آیا اثبات نسبت یک بچه خارج از ازدواج رسمی با پدرش از نظر قانونی ممکن است؟

09/05/1399 09:25 ق.ظ

⚖️سوال: آیا اثبات نسبت یک بچه خارج از ازدواج رسمی با پدرش از نظر قانونی ممکن است؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی

من خانمی را می‌شناسم که دو سال با یک مرد در ارتباط بود و از او حامله شد و بچه را هم به دنیا آورد اما متاسفانه آقا حاضر به پذیرش بچه نیست. این مساله این خانم را خیلی دچار مشکل کرده چون از ترس آبرو، به خانواده و اطرافیانش گفته که آقا شوهرش است.

خلاصه بر اساس تحقیقات من، مثل این که می‌شود از دادگاه اقدام کرد ولی نگرانی این است که اگر به دادگاه برود؛ مشخص می‌شود رابطه جنسی داشته‌اند. سوال من این است که آیا در این صورت احتمال محکومیت این خانم به زنا وجود دارد؟ چه راه‌کاری پیشنهاد می‌دهید؟

با سلام؛ همان طور که خودتان گفتید، این خانم می‌تواند در قالب دعوای «اثبات نسب» به دادگاه مراجعه کند اما این دعوا از نظر حقوقی به معنای پذیرش رابطه جنسی نیست. جرم زنا با طرق مشخصی قابل اثبات است، از جمله چهار بار اقرار بر عمل جنسی یا شاهد؛ یعنی باید نسبت به عمل جنسی اقرار شود. با این وجود، به هر حال قاضی رسیدگی کننده می‌تواند مساله را به دادستانی احتمال دهد و در قالب رابطه نامشروع یا زنا، پرونده‌ای علیه خانم مفتوح شود. اما معمولا در عمل این کار انجام نمی‌شود؛ یعنی سیاست قضایی بر این نیست که در مورد افرادی که دعوای اثبات نسب مطرح می‌کنند، پرونده کیفری نیز باز شود. به هر حال، خانم دقت کند که در نوشته‌ها و گفته‌های خود فقط تعلق بچه به آن مرد را مطرح کند و به هیچ وجه چیزی نگوید که نشان‌گر وجود رابطه جنسی باشد.

ادامه مطلب:
iranwire »

آیا می‌توانم از نیروهای امنیتی به‌دلیل هک کامپیوترم شکایت کنم؟

کرونا در ایران - بیش از ۱۶هزار بیمار و ۱۴۰ نفر از کادر درمانی تاکنون جان‌باخته‌اندکرونا در ایران - بیش از ۱۶هزار بیمار و ۱۴۰ نفر از کادر درمانی تاکنون جان‌باخته‌اند وزارت بهداشت وضعیت ۱۵ استان از جمله تهران را قرمز و وضعیت ۱۱ استان دیگر را در شرایط هشدار اعلام کرد.

گزارش تسنیم|شلیک «فاتح» از پرتابگرهای متفاوت/ آیا سپاه از موشک جدید استفاده کرده است؟- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimگزارش تسنیم| شلیک «فاتح» از پرتابگرهای متفاوت آیا سپاه از موشک جدید استفاده کرده است؟ بنابر آنچه فرماندهان سپاه گفتند، در این رزمایش قرار است از برخی تجهیزات غافلگیر کننده و نیز موشک‌های بالستیک دریایی با برد بلند نیز استفاده شود

آیا قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تحقق خواهد یافت؟یش‌نویس سند همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین در داخل و خارج ایران بحث‌های گسترده‌ای را در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی دامن زده است. این در حالی است که چین در این باره تقریبا سکوت کامل اختیار کرده است. اینکه در پشت پرده دارد چه می‌گذرد اطلاعی در دست نیست اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز اول مرداد ماه گفت: 'ما بسیار به توافق نزدیک هستیم'.

وقف دماوند؛ آیا مراتع ملار سند دارند؟ | DW | 28.07.2020سخنگوی قوه قضاییه در همداستانی با اوقاف می‌گوید گروهی فضاسازی کرده‌اند درحالی که مرتع ملار در دماوند سند کاداستر دارد. یک فعال محیط زیست ازمسئولان امر خواسته به خاطر نسل‌های بعدی از منافع معدن و دام دماوند چشم‌پوشی کنند.

آیا دخترم به‌دلیل محدود شدن توسط همسرش برای کار می‌تواند طلاق بگیرد؟