آیا ایران می‌خواهد محل دفن زباله‌های اتمی دیگر کشورها شود؟ | DW | 11.08.2019

20/05/1398 07:03:00 ب.ظ

شورای نگهبان پیوستن ایران به کنوانسیون مدیریت پسماندهای هسته‌ای را تایید نکرده است. آیا الحاق به این کنوانسیون خطری برای مردم و محیط زیست دارد؟ یا خطر واقعی جای دیگری است؟ گفت‌وگو با بهروز بیات، کارشناس مسائل هسته‌ای

شورای نگهبان پیوستن ایران به کنوانسیون مدیریت پسماندهای هسته‌ای را تایید نکرده است. آیا الحاق به این کنوانسیون خطری برای مردم و محیط زیست دارد؟ یا خطر واقعی جای دیگری است؟ گفت‌وگو با بهروز بیات، کارشناس مسائل هسته‌ای چند روز پیش نیز آیت‌الله یزدی، یکی از فقهای شورای نگهبان در همین رابطه ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «اخیراً طرحی که مورد تصویب مجلس قرار گرفته بود به شورای نگهبان آورده شد.

این طرح عبارت است از آنکه دولت‌های استکباری بتوانند پسماندهای انرژی اتمی خود را در کشور دفن کنند؛ استکبار همیشه این پسماندها را در کشورهای عقب مانده دفن می‌کند و همه می‌دانیم که اشعه‌های این نوع پسماندها برای افراد کشور ضرر خواهد داشت. مجلس تصویب کرده بود که توافقنامه صورت گرفته، پسماندهای سوخت اتمی می‌تواند در کشور دفن شود، اما بنده اعلام کردم که این مورد خلاف شرع، خلاف قانون و خلاف مصلحت است و سایران نیز این را پذیرفتند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید مجلس شورای اسلامی اواخر تیرماه این لایحه را تصویب کرد. با این استدلال که ایران نیز باید مانند بسیاری کشورهای دیگر"قبرستان مناسبی برای دفن پسماند هسته‌‌ای داشته باشد و استانداردهای لازم را رعایت کند".

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این رابطه گفته بود: «پیوستن به این کنوانسیون نگرانی ایجاد نمی‌کند» به گفته او حجم پسماندهای اتمی در ایران در حال افزایش است و به همین دلیل نیز باید برای دفن و نگهداری آنها در چارچوب‌های بین‌المللی اقدام کرد. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

قهرمانی تکواندو دختران ایران در رقابت‌های جهانی نونهالان/ پسران ایران نایب قهرمان شدنددر پایان چهارمین دوره مسابقات قهرمانی نونهالان جهان، تیم‌ملی تکواندو ایران در بخش دختران توانست مقتدرانه با کسب ۶مدال طلا، یک نقره و ۸۱۸ امتیاز بر سکوی قهرمانی جهان را بایستند و پسران نیز با یک مدال طلا، یک نقره، ۴ برنز و ۲۸۷ امتیاز نایب قهرمان جهان شدند.

ایران ۳ – مکزیک صفر؛ والیبال ایران در یک قدمی المپیک توکیو

وزارت خارجه ایران: انتظار آمریکا برای تماس ایران بیهوده است | DW | 11.08.2019سخنگوی وزارت خارجه ایران 'انتظار' واشنگتن برای تماس تهران با خود را 'بیهوده' خواند و گفت: «هیچ آدم عاقلی وقتی اسلحه به سمتش گرفته شده، مذاکره نمی‌کند». ترامپ اخیرا گفته بود، ایران 'بدجوری' به دنبال مذاکره با آمریکاست. احسنت به وزارت امور خارجه فقط نکته‌ای که هست، آمریکا دشمن درجه ۱ ایران است و حتی اگر آمریکا اسلحه را هم بردارد نباید به مذاکره فکر کنید. بدانید که ما از دعای عرفه میفهمیم که خدا در برابر دشمنان با ما هست. خخ حال ببینیم ای تروریستهای_خونخوار. چهل_سال است که اسلحه چه عرض کنم توپ، تانک و هر چه در توان دارید بر روی مردم بجان آمده ایران و فرزندان واقعی آنها در شورای_ملی_مقاومت_ایران بکار میبندید و دنیا را از آرژانتین تا فرانسه، آلمان، سوئیس، ایتالیا و خاورمیانه بخاک و خون کشیده اید.

جریمه فروشنده‌یی که ورود اتباع ایران، افغانستان و سوریه به مغازه‌اش را ممنوع کرده بودسازمان حمایت از حقوق شهروندی و برابری در ترکیه (TİHEK) به صاحب یک مغازه در استان دنیزلی بدلیل ممنوع همون کار آشنایی که خود ایرانی ها برای ملت بزرگ عرب میکنه ، نوش جونشون

حضور ایران در بین «۱۷ کشور دارای شدیدترین تنش آبی جهان» به چه معناست؟حضور ایران در بین «۱۷ کشور دارای شدیدترین تنش آبی جهان» به چه معناست؟ ایران در میان کشورهایی قرار دارد که سالانه نزدیک به ۸۰ درصد ذخیره آب در دسترس خود را مصرف می‌کنند. این یعنی ما با وضعیت «خیلی بحرانی» مواجهیم. بعد بگین جمعیت زیاد کنین ؟؟؟

ظریف : فشارهای آمریکا به دلیل قوت و قدرت ایران است نه ضعفمحمدجواد ظریف در دیدار با اعضای فراکسیون دیپلماسی مجلس گفت: فشار آمریکا به ایران به دلیل قوت و قدرت کشورمان است نه ضعف. ✌ 😂😂😂😂 کسی میتونه به من بگه آیا کارهای اینا چرا این جوریه؟