آیا چین در آستانه جنگ اوکراین دست به حمله سایبری زد؟ - BBC News فارسی

21/01/1401 08:24:00 ق.ظ

هکرهایی که گفته می‌شود در چین مستقر هستند، درست یک روز قبل از تهاجم روسیه به اوکراین، وبسایت‌های اوکراینی را هدف قرار دادند. آیا آنها از حمله روسیه با خبر بودند؟ چرا همزمان سیستم‌های اینترنتی روسیه، بلاروس و لهستان را هم هدف قرار دادند.

روز قبل از حمله روسیه به اوکراین، نهادهای مختلف در اوکراین، روسیه و چند کشور دیگر هدف حمله سایبری قرار گرفت که کارشناسان غربی چین را مسئول آن می‌دانند اما انگیزه چین در این مورد مشخص نیست. پادکست پایان پادکست اما برخی از مقامات غربی معتقدند این ماجرا حتی پیچیده‌تر است و معتقدند که عاملان چینی سیستم‌های اینترنتی روسیه و بلاروس و همچنین لهستان را هم هدف قرار دادند.

یکی از مقامات اطلاعاتی غربی می‌گوید: "از اواخر فوریه، بازیگران سایبری چینی به یک رشته حملات سایبری علیه شبکه‌های دولتی و نظامی در اوکراین، روسیه و بلاروس دست زدند." او می‌افزاید: "مشاهده شد که روسیه هدف مهم عملیات سایبری اخیر چین بوده است".

این ادعا را نمی‌توان به طور مستقل تأیید کرد اما تعدادی از پژوهشگران و شرکت‌های امنیت سایبری می‌گویند برخی از فعالیت‌های چین را مشاهده کرده و در حال بررسی آنها هستند. این ماجرا جنبه‌های عجیب دیگری هم دارد. از جمله ادعا می‌شود که این حملات به شکلی "غیرحرفه‌ای و پرسروصداتر" از معمول صورت گرفته گویی هکرها چندان نگران آن نبودند که ممکن است عملیات آنان کشف شود.

و همچنین گفته می‌شود که هکرهای چینی مورد ادعا، برخلاف عادت همیشگی خود، از زیرساخت‌های غربی برای این عملیات استفاده کردند. در موارد دیگر، آنها با استفاده از سرورها و سیستم‌‌هایی در سراسر جهان به هدف خود نزدیک می‌شوند. اما در این مورد فقط سیستم‌های غرب را به کار بردند. headtopics.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

بریتانیا کمک‌های نظامی به اوکراین را افزایش می‌دهدبوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در پی حمله روسیه به ایستگاه قطار در شهر کراماتورسک، در شرق اوکراین، تقویت کمک‌های نظامی این کشور به اوکراین را از طریق

کرملین: تعداد قابل توجهی از نظامیان خود را در اوکراین از دست دادیمسخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه تعداد قابل توجهی از نظامیان خود را در حمله به اوکراین از دست داده است. - خبرگزاری آناتولی

حمله روسیه؛ حمله به ایستگاه قطار در شرق اوکراین «دست‌کم ۳۹ کشته برجای گذاشت»پوشش زنده آخرین تحولات حمله نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه هشتم آوریل (۱۹فروردین) را در این صفحه دنبال کنید. دزدی شاخ و دم نداره . مثل پول های ایران و افغانستان که دزدیدید بیش باد

جنگ اوکراین؛ کرملین کشته شدن «تعداد زیادی» از نیروی‌های نظامی خود را پذیرفتجنگ اوکراین؛ کرملین کشته شدن «تعداد زیادی» از نیروی‌های نظامی خود را پذیرفت پوشش زنده آخرین تحولات حمله نظامی روسیه به اوکراین در روز جمعه هشتم آوریل (۱۹فروردین) را در این صفحه دنبال کنید🔽 احتمال حمله موشکی و هوایی به اوکراین از بلاروس در صفحه پوشش لحظه به لحظه آخرین تحولات و خبرهای مرتبط با حمله نظامی روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بیشتر بخوانید:

جنگ اوکراین؛ بایدن روسیه را به ارتکاب «جنایتی هولناک» در کراماتورسک متهم کردبایدن روسیه را به ارتکاب «جنایتی هولناک» در کراماتورسک متهم کرد جزئیات بیشتر را در صفحه پوشش زنده خبرهای حمله روسیه به اوکراین در وب‌سایت یورونیوز بخوانید: بالاخره جرات کرد بره اوکراین؟ 😂😂😂😂

ترکیه حمله راکتی به ایستگاه قطار در کراماتورسک اوکراین را محکوم کردوزارت امور خارجه ترکیه حمله راکتی به ایستگاه قطار در شهر کراماتورسک اوکراین حین تخلیه غیرنظامیان را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی کشتار ارامنه رو هم محکوم میکنید؟