آیت‌الله صانعی درگذشت؛ از دادستان دهه شصت تا منتقد بعد از ۸۸ - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 44 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 21%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آیت‌الله صانعی درگذشت؛ از دادستان دهه شصت تا منتقد بعد از ۸۸

آیت‌‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه و منتقد حکومت در ایران در ۸۳ سالگی براثر بیماری درگذشت.

آیت‌الله صانعی به دلیل نزدیکی با آیت‌الله خمینی، پس از انقلاب اسلامی به مشاغل مهمی منصوب شد. او ابتدا با حکم آقای خمینی عضو فقهای شورای نگهبان شد اما پس از گذشت سه سال از این شورا استعفا کرد و در دی ماه سال ۱۳۶۱ با حکم دیگری از رهبر وقت ایران، دادستان کل کشور شد و در همان سال هم به عنوان منتخب مردم تهران وارد اولین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.

هر چند در سال‌های بعد نظرش درباره ولی فقیه تغییر کرد و محدود نبودن اختیارات ولی فقیه را برخلاف قانون اساسی و "خلاف جمهوریت و مردم‌سالاری و نوعی استبداد" می‌دانست. آقای صانعی در دوره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای از حکومت فاصله گرفت و بعد از سال ۱۳۸۸ بیشتر به عنوان یک منتقد حکومت در جامعه شناخته می‌شد. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به مواضع سیاسی او در دیماه همان سال در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آقای صانعی شایسته مرجعیت نیست و نوشت "ایشان فاقد ملاک‌های لازم برای تصدّی مرجعیت می ‌باشد".

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

یوسف صانعی درگذشت؛ یک روز از زندگی آیت‌الله مقابل دوربین مازیار بهاری
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

آیت‌الله صانعی در بیمارستان نکوئی قم بستری شدرئیس دفتر آیت الله العظمی صانعی به ایلنا گفت که این مرجع تقلید از شب گذشته در یکی از بیمارستان های قم بستری شده است.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

آیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شدآیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شد | آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید به دلیل شکستگی استخوان لگن پا در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

وصیت ویژه آیت‌الله صانعی؛ در ایام کرونا هیچ مراسمی برایم نگیرید؛ نه تشییع، نه ترحیمآیت الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعیان که اذان صبح امروز در گذشت، وصیت کرده بود که اگر در ایام بیماری کرونا از دنیا رفت، برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس در میان مردم، هیچ مراسمی از جمله تشییع و ترحیم برایش گرفته نشود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اینفوگرافی| زندگی آیت‌الله صانعی در یک نگاهصبح امروز، آیت‌الله صانعی از شاگردان امام خمینی (ره) و مراجع تقلید درگذشت. در اینجا نگاهی به زندگی ایشان می‌اندازیم.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

آژیر خطر پس از ۳۰ سال در سراسر آلمان به صدا در آمدبرای اولین بار از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۱، مقامات این کشور اقدام به برگزاری یک رزمایش سراسری برای آمادگی حوادث غیرمترقبه کردند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »