آیت‌الله صانعی درگذشت؛ از دادستان دهه شصت تا منتقد بعد از ۸۸ - BBC News فارسی

22/06/1399 03:31:00 ب.ظ

آیت‌الله صانعی درگذشت؛ از دادستان دهه شصت تا منتقد بعد از ۸۸

آیت‌‌الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در ایران در ۸۳ سالگی براثر بیماری درگذشت. آقای صانعی در روستای نیک‌آباد اصفهان به دنیا آمد و در حوزه علمیه از شاگردان آیت‌الله خمینی بود. یوسف صانعی ابتدا حامی سرسخت رهبری آیت‌الله خامنه‌ای بود اما بعد منتقد او شد. ۴۰ دقیقه پیش منبع تصویر، IRNA آیت‌‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه و منتقد حکومت در ایران در...

۴۰ دقیقه پیش منبع تصویر، IRNA آیت‌‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعه و منتقد حکومت در ایران در ۸۳ سالگی براثر بیماری درگذشت. سعید صانعی، فرزند آیت‌الله صانعی گفته که پدرش به دلیل شکستگی استخوان لگن و دست دو روز پیش در بیمارستان نکوئی قم بستری شده بود اما به دلیل بیماری‌هایی که داشته از جمله بیماری‌های کبد و کلیه فوت کرده است.

آقای صانعی در روستای نیک آباد اصفهان به دنیا آمد و در حوزه علمیه از شاگردان آیت‌الله خمینی، آیت‌الله بروجردی، آیت‌الله محقق داماد و آیت‌الله اراکی بود. آیت‌الله صانعی به دلیل نزدیکی با آیت‌الله خمینی، پس از انقلاب اسلامی به مشاغل مهمی منصوب شد. او ابتدا با حکم آقای خمینی عضو فقهای شورای نگهبان شد اما پس از گذشت سه سال از این شورا استعفا کرد و در دی ماه سال ۱۳۶۱ با حکم دیگری از رهبر وقت ایران، دادستان کل کشور شد و در همان سال هم به عنوان منتخب مردم تهران وارد اولین دوره مجلس خبرگان رهبری شد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

مدرسه هنر و مزرعه بلال | احمد مسجد‌جامعی

«سعدی سینمای ایران» توصیف برازنده‌ای است از علی حاتمی. گذشته از فیلم‌های خوش‌ساخت و زیبا، دیالوگ‌های به‌یادماندنی او هم در خاطره‌ها ثبت‌ شده و مثل هر اثر هنری ماندگار، فراتر از زمان و مکان است. بی‌جا نبود که زنده‌یاد جمشید مشایخی می‌گفت بعد از گذشت سالیان دراز، هنوز دیالوگ‌های او را به یاد دارد. از فیلم‌های درخشان علی حاتمی، کمال‌الملک است که حاتمی در آن، روایت خود را از زندگی این هنرمند بزرگ معاصر به دست داده است. در قسمتی از این فیلم که نوجوانی کمال‌الملک را در مدرسه هنر به تصویر می‌کشد، وزیر فرهنگ آن دوره خطاب به ناصرالدین‌شاه جوان می‌گوید امیدوار است سال بعد، هنرآموزی همچون میرزا‌محمد غفاری (کمال‌الملک بعدی) به عرصه درآید: «این باغبانِ پیرِ خدمتگزار امیدوار است سال بعد نهال پربارتری تقدیم کند». ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

یوسف صانعی درگذشت؛ یک روز از زندگی آیت‌الله مقابل دوربین مازیار بهاری

آیت‌الله صانعی در بیمارستان نکوئی قم بستری شدرئیس دفتر آیت الله العظمی صانعی به ایلنا گفت که این مرجع تقلید از شب گذشته در یکی از بیمارستان های قم بستری شده است.

آیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شدآیت‌الله صانعی در بیمارستان بستری شد | آیت‌الله یوسف صانعی از مراجع تقلید به دلیل شکستگی استخوان لگن پا در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد

وصیت ویژه آیت‌الله صانعی؛ در ایام کرونا هیچ مراسمی برایم نگیرید؛ نه تشییع، نه ترحیمآیت الله یوسف صانعی از مراجع تقلید شیعیان که اذان صبح امروز در گذشت، وصیت کرده بود که اگر در ایام بیماری کرونا از دنیا رفت، برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس در میان مردم، هیچ مراسمی از جمله تشییع و ترحیم برایش گرفته نشود.

اینفوگرافی| زندگی آیت‌الله صانعی در یک نگاهصبح امروز، آیت‌الله صانعی از شاگردان امام خمینی (ره) و مراجع تقلید درگذشت. در اینجا نگاهی به زندگی ایشان می‌اندازیم.

آژیر خطر پس از ۳۰ سال در سراسر آلمان به صدا در آمدبرای اولین بار از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۱، مقامات این کشور اقدام به برگزاری یک رزمایش سراسری برای آمادگی حوادث غیرمترقبه کردند.