ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از تصمیم برای نصب سانتریفیوژهای بیشتر در نطنز

17/09/1399 01:33 ب.ظ

ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از تصمیم برای نصب سانتریفیوژهای بیشتر در نطنز تروئیکای اروپا بدون اشاره به کم کاری‌های خود در اجرای تعهداتشان در برجام، نسبت به اقدام ایران برای نصب سانتریفیوزهای بیشتر در نطنز ابراز نگرانی کردند.

تروئیکای اروپا بدون اشاره به کم کاری های خود در اجرای تعهداتشان در برجام، نسبت به اقدام ایران برای نصب سانتریفیوزهای بیشتر در نطنز ابراز نگرانی کردند. تروئیکای اروپا در بیانیه خود با ادعای اینکه تصمیم ایران برای نصب این سانتریفیوزها نقض توافق هسته ای است، آوردهاند: اگر ایران درباره حفظ دیپلماسی جدی است، نباید این تصمیمات را اجرایی کند.

این کشورها در ادامه نسبت به تصمیم پارلمان ایران برای تصویب قانونی که به گفته آنها موجب توسعه برنامه هستهای این کشور می شود، ابراز نگرانی کردند.

بنابر گزارش وب سایت رسمی وزارت امورخارجه فرانسه، تروئیکای اروپایی در بیانیه روز دوشنبه خود آورده است: ما دولت های فرانسه، آلمان و بریتانیا به طور خستگی ناپذیر برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تلاش کرده ایم. این توافق، یک دستاورد کلیدی در زمینه دیپلماسی چندجانبه و معماری عدم اشاعه در دنیا به شمار می آید. ما با این اعتقاد که برجام به طور قطع منجر به اعتمادسازی درخصوص ماهیت صرفاً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران می شود و همچنین به صلح و امنیت بین‌الملل کمک خواهدکرد، بر سر این توافق مذاکره کردیم. برجام کماکان بهترین روش و در حال حاضر تنها راه برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و محدودسازی آن است.

در ادامه این بیانیه ادعا شده است: اعلام اخیر ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه قصد دارد سه آبشار جدید از سانتریفیوژهای پیشرفته را در تاسیسات غنی‌سازی سوخت نظنز نصب کند، مغایر با برجام و به شدت نگران‌کننده است.

ادامه مطلب:
isna_farsi »