آیا ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه راه‌حلی برای معضل آوارگان است؟ | DW | 15.10.2019

15/10/2019 02:34:00 ب.ظ

بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. حالا بحث بازگرداندن بخشی از آن‌ها به منطقه حائل در سوریه مطرح است.. این در حالی است که بر سر سودمندی این گزینه در مناطق مرزی ترکیه و سوریه اختلاف‌نظر وجود دارد.

ترکیه, ریحانلی

بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. حالا بحث بازگرداندن بخشی از آن‌ها به منطقه حائل در سوریه مطرح است.. این در حالی است که بر سر سودمندی این گزینه در مناطق مرزی ترکیه و سوریه اختلاف‌نظر وجود دارد.

بیش از سه میلیون آواره سوری در ترکیه زندگی می‌کنند. حالا بحث بازگرداندن بخشی از آن‌ها به منطقه حائل در سوریه مطرح است.. این در حالی است که بر سر سودمندی این گزینه در مناطق مرزی ترکیه و سوریه اختلاف‌نظر وجود دارد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که تصمیم به بازگرداندن دو میلیون آواره سوری به این منطقه حائل دارد.سایت"تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) گزارش سفر خبرنگار خود را به ریحانلی، یکی از شهر‌های نزدیک به مرز ترکیه و سوریه منتشر کرده است.

ریحانلی تا مرز بین ترکیه و سوریه حدود ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد. شهری با جمعیتی در حدود یکصد هزار نفر. این شهر پذیرای همین تعداد آواره سوری است.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداحتمال می‌رود که در صورت ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه، بخشی از آوارگان حاضر در شهر به زادگاه خود بازگردند. این در حالی است که همه شهروندان سوری که در خاک ترکیه زندگی می‌کنند، رویکرد یکسانی نسبت به ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه ندارند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

پنجمین روز نبرد در سوریه؛ ارتش سوریه برای مقابله با ترکیه وارد می‌شودرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ، روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور شهر مرزی رأس العین را به تصرف خود در آورده و شهر تل ابیض را نیز تحت محاصره دارند.

سه کودک در حمله پ.ک.ک/ی.پ.گ در جرابلس سوریه کشته شدندبر اثر حمله خمپاره‌ای گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ به شهرستان جرابلس در شمال سوریه سه کودک زخمی شدند. - خبرگزاری آناتولی

رویترز: مقامات کرد در سوریه می گویند در حملات ترکیه بیش از ۲۷۵هزار نفر آواره شدند🔺رویترز: مقامات کرد در سوریه می گویند در حملات ترکیه بیش از ۲۷۵هزار نفر آواره شدند ⚡️مقامات کرد سوریه اعلام کردند در پی حمله ترکیه به شمال شرقی سوریه ، بیش از ۲۷۵ هزار نفر آواره شده‌اند که بیش از ۷۰ هزار کودک در بین آواره‌گان وجود دارد. نتیجه ی سیاست های روسیه در منطقه بر باعث و بانی این جنایت، لعنت زمینیان و آسمانیان وغیره ، آمین

توافق میان سوریه دمکراتیک و اسد؛ منبج وعین‌العرب به ارتش سوریه واگذار می‌شوددیده بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه 13 اکتبر اعلام کرد، اطلاعاتی از توافق میان نیروهای دموکراتیک بعد ترکیه مواضع‌اش برای ادامه‌ی جنگ چیه؟ پس عاقبت ایران از طریق ارتش سوریه به کمک کردهای سوریه شتافت و رو دروی ترکیه ایستاد

تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه: به کارمان ادامه‌می‌دهیم؛ دولت سوریه: ارتش وارد منبج شده استیکی از رهبران تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه می‌گوید ارتش سوریه وارد شهرها نخواهد شد و این تشکیلات بدون تغییر به کارش ادامه خواهد داد. او گفت توافق نیروهای دموکراتیک و نیروهای دولت سوریه 'صرفا نظامی است و با آگاهی و تایید روسیه' بوده بنابراین تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه 'بدون تغییر و اصلاح' به کارش ادامه خواهد داد. در همین حال تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید ارتش این کشور وارد شهر منبج شده است.

گفتگوی تلفنی وزرای دفاع ترکیه و فرانسه در مورد تحولات سوریه

کارین سنتس، خبرنگار شبکه یک تلویزیون آلمان برای یافتن پاسخ این پرسش که آیا انتقال بخشی از سه میلیون و ۶۰۰ هزار آواره سوری به منطقه حائل در شمال سوریه، راه‌حل مناسبی برای بحران پناهجویی است یا نه، به منطقه مرزی بین ترکیه و سوریه سفر کرده است.وی تصریح کرد تحریم‌های تسلیحاتی اروپا تأثیری بر عملیات ترکیه ندارد و نیروهای کشورش، برای مقابله با شبه‌نظامیان کُرد تا عمق ۳۰ تا ۳۵ کیلومتری خاک سوریه پیش خواهند رفت.بر اثر حمله خمپاره‌ای گروه تروریستی پ.نظرات بیشتر مهر ۲۲, ۱۳۹۸ پرونده‌سازی برای فعالان محیط زیست ادامه دارد؛ مراد طاهباز، نیلوفر بیانی و هومن جوکار به «جاسوسی» متهم شدند پس از حذف شدن اتهام «افساد فی‌الارض» از پرونده فعالان محیط زیست در ایران، این‌بار سخنگوی قضایی اتهامات سه نفر از فعالان بازداشت شده را «جاسوسی به نفع سیا و موساد» اعلام کرد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که تصمیم به بازگرداندن دو میلیون آواره سوری به این منطقه حائل دارد. سایت"تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) گزارش سفر خبرنگار خود را به ریحانلی، یکی از شهر‌های نزدیک به مرز ترکیه و سوریه منتشر کرده است. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان محلی اعلام کرد ارتش ترکیه و نیروهای سوری تحت حمایتش روز یکشنبه در حالی وارد مرکز شهر تل ابیض شده‌اند که فضای شهر آرام بوده و این نیروها در حال انجام عملیات جستجو بوده‌اند. ریحانلی تا مرز بین ترکیه و سوریه حدود ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد.پ. شهری با جمعیتی در حدود یکصد هزار نفر. در همین حال، سی‌ان‌ان خبر داد که نیروهای تحت حمایت ترکیه موفق شده‌اند محور مواصلاتی شرق به غرب کردستان سوریه را تصرف کنند و مسیر منتهی به شهر کوبانی را به کنترل خود درآورند. این شهر پذیرای همین تعداد آواره سوری است. با این حال این مقام قضایی اشاره ای به اتهام طاهر قدیریان نکرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید احتمال می‌رود که در صورت ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه، بخشی از آوارگان حاضر در شهر به زادگاه خود بازگردند. سیبت اندیائه، سخنگوی دولت فرانسه اعلام کرد: «روشن است که نگران آنچه روی می‌دهد هستیم.10. این در حالی است که همه شهروندان سوری که در خاک ترکیه زندگی می‌کنند، رویکرد یکسانی نسبت به ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه ندارند. تصرف عفرین این سومین باری است که از سال ۲۰۱۶ به این سو، ترکیه دست به عملیات نظامی در خاک سوریه می‌زند.» گریز صدها تن خارجی مرتبط با داعش این درحالی است که مقامات محلی کُرد در شمال شرقی سوریه اعلام کردند که روز یکشنبه ۷۸۵ تن خارجیِ مرتبط با داعش، در اثر گلوله‌باران یک اردوگاه از سوی ارتش ترکیه، موفق به فرار شده‌اند. عملیات پیشین ارتش ترکیه مربوط به حمله به عفرین در بهار سال ۲۰۱۸ می‌شود.ک/ی. در آن هنگام ریحانلی بارها هدف حملات موشکی و خمپاره‌ای واقع شده بود. در واکنش به این رخداد، کشورهای اروپایی اعلام کردند، در حال نهایی کردن طرحی هستند که به موجب آن صدها عضو زندانی داعش در سوریه را هر چه سریع‌تر به عراق منتقل کنند. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد.

یکی از ساکنان شهر ریحانلی به خبرنگار شبکه یک آلمان گفته است: «پیش از شروع عملیات عفرین، دست‌کم ۷۵ موشک و خمپاره به سوی ریحانلی پرتاب شده بود.» او می‌گوید که در اثر این حملات دو نفر کشته شدند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه ورود نیروهای ترک را به شهر سلوک، واقع در ۱۰ کیلومتری درون خاک سوریه،‌ تأیید کرد. تروریست‌های پ. حتی یک خمپاره در یکصدمتری دفتر هلال احمر، واقع در نزدیکی مرکز شهر فرود آمد. بنا بر اظهارات او، پس از انجام عملیات عفرین، امنیت در ریحانلی برقرار شده و این شهر مورد حمله قرار نگرفته است. طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ۷۴ جنگجوی کُرد، ۴۹ جنگجوی ارتش ملی سوریه، و ۳۰ شهروند تا کنون در این درگیری‌ها کشته‌ شده‌اند. تصور زندگی در منطقه حائل به عنوان نمونه، ریماه که زنی از ادلب است به خبرنگار فرستنده یاد شده گفته که هرگاه منطقه حائل ایجاد شود، او حاضر است برای کار کردن به آن منطقه برود و به عنوان آموزگار زبان عربی فعالیت کند.پ. برگزاری جلسات دادگاه متهمان محیط زیست در شرایطی است که پیشتر گزارش شده بود به فعالان محیط زیست اجازه داده نشده تا وکلای انتخابی خود را داشته باشند و تنها از وکلای مورد تایید قوه قضائیه در دادگاه برخورد هستند.

اما او حاضر نیست در منطقه حائل زندگی کند. سرباز ارتش ملی سوریه عکس از رویترز فرار خانواده‌های اعضای سابق داعش از اردوگاه عین‌ عیسی از سوی دیگر به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه یکصد تن زن و کودک، که اعضای خانواده و وابستگان اعضای سابق داعش بوده‌اند، از اردوگاهی در شمال سوریه گریخته‌اند. ریماه گفته است که بسیاری دیگر از خانواده‌ها نیز چنین رویکردی نسبت به زندگی و کار در منطقه حائل دارند. ریماه از جمله کسانی است که نتوانسته‌اند در ریحانلی کار و اشتغالی بیابند. مقامات کُرد پیش از این هشدار داده بودند که نگهبان کافی برای مراقبت از این اردوگاه در اختیار ندارند، زیرا بیشتر نیروهایشان را برای مبارزه به سوی مرز فرستاده‌اند و حالا فقط ۶۰ تا ۷۰ نگهبان از اردوگاهی مراقبت می‌کنند که بیش از ۱۲ هزار آواره را در خود جای داده و به حدود ۱۵۰۰ تن نگهبان نیاز دارد. گروه تروریستی پ. او در سوریه به عنوان استاد در دانشگاه کار می‌کرده است. او چندان نگران نیروهای وابسته به داعش نیست..

می‌گوید ویدیویی که از فرار رزمندگان داعش منتشر شده را دیده است.پ. اما نمی‌شود با قاطعیت گفت که این فیلم کی و کجا برداشته شده است. رئیس هلال احمر ریحانلی به خبرنگار شبکه یک تلویزیون آلمان گفته است که ۹۵ درصد آوارگان سوری ساکن این شهر مایلند به خانه‌های خود در سوریه بازگردند. تنها کسانی تمایل به رفتن ندارند که ظرف این چند سال در این منطقه برای خود کسب و کاری درست کرده‌اند. این در حالی است که خبرنگار فرستنده یاد شده در گفت‌وگو با آوارگان سوری در ریحانلی با کسانی برخورد کرده که گرچه در ترکیه کسب و کاری ندارند، اما حاضر به بازگشت به سوریه نیز نیستند.

یکی از این افراد گفته است که مادام که بشار اسد در سوریه حکومت می‌کند، حاضر به بازگشت به زادگاه خود نیست. همین فرد گفته است که هرگاه وضع در حمص عادی شود، او مشکلی با بازگشت به این شهر ندارد. اما او به هیچ‌وجه حاضر به زندگی در منطقه حائل نیست. در همین زمینه: .