آیا زمان تدوین تیپ جدیدی از قراردادهای نفتی فرا رسیده است؟

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 59 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رئیس سابق کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی در گفت‌وگو با ایلنا تشریح کرد: آیا زمان تدوین تیپ جدیدی از قراردادهای نفتی فرا رسیده است؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، قراردادهای جدید نفتی ایران مشهور به آی‌.پی‌.سی الگوی قراردادی است که به منظور جذاب کردن قراردادها برای شرکت‌های خارجی طراحی و تدوین شد. بر اساس این قراردادها اکتشاف، تولید، توسعه، بهره بردای و فروش نفت و مالکیت مخازن به مدت ۲۵ سال به عهده طرف خارجی و ۵۰ درصد محصول نیز متعلق به آنها بوده است.

سید مهدی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در این باره اظهار داشت: مشکل ما در حال حاضر مدل قراردادی نیست، مشکل ما تحریم است. در این شرایط شانس جذب سرمایه گذار خارجی تقریبا غیرممکن و یا خیلی کم است مگر اینکه با یک شرکت درجه دو و سه که ارتباطی با آمریکا ندارد، مشارکت کنیم. رئیس سابق کمیته بازنگری در قراردادهای نفتی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم واردات تجهیزات کار سختی است و روند تامین تکنولوژی روبراه نیست، ما باید یک برنامه کاملا مشخص و بهتری برای دوره تحریم طراحی کنیم نه اینکه بگوییم قراردادها مشکل دارند، قراردادها با توجه به این شرایط باید تغییر کنند، مثلا در قرارداد آی.پی.سی گفته شده که ما فی می‌دهیم، اما امروز شرکت ملی نفت می‌گوید نرخ بازگشت سرمایه ملاک است که با آی.پی.سی متفاوت است.

حسینی با بیان اینکه قراردادها را باید برای شرایط تحریم بسیار جذاب کرد، گفت: باید قراردادها را در جهت آسان کردن تغییر دهیم، سیاست را کنار بگذاریم و اقتصاد را مبنای کارها بگذاریم، یک شرکت متناسب با ریسک و هزینه‌ای که می‌کند پاداش داشته باشد. نمی‌توان ریسک صددرصد باشد و پاداش را در حداقل ممکن در نظر بگیریم، این سیاست موجب می‌شود پیمانکار داخلی نتواند از عهده کار برآید و توسعه اتفاق نمی‌افتد، حتی کسانی هم که ریسک می‌کنند ممکن است شکست بخورند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سعودی: واردکنندگان نفت از محموله‌های نفتی خود در تنگه هرمز محافظت کنندخالد الفالح، وزیر انرژی و منابع معدنی پادشاهی عربی سعودی روز پنجشنبه 25 ژوئیه از واردکنندگان جهانی 😂😂😂😂 گرفتین چی شد با نه؟! داره میگه ببینید من فقط میتونم بهتونم نفت بدم دیگه زورم ب ایران نمیرسه، ظرف بیار پر کن ببر، بردنش با خودته امریکا هم هیچ غلطی نمیتونه بکنه واستون دیگه خود دانید🙄
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

سفیدی موهایم حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد/می‌گفتند اگر کنسرت برگزار کنی مردم نمی‌آیند و آبرویت می‌رود!/اگر مردم مرا نخواهند می‌روم+قطعه «به تو می‌رسم دوباره»حسین زمان شب گذشته (پنج‌شنبه سوم مرداد) پس از هفده سال در مرکز همایش‌های برج میلاد با استقبال بسیار مخاطبان، روی صحنه رفت و خطاب به حاضران در سالن گفت: افراد بسیاری تلاش کردند مرا از اجرای کنسرت پشیمان کنند. می‌گفتند تو به نسل قبل تعلق داری و راه دشواری را در پیش گرفته‌ای و در بازار امروز و فضای فعلی جایی نخواهی داشت. من نیز در پاسخ به آنها گفتم فکر بازار نیستم، بلکه فقط به فعالیت‌های هنری‌ام فکر می‌کنم.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

حکم دادگاه برزیل به نفع ایران؛ «صادرکننده ذرت مشمول تحریم نیست»دادگاهی در برزیل از شرکت نفتی پتروبراس خواست تا به کشتی‌های ایرانی حامل ذرت سوخت‌رسانی کند. خدا رو شکر
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دانمارک از ماموریت بریتانیا براى حفاظت از دریانوردی در تنگه هرمز حمایت کرددانمارک روز جمعه 26 ژوئیه از پیشنهاد دولت بریتانیا برای ایجاد یک ائتلاف دریایی به فرماندهی اروپا
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

گلچین ویدئوی هفته: از بندبازی در چک تا جشن قدیس محافظ در پاراگوئهدهه‌ها علاقمند به بندبازی در جمهوری چک گردهم آمدند تا در جشنوارهٔ ویژه‌ای به اجرای برنامه بپردازند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

آمریکا از کره شمالی خواست از دست زدن به اقدامات تحریک آمیز بیشتر خودداری کندبه دنبال آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی، دولت آمریکا روز پنجشنبه سوم مرداد از پیونگ یانگ خواست از دست زدن به اقدامات تحریک ‌آمیز بیشتر خودداری کند. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست یه زمانی رهبر کره شمالی عطسه میکرد آمریکا میگفت مارو تهدید کرد اما الان چون پروژه ایرانه زیردریایی اتمی رو کنن،موشک بزنن علنا کره جنوبی رو تهدید کنن یا آمریکارو فقط این خانم میاد میگه تحریکمون!!!!نکن واقعا سیاست جالبیه مهم اینه امنیت عربها به خطر نیوفته
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »