آیا اجبار به کوتاه‌کردن سبیل در دوران سربازی یا زندان، قانونی است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 39 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

⚖️ آیا اجبار به کوتاه‌کردن سبیل در دوران سربازی یا زندان، قانونی است؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید👇 راه‌های ارسال سوالات: ایمیل به infoiranwire.com ارسال به تلگرام به آدرس shomairanwire سوال_جواب_حقوقی اقلیت‌های_مذهبی

پرسش: من یک مرد «یارسان» هستم. در آیین ما تراشیدن «شارب» کراهت شدیدی دارد و بسیاری از ما هرگز سبیل‌های خود را کوتاه نمی‌‌نیم. بسیاری از ما در جاهایی مثل خدمت سربازی یا زندان، برای کوتاه نکردن سبیل مواخذه می‌شویم و گاه در زندان به زور سبیل ما را می‌تراشند. آیا این کار قانونی است و آیا می‌توانیم از طریق قانونی علیه مرتکب شکایت کنیم؟

پاسخ: ماده ۱۸۰۳ «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» که ایران آن را امضا و تصویب کرده است، می‌گوید: «آزادی ابراز مذهب یا معتقدات را نمی‌توان تابع محدودیت‌هایی کرد مگر آن‌چه منحصراً به موجب قانون پیش‌بینی شده و برای حمایت از امنیت، نظم، سلامت یا اخلاق عمومی‌ یا حقوق و آزادی‌های اساسی دیگران ضرورت داشته باشد.»

اجبار یارسان به تراشیدن سبیل در ایران دارای روندی مشخص و قانونی که شرایط مورد اشاره در ماده فوق را داشته باشد، نیست؛ به عبارت دیگر، قانون مشخصی که دلایل لزوم تراشیدن سبیل در سربازی یا زندان را عنوان کند و به آن روندی شفاف و قانونی دهد، وجود ندارد. به نظر می‌آید که اعمال این سیاست دارای روندی خودسرانه و غیرقانونی است. از این رو، این اقدامات ناقض تعهدات بین‌المللی ایران تحت میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مغایر قانون هستند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

بازداشت خاخام یهودی در پرتغال به اتهام تخلف در اعطای تابعیت پرتغال به آبراموویچنیروهای امنیتی در پرتغال می‌گویند تردید دارند روند اعطای تابعیت به رومن آبراموویچ یهودی، در فرآیندی قانونی و درست صورت گرفته باشد. خا خام جاسوس اسرائیل است
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

‏ابتلای امیرعباس آزرم‌وند به کرونا در زندان و عدم دسترسی به دارو
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

واکنش نخست‌وزیر عراق به حمله موشکی به اربیل: حمله به امنیت مردم ما بودواکنش نخست‌وزیر عراق به حمله موشکی به اربیل: حمله به امنیت مردم ما بود مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در حساب توئیتر خود نوشت: حمله موشکی شب گذشته به اربیل مرکز اداره اقلیم کرد شمال کشور، ساکنان آن را به وحشت انداخته و حمله به امنیت مردم ماست.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

آیا اردوغان قافیه را در صحنه سیاست باخته است؟اعتمادآنلاین بررسی می‌کند: آیا اردوغان قافیه را در صحنه سیاست باخته است؟ ترکیه در حال فروپاشی است و مشکلات اقتصادی این کشور اردوغان را خفه می‌کند، از همین رو اسرائیل ناگاه به دوست ترکیه بدل می‌شود.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

آیا مطالب درستی‌سنجی ایران‌وایر به شما برای درک بهتر تبلیغات دروغ و پروپاگاندا کمک کرده‌اند؟🔹 آیا مطالب درستی‌سنجی ایران‌وایر به شما برای درک بهتر تبلیغات دروغ و پروپاگاندا کمک کرده‌اند؟ ⚡️لطفا در نظرسنجی ما شرکت کنید 👈پاسخ‌های شما بدون نام ثبت می‌شود 👇👇 راستی_آزمایی درستی_سنجی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

روسیه: طرح‌هایمان در اوکراین در زمان‌بندی تعیین شده تکمیل خواهد شدسخنگوی کرملین اعلام کرد که طرح‌های نظامی روسیه در اوکراین طبق زمان‌بندی تعیین شده تکمیل می‌شود. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »