ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهور ایران درگذشت | DW | 09.10.2021

17/07/1400 11:10 ق.ظ

ابوالحسن بنی‌صدر اولین رئیس جمهور ایران در سن ۸۸ سالگی در تبعید درگذشت. او در سال ۱۳۶۰ پس از صدور رأی عدم کفایت در مجلس شورای اسلامی، از سوی روح‌الله خمینی از مقام خود عزل شد. بنی‌صدر در پاریس زندگی می‌کرد.

ابوالحسن بنی‌صدر اولین رئیس جمهور ایران در سن ۸۸ سالگی در تبعید درگذشت. او در سال ۱۳۶۰ پس از صدور رأی عدم کفایت در مجلس شورای اسلامی، از سوی روح‌الله خمینی از مقام خود عزل شد. بنی‌صدر در پاریس زندگی می‌کرد. بنی‌صدر پس از قبول سرپرستی دو وزارت‌خانه دارایی و امور خارجه در دولت موقت مهدی بازرگان، در اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران در بهمن ۱۳۵۸ با به دست آوردن ۷۶ درصد آرا، به سمت ریاست جمهوری رسید.

اختلافات او با روح‌الله خمینی و حزب جمهوری اسلامی اما کار را به عزل او کشاند و در تابستان سال ۱۳۶۰ مخفیانه از ایران خارج شد. او که در ابتدا با سازمان مجاهدین خلق همکاری می‌کرد، پس از مدت‌زمانی راهش را از این سازمان جدا کرد.

بنی‌صدر چندین بار از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی تهدید جانی شده بود. او به عنوان شاهد در دادگاه میکونوس علیه سیستم ترور حاکم بر نهادهای اطلاعاتی ایران شهادت داد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

وطن فروشی که با خیانت خاک ایران را به دشمن داد و باعث کشته شدن جوانان ناب ایرانی شد که برای دفاع از وطن جان خود را فدا کردند. بنی صدر به درک واصل شد تا در جهنم جواب خونهای بی گناه را بدهد. لعنت ابدی به وطن فروش بیشرف مزدور شیاطین آمریکایی و منافقین بره به جهنم عزل او توسط مجلس تصویب شد پشت سر مرده حرف زدن را نمی‌پسندم، ولی آرزومندم خدا نبخشدش.

لوزر احمق ۵۷ ی ... چ خیانتهای که در جنگ نکرد دودستی ایران به صدام میداد 78 نه 88 امیدوارم روحش همیشه در عذاب باشه ..مردک خیانتکار به درک واصل شد بره از جنتی یاد بگیره که هنوز زندس. 😂 FEREEON

کرونا در ایران - هجوم زائران به مشهد؛ افزایش اختلالات روانی در ایران پس از شیوع کرونا وزارت بهداشت ایران از ۱۴ مهر تا ۱۵ مهر، ۱۱ هزار و ۶۲۵ بیمار جدید مبتلا به کوویدـ۱۹ در کشور را تأیید کرد. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۲۳۳ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۲۲ هزار و ۱۲ نفر رسید. بسیاری از جمله تعدادی از مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا... لازم نبود بنویسید: به ازای هر هزار نفر. البته ایران به جز کرونا خامنه‌ای و سپاه جاکش هم داره، برای همین احتمال اختلالات روانی بین ایرانیان، چند برابر مردم کشورهای دیگه است. اینها تمامشان میدانند که امام رضا انگور زهرالود خورد وریق راسرکشید دنبال چی هستن چرا شفا ازاو میخواهند اگرمیتوانست خودش راشفا میداد مگرنمیگویند معصومین به اذن خدا شفا می‌دهند چراخدااجازه شفارابه او نداد راستی چرا

