شرکت در انتخابات, انتخابات مجلس شورای اسلامی, اصلاح‌طلبان و انتخابات

شرکت در انتخابات, انتخابات مجلس شورای اسلامی

آیا در ایران از طریق انتخابات به 'تغییر شرایط' امیدی هست؟ | DW | 13.12.2019

دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان 'تغییر شرایط' از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

13/12/2019 08:46:00 ب.ظ

دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان 'تغییر شرایط' از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان 'تغییر شرایط' از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

آیا در ایران از طریق انتخابات به"تغییر شرایط" امیدی هست؟دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان"تغییر شرایط" از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی

مصطفی تاج‌زادهدرمجمع عمومی"انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران" که روز ۲۲ آذر (۱۳ نوامبر) در تهران برگزار شد، محمد رضا ظفرقندی، دبیرکل این انجمن و مصطفی تاجزاده از شخصیت‌های شناخته‌شده اصلاح‌‌طلبان حکومتی سخنرانی کردند.به گزارش وبسایت‌های خبری ایران یکی از موضوعات محوری سخنان این دو سیاستمدار شرکت در انتخابات در وضعیت ناهنجار امروز ایران بود.

ظفرقندی ضمن بیان این که"این روزها کشور حال و روز خوبی ندارد" و بیمار است، گفت: «ریشه این بیماری در کیفیت حکمرانی و اصرار بر تکرار مسیر پراشتباه و عدم پذیرش تغییرات اساسی و نشنیدن فریاد ناصحان، دلسوزان و مظلومان است.»دلایل ناآرامی‌های اخیر headtopics.com

به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح‌طلب،"عدم توسعه کشور و فقر و بی‌عدالتی و تبعیض گسترده نتیجه‌ای جز هرج و مرج" ندارد و جایی که امکان یک اعتراض ساده وجود نداشته باشد"باید منتظر ناآرامی بود".ظفرقندی ضمن بیان"گستره جغرافیایی" اعتراضات آبان‌ماه گفت، دلایل ناآرامی‌ها"فقر، فساد و تبعیض" بوده و"نسبت دادن همه آن به خارج از کشور حکایت سر در برف بردن بوده است".

رئیس جمهور حسن روحانی روز ۲۹ آبان معترضان را"سربازان دشمن" نامیده و ضمن بیان این که"این جمع کوچک" به وطن خود"خیانت" کرده است، مدعی شد که آنها"حتی به نوجوان‌ها هم رحم نکردند".دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روحانی همچنین تاکید کرده بود تظاهراتی که برای حمایت از حکومتگران برگزار شد،"اتحاد و همبستگی مردم با کل نظام را به دنیا نشان" داد.ظفرقندی در مجمع عمومی"انجمن اسلامی جامعه پزشکان" ضمن هشدار نسبت به"گسست بیش از حد" بین جوانان و حکومتگران و کاهش تعامل تاکید کرد: «جوانان و حاکمان اساسا حرف یکدیگر را نمی‌فهمند. امروز بسیاری از جوانان نابغه از کشور خارج می‌شوند.»

انتخابات مجلسدبیرکل"انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران" در ادامه خاطرنشان کرد که مجلس باید"نماد ایستادگی" و"فراگیری همه تفکرات ملت باشد"، اما دخالت غیرمجلسیان در امور قانون‌گذاری"باعث افول و تهدید شان مجلس شده است". headtopics.com

رستگاری در هفته پایانی؛ پرسپولیس برای پنجمین سال متوالی قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران شد آمریکا به چین درباره ساخت سیلوهای موشکی جدید هشدار داد گزارش پزشکی لو رفته در ایالات متحده؛ جنگ با کرونا تغییر کرده است

ظفرقندی در ادامه تاکید کرد: «اگر امکان حضور همه تفکرات مختلف در مجلس فراهم نباشد دلیلی ندارد در انتخابات باشیم».محمد رضا ظفرقندی: دلایل اعتراضات آبان‌ماه فقر، فساد و تبعیض بود"وضعیتی بسیار دشوار پیچیده و بی‌سابقه‌"مصطفی تاج‌زاده، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نیز در مجمع عمومی"انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران" به اوضاع فعلی کشور و شرایط شرکت در انتخابات پرداخت.

او بخشی از سخنان ظفرقندی را تایید کرد و گفت، ملت ایران"در وضعیت بسیار دشوار پیچیده و بی‌سابقه‌ای" به سر می‌برد و تحریم‌ها هر روز فشار بر مردم را بیشتر می‌کنند.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدتاجزاده ضمن اشاره به این که اصلاحات در نظام جمهوری اسلامی می‌تواند راهی برای برون‌رفت از بحران فعلی باشد اظهار داشت: «عدم تمایل اکثریت غالب ملت ایران به تغییرات خشونت‌آمیز باعث می‌شود که اصلاحات هنوز توان این را داشته باشد تا به شرط انجام اصلاحات لازم در خود، مطرح باشد.»

امید به اصلاحات بنیادیناین فعال سیاسی اصلاح‌طلب  ابراز امیدواری کرد که صاحبان اصلی قدرت در ایران"تصمیم درستی" بگیرند و راه را برای"اصلاحات بنیادین" باز کنند.او دراین راستا تصریح کرد: «در سال ۸۸ بعد از آن اتفاقات، بسیاری فکر می‌کردند انتخابات در ایران به پایان رسیده، اما در سال ۹۲ کسی که روایت رسمی جامعه را نمایندگی نمی‌کرد، رئیس‌جمهور و انتخابات به نوعی احیا شد و مردم دوباره آشتی کردند.»

مصطفی تاجزاده تاکید کرد: «اگرچه تا الان هیچ کسی در بین اصلاح‌طلبان طرفدار تحریم نبوده و همه از اینکه نامزد معرفی نکنیم، فهرست ندهیم یا اینکه حداکثر رای ندهیم، سخن گفته‌اند، اما تاکید می‌کنم، انتخابات موقعی معنا دارد که امکان ایجاد تفاوت معنادار با انتخابات وجود داشته باشد اما اگر این امکان به هر دلیل منتفی شود، هیچ دلیلی برای شرکت در انتخابات وجود ندارد. چراکه مردم در انتخابات شرکت می‌کنند تا شرایط را تغییر دهند؛ اگر قرار باشد هیچ چیزی تغییر نکند، چرا ما رای بدهیم؟» headtopics.com

ادامه مطلب: DW فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

مطمئنا محافظه كاران اوضاع را تغيير خواهند داد

۲۵۰ روزنامه‌نگار زندانی در جهان؛ ایران همچنان از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران

اسرائیل از آلمان خواست سیاست قاطع‌تری علیه ایران در پیش گیرد | DW | 12.12.2019در ارتباط با اقدام ایران در کاهش گام به گام تعهدات خود در برجام، دولت اسرائیل خواستار اقدام مشترک علیه این کشور شد. اسرائیل از طریق سفیر خود در برلین از آلمان درخواست کرده بر فشارهای خود علیه حکومت ایران بیافزاید.

مرگ 60 نفر از افراد مبتلا به تالاسمی در ایران

تمجید خامنه‌‌ای از اولین شورای غیرقانونی در جمهوری اسلامی ایران

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۳۵ دختر و پسر در مهمانی شبانه بازداشت شدند

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۳۵ دختر و پسر در مهمانی شبانه بازداشت شدنداکثرا همون حروم زاده های آقا زاده اند وگرنه جوان معمولی ایرانی انقد بدبختی داره که گذرش نمیخوره به این پارتی ها ایران از امریکا بدتره