آیا می‌توان به اپلیکیشن فیس‌اَپ اعتماد کرد؟

آیا می‌توان به اپلیکیشن فیس‌اَپ اعتماد کرد؟

18/07/2019 03:09:00 ب.ظ

آیا می‌توان به اپلیکیشن فیس‌اَپ اعتماد کرد؟

به تازگی یک اپلیکیشن موبایل که تصویر چهره اشخاص را تغییر داده و آنها را در پیری، جوانی و تغییرات دیگر نشان می‌دهد، با استقبال گسترده رو به رو شده است. همزمان نگرانی‌هایی درباره امنیت حریم خصوصی افرادی که این نرم افزار را روی گوشی خود نصب می‌کنند، مطرح شده است.

پنجره همرسانی را ببندیدFaceAppImage captionاین اپلیکیشن به طور گسترده با استقبال رو به رو شده است. اما به راستