اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین: در مذاکره با طرف‌های چینی در موضع ناچاری هستیم

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ایران در مذاکرات تجاری با چین در موضع ناچاری است از کاهش رتبه تجاری با این کشور از یک به زیر 5 خاورمیانه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ایران در مذاکرات تجاری با چین در موضع ناچاری است از کاهش رتبه تجاری با این کشور از یک به زیر 5 خاورمیانه خبر داد.مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: موضوع تحریم‌ها روی تجارت ایران با چین نیز تاثیر زیادی داشته است. وقتی ما تحت تحریم هستیم در مذاکرات تجاری با طرف‌های چینی در موضع ناچاری هستیم.

به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، وی در خصوص وضعیت تجاری ایران و چین و تاثیر تحریم‌ها بر این روابط گفت: هنوز هم چین شریک اول صادراتی و وارداتی ما است. همه تجارت خارجی ما از جمله تجارت با چین تحت تاثیر تحریم بوده و رفع تحریم‌ها برای ما یک دریچه جدید است که با شرکای بیشتری در دنیا و شرکای بیشتری در چین کار کنیم. دو راه را در مورد مذاکرات وجود دارد، یکی از راه‌ها این است که با تمام قوا سعی کنیم که از طریق مذاکره تحریم را از بین ببریم و دوم اینکه گردش امور کشور را معطل مذاکرات وین نکنیم.

حریری تصریح کرد: علاوه بر این بسیاری از شرکت‌های چینی که در صحنه بین‌المللی فعال هستند بنابر ملاحظات تحریمی به راحتی با ما کار نمی‌کنند. ما در فضای جذب سرمایه‌گذاری چینی و همچنین پیشبرد پروژه‌های مشترک که قرار بود به صورت فاینانس انجام شود و همینطور در حوزه تجارت حتما دچار مشکل شده‌ایم. رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین در خصوص رتبه تجاری ایران در رابطه با چین گفت: ما تا حدود 7 تا 8 سال پیش شریک اول تجاری چین در منطقه خاورمیانه و آسیای غربی بودیم، متاسفانه این رقم سالانه در حال کاهش است. اکنون رتبه ایران در تجارت با چین در منطقه آسیای غربی و خاورمیانه روز به روز درحال کاهش است و از رتبه یک به زیر 5 رسیدیم. یعنی در این منطقه 5 تا 6 کشور بیش از ما با چین کار می‌کنند.

وی اضافه کرد: چین بزرگترین خریدار انرژی در جهان است، بزرگترین فروشندگان انرژی هم در همین کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند. وقتی ما از صحنه بین‌المللی فروش انرژی حذف می‌شویم، رقبای ما در حاشیه جنوبی خلیج فارس جایگزین می‌کنند. وقتی این کشورها به مقدار بیشتری نفت و گاز به چین می‌فروشند، قاعدتا باید خریدهای بیشتری هم از چین بکنند در نتیجه هم خرید و هم فروش این کشورها به چین بیشتر شده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سفارت سعودی در فرانسه: فرد بازداشت‌شده در پاریس هیچ ارتباطی با پرونده خاشقجی نداردسفارت پادشاهی عربی سعودی در فرانسه، سه‌شنبه 7 دسامبر از مقامات فرانسوی خواست «فوراً» خالد العتیبی، شهروند این کشور که به اتهام دست داشتن در «ترور» جمال
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

آغاز رزمایش مشترک مصر و روسیه در دریای مدیترانهآغاز رزمایش مشترک مصر و روسیه در دریای مدیترانه رزمایش مشترک روسیه و مصر به نام «پل دوستی-4» در دریای مدیترانه آغاز شد.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

دیدار مشاور امنیت ملی امارات با ابراهیم رئیسی در تهرانیک هیئت اماراتی به ریاست شیخ طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی این کشور، دوشنبه 6 دسامبر به تهران سفر کرد و با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار داشت.شیخ
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

دیدار وزیر امورخارجه ترکیه با نخست‌وزیر سابق سوریه در دوحهدیدار وزیر امورخارجه ترکیه با نخست‌وزیر سابق سوریه در دوحه مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و ریاض حجاب، نخست‌وزیر سابق سوریه امروز دوشنبه در دوحه پایتخت قطر دیدار کرده و تحولات اخیر در این کشور را مورد ارزیابی قرار دادند.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

دیدار مرد تاثیرگذار اماراتی با مقام‌های ارشد ایرانی در تهرانشیخ طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات که به دعوت علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به تهران سفر کرده با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

گفتگو با عمادالدین باقی؛ «کودک‌همسری» چقدر با شرع، مصلحت اجتماعی و حقوق بشر مغایرت دارد؟عمادالدین باقی، جامعه‌شناس و پژوهشگر حقوق بشر و دین در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز در مورد پدیده «کودک‌همسری» که این روزها بار دیگر به دلیل سخنان برخی از نمایندگان مجلس ایران موجب افزایش نگرانی حامیان حقوق کودکان و زنان در این کشور شده، پاسخ گفته است. «اقتصاد مال خر است» عمام خمینی
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »