ابراز نگرانی پنتاگون از دوبرابر شدن کلاهک‌های هسته‌ای چین طی یک دهه آینده

12/06/1399 07:45:00 ق.ظ

پنتاگون با صدور گزارشی از افزایش تسلیحات هسته‌ای چین ابراز نگرانی کرد و گفت ارتش چین قصد دارد طی یک دهه آینده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را دو برابر کند.

پنتاگون با صدور گزارشی از افزایش تسلیحات هسته‌ای چین ابراز نگرانی کرد و گفت ارتش چین قصد دارد طی یک دهه آینده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را دو برابر گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای پنتاگون به کنگره که روز سه‌شنبه منتشر شد هشدار داد: «چین هم‌اکنون در برخی حوزه‌ها از آمریکا جلوتر است.

» به گزارش فایننشال تایمز در گزارشی که پنتاگون در سال ۲۰۰۰ به کنگره ارائه داده بود، عنوان شد که ارتش چین عمدتا امکاناتی قدیمی دارد و از لحاظ فن‌آوری و سازمانی خیلی عقب است، اما بر اساس گزارش پنتاگون چین از سال گذشته تصمیم گرفته در سیاست خارجی خود نقش فعال‌تری به ارتش بدهد.

بر اساس گزارش جدید پنتاگون، انتظار می رود در پنج سال آینده ذخایر موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای چین، که قابلیت تهدید آمریکا را نیز دارند، به ۲۰۰ فروند افزایش یابد. همچنین پس از آنکه چین سال گذشته اولین ناو هواپیمابر خود را ساخت، این کشور قصد دارد دومین ناو هواپیمابرخود را نیز تا سال ۲۰۲۳ بسازد.

پنتاگون همچنین پیش‌بینی کرده است در یک دهه آینده ذخایر کلاهک‌های هسته‌ای چین دست‌کم دو برابر شده و از زیر ۲۰۰ عدد به بیش از ۴۰۰ عدد برسد. به گزارش فایننشال تایمز، چاد اسبراگیا، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور چین، می‌گوید ایالات متحده از روند رشد نظامی چین نگران است و خاطرنشان کرد چین قصد دارد به سریع‌ترین گسترش و متنوع‌سازی تسلیحات هسته‌ای در تاریخ خود اقدام کند. headtopics.com

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

چین: آمریکا هیچ مبنای حقوقی برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه نداردنماینده چین در جلسه اخیر کمیسیون مشترک برجام: تمامی کشورهای عضو موافق بود که آمریکا دیگر 'موضع یا مبنای حقوقی برای فعال‌ کردن مکانیسم بازگشت' را نداشته و از دیدگاه چین این اقدام آمریکا تلاشی برای 'خرابکاری و یا حتی کشتن برجام' است

مناقشه مرزی هند و چین در هیمالایا؛ «سربازان هندی در چهار ارتفاع راهبردی مستقر شدند»سخنگوی سفارت چین در دهلی نو اقدام نیروهای هندی در «عبور از منطقه حائل» را مغایر با تلاش‌های انجام شده برای سهولت در حل مسالمت آمیز اختلاف‌ها و نیز کاستن از تنش نظامی در منطقه توصیف کرد.

چین: آمریکا از مفهوم امنیت ملی سوءاستفاده می‌کندچین آمریکا را متهم به دستایز قرار دادن 'امنیت ملی' برای اقدام علیه شرکت‌های چینی کرد، این پاسخ چین چند روز بعد از آن مطرح شده که پنتاگون ۱۱ شرکت چینی دیگر را به عنوان شرکت‌های تحت مالکیت یا کنترل ارتش این کشور معرفی کرد

زنی در ووهان از دولت چین به علت «مخفی‌کاری» درباره شیوع کرونا شکایت کرددادگاه محلی دادخواست وی را رد کرده و پلیس چین هشدار داده است که نه تنها باید از شکایت صرف‌نظر شود بلکه باید به طور علنی نیز از آن حرفی زده نشود. با این وجود خانم «ژائو لی» گفته است که شکایت خود را به دادگاه عالی استان هوبای خواهد برد.

صنعت انرژی عراق محل رقابت آمریکا، روسیه و چین - BBC News فارسیشیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت باعث بروز تاخیر در بعضی پروژه‌های عمده انرژی به ویژه در بخش نفت و گاز شده است. پروژه‌های جدید هم برای یافتن منابع مالی لازم با مشکل مواجه شده‌اند. با وجود این شرایط رقابت بین قدرت‌های بزرگ برای کنترل منابع و مسیرهای انتقال انرژی هنوز ادامه دارد.

گفتگوهای دو جانبه تسلیحاتی آمریکا با تایوان به رغم تنش با چین - BBC News فارسیآمریکا از آغاز روند گفتگوهای اقتصادی دوجانبه تازه‌ای با تایوان خبر داده است که می گوید هدف آن افزایش توانایی تسلیحاتی تایپه برای مقابله با فشارهای پکن است. دولت دونالد ترامپ هم زمان چند سند سری را از حالت طبقه‌بندی خارج کرد که نشان می‌دهد در دوران ریاست‌جمهوری رونالد ریگان در دهه ۱۹۸۰ میلادی،‌ ایالات متحده به طور شفاهی 'شش تضمین' به تایوان داده بود، از جمله این که کیفیت و کمیت سلاح‌هایی که به تایوان می‌فروشد 'کاملا به نوع تهدیدات چین بستگی خواهد داشت'.