اعتمادآنلاین, لبنان, مکرون, اینجا_بخوانیم

اعتمادآنلاین, لبنان

آینده سیاسی لبنان در سایه حضور مجدد مکرون چگونه رقم می‌خورد؟

#اعتمادآنلاین بررسی می‌کند: آینده سیاسی #لبنان در سایه حضور مجدد #مکرون چگونه رقم می‌خورد؟ این مطلب را #اینجا_بخوانیم👇

31/08/2020 05:12:00 ب.ظ

اعتمادآنلاین بررسی می‌کند: آینده سیاسی لبنان در سایه حضور مجدد مکرون چگونه رقم می‌خورد؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇

گرچه به اعتقاد کارشناسان انفجار روز چهارم آگوست گذشته فاجعه‌ای برای لبنان و حسان دیاب نخست‌وزیر مستعفی این کشور به بار آورد، اما تبعات توفانی آن به این 2 مساله ختم نخواهد شد.

سیدعماد حسینی-گرچه به اعتقاد کارشناسان انفجار روز چهارم آگوست گذشته فاجعه‌ای برای لبنان و حسان دیاب نخست‌وزیر مستعفی این کشور به بار آورد، اما تبعات توفانی آن به این 2 مساله ختم نخواهد شد. اگر بخواهیم تعریفی واقع‌بینانه از شرایط حکمرانی در لبنان به دست دهیم، باید پیش از هر چیز هر نوع تصوری را که از یک شخصیت توافقی در رأس کابینه در دیگر نقاط جهان در ذهن داریم، کنار بزنیم و برای لبنان در جست‌وجوی معادله جدیدی باشیم.

کمپین حقوق بشر: آمریکا و اروپا باید مانع خونریزی بیشتر در ایران شوند | DW | 28.07.2021 مولوی عبدالحمید: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست | DW | 28.07.2021 درخواست چند سناتور آمریکایی از بایدن: به رئیسی ویزا ندهید | DW | 29.07.2021

 به بیانی دیگر، گرچه هر روز سناریوهای مختلفی راجع به شخصیت و نوع کابینه در میان می‌آید و حتی گفته می‌شود روز دوشنبه‌صبح نام نخست‌وزیر اعلام خواهد شد، اما از زمان امضای توافق طائف تا به امروز در دولت‌های متوالی لبنان به جای توافق شاهد تعادل در کابینه‌های این کشور بوده و هستیم.

 کارشناسان در توضیح این نوع منحصربه‌فرد از دموکراسی پارلمانی معتقدند نخست‌وزیران لبنان مجبور به استفاده از وزرایی تحمیلی هستند، از این رو می‌کوشند با معادل کردن طرف‌های متضاد با یکدیگر در داخل کابینه مانع از تحمیل رأی طرفی خاص در صحنه سیاسی شوند و طول عمر دولت خود را برای مدت‌زمان بیشتری بیمه کنند. headtopics.com

 شاید یکی از دلایل سقوط سریع دولت حسان دیاب هم به ‌کار نبستن این معادله یا به‌کارگیری ضعیف آن باشد. در چنین شرایطی امانوئل مکرون در صدد ایجاد تغییرات بنیادین و تشکیل دولت موقت در لبنان است و قصد دارد در سفر پیش روی خود به لبنان این طرح الیزه را به هر شکل ممکن در این کشور به اجرا درآورد.

 برخی از منابع آگاه لبنانی از راهروهای کاخ الیزه نقل می‌کنند که سعد حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان،برگ برنده مخفی مکرون برای لحظه سرنوشت است و حتی اعلام رسمی خروج او از گردونه رقابت هم هماهنگ شده و برای مصون ماندن از انتقادات مخالفان صورت گرفته است.

 این در حالی است که جریان مخالف حریری نخست‌وزیری او را امری محال می‌پندارند؛ گرچه صحنه لبنان تحقق اتفاقات محال بسیاری را در تاریخ خود به ثبت رسانده است. با وجود اینکه طرف‌های مختلف و حتی اطرافیان مکرون از فرا رسیدن زمان اعلام نام نخست‌وزیر جدید لبنان سخن می‌گویند، با این حال هر نخست‌وزیری برای رسیدن به «سرای حکومتی» در بیروت نیازمند عبور از پنج چالش بزرگ است که امروز بر پیچیدگی‌های صحنه سیاسی لبنان افزوده است.

 اولین چالش توافق بر سر نامی با حداکثر همسویی در صحنه سیاسی پرتلاطم لبنان است که هم 14 مارس او را مورد تایید قرار دهند و هم مشکلی با جریان 8 مارس نداشته باشد و به تعبیری هیچ یک از 2 جریان برای بعد از انتخابش مشکل‌آفرینی نکنند. دومین چالش آن است که این فرد نباید ویژگی‌های حسان دیاب را داشته باشد، گرچه حسان دیاب برای صحنه سیاسی لبنان در قالب تعریف‌شده از دموکراسی‌ها یک ایده‌آل محسوب می‌شود و خود نیز کوشید تا به بی‌طرف‌ترین نخست‌وزیر تاریخ لبنان تبدیل شود، اما بعد از استعفایش نه جریان 8 مارس (حزب‌الله و متحدانش) حاضر است در سایه به شکست کشاندن کابینه‌اش شخصیتی مشابه او بر سر کار آید و نه جریان 14 مارس می‌خواهد با تکرار نمونه دیاب دوباره شاهد شکست قبلی خود باشد. headtopics.com

بنیاد برومند: ۵۴۰ ایرانی تبعیدی در چهار دهه گذشته ربوده یا کشته شده‌اند | DW | 28.07.2021 صدور احکام سنگین برای معترضان در کوبا | DW | 28.07.2021 گارد ساحلی ترکیه مانع عبور قایق حامل مهاجران ایرانی و افغان شد | DW | 28.07.2021

 یکدست شدن طایفه سنی در سایه انشقاق‌های رخ‌داده در میان جریان‌های سیاسی آن می‌تواند یک چالش بزرگ نه تنها برای شخص نخست‌وزیر بعدی بلکه برای آینده لبنان نیز محسوب شود مگر آنکه طبق ادعای مکرون، این چارچوب و تابو از طریق اصلاح قانون اساسی لبنان شکسته شود که خود برای انجام، قدرتی فراتر از انفجار 4 آگوست نیاز دارد.

 پذیرش اصل بلوک‌بندی جریان حاکم و جریان مخالف، برای اکثر قریب به اتفاق جریان‌های لبنانی، امری غیرقابل هضم به نظر می‌رسد. از این رو تشکیل دولتی به ریاست نخست‌وزیری که قصدی برای راضی کردن تمامی طرف‌ها نداشته باشد یک چالش بسیار بزرگ و حتی چیزی شبیه به محال می‌نماید.

 تا زمان سفر مکرون به بیروت فرصت بسیار ناچیزی باقی مانده است، این فرصت کم هم یکی دیگر از چالش‌های انتخاب به شمار می‌رود و رایزنی در صحنه‌ای که بیشتر عادت به اختلاف داشته تا توافق، و رسیدن به نام نامزدی آن هم با این ویژگی‌ها، مساله‌ای چالش‌برانگیز قلمداد می‌شود.

 از منظری می‌توان این چالش‌ها را ابزارهای قدرتی برای اعمال نظر (بخوانید تحمیل اجباری) الیزه در ساختار سیاسی لبنان توصیف کرد که می‌تواند اهداف مکرون برای تغییر پازل سیاسی حاکم بر لبنان را محقق سازد.  ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

روایت تسنیم از پشت‌پرده اغتشاشات الیگودرز/ پاسخ قاطع مردم به پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب/ سناریوی آشوبگران چگونه خنثی شد؟+ فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

ارسال لایحه تامین امنیت زنان به دولت ظرف یک ماه آیندهسال ۹۰ بود که لایحه‌ تامین امنیت زنان در برابر خشونت توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تدوین شد اما اکنون با گذشت قریب به ۱۰ سال از تدوین آن، هنوز این لایحه به اجرا نرسیده است و در کمیسیون لوایح دولت در حال برسی است.

واکنش ترکیه به انتقال تجهیزات و نیروی نظامی توسط یونان به جزیره مئیسواکنش ترکیه به انتقال تجهیزات و نیروی نظامی توسط یونان به جزیره مئیس

واکنش فرانسه به مرگ وکیل زندانی در ترکیه: به حقوق بشر احترام بگذاریدابرو تیمتیک که در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۱۳ سال زندان محکوم شده بود پنجشنبه شب پس از ۲۳۸ روز اعتصاب غذا جان سپرد.

اولین پرواز تجاری اسرائیل به امارات با «سلام» به ابوظبی می‌رودیک هیأت آمریکایی-اسرائیلی روز دوشنبه با پروازی که «اولین پرواز تجاری مستقیم» بین اسرائیل و امارات توصیف شده، از تل آویو به ابوظبی می‌رود. گفته می‌شود عربستان سعودی نیز برای اولین بار اجازه عبور هواپیمای اسرائیلی را از روی خاک خود صادر کرده است.

واکنش حزب حاکم ترکیه به انتقال تجهیزات نظامی یونان به جزیره «میس»سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه نسبت به افزایش تجهیزات و نیروی نظامی یونان در جزیره «میس» هشدار داد. - خبرگزاری آناتولی

دانش آموزان در ایران به جز مناطق قرمز به مدرسه می‌روندوزیر آموزش و پرورش ایران اعلام کرد سال تحصیلی در ایران از روز شنبه آغاز خواهد شد و به جز مناطق با وضعیت قرمز شیوع کرونا، آموزش به صورت حضوری خواهد بود. - خبرگزاری آناتولی