ میلیون تعاونی وجود که ۲۸۰ میلیون نفر عضو آنها هستند، گفت: «در ایران  ۹۴ هزار نوع تعاونی وجود دارد که بیش از ۱.به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا از مسکو، به تازگی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بار دیگر از مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا دفاع کرد و گفت روسیه حاضر است مقدمات آن را در صورتی که دو طرف تمایل داشته باشند فراهم کند.توضیح تصویر، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران تصمیم به بازگشایی مدارس را مخاطره آمیز خوانده است رئیس جمهوری ایران و مقام های دولتی گفته اند مدارس بازگشایی شده اما حضور در کلاس ها به تصمیم خانواده ها بستگی دارد و اجباری در کار نیست.

لاوروف در جمع شماری از دانشجویان رشته روابط بین‌الملل در مسکو، از آمادگی برای ایجاد زمینه گفت‌وگوی مستقیم ایران و آمریکا خبر داده و گفته بود که هیچ چیز نمی‌تواند جای تماس مستقیم و گفت‌وگوی بی‌واسطه بین دو کشور را بگیرد. رییس دفتر حسن روحانی بالاترین مقام دولتی در ایران است که تا کنون به پیشنهاد میانجی‌گری روسیه پاسخ داده و آن را رد کرده است.»  وی افزود: «توسعه تعاونی‌ها و SME-ها یکی از راه‌های توسعه اقتصادی کشور است. هرچند رییس دفتر رییس‌جمهور از نظر سلسله‌مراتب سیاسی و اداری در موقعیتی نیست که درباره چنین موضوعاتی اظهار نظر کند، اما محول کردن رد میانجی‌گری روسیه به وی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی چگونه با این پیشنهاد روبه‌رو شده است. موسوی ادامه داد: البته ما به تلاش کشورها در این زمینه احترام می‌گذاریم حسن نیت آنها را می‌ستاییم ولی آنها را ارجاع می‌دهیم به مقامات آمریکایی. محمود واعظی از مدیران سابق وزارت خارجه ایران است و آن‌طور که در یادداشت‌های روزانه «اکبر هاشمی‌ رفسنجانی» آمده است، در برخی از مواقع فراتر از اختیاراتش به طرف‌های خارجی پاسخ یا پیشنهاد می‌داده است.»  کبیری با بیان اینکه بعضا نقدینگی در مسیرهایی به جریان میفتد که به اقتصاد آسیب وارد می‌کند، گفت: «البته رویکردهای دولت در حمایت از بازار سرمایه را می‌توان تمجید کرد؛ اما نقدیندگی سرگردان باید در جهت توسعه اشتغال به کار گرفته شود. با این همه، رد کردن پیشنهاد روسیه از طریق واعظی، واکنش دیگر مقام‌های دولتی را برنیانگیخته و به نظر می‌رسد که موضع نهایی دولت جمهوری اسلامی همین است. آنها اجازه دادند ما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آموزش های حضوری را آغاز کنیم.

اواخر مرداد ماه ۱۳۹۹، «ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهور روسیه، پیشنهاد داده بود که رهبران کشورهای عضو دائم «شورای امنیت سازمان ملل» به همراه ایران در جلسه‌ای حاضر شوند و درباره مسائل مورد اختلاف، از جمله تلاش آمریکا برای احیای همه قطعنامه‌های تحریمی «سازمان ملل متحد» علیه جمهوری اسلامی، با هم گفت‌وگو کنند. ما توسعه شفافیت، نوآوری و حمایت‌های هدفمند از تعاونی‌ها را برخورد واجب می‌دانیم. بنظر می رسد بیش از آنکه پیام روسیه به سمت ایران باشد، واشنگتن را هدف گرفته است و چرا که روسها به خوبی می دانند ایرانی ها برای بازگشت آمریکا به مذاکره شرط گذاشته اند از این رو تلاش روسیه برای بازگشت آمریکا به میز مذاکره و عقب نشینی این کشور از سیاستی که در سه سال و نیم گذشته علیه تهران طی کرده است، اهمیت دوچندانی می یابد بویژه  اگر به سخنان اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نگاهی بیندازیم که از اعضای دائمی شورای امنیت خواسته بود به همراه سران ایران و آلمان در نشستی اضطراری وضعیت برجام را بررسی کنند هرچند ترامپ این پیشنهاد را رد کرد. اما «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا، در واکنشی سرد، .