100 کشته و 140 مجروح در انفجاری در مسجد شیعیان در کندز افغانستاندر پی وقوع یک انفجار در نزدیکی مسجدی شیعیان در شهر کندز در شمال شرق افغانستان 100 نفر کشته و 140 تن زخمی شدند.ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، جمعه‌، 8 تقابل بین جناح اصولگرا و اصلاح طلب طالبان شروع شده چزز جدیدی نیست سالهاست که این گرگ با این گله آشناست... خداوند لعنت کنند این موجودات کثیف را که چنین فاجعه و وحشت خلق میکنند رژیم ایران به کمک چین روسیه: افغانستان رو سوریه دوم می کند البته افغانستان تاوان کارهاشون رو پس می دن فرار بی غیرت تان مردان پسران از افغانستان و به راحتی افغانستان رو سپردند خاک و ناموس دست طالبان وحشی و کلی کسور و تروریستهای وحشی ها

انتقال محلِ دفن پسماند از آرادکوه منتفی است/ مافیای زباله در تهران به دلیل سوءسیاست‌گذاری در شهرداری تهران ایجاد شده است/ سختگیری بیش از حد دوره پنجم در پرونده باغاتنائب رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: آرادکوه حدود ۵۰ سال پیش و پیرو مطالعات انتخاب شده است. در این محل نفوذپذیری خاک بسیار پایین است و شورآباد است و امکان رویش درختان و گیاهان اغلب به دلیل شوری بالای خاک در مکانی که آرادکوه احداث شده وجود ندارد، لذا انتقال آرادکوه منتفی است.

آکار: در منطقه سپر فرات 5 تروریست از پای درآمده‌اندآکار: در منطقه سپر_فرات 5 تروریست از پای درآمده‌اند

ابراز نگرانی همسر عباس واحدیان از مشکلات جسمی این زندانی سیاسی؛ زندگی او در «خطر» استهمسر عباس واحدیان شاهرودی از وضعیت سلامت این زندانی سیاسی ابراز «نگرانی شدید» کرد و گفت برای او بابت پرونده امضای «بیانیه ۱۴» حکم ۱۰ سال حبس ابلاغ شده است و یک پرونده جدید نیز تحت عنوان «اقدام علیه امنیت ملی» برای او گشوده‌اند. ما ملت ایران همه زندانی و گروگان جمهوری اسلامی هستیم، چرا هیچ کسی نگران ما نیست؟

طرح موضوع سوءاستفاده جنسی از کودکان در دیدار مرکل با پاپ | DW | 07.10.2021این پنجمین و آخرین دیدار آنگلا مرکل، در مقام صدراعظم آلمان با پاپ فرانسیس بود. دیداری با یک موضوع بسیار حساس. مرکل در این دیدار از جمله به سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک و به‌ویژه در فرانسه اشاره کرده است.

روز شنبه ۱۷ مهرماه ۱۴۰۰ برابر با ۹ اکتبر ۲۰۲۱ ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رئیس جمهوری ایران در سن ۸۸ سالگی در بیمارستان سالیتر پاریس پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

بنی‌صدر پس از قبول سرپرستی دو وزارت‌خانه دارایی و امور خارجه در دولت موقت مهدی بازرگان، در اولین انتخابات ریاست جمهوری ایران در بهمن ۱۳۵۸ با به دست آوردن ۷۶ درصد آرا، به سمت ریاست جمهوری رسید.اختلافات او با روح‌الله خمینی و حزب جمهوری اسلامی اما کار را به عزل او کشاند و در تابستان سال ۱۳۶۰ مخفیانه از ایران خارج شد. او که در ابتدا با سازمان مجاهدین خلق همکاری می‌کرد، پس از مدت‌زمانی راهش را از این سازمان جدا کرد.

بنی‌صدر چندین بار از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی تهدید جانی شده بود. او به عنوان شاهد در دادگاه میکونوس علیه سیستم ترور حاکم بر نهادهای اطلاعاتی ایران شهادت داد.

ابوالحسن بنی‌صدر در سال ۱۳۴۰ با عذرا حسینی ازدواج کرد و این دو صاحب سه فرزند شدند: فیروه، زهرا و علی.