ترکیه, ریحانلی, سوریه, عملیات نظامی, منطقه حائل

ترکیه, ریحانلی

آیا ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه راه‌حلی برای معضل آوارگان است؟ | DW | 15.10.2019

بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. حالا بحث بازگرداندن بخشی از آن‌ها به منطقه حائل در سوریه مطرح است.. این در حالی است که بر سر سودمندی این گزینه در مناطق مرزی ترکیه و سوریه اختلاف‌نظر وجود دارد.

15/10/2019 02:34:00 ب.ظ

بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. حالا بحث بازگرداندن بخشی از آن‌ها به منطقه حائل در سوریه مطرح است.. این در حالی است که بر سر سودمندی این گزینه در مناطق مرزی ترکیه و سوریه اختلاف‌نظر وجود دارد.

بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. حالا بحث بازگرداندن بخشی از آن‌ها به منطقه حائل در سوریه مطرح است.. این در حالی است که بر سر سودمندی این گزینه در مناطق مرزی ترکیه و سوریه اختلاف‌نظر وجود دارد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که تصمیم به بازگرداندن دو میلیون آواره سوری به این منطقه حائل دارد.سایت"تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) گزارش سفر خبرنگار خود را به ریحانلی، یکی از شهر‌های نزدیک به مرز ترکیه و سوریه منتشر کرده است.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

ریحانلی تا مرز بین ترکیه و سوریه حدود ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد. شهری با جمعیتی در حدود یکصد هزار نفر. این شهر پذیرای همین تعداد آواره سوری است.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداحتمال می‌رود که در صورت ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه، بخشی از آوارگان حاضر در شهر به زادگاه خود بازگردند. این در حالی است که همه شهروندان سوری که در خاک ترکیه زندگی می‌کنند، رویکرد یکسانی نسبت به ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه ندارند.

تصرف عفریناین سومین باری است که از سال ۲۰۱۶ به این سو، ترکیه دست به عملیات نظامی در خاک سوریه می‌زند. عملیات پیشین ارتش ترکیه مربوط به حمله به عفرین در بهار سال ۲۰۱۸ می‌شود.در آن هنگام ریحانلی بارها هدف حملات موشکی و خمپاره‌ای واقع شده بود. یکی از ساکنان شهر ریحانلی به خبرنگار شبکه یک آلمان گفته است: headtopics.com

«پیش از شروع عملیات عفرین، دست‌کم ۷۵ موشک و خمپاره به سوی ریحانلی پرتاب شده بود.» او می‌گوید که در اثر این حملات دو نفر کشته شدند. حتی یک خمپاره در یکصدمتری دفتر هلال احمر، واقع در نزدیکی مرکز شهر فرود آمد. بنا بر اظهارات او، پس از انجام عملیات عفرین، امنیت در ریحانلی برقرار شده و این شهر مورد حمله قرار نگرفته است.

تصور زندگی در منطقه حائلبه عنوان نمونه، ریماه که زنی از ادلب است به خبرنگار فرستنده یاد شده گفته که هرگاه منطقه حائل ایجاد شود، او حاضر است برای کار کردن به آن منطقه برود و به عنوان آموزگار زبان عربی فعالیت کند. اما او حاضر نیست در منطقه حائل زندگی کند.

ریماه گفته است که بسیاری دیگر از خانواده‌ها نیز چنین رویکردی نسبت به زندگی و کار در منطقه حائل دارند. ریماه از جمله کسانی است که نتوانسته‌اند در ریحانلی کار و اشتغالی بیابند. او در سوریه به عنوان استاد در دانشگاه کار می‌کرده است.او چندان نگران نیروهای وابسته به داعش نیست. می‌گوید ویدیویی که از فرار رزمندگان داعش منتشر شده را دیده است. اما نمی‌شود با قاطعیت گفت که این فیلم کی و کجا برداشته شده است.

رئیس هلال احمر ریحانلی به خبرنگار شبکه یک تلویزیون آلمان گفته است که ۹۵ درصد آوارگان سوری ساکن این شهر مایلند به خانه‌های خود در سوریه بازگردند. تنها کسانی تمایل به رفتن ندارند که ظرف این چند سال در این منطقه برای خود کسب و کاری درست کرده‌اند.این در حالی است که خبرنگار فرستنده یاد شده در گفت‌وگو با آوارگان سوری در ریحانلی با کسانی برخورد کرده که گرچه در ترکیه کسب و کاری ندارند، اما حاضر به بازگشت به سوریه نیز نیستند. یکی از این افراد گفته است که مادام که بشار اسد در سوریه حکومت می‌کند، حاضر به بازگشت به زادگاه خود نیست. headtopics.com

گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید آمریکا نیز ایران را مسئول حمله به تانکر اسرائيلی شناخت | DW | 01.08.2021 چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

همین فرد گفته است که هرگاه وضع در حمص عادی شود، او مشکلی با بازگشت به این شهر ندارد. اما او به هیچ‌وجه حاضر به زندگی در منطقه حائل نیست. ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

پنجمین روز نبرد در سوریه؛ ارتش سوریه برای مقابله با ترکیه وارد می‌شودرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ، روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور شهر مرزی رأس العین را به تصرف خود در آورده و شهر تل ابیض را نیز تحت محاصره دارند.

سه کودک در حمله پ.ک.ک/ی.پ.گ در جرابلس سوریه کشته شدندبر اثر حمله خمپاره‌ای گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ به شهرستان جرابلس در شمال سوریه سه کودک زخمی شدند. - خبرگزاری آناتولی

رویترز: مقامات کرد در سوریه می گویند در حملات ترکیه بیش از ۲۷۵هزار نفر آواره شدند🔺رویترز: مقامات کرد در سوریه می گویند در حملات ترکیه بیش از ۲۷۵هزار نفر آواره شدند ⚡️مقامات کرد سوریه اعلام کردند در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه ، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند که بیش از ۷۰ هزار کودک در بین آواره‌گان وجود دارد. نتیجه ی سیاست های روسیه در منطقه بر باعث و بانی این جنایت، لعنت زمینیان و آسمانیان وغیره ، آمین

توافق میان سوریه دمکراتیک و اسد؛ منبج وعین‌العرب به ارتش سوریه واگذار می‌شوددیده بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه 13 اکتبر اعلام کرد، اطلاعاتی از توافق میان نیروهای دموکراتیک بعد ترکیه مواضع‌اش برای ادامه‌ی جنگ چیه؟ پس عاقبت ایران از طریق ارتش سوریه به کمک کردهای سوریه شتافت و رو دروی ترکیه ایستاد

تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه: به کارمان ادامه‌می‌دهیم؛ دولت سوریه: ارتش وارد منبج شده استیکی از رهبران تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه می‌گوید ارتش سوریه وارد شهرها نخواهد شد و این تشکیلات بدون تغییر به کارش ادامه خواهد داد. او گفت توافق نیروهای دموکراتیک و نیروهای دولت سوریه 'صرفا نظامی است و با آگاهی و تایید روسیه' بوده بنابراین تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه 'بدون تغییر و اصلاح' به کارش ادامه خواهد داد. در همین حال تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید ارتش این کشور وارد شهر منبج شده است.

گفتگوی تلفنی وزرای دفاع ترکیه و فرانسه در مورد تحولات سوریه