آیا کار کردن در حرارت بالا از کار‌های سخت محسوب می‌شود؟

30/07/1398 08:29 ق.ظ

⚖️سوال: آیا کار کردن در حرارت بالا جزء کار سخت محسوب می شود؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید سوال_جواب_حقوقی کارگران

من در یک کارگاه کابینت‌سازی فلزی در اهواز مشغول به کار هستم. بیشتر رنگ گاری می‌کنم. چون رنگ کاری کوره‌ای است، خیلی اذیت می‌شوم. هم دمای بالای اهواز و هم حرارت کوره باعث شده است به چشمه‌ایم آسیب برسد. کارگاه هم امکانات خوبی ندارد.

با این وجود، کارفرما می‌گوید کار سخت محسوب نمی‌شود و تمام حقوق و مزایای من مثل کارگری که مثلا برش می‌زند یا کار نظافت و یا نصابی می‌کند است. در حالی که کار من خیلی سخت‌تر است. ضمنا من خبر دارم که در شهرهای دیگر کار من به عنوان کار سخت محسوب می‌شود. می‌خواستم بدانم آیا کار من جزو کار سخت به شمار می‌رود و چه کار باید بکنم تا این‌که کار سخت محسوب بشود؟

با سلام؛ خدمت شما عرض شود صرف حرارت زیاد باعث سختی کار نمی‌شود. هم‌چنین سختی کار قابل تسری به دیگر کارگاه‌ها نیست؛ یعنی نمی‌توان گفت چون کار شما در کارگاه دیگری سخت است، برای شما هم باید سخت محسوب شود. به طور کلی، اگر ماهیت کار به نحوی باشد که اثرات منفی ناشی از اشتغال بر سلامت کارگر نسبت به کارهای دیگر بیشتر باشد، آن کار سخت خواهد بود که به دو گروه «الف» و «ب» تقسیم می‌شود. به طور کلی، بر اساس «آیین‌نامه اجرایی کارهای سخت و زیان‌آور موضوع ماده ۵۲ قانون کار»، هر کارگری می‌تواند از کمیته‌ای که به همین منظور در وزارت کار تشکیل شده است، تقاضای محسوب شدن شغل خود را به عنوان کار سخت بدهد.

ادامه مطلب:
iranwire »

آیا قانون وراثت سلطنت توسط فرزند پسر در ژاپن تغییر می‌کند؟هیساهیتوی آکی‌شینو تنها پسر آکی‌شینو، برادر امپراطور ژاپن است. پیش از تولد او، بحثی درباره تغییر قانون انحصار به تخت نشستن فرزندان ذکور مطرح شده بود. ذکور چیه ؟!! به فارسی می گوییم مذکر ! لااقل چند نفر فارسی زبان استخدام کنید! قرن 21 دوران پادشاهی و پادشاه بازی گذشته. باید این مفت خورها رابریزن تو دریا. بگیر اون شمشیرو یه هاراکیری برو...یه سامورایی پاچه‌خوار و نوکر غربیا نمیشه!

یک روز در اداره کار میرزای شیرازی؛ کارگرانی که مشغول انتظارندیک روز در اداره کار میرزای شیرازی؛ کارگرانی که مشغول انتظارند - اخراج یک زن به‌علت بارداری - بیمه؛ به نام کارگران به کام دیگران - کار بدون مزایا - چهار برابر شدن شکایت از دستگاه‌های دولتی

نقوی‌حسینی: گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در دستور کار استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که ایران قطعا برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را در دستور کار دارد. بگویواش گام بردارهدیه وقت شلوارش نشکافه اول ۳/۵ رابردارهاگه نشد۳/۷۵ راامتحان کنه.حتماایندفعه قراره سانتریفیوژها را تمیز وگردگیری کنند تا مرحله۵روغنکاری کنند اینحرفها رابرای ما میگه یا اروپا . دستتان رو شدن فقط خودتان ندیدید وگرنه همه عالم بخصوص ترامپ ازرودست شما بازی نمیکرد تبعات اجرای این گام، از تبعات عدم تصویب FATF بسیار بیشتر خواهد بود برجام گام_چهارم FATF

آیا بوئینگ اسناد مربوط به هواپیمای ۷۳۷ مکس را پنهان کرده است؟ | DW | 20.10.2019آیا شرکت بوئینگ درباره سیستم ایمنی هواپیمای ۷۳۷ مکس به سازمان نظارت بر هوانوردی آمریکا اطلاعات غلطی داده است؟ تحقیقات درباره این موضوع در آمریکا ادامه دارد. سهام بوئینگ بعد از انتشار خبر پنهان‌کاری حدود شش درصد سقوط کرد.

رسول بداقی: کار فرهنگی، کودتا و اسلحه نیستسخنرانی رسول_بداقی از اعضای کانون صنفی معلمان ایران در مراسم روز_جهانی_معلم را اینجا بشنوید: هر آنکس که در کیسه اش زر بود کلامش متین است اگر خر بود !! آیت الله ها و مراجع تقلید و خامنه ای زر و زور دارن !! یک معلم جز صلاح عقل و دانش چیزی در چنته نداره و اینه که از قافله در ایران عقب می افته و مورد بغض !! همه مدافعین حق آزادی انسانی باید ب زندان مرگ تدریجی محکوم شوند تا برای بقیه آزادیخواهان درس عبرت باشد

بهره‌برداری از کارت ملی در کشور آغاز می‌شودرئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: مرحله بعد از صدور کارت ملی هوشمند بهره‌برداری از آن است که در کشور این امر به زودی آغاز می‌شود. الان دو ساله منتظریم یک کارت هوشمند به ما بدن گویا رفتن از مریخ بیارن ، این و گفتیم برای جناب مستطاب رئیس س ث ا تو عصر اینترنت اوضاعمون اوضاع عصر تیرکمون شاهه .