آیا کارفرما می‌تواند پسماند و فاضلاب کارگاه را در رودخانه تخلیه کند؟

30/01/2020 12:27:00 ب.ظ

سوال_جواب_حقوقی, کارگران

⚖️سوال: آیا کارفرما می‌تواند پسماند و فاضلاب کارگاه را در رودخانه تخلیه کند؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی کارگران محیط_زیست

در یک کارگاه تولید محصولات پلاستیکی در شمال کار می‌کنم. این کارگاه نزدیک یک رودخانه قرار دارد و چند وقتی است صاحب کارگاه پسماندها و فاضلاب را در این رودخانه تخلیه می‌کند. متوجه شدم حیوانات زیادی از این رودخانه آب می‌خورند و ممکن است انسان‌ها هم استفاده کنند. واقعیتش، اگر بخواهم اعتراض کنم، اخراجم می‌کنند و در این وضعیت اقتصادی نمی‌توانم خرج خانواده‌ام را بدهم. اما از طرف دیگر می‌خواهم یک کاری بکنم. آیا این کار غیرقانونی نیست؟ بهترین جایی که می‌توانم مراجعه کنم، کجا است؟

با سلام!مطابق ماده ۶۸۸ «قانون مجازات اسلامی»، ریختن مواد مسموم کننده در آب رودخانه‌ها جرم به شمار می‌رود و مجازات حبس برای آن در نظر گرفته شده است. این یک جرم عمومی است و دادستان در صورت کشف موضوع، موظف به پی‌گیری است. شما می‌توانید مساله را کتبا به دادستان گزارش دهید و خواهان پی‌گیری شوید. اگر به هیچ‌وجه نمی‌خواهید شناخته شوید، چند فیلم و عکس از ریخته شدن فاضلاب کارگاه به رودخانه بگیرید و به دادستانی پست کنید. هم‌چنین می‌توانید مساله را به اداره کار محل کارگاه نیز گزارش دهید. ضمنا اگر در اطراف کارگاه انسان‌هایی زندگی می‌کنند، می‌توانید طوری مساله را به آن‌ها خبر دهید تا آن‌ها اقدام کنند. علاوه بر این‌ها، می‌توانید به سازمان‌های مردم نهادی که در این موضوعات فعالیت دارند، اطلاع دهید. طبعا این سازمان‌ها بهتر می‌توانند مساله را پی‌گیری کنند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

آیا ماسک‌ها ویروس کرونا را از شما دور می‌کنند؟ | DW | 29.01.2020موضوعات این هفته تازه‌های پزشکی: آیا ماسک‌ها ویروس_کرونا را از شما دور می‌کنند؟ استرس؛ چطور موها را سفید می‌کند؟ خوابیدن به پهلو؛ بهترین وضعیت برای سلامت مغز. سالم‌ترین دانه‌های کره زمین را هر روز بخورید. خب من فقط به پهلوی راست میخابم ! دوستان و سلبریتی های عزیز متون مشکی از قبیل ایرانم تسلیت رو دانلود و آماده بذارید کرونا نزدیک مرزهامونه از اونجایی که مسئولین تخمی ترین واکنش‌ها رو در قبال بلایای طبیعی و غیر طبیعی دارن از الان شیرین هزارتا مون باید با زندگی وداع کنیم خلاصه آماده باشین روحمان شاد یادمان گرامی

آیا اگر متهم آتش‌سوزی عمدی پیدا نشود پرونده مختومه می‌شود؟

ویدئو؛ نیروی ویژه پلیس فرانسه پناهجویان خیابان خواب پاریس را جمع کردپس از تخلیه محل، مأموران شهرداری با بیل مکانیکی چادرهای پناهجویان را تخریب و وسایل به جا مانده از آن‌ها را جمع کردند.

خسارت زلزله در روستای خانه زنیان - فارساخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ایرانە

عامل مرگ‌ومیر بالای پرندگان میانکاله شناخته شدعامل مرگ‌ومیر بالای پرندگان میانکاله شناخته شد سازمان دامپزشکی در اطلاعیه‌ای عامل مرگ و میر پرندگان میانکاله را 'بوتولیسم' اعلام کرد. دروغگوها. باور نمیکنم. آنفولانزاس مگر خلافشو بهم ثابت کنید یعنی همونیکه اول گفتم تشعشعات زباله های اتمی. کار دژمنه تو سیستم فلایت منجر پرندها هک کردن.

تشییع شهید گمنام غواص در ستاد نداجااخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید كم عانت ايران من رعونة صدام و البعث و بلادة العراقي...

با سلام؛ در یک کارگاه تولید محصولات پلاستیکی در شمال کار می‌کنم.در بسیاری از شهرهای آسیایی برای محافظت در برابر ویروس کرونا،‌ ماسک‌های صورت در دسترس ساکنان قرار گرفته، ‌اما آیا ماسک‌ها مانع ابتلا به ویروس می‌شوند؟ به گزارش نیوساینتیست؛ ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود و افراد را مبتلا می‌کند بنابراین معقول است که دهان و بینی پوشانده شوند.سلام؛ ما یک خانه در شهرستان داریم..

این کارگاه نزدیک یک رودخانه قرار دارد و چند وقتی است صاحب کارگاه پسماندها و فاضلاب را در این رودخانه تخلیه می‌کند. متوجه شدم حیوانات زیادی از این رودخانه آب می‌خورند و ممکن است انسان‌ها هم استفاده کنند. این ماسک‌ها برای جلوگیری از استنشاق قطرات مایع طراحی شده‌اند و احتمال انتقال ویروس از شخصی به شخص دیگر را کاهش می‌دهد. واقعیتش، اگر بخواهم اعتراض کنم، اخراجم می‌کنند و در این وضعیت اقتصادی نمی‌توانم خرج خانواده‌ام را بدهم. در دوربین‌ها، چهره این فرد واضح نیست و اثر انگشتی هم پیدا نشده است. اما از طرف دیگر می‌خواهم یک کاری بکنم. چون به‌طور کامل بینی و دهان را نمی‌پوشانند و ذرات، بخصوص انواع بسیار ریز آنها هنوز هم می‌توانند وارد سیستم تنفسی شوند. آیا این کار غیرقانونی نیست؟ بهترین جایی که می‌توانم مراجعه کنم، کجا است؟ با سلام! مطابق ماده ۶۸۸ «قانون مجازات اسلامی»، ریختن مواد مسموم کننده در آب رودخانه‌ها جرم به شمار می‌رود و مجازات حبس برای آن در نظر گرفته شده است.

این یک جرم عمومی است و دادستان در صورت کشف موضوع، موظف به پی‌گیری است. اما سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که کلیه کارمندان مراقبت‌های بهداشتی که افراد مبتلا به ویروس را درمان می‌کنند، ماسک‌های جراحی را به همراه دستکش، عینک و لباس بپوشند. اما در برخی موارد که با انجام تحقیقات لازم متهم یافت نشود، بازپرس می‌تواند با موافقت دادستان، قرار توقف تحقیقات را صادر و پرونده را بایگانی کند. شما می‌توانید مساله را کتبا به دادستان گزارش دهید و خواهان پی‌گیری شوید. اگر به هیچ‌وجه نمی‌خواهید شناخته شوید، چند فیلم و عکس از ریخته شدن فاضلاب کارگاه به رودخانه بگیرید و به دادستانی پست کنید. ماسک‌های جراحی مرتب تعویض می‌شوند و طوری طراحی نشده‌اند که بیش از یک بار مورد استفاده قرار گیرند. هم‌چنین می‌توانید مساله را به اداره کار محل کارگاه نیز گزارش دهید.. ضمنا اگر در اطراف کارگاه انسان‌هایی زندگی می‌کنند، می‌توانید طوری مساله را به آن‌ها خبر دهید تا آن‌ها اقدام کنند. چنین ماسک‌هایی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که از ورود ذرات کوچک به بینی و دهان جلوگیری کنند.

علاوه بر این‌ها، می‌توانید به سازمان‌های مردم نهادی که در این موضوعات فعالیت دارند، اطلاع دهید. طبعا این سازمان‌ها بهتر می‌توانند مساله را پی‌گیری کنند. با رعایت چند نکته بهداشتی ساده می‌توان خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد. موفق باشید. . استرس؛ چطور موها را سفید می‌کند؟ محققان بر اساس مطالعه‌ای که نتایج آن هفته گذشته در مجله Nature منتشر شد،‌ یک معمای بیولوژیکی را حل کرده و نشان داده‌اند که استرس چطور باعث تغییر رنگ موها می‌شود؟ به گزارش ساینس دیلی از نتایج این تحقیق، دانشمندان دانشگاه هاروارد با بررسی تاثیر اضطراب روی موش‌ها برای اولین‌بار به‌طور دقیق توضیح داده‌اند که استرس حاد باعث آسیب دائمی به سلول‌های بنیادی تولیدکننده ملانوسیت‌ها می‌شود.