ابوالفضل قدیانی می‌گوید رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است - BBC News فارسی

25/06/1399 02:00:00 ب.ظ

ابوالفضل قدیانی می‌گوید رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است

ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در ایران، اعدام نوید افکاری را 'ورق سیاه' دیگری بر پرونده رهبر جمهوری اسلامی خواند و او را مسئول 'این جنایت' معرفی کرد. یک ساعت پیش توضیح تصویر، از راست ابوالفضل قدیانی، نوید افکاری و آیت‌الله خامنه‌ای ابوالفضل قدیانی،...

یک ساعت پیش توضیح تصویر، از راست ابوالفضل قدیانی، نوید افکاری و آیت‌الله خامنه‌ای ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که به انتقادهای صریح از بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران مشهور است، اعدام نوید افکاری را "ورق سیاه" دیگری بر پرونده رهبر ایران خواند.

او در یادداشتی کوتاه که در سایت زیتون و تلگرام سحام‌نیوز منتشر شده، نوشت: "اعدام غیرقانونی، انتقام‌جویانه و ظالمانه نوید افکاری، جنایتی است مسلم و به شدت محکوم می‌باشد. این اعدام ورق سیاهی بر پرونده سیاه‌تر از سیاه خودکامه امروز ایران علی خامنه‌ای و عمال سرکوبگرش [است]."

اعدام "ناگهانی" نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی "بدون اطلاع خانواده" باعث واکنش‌های بگسترده‌ جهانی شد که تا کنون کم‌سابقه بوده است. اتحادیه اروپا و کانادا این اعدام را محکوم کرده‌اند اما از گروه‌های سیاسی و ورزشی داخل ایران کم‌تر اعتراضی شنیده شده است. headtopics.com

در مقابل شماری از نمایندگان مجلس از اعدام دفاع کرده و آن را "قصاص" به درخواست خانواده مقتول خوانده‌اند نه یک اعدام سیاسی.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

رفرمیسم یا ملحد | فرخ نگهدار

گفت‌وگو با فرخ نگهدار به پیش از اعتراضات اخیر بازمی‌گردد و زمانی برای انتشار آماده شد که فضای عمومی جامعه ملتهب بود و در چنین فضایی بعید به نظر می‌رسید این‌گونه مطالب مخاطبی داشته باشد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

واکنش‌های گسترده به اعدام نوید افکاری: 'طناب دار بر گردن ایران است' - BBC News فارسیامید جلیلی، کمدین معروف بریتانیایی اقدام حکومت ایران در اعدام نوید افکاری را 'واقعیت تلخ قرن ۲۱' نامیده، بابی گرین، رزمی‌کار آمریکایی بعد از مسابقه با نفس‌های بریده مقابل دوربین از 'گرفتن جان یک انسان فقط به خاطر اعتراض' سخن گفته و گلشیفته فراهانی، بازیگر، نوشته 'طناب بر گردن ایران است.' واکنش‌های گسترده به مرگ کشتی‌گیر ایرانی همچنان ادامه دارد.

اعدام‌ها و احکام سنگین در ایران؛ حکم‌های قضایی یا ابزار سیاسی- امنیتی؟ - BBC News فارسیاعدام نوید افکاری، بار دیگر کارنامه جمهوری اسلامی ایران را در استفاده از مجازات اعدام برای سرکوب مخالفان سیاسی، زیر ذره بین برده است.

انتقاد بایدن از اعدام نوید افکاری و سیاست ترامپ در برابر ایران - BBC News فارسیجو بایدن، نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات در یادداشتی که یکشنبه در سایت شبکه خبری سی ان ان منتشر شد، وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات، حکومت ایران را در قبال نقض حقوق بشر، از جمله اعدام نوید افکاری و حبس زندانیان سیاسی مانند نسرین ستوده وادار به پاسخگویی کند. آقای بایدن همچنین تاکید کرد در صورتی که ایران اجرای کامل توافق هسته ای را از سر بگیرد، دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری او به برجام باز خواهد گشت.

اتحادیه اروپا: اعدام نوید افکاری را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنیمدر بیانیه اتحادیه اروپا درباره اجرای حکم اعدام نوید افکاری آمده است: «حقوق بشر جنبه‌ای محوری از تعامل ما با ایران باقی خواهد ماند.»

ساعت‌های پرابهام؛ پرونده‌ای که با اعدام نوید افکاری بسته نشد - BBC News فارسیبا اعدام نوید افکاری، پرونده او در دستگاه قضایی ایران بسته شد، اما ناگهانی بودن اجرای حکم این کشتی‌گیر ۲۷ ساله و ابهامات و تناقض‌های حقوقی، پرونده سوال‌های زیادی را باز کرده است.

اتحادیه اروپا اعدام نوید افکاری را محکوم کردمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اجرای حکم اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی را به شدت محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی