آیا بازداشت‌شدگان حق مطلع شدن از اتهام خود را دارند؟

20/06/1399 07:41 ب.ظ

⚖️ پرسش: پس از بازداشت یک شخص، آیا او حق مطلع شدن از اتهام خود را دارد؟ برخی بازداشت شدگان حتی در دوران بازداشت هم اطلاعی از اتهام خود ندارند. آیا این امر وجاهت قانونی دارد؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید 👇 سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی

پرسش: پس از بازداشت یک شخص، آیا او حق مطلع شدن از اتهام خود را دارد؟ برخی بازداشت شدگان حتی در دوران بازداشت هم اطلاعی از اتهام خود ندارند. آیا این امر وجاهت قانونی دارد؟پاسخ: به موجب ماده ۴۶ قانون آیین دادرسی کیفری، چنان‌چه در جرایم مشهود، نگه‌داری متهم برای تکمیل تحقیقات ضروری باشد، ضابطان باید موضوع اتهام و ادله آن را بلافاصله و به طور کتبی به متهم ابلاغ و تفهیم کنند و مراتب را فوری برای اتخاذ تصمیم قانونی به اطلاع دادستان برسانند. در جرایم غیرمشهود نیز از آن‌جا که بازپرس سریع باید تحقیقات را شروع کند، تفهیم اتهام برعهده او است. به هر حال، فرد بازداشت شده باید فوری از علت بازداشت خود آگاه شود. هم‌چنین در ماده ۵۳ این قانون بیان شده است که علت تحت نظر بودن بازداشت شده را در صورت‌مجلس قید کرده و به امضا وی برسانند.

ماده ۴۶ قانون آیین‌ دادرسی کیفری: ضابطان دادگستری مکلفند نتیجه اقدامات خود را فوری به دادستان اطلاع دهند. چنانچه دادستان اقدامات انجام شده را کافی نداند، می تواند تکمیل آن را بخواهد. در این صورت، ضابطان باید طبق دستور دادستان تحقیقات و اقدامات قانونی را برای کشف جرم و تکمیل تحقیقات به عمل آورند، اما نمی توانند متهم را تحت نظر نگه دارند. چنانچه در جرائم مشهود، نگهداری متهم برای تکمیل تحقیقات ضروری باشد، ضابطان باید موضوع اتهام و ادله آن را بلافاصله و به طور کتبی به متهم ابلاغ و تفهیم کنند و مراتب را فوری برای اتخاذ تصمیم قانونی به اطلاع دادستان برسانند. در هر حال، ضابطان نمی توانند بیش از بیست و چهار ساعت متهم را تحت نظر قرار دهند.

ادامه مطلب:
iranwire »

آیا در صورت تایید ابتلای کیوان امام به سادیسم، از مجازات تبرئه می‌شود؟

ایران محل جدید رقابت هند و چین؛ آیا دهلی نو از واشنگتن پیروی خواهد کرد؟هندی‌ها در مقابل اقدام‌های چین، چشم امیدشان به بندر چابهار بود. از همین رو همکاری خود را برای توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران آغاز کردند. آنان می‌دانند که از طریق چابهار می‌توانند به روسیه، آسیای میانه و افغانستان دسترسی داشته باشند.

آیا اصلاحات آخرین دیکتاتور اروپا را نجات خواهد داد؟«اگر قانون اساسی منعکس‌کننده تغییرات خاصی باشد که با خواست احزاب و نیازهای جامعه مطابقت داشته باشد، ممکن است جنبش‌های اعتراضی را به سمت آرامش سوق دهد؛ اگرچه همه معترضان با این موضوع موافق نیستند.»

بررسی ادعای معاون دادستان؛ آیا توهم‌زایی ماده مخدر گل در ایران ۵۰برابر مخدر گل در اروپا است؟

پمپئو «مسئولان ارشد روسیه» را به طراحی عملیات مسمومیت ناوالنی متهم کردکرملین پس از انتشار گزارش مقام‌های آلمانی و طرح ادعای مسموم شدن الکسی ناوالنی با گاز سمی «نوویچوک» گمانه‌زنی‌های موجود در باره دست داشتن مسکو در این ماجرا را بی اساس خواند.

حماس: جنایات اسرائیل علیه فلسطینیان پس از عادی‌سازی روابط با امارات افزایش یافته استجنیش حماس اعلام کرد که اسرائیل پس از عادی‌سازی روابط با امارات متحده عربی جنایات خود علیه فلسطینیان را افزایش داده است. - خبرگزاری آناتولی