آیا اتباع بیگانه می‌توانند در ایران بعنوان کارگر استخدام شوند؟

27/05/1398 04:44:00 ب.ظ

آیا اتباع بیگانه میتوانند در ایران کار کنند؟ اگر فردی از اتباع بیگانه در کارگاه دچار مشکل شود و یا این که کارفرما حق و حقوق او را ندهد، چه طور میتواند اقدام کند؟ کارگران سوال_جواب_حقوقی

آیا اتباع بیگانه می‎توانند در ایران کار کنند؟ اگر فردی از اتباع بیگانه در کارگاه دچار مشکل شود و یا این که کارفرما حق و حقوق او را ندهد، چه طور می‎تواند اقدام کند؟ ماده ۱۲۰ «قانون کارجمهوری الامی ایران» در این مورد می‌گوید: «اتباع بیگانه...

آیا اتباع بیگانه می‎توانند در ایران کار کنند؟ اگر فردی از اتباع بیگانه در کارگاه دچار مشکل شود و یا این که کارفرما حق و حقوق او را ندهد، چه طور می‎تواند اقدام کند؟ ماده ۱۲۰ «قانون کارجمهوری الامی ایران» در این مورد می‌گوید: «اتباع بیگانه نمی‎توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آن که اولا دارای روادید ورود با حق کار مشخص باشند، ثانیا مطابق قوانین و آیین‎نامه‎های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.»

اگر فردی از اتباع بیگانه با مجوز کار در کارگاهی مشغول کار باشد، مثل کارگران ایرانی، تابع قانون کار خواهد بود و تمامی حمایت‏های این قانون شامل او هم می‎شود. اما اگر مجوز نداشته باشد، کارفرما نمی‎تواند او را به کار گیرد و اگر این کار را انجام دهد، مرتکب تخلف شده است و امکان مجازات آن وجود دارد. در این صورت، کارگر شامل قانون کار نخواهد شد و در اداره کار نمی‎تواند علیه کارفرما اقامه دعوی کند. اما در مورد حادثه کار می‎تواند در مراجع قضایی علیه کارفرما طرح شکایت کند و خواستار دیه و خسارت و یا مجازات کارفرما به دلیل عدم رعایت نظامات ایمنی شود.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

اتباع قرقیزستان ساکن سوریه و عراق به کشورشان بازمی‌گردندکمیته امنیت ملی سازمان اطلاعات قرقیزستان از صدور دستور استرداد شهروندان این کشور از عراق و سوریه خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

لغو پناهندگی اتباع سوری‌ در آلمان که به وطن‌شان سفر می‌کنند | DW | 18.08.2019وزارت کشور آلمان با پناهجویان سوری که برای گردشگری یا دیدارهای خصوصی به سوریه سفر می‌کنند برخورد سخت‌تری خواهد کرد. هورست زهوفر این تصمیم را بدون در نظر گرفتن شمار این نوع پناهجویان اتخاذ کرده است.

آیا مردان هدف اصلی آزار جنسی در عراق هستند؟یک نظرسنجی بی‌بی‌سی از جهان عرب نتیجه‌ غیرمنتظره‌ای را در عراق نشان داد. مردها بیشتر از زنان آزار جنسی زبانی و تجاوز جنسی فیزیکی تجربه کرده‌اند. آیا واقعا می‌تواند این طور باشد؟

آیا فرایند جانشینی «حاجتی» در شورای شهر شیراز قانونی است؟عضو کانون وکلای استان فارس: نامه‌ فرمانداری به شورا برای تعیین و معرفی جانشین مهدی_حاجتی دارای ایراداتی است. از جمله اینکه با توجه به «انصراف» علی راستگو، محمدتقی تذروی به شورا معرفی شده است، در حالی که اصلا در قانون چیزی به نام انصراف نداریم. عضو کانون وکلای استان فارس: تذروی بعنوان جایگزین مهدی_حاجتی و عضو اصلی شورا معرفی شده اما طبق قانون باید عضو علی‌البدل به ترتیب بیشترین آراء بعنوان جانشین در جلسات شرکت کند و چنانچه عضویت عضو اصلی سلب نشده باشد و بازگردد، می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

چرا ترامپ می‌خواهد گرینلند را بخرد؟ آیا این کار شدنی است؟گرینلند از آن جاها نیست که در یک روز معمولی اسمش در رسانه‌ها تکرار شود. اما گزارش روز جمعه وال‌استریت ژورنال درباره تمایل دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به خرید گرینلند موجب شد تا همه نگاه‌ها متوجه این جزیره یخ‌زده شمالگان شود. گرینلند چه اهمیتی دارد؟ آیا ترامپ می‌تواند گرینلند را بخرد؟

آیا آمریکا می‌تواند گریس 1 را توقیف کند؟یک کارشناس ارشد مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا - مطابق توافقاتی که احیاناً با دولت جبل الطارق دارد -تلاش کند حکم دادگاه داخلی خود را در نظام حقوقی جبل الطارق و دادگاه آن به «شناسایی» و تصویب برساند و از این طریق، با طی کردن روند دادرسی مختص به «احکام خارجی»، کنترل کشتی گریس 1 (آدریان دریا) را در دست بگیرد.