آیا کارفرما می‌تواند بدلیل بروز حادثه در کارگاه، کارگر را اخراج کند؟

31/05/1398 10:15:00 ق.ظ

⚖️آیا کارفرما می‌تواند بدلیل بروز حادثه در کارگاه، کارگر را اخراج کند؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی کارگران

اگر یک اتفاقی در کارگاه بیفتد، از جمله این که دستگاهی خراب شود و یا آتش سوزی رخ دهد، آیا کارفرما...

اگر یک اتفاقی در کارگاه بیفتد، از جمله این که دستگاهی خراب شود و یا آتش سوزی رخ دهد، آیا کارفرما می‎تواند به بهانه آن اتفاق، کارگر را از کار برکنار کند؟ سلام؛ مطابق ماده ۱۵ «قانون کار جمهوری اسلامی ایران»، در صورتی که کارگاه به واسطه حوادث قهریه یا بروز حوادث غیرقابل پیش‎بینی تعطیل شود، قرارداد کار تا رفع مانع به حالت تعلیق در می‌آید. در ماده ۲۹ این قانون آمده است: «درصورتی که بنا به تشخیص هیات حل اختلاف، کارفرما موجب تعلیق قرارداد از ناحیه کارگر شناخته شود، کارگر استحقاق دریافت خسارت ناشی از تعلیق را خواهد داشت و کارفرما مکلف است کارگر تعلیقی از کار را به کار سابق وی بازگرداند.»

در ماده ۳۰ قانون کار ایران تاکید شده است: «چنان‎چه کارگاه براثر قوه قهریه (زلزله، سیل و امثال این‎ها) و یا حوادث غیرقابل پیش‎بینی (جنگ و نظایر آن) تعطیل شود و کارگران آن بی‎کار شوند، پس از فعالیت مجدد کارگاه، کارفرما مکلف است کارگران بی‎کار شده را در همان واحد بازسازی شده و مشاغلی که درآن به وجود می‎آید، به کار اصلی بگمارد.»

در مدت تعلیق نیز به کارگر بیمه بی‎کاری تعلق می‎گیرد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

روایت نجات زنان اچ آی وی مثبت با یک خط مشاوره

منصوریان: خط هات لاین یا خط تلفنی اورژانس اجتماعی زمانی در تهران برقرار می شود که وقتی فردی قصد آزار به خود یا خودکشی داشت، هیچ مرجعی برای دریافت مشاوره فوری ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

آیا کارفرما با یا بی‌رضایت کارگر می‌تواند او را بیمه نکند؟

آیا جریانات سیاسی افغانستان از زن ستیزی در فضای سایبری نفع می برند؟انتشار اخباری درباره درخواست‌های غیراخلاقی از زنان در قبال استخدام در نهادهای دولتی باعث شده است تا نگرانی‌ها از شرایط حضور و فعالیت زنان در جامعه افغانستان ابعاد مختلفی به خود بگیرد. گزارش مریم شاهی را در این باره بخوانید.

آیا آمریکا مانع از دعوت روحانی به اجلاس «گروه ۷» شد؟جواد ظریف، یک روز پیش از آغاز کنفرانس سران «گروه_۷» در بیاریتز، با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در پاریس دیدار می‌کند‌، ملاقاتی که ظاهرا جایگزین «ایده دعوت» از روحانی به‌عنوان مهمان گروه_۷ شده است.

آیا نامه نوشتن و انتقاد کردن و این که از مسوولی بخواهیم استعفا بدهد، مشکل قانونی دارد؟

آیا بازیگران «شهرزاد» باید دستمزد خود را برگردانند؟/ تکلیف دستمزد ترانه علیدوستی و شهاب حسینی با حکم دادستان مشخص می‌شودبرنامه «سلام صبح بخیر» امروز با دعوت از یک حقوقدان به بررسی مسائل سریال شهرزاد پرداخت و به این سوال پاسخ داد که آیا بازیگران این سریال باید درآمد خود از آن را بازگردانند یا خیر.

آیا کارفرما با یا بی‌رضایت کارگر می‌تواند او را بیمه نکند؟