آیا در ایران از طریق انتخابات به 'تغییر شرایط' امیدی هست؟ | DW | 13.12.2019

13/12/2019 08:46:00 ب.ظ

دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان 'تغییر شرایط' از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

شرکت در انتخابات, انتخابات مجلس شورای اسلامی

دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان 'تغییر شرایط' از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند. تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان 'تغییر شرایط' از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است.

مصطفی تاج‌زادهظفرقندی ضمن بیان این که"این روزها کشور حال و روز خوبی ندارد" و بیمار است، گفت: «ریشه این بیماری در کیفیت حکمرانی و اصرار بر تکرار مسیر پراشتباه و عدم پذیرش تغییرات اساسی و نشنیدن فریاد ناصحان، دلسوزان و مظلومان است.»

ظفرقندی ضمن بیان"گستره جغرافیایی" اعتراضات آبان‌ماه گفت، دلایل ناآرامی‌ها"فقر، فساد و تبعیض" بوده و"نسبت دادن همه آن به خارج از کشور حکایت سر در برف بردن بوده است".روحانی همچنین تاکید کرده بود تظاهراتی که برای حمایت از حکومتگران برگزار شد،"اتحاد و همبستگی مردم با کل نظام را به دنیا نشان" داد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

مطمئنا محافظه كاران اوضاع را تغيير خواهند داد

۲۵۰ روزنامه‌نگار زندانی در جهان؛ ایران همچنان از بزرگ‌ترین زندان‌های روزنامه‌نگاران

اسرائیل از آلمان خواست سیاست قاطع‌تری علیه ایران در پیش گیرد | DW | 12.12.2019در ارتباط با اقدام ایران در کاهش گام به گام تعهدات خود در برجام، دولت اسرائیل خواستار اقدام مشترک علیه این کشور شد. اسرائیل از طریق سفیر خود در برلین از آلمان درخواست کرده بر فشارهای خود علیه حکومت ایران بیافزاید.

مرگ 60 نفر از افراد مبتلا به تالاسمی در ایران

تمجید خامنه‌‌ای از اولین شورای غیرقانونی در جمهوری اسلامی ایران

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۳۵ دختر و پسر در مهمانی شبانه بازداشت شدند

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۳۵ دختر و پسر در مهمانی شبانه بازداشت شدنداکثرا همون حروم زاده های آقا زاده اند وگرنه جوان معمولی ایرانی انقد بدبختی داره که گذرش نمیخوره به این پارتی ها ایران از امریکا بدتره

ایران آیا در ایران از طریق انتخابات به"تغییر شرایط" امیدی هست؟ دو تن از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان ایران درباره اوضاع کشور و سود و زیان شرکت در انتخابات سخن گفته‌اند.«کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران»، در گزارش جهانی سالیانه خود خبر داده امسال، ۲۵۰ روزنامه‌نگار در سراسر جهان بازداشت شده‌اند.جرمی ایساخاروف، سفیر اسرائیل در آلمان جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تجدید و تشدید تحریم‌های اقتصادی این کشور از سوی آمریکا و ناکارآمد بودن"اینس‌تکس" (سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای ادامه داد و ستد اقتصادی با ایران)، به گونه‌ای گام به گام از تعهدات و الزام‌های پیش بینی شده در توافق هسته‌ای عقب نشسته است.رئیس انجمن تالاسمی ایران ضمن اشاره اعلام کرد 60 تن از افراد مبتلا به این بیماری امسال به عللت کمبود دارو و غیره جان باخته اند.

تاجزاده و ظفرقندی معتقدند که اگر امکان"تغییر شرایط" از طریق انتخابات وجود نداشته باشد، رای‌دادن امری بیهوده است. مصطفی تاج‌زاده درمجمع عمومی"انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران" که روز ۲۲ آذر (۱۳ نوامبر) در تهران برگزار شد، محمد رضا ظفرقندی، دبیرکل این انجمن و مصطفی تاجزاده از شخصیت‌های شناخته‌شده اصلاح‌‌طلبان حکومتی سخنرانی کردند. براساس این گزارش پس از چین، کشورهای ترکیه، عربستان سعودی و مصر صاحب بیشترین روزنامه‌نگاران زندانی هستند. به گزارش وبسایت‌های خبری ایران یکی از موضوعات محوری سخنان این دو سیاستمدار شرکت در انتخابات در وضعیت ناهنجار امروز ایران بود. ایساخاروف در مصاحبه خود با روزنامه یاد شده اعلام کرده است دولت آلمان در قبال ایران باید سیاست‌قاطع‌تری در پیش گیرد. ظفرقندی ضمن بیان این که"این روزها کشور حال و روز خوبی ندارد" و بیمار است، گفت: «ریشه این بیماری در کیفیت حکمرانی و اصرار بر تکرار مسیر پراشتباه و عدم پذیرش تغییرات اساسی و نشنیدن فریاد ناصحان، دلسوزان و مظلومان است. در ابتدای این گزارش آمده: «برای چهارمین سال پیاپی، دست کم ۲۵۰ خبرنگار در سراسر جهان زندانی هستند و حکومتهای اقتدارگر مانند شی جین پینگ، رجب طیب اردوغان، محمد بن سلمان و عبدالفتاح سیسی هیچ نشانه‌ای از کاهش فشار بر رسانه‌های منتقد از خود نشان نمی‌دهند.» دلایل ناآرامی‌های اخیر به اعتقاد این فعال سیاسی اصلاح‌طلب،"عدم توسعه کشور و فقر و بی‌عدالتی و تبعیض گسترده نتیجه‌ای جز هرج و مرج" ندارد و جایی که امکان یک اعتراض ساده وجود نداشته باشد"باید منتظر ناآرامی بود". به گزارش خبرگزاری «ایلنا» وی در ادامه گفت: ''دارو و درمان استاندارد می‌توانست از فوت آنها جلوگیری کند.

ظفرقندی ضمن بیان"گستره جغرافیایی" اعتراضات آبان‌ماه گفت، دلایل ناآرامی‌ها"فقر، فساد و تبعیض" بوده و"نسبت دادن همه آن به خارج از کشور حکایت سر در برف بردن بوده است". همچنین به نام «محمد مساعد»، خبرنگار مطرح حوزه اقتصادی ایران اشاره و نوشته شده است: «این خبرنگار اقتصادی برجسته، پس از توئیتی که در جریان قطعی اینترنت از سوی مقامات برای سرکوب اخبار اعتراض به قیمت‌های بالای بنزین زده بود دستگیر شد. حسن روحانی در ماه مه سال جاری و به دنبال عدم تمدید معافیت هشت کشور برای واردات نفت از ایران، خبر از کاهش تدریجی تعهدات برجامی این کشور داده بود. رئیس جمهور حسن روحانی روز ۲۹ آبان معترضان را"سربازان دشمن" نامیده و ضمن بیان این که"این جمع کوچک" به وطن خود"خیانت" کرده است، مدعی شد که آنها"حتی به نوجوان‌ها هم رحم نکردند". دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید روحانی همچنین تاکید کرده بود تظاهراتی که برای حمایت از حکومتگران برگزار شد،"اتحاد و همبستگی مردم با کل نظام را به دنیا نشان" داد.  پویان خوشحال، روزنامه‌نگاری است که فقط به دلیل استفاده از کلمه «درگذشت» به جای «شهادت» در توصیف کشته شدن «حسین بن‌علی» امام شیعیان در آبان ۱۳۹۷ بازداشت شد و نهایتا به شش سال حبس محکوم شد که این حکم نیز در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد. ظفرقندی در مجمع عمومی"انجمن اسلامی جامعه پزشکان" ضمن هشدار نسبت به"گسست بیش از حد" بین جوانان و حکومتگران و کاهش تعامل تاکید کرد: «جوانان و حاکمان اساسا حرف یکدیگر را نمی‌فهمند.» سفیر اسرائیل در آلمان همچنین اعلام کرده است که اساس توافق هسته‌ای در اثر کاهش تدریجی تعهدات از سوی جمهوری اسلامی به مخاطره افتاده است. امروز بسیاری از جوانان نابغه از کشور خارج می‌شوند. این روزنامه‌نگار ۲۹ ساله به کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران گفته است که نمی‌خواسته شش سال از بهترین سال‌های عمرش را فقط برای یک کلمه در زندان بگذراند و به همین دلیل ایران را ترک کرده است. وزیر سابق حداقل در این رابطه سروصدایی می‌کرد و در نهایت دید که با این امکانات نمی‌تواند، جوابگوی مردم باشد و ترک پست کرد.

» انتخابات مجلس دبیرکل"انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران" در ادامه خاطرنشان کرد که مجلس باید"نماد ایستادگی" و"فراگیری همه تفکرات ملت باشد"، اما دخالت غیرمجلسیان در امور قانون‌گذاری"باعث افول و تهدید شان مجلس شده است". ظفرقندی در ادامه تاکید کرد: «اگر امکان حضور همه تفکرات مختلف در مجلس فراهم نباشد دلیلی ندارد در انتخابات باشیم». ۱۳ درصد این روزنامه‌نگاران به اتهام تلافی جویانه، ۱۲ درصد به اتهام انتشار اخبار اشتباه و غلط ، ۶۶ درصد به اتهامات مخالف با دولت‌ حاکم و ۲۳ درصد بازداشت‌شدگان نیز بدون اتهام مشخص بازداشت شده‌اند. پیامد اجرای"مکانیسم ماشه" تجدید تحریم‌های ایران از سوی سازمان ملل متحد خواهد بود. محمد رضا ظفرقندی: دلایل اعتراضات آبان‌ماه فقر، فساد و تبعیض بود "وضعیتی بسیار دشوار پیچیده و بی‌سابقه‌" مصطفی تاج‌زاده، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نیز در مجمع عمومی"انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران" به اوضاع فعلی کشور و شرایط شرکت در انتخابات پرداخت. او بخشی از سخنان ظفرقندی را تایید کرد و گفت، ملت ایران"در وضعیت بسیار دشوار پیچیده و بی‌سابقه‌ای" به سر می‌برد و تحریم‌ها هر روز فشار بر مردم را بیشتر می‌کنند. همچنین ۲۷ درصد آنها دچار مشکلات سلامتی هستند و نیاز به رسیدگی دارند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید تاجزاده ضمن اشاره به این که اصلاحات در نظام جمهوری اسلامی می‌تواند راهی برای برون‌رفت از بحران فعلی باشد اظهار داشت: «عدم تمایل اکثریت غالب ملت ایران به تغییرات خشونت‌آمیز باعث می‌شود که اصلاحات هنوز توان این را داشته باشد تا به شرط انجام اصلاحات لازم در خود، مطرح باشد.

» امید به اصلاحات بنیادین این فعال سیاسی اصلاح‌طلب  ابراز امیدواری کرد که صاحبان اصلی قدرت در ایران"تصمیم درستی" بگیرند و راه را برای"اصلاحات بنیادین" باز کنند.  براساس اطلاعات این گزارش، ترکیه با ۴۷ روزنامه‌نگار زندانی، مصر و عربستان سعودی هر کدام با۲۶ روزنامه‌نگار زندانی پس از چین مقام دوم و سوم را در جهان دارا هستند. او دراین راستا تصریح کرد: «در سال ۸۸ بعد از آن اتفاقات، بسیاری فکر می‌کردند انتخابات در ایران به پایان رسیده، اما در سال ۹۲ کسی که روایت رسمی جامعه را نمایندگی نمی‌کرد، رئیس‌جمهور و انتخابات به نوعی احیا شد و مردم دوباره آشتی کردند.» مصطفی تاجزاده تاکید کرد: «اگرچه تا الان هیچ کسی در بین اصلاح‌طلبان طرفدار تحریم نبوده و همه از اینکه نامزد معرفی نکنیم، فهرست ندهیم یا اینکه حداکثر رای ندهیم، سخن گفته‌اند، اما تاکید می‌کنم، انتخابات موقعی معنا دارد که امکان ایجاد تفاوت معنادار با انتخابات وجود داشته باشد اما اگر این امکان به هر دلیل منتفی شود، هیچ دلیلی برای شرکت در انتخابات وجود ندارد. در کل قاره‌ آمریکا اما سه روزنامه‌نگار بازداشت شدند. چراکه مردم در انتخابات شرکت می‌کنند تا شرایط را تغییر دهند؛ اگر قرار باشد هیچ چیزی تغییر نکند، چرا ما رای بدهیم؟» در همین زمینه: .