سوال_جواب_حقوقی

سوال_جواب_حقوقی

آیا قانونا می‌توانیم مانع ازدواج پسرم و دختر دلخواهش شویم؟

19.2.2020

⚖️سوال: آیا قانونا می‌توانیم مانع ازدواج پسرم و دختر دلخواهش شویم؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی

پسرم با یک دختری که چهار سال از خودش بزرگ‌تر است، آشنا شده و به قول خودش، او را دوست دارد. اما من می‌دانم که این هوس جوانی است و خیلی زود می‌گذرد. ضمن این‌که پسرم شناخت کاملی از خود دختر و خانواده‌اش ندارد و سه ماه است که در یک کافی‌شاپ آشنا شده‌اند. من یک بار این دختر را دیده‌ام اما اصلا از رفتار و کردارش خوشم نیامد. دو روز پیش پسرم آمد و گفت که می‌خواهد با او ازدواج کند و از ما خواست به خواستگاری برویم. پدرش هم خیلی عصبانی شد و من هم به شدت مخالف هستم. از طرف دیگر، پسر من هنوز کار درست و حسابی ندارد. کلا ما این ازدواج را به مصلحت او نمی‌دانیم. اما پسرم اصرار می‌کند. اگر این ازدواج صورت بگیرد، شوهرم دیگر پسرم را به خانه راه نمی‌دهد و هیچ حمایتی هم او او نمی‌کند. سوالم این است اگر ما با پدر این دختر صحبت کنیم و بگوییم راضی نیستیم و شما هم اجازه نده که آن‌ها ازواج کنند، آیا قانونا باز امکان این‌که ازدواج انجام شود، وجود دارد؟ آیا از طرق دیگر می‌توانیم قانونا جلوی ازدواج پسرم را بگیریم؟

خدمت‌تان عرض شود مطابق ماده ۱۰۴۳ «قانون مدنی»، اذن نکاح دختر باکره با پدر و جد پدری است. بنابراین اگر پدر دختر رضایت ندهد، امکان ازدواج وجود نخواهد داشت. در این صورت دختر می‌تواند به دادگاه رجوع و تقاضای صدور اذن نکاح از دادگاه کند. معمولا اگر مورد خاصی وجود نداشته باشد و دختر هم رشید باشد، دادگاه با ازدواج موافقت می‌کند. در مورد رضایت شما و همسرتان عرض شود رضایت یا عدم رضایت شما از لحاظ قانونی تاثیرگذار نخواهد بود. اگر پسرتان تصمیم به ازدواج با فرد خاصی را داشته باشد، شما و همسرتان از لحاظ قانونی به هیچ وجه نمی‌توانید ممانعت کنید.ادامه مطلب: ایران وایر

آیا طبق قانون کار می‌شود مرخصی استحقاقی باقی‌مانده را به سال بعد منتقل کرد؟

فائزه هاشمی: «هر ایرانی، یک پیکان» به «هر ایرانی یک پرونده قضایی» تبدیل شده استفائزه هاشمی، با اشاره به «دخالت گسترده امنیتی‌ها در بسیاری از حوزه‌ها از جمله اقتصادی، انتخابات و دادگاهها» گفت که قبل از انقلاب می‌گفتند «هر ایرانی، یک پیکان»، ولی اکنون سیاست کلان جمهوری اسلامی کنترل مردم ایران و «هر ایرانی حداقل یک پرونده قضایی» است. این آشی است که پدرت برای ایران و ایرانی پخته. خامنه‌ای و سپاه رو پدر جنابعالی بر ایرانیان مسلط کرد. این سر وته شأن یکی هست همه باهم هستند سیاست دیگه همین هست امروز باید پرچم بسمت دیگری بوزد تا شاید ملت ایران دوباره به احترام بگذارند ⭕ اعتراف وزیر نفت بە فروپاشی اقتصادی! وزیر نفت جمھوری اسلامی: پول نداریم و صورت خود را با سیلی سرخ می‌کنیم. زنگنه در ادامه گفت: « بسیاری از پروژه‌های تولید را تعطیل کردیم زیرا پول نداریم که خرج کنیم. همچنین بسیاری از پروژه‌های جنبی را خیلی وقت است که تعطیل کرده‌ایم.»

ویدئو؛ تظاهرات زنان مکزیکی معترض به قتل دختر ۷ سالهزنان شرکت کننده در تظاهرات روز سه شنبه لباس سیاه به تن داشتند. تعداد زیادی از آنها نیز چهره خود را پوشانده بودند.

ایران وایر @iranwireگفت و گو با آسیه امینی و مسیح علینژاد - معنی انتخابات در جمهوری اسلامی دلیل این قطعی مکرر چیه؟ اصلن نمیشه شنید بسم الله!

آزادراه زنجان - قزوین به علت یخ‌زدگی و تصادف زنجیره‌ای بسته شدزنجان - ایرنا - معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان گفت: آزادراه زنجان - قزوین به علت مه آلودگی شدید، یخ زدگی سطح جاده و تصادف زنجیره‌ای، بسته اعلام شد. لیاقت خرید برف روب هم ندارید.؟

ظریف: جایگاه زنان و بانوان در سیاست خارجی ایران برجسته استمراسم گرامیداشت مقام و منزلت زن و مادر امروز با حضور دکتر ظریف، معاونین وزیر خارجه و بانوان همکار در وزارت امور خارجه برگزار شد. کشور که از شما خیری ندید تا چه بسه به بقیه اعضای وزارت خانه تان گوه خوردی آره یه نگار مرتضوی داری از تو هم ماله کش تره! حالا دیگه جمیله و شیرین و فاطمه حقیقت جو که جای خود دارند!جهش ویروس کرونا یا مخفی‌کاری چینی‌ها؟

پیشنهاد وزیر سابق بهداشت برای نجات کشور از بحران کرونا

وزارت خارجه ایالات متحده تشریح کرد: دلایل واقعی تلاش رژیم ایران برای لغو تحریم‌ها

مقامات پیشین جهانی خواستار کاهش تحریم‌ها علیه ایران شدند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: خامنه‌ای پزشکان بدون مرز را از ایران بیرون می‌اندازد و از سپاه پاسداران حمایت می‌کند

نخست وزیر بریتانیا به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد

ترامپ برای نخستین بار اعضای یک گروه سفیدپوست‌پرست را تروریست خواند

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

19 فوريه 2020, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

حذف مدارس نمونه دولتی و سمپاد آیا به نفع سیستم آموزش و دانش آموزان است؟

اخبار بعدی

سفری بی‌سرانجام؛ هجده ساعت گرسنگی و مچالگی در صندوق‌عقب