آیا چپ آلمان به ۱۵ سال حاکمیت محافظه‌کاران پایان می‌دهد؟

28/06/1400 06:56:00 ب.ظ

آیا چپ آلمان به ۱۵ سال حاکمیت محافظه‌کاران پایان می‌دهد؟

انتخابات آلمان ۲۰۲۱, آلمان

آیا چپ آلمان به ۱۵ سال حاکمیت محافظه‌کار ان پایان می‌دهد؟

در حالیکه نتایج آخرین نظرسنجی‌ها در آستانه انتخابات سراسری آلمان از افزایش اقبال رای‌ دهندگان به حزب سوسیال دموکرات حکایت می‌کند، نگرانی جریان‌های راست، از صدر اعظم اتریش گرفته تا هفته‌نامه محافظه‌کار واشنگتن اگزماینر از به قدرت رسیدن ائتلاف «قرمز-قرمز(سرخ)-سبز» مشهود است.

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر پیشتازی حزب سوسیال دموکرات در جریان انتخابات سراسری ۲۶ سپتامبر است. از آنجا که نه این حزب چپ میانه و نه اتحاد دموکرات مسیحی‌ها (به‌علاوه سوسیال مسیحی‌های بایرن) هیچیک توان کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را ندارند، احتمال تشکیل دولت ائتلافی آینده به رهبری حزب سوسیال دموکرات و با مشارکت حزب چپ (دی‌ لینکه) و سبزها وجود دارد.

روز شنبه، نتایج نظرسنجی اینسا/بیلد حاکی از پیشتازی حزب سوسیال دموکرات با ۲۶ درصد قصد رای بود. اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی بایرن با ۲۱ درصد، در جایگاه دوم قرار دارد. سبزها با ۱۵ درصد، آلترناتیو برای آلمان با ۱۱ درصد، حزب چپ با ۶ درصد در جایگاه‌های سوم تا ششم قصد شهروندان برای رای قرار دارند. به‌علاوه بر اساس همین نظرسنجی، جریان‌های کوچک دیگر مجموعا ۹ درصد را کسب می‌کنند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

چرا حالا چپشون؟🤭 هیچکس دیگر جای خانم مرکل رو نمیگیره ابر انسان شریف چپ میاد ی گند میزنه راست میاد یه گند دیگه

صدراعظم‌های آلمان از دریچه دوربین؛ از آدناوئر تا مرکل | DW | 18.09.2021 آلمان از پایان جنگ جهانی دوم به این سو ۸ صدراعظم داشته است. دوران ریاست آنگلا مرکل با برگزاری انتخابات سراسری ۲۰۲۱ در این کشور به پایان می‌رسد. روایتی تصویری از مرکل و چهره‌هایی که پیش از او صدراعظم آلمان بوده‌اند. بخاطر دخترم،بخاطر دخترت! بخاطر دختران مان خاموش ننشینید. standwithafghanwomen حمایت_ازدختران_افغان همه شان مملکت خود را دوست داشتند وطن فروش و مزدور بیگانه نبودند،قسمی که میبینیم خارجی های که درینجا پناه آورده اند هم زندگی آرام دارند.

عضویت ایران در پیمان شانگهای؛ آیا تهران ناامید از تحریم‌زادیی غرب به شرق پناه برد؟ایران از پذیرش در خواست عضویت دائم خود در بلوک تحت رهبری چین و روسیه استقبال کرد؛ چرخشی به سمت شرق که آن را به معنای باز شدن درهای بازارهای بزرگ آسیایی و غلبه بر تحریم‌های اقتصادی غرب و به ویژه آمریکا می‌داند. ایران به کسیپناه نمی‌برد، همه فرانسه وآلمان واکراین نیستند جناب

طالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت « امر به معروف و نهی از منکر» تغییر دادطالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد به گفته ساکنان کابل،طالبان وزارت زنان این کشور را با «پلیس اخلاق»جایگزین کرد.فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد که زنان کارمند سابق این اداره ظاهراً از ورود به ساختمان بازداشته شده‌اند کارهاشون برای ایرانی ها خاطره است،چه دقیق داره الگو برداری میکنه از ایران به عن منکر تبدیل شده ؟ چی نوشته آنجا ؟ عن منکر یعنی چی؟ این امر به معروف ونهی ازمنکر بد کوفتیه ما هم دچارشیم پاشنه اشیل نظام برای نارضایتی مردم

۱۲ فعال مدنی اردبیلی به اتهام توهین به رهبری به دادگاه احضار شدندآخر آزادسازی قره باغ که برنامه یک مشت پان ترکه چه ربطی به ایران داره. مرگ بر تجزیه طلب لطفا دقت کنید اینها فعال مدنی نیستند ،تجزیه طلب هستند وآشکارا اعلام می کنند شما نمی دانم چطور متوجه نمی شوید !؟شاید هم در یک جهتید.

شایعه حذف الهلال؛ آیا استقلال و پرسپولیس در آسیا به هم رسیدند؟

آیا ملا برادر با ادامه اختلافات طالبان و حقانی به حاشیه خواهد رفت؟منابع مطلع می‌گویند که در درگیری اخیر میان رهبران گروه طالبان از سویی و شبکه حقانی از سوی دیگر در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل، برخی‌ها تلاش کردند در یک مشت کثافت این گزارش برای قدسیت بخشیدن به غنی برادر بود؟ اینها چی شبکه حقانی/آی اس آی و چی جناح قندهاری طالبان همش آدم کش و خونخوار هستند و هیچ اعمالی توجیه برای کارکرد های آنها شده نمی‌تواند

Aa نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر پیشتازی حزب سوسیال دموکرات در جریان انتخابات سراسری ۲۶ سپتامبر است.کنراد آدناوئر (۱۹۴۹ تا ۱۹۶۳) کنراد آدناوئر (Konrad Adenauer) رهبر حزب دمکرات مسیحی، اولین صدراعظم آلمان غربی پس از جنگ جهانی دوم بود.ایران در سال ۲۰۰۵ به همراه هند و پاکستان به عضویت ناظر سازمان همکاری شانگهای(SCO) در آمد و از سال ۲۰۰۸ تلاش کرد تا به عضویت دائم این سازمان درآید.به گزارش ایسنا، روز جمعه، کارگرانی در کابل، تابلو ساختمان وزارت زنان را با نام جدید آن که ترکیبی از دری و عربی است به «وزارتخانه‌های نماز و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر» تغییر دادند.

از آنجا که نه این حزب چپ میانه و نه اتحاد دموکرات مسیحی‌ها (به‌علاوه سوسیال مسیحی‌های بایرن) هیچیک توان کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را ندارند، احتمال تشکیل دولت ائتلافی آینده به رهبری حزب سوسیال دموکرات و با مشارکت حزب چپ (دی‌ لینکه) و سبزها وجود دارد. روز شنبه، نتایج نظرسنجی اینسا/بیلد حاکی از پیشتازی حزب سوسیال دموکرات با ۲۶ درصد قصد رای بود. به لحاظ سیاست بین‌المللی آلمان تحت رهبری آدناوئر در اردوگاه غرب قرار گرفت. اتحاد دموکرات مسیحی/سوسیال مسیحی بایرن با ۲۱ درصد، در جایگاه دوم قرار دارد. ایران به عضویت کامل پیمان شانگهای درآمد بدین ترتیب، این فرضیه تقویت شد که چشم‌انداز مبهم لغو کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع اصلی پذیرش عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای است؛ مساله‌ای که با خروج آمریکا از برجام و بازگشت بخش دیگری از تحریم‌های اولیه و ثانویه ایالات متحده علیه بخش‌های مختلف اقتصاد ایران پررنگ‌تر شد؛ به طوری که به اذعان بسیاری از فعالان اقتصادی، بانک‌های چینی و روسی نیز از ارائه خدمات به بازرگانان ایرانی اجتناب کردند و بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاری‌های این دو کشور در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران از جمله بخش انرژی به حالت تعلیق درآمد. سبزها با ۱۵ درصد، آلترناتیو برای آلمان با ۱۱ درصد، حزب چپ با ۶ درصد در جایگاه‌های سوم تا ششم قصد شهروندان برای رای قرار دارند. دوران صدراعظمی او از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۳ ادامه داشت. به‌علاوه بر اساس همین نظرسنجی، جریان‌های کوچک دیگر مجموعا ۹ درصد را کسب می‌کنند. هیچ اشاره‌ای به وزیر زنان در این کابینه مردانه نشده است، اما طالبان هنوز انحلال وزارت زنان را تایید نکرده است.

این آمار نشانگر آن است که حتی در صورت پیروزی سوسیال دموکرات‌ها، امکان تشکیل یک ائتلاف «قرمز-قرمز(سرخ)-سبز» حتی روی کاغذ هم آنچنان آسان نیست: سه حزب چپ‌گرا، اگر نتایج این نظرسنجی تقریبا هم درست باشد، مجموعا ۴۷ درصد کرسی‌های پارلمان را تصاحب خواهند کرد و همچنان سه درصد تا رسیدن به اکثریت مطلق،‌ فاصله خواهند داشت. او در دوران آدناوئر وزیر اقتصاد بود و به سبب طرح‌هایش در راستای ایجاد اقتصاد بازار با جهت‌گیری‌های اجتماعی، محبوبیت یافته بود. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید همچنین به باور برخی صاحبنظران اقتصادی، افزون بر لغو تحریم‌های غرب، هموار شدن مسیر تبادلات بین‌المللی پولی و بانکی ایران با کشورهای جهان نیازمند خروج این کشور از فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف(FATF) است. نتایج نظرسنجی اینسا/بیلد شنبه ۱۸ اکتبر-۸ روز پیش از برگزاری انتخابات سراسری آلمان با این حال همین احتمال، با تمام اما و اگرها، نگرانی راست‌گرایان، از سباستین کورتز، صدر اعظم محافظه‌کار اتریش گرفته تا هفته‌نامه دست راستی واشنگتن اگزماینر آمریکا را بر‌انگیخته است. صدر اعظم اتریش که سابقه ریاست بر دولت ائتلافی با حزب راست افرطی «آزادی» را هم دارد، هفته گذشته در یک مصاحبه مطبوعاتی ضمن اعلام حمایت رسمی از آرمین لاشت، کاندیدای دموکرات مسیحی گفت: «به قدرت رسیدن ائتلاف چپ در آلمان، به کل اروپا آسیب می‌رساند. علاقه به سیگار از شاخص‌های او بود و معمولا با سیگاری در دست یا میان لب‌هایش دیده می‌شد.» هفته‌نامه واشنگتن اگرماینر، با انتشار تحلیل یک دانشجوی محافظه‌کار آلمانی ، نسبت به عروج «رادیکال چپ» در این کشور هشدار داده است. اما در مقابل ناظران بدبین، به نتیجه رسیدن اقدامات ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای را نتیجه رایزنی‌های تیم پیشین وزارت خارجه ایران در دولت حسن روحانی می‌دانند و معتقدند که با سخت‌تر شدن حصول هرگونه توافق جدید میان ایران و غرب در دولت آقای رئیسی و ادامه بی‌توجهی به خروج ایران از فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، در عمل عضویت دائم این کشور در سازمان همکاری شانگهای در فرآیند فنی آن چنان طولانی‌ خواهد شد که مانع از بروز آثار مثبت اقتصادی آن خواهد شد. نویسنده این تحلیل با بررسی گردش به چپ مرکل و همقطارانش در سال‌های اخیر و اجرای برنامه‌هایی نظیر تعیین حداقل دستمزد، پایان تدریجی استفاده از انرژی هسته‌ای و گسترش دولت رفاه، نتیجه‌گیری کرده است که همین پروژه‌ها، سوسیال دموکرات‌ها را بیشتر به چپ رانده است و آن‌ها در صورت پیشتازی در انتخابات، می‌توانند با سبزها و چپ‌ها دولت ائتلافی چپ تشکیل دهند. او برای اولین بار در تاریخ پس از جنگ توانست ائتلافی از این حزب و حزب سوسیال دمکرات شکل دهد و اقتصاد را دوباره رونق بخشد. در آن دوره وزارت امر به معروف و نهی از منکر به عنوان پلیس اخلاقی این گروه شناخته شد.

در این یادداشت آمده صدر سوسیال دموکرات‌ها به رهبری مشترک نوربرت والتر-بوریانس و زاسکیا اسکن، اگرچه از برپایی «سوسیالیسم دموکراتیک» و «جامعه‌ای عادلانه‌تر» حرف می‌زنند، اما هوشیارانه اولاف شولتز میانه‌رو را برای صدرات عظمی پیشنهاد کرده تا رای میانه‌روها را از دست ندهند. مساله از بین رفتن مرز میان چپ و راست میانه در اروپا البته موضوع جدیدی نیست. و صدراعظم‌ شدن او به عنوان نمادی از عدم برخورد کافی و جدی نخبگان سیاسی آلمان با سال‌های حکومت هیتلری و دست‌اندرکاران آن تلقی می‌شد. هم‌رسانی این مطلب:. در همین آلمان، دولت دوم گرهارد شرودر احتمالا یکی از راست‌ترین برنامه‌های اصلاح اقتصادی آلمان را در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ و با نام «آگندا ۲۰۱۰» اجرایی کرد. همین پروژه اصلاحی، به سقوط محبوبیت شرودر و رانده شدن چپ میانه از قدرت به مدت ۱۶ سال منجر شد. او با اقدام تاریخی زانو‌زدن در برابر بنای یادبود کشته‌شدگان قیام ورشو علیه نیروهای حکومت هیتلری، عملا به اراده آلمان برای پوزش از گذشته خویش بعد تازه‌ای بخشید. ائتلاف «قرمز-قرمز(سرخ)-سبز» یک نمونه اجرایی هم در سطح ایالتی دارد و آن‌ها هم در برلین است. در دوره حکومت طالبان بر افغانستان در دهه ۱۹۹۰، آنها حضور دختران و زنان را در مدرسه و محل کار منع کرده بودند.

کلان‌شهر ایالتی مهاجرپذیر و کثیرالمله‌ای که بی‌شک یکی از قلب‌های تپنده اروپای امروز است. او در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ صدراعظم آلمان بود. احتمالا برنامه اختصاص فضای برخی پارک‌ها در «محله‌های آلترناتیو» به فروشندگان مواد مخدر و طرح خلع ید یکی از بزرگ‌ترین مستغلات‌چی‌ها از بازار اجاره مسکن پایتخت، پر سر و صدا ترین پروژه‌های دولت ائتلافی چپ-چپ رادیکال-سبز بوده است. این دولت محلی، در نظر نویسنده تحلیل واشنگتن اگزماینر، برای تمام آلمان نمونه‌ای از «حماقت یک دولت شکست خورده» به شمار می‌رود. دوران زمام‌داری او با بحران نفتی، تورم و رکود اقتصادی همراه بود. با وجود هشدارهای محافظه‌کاران، آرمین لاشت همچنان بخت قابل توجهی برای کسب قدرت دارد. شانس آقای لاشت برای تشکیل دولت ائتلافی با لیبرال‌ها و سبزها، دست‌کم روی کاغذ، کمتر از اولاف شولتز نیست. فعالیت‌های گروه‌ تروریستی"فراکسیون ارتش سرخ" در آلمان هم در دوران دولت او به اوج خود رسید.

عرصه بازی سیاسی «بزرگان» آلمان در دهه‌های اخیر نشان داده است که میانه‌روهای چپ و راست، بایکدیگر راحت‌تر کنار می‌آیند تا با جریان‌های رادیکال. هم‌رسانی این مطلب: . هلموت کهل (۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸) کهل (Helmut Kohl) که از سال ۱۹۸۲ در رأس ائتلاف حزب دمکرات مسیحی و حزب دمکرات‌های آزاد صدراعظمی آلمان را به عهده گرفت، ۱۶ سال در این مقام ماند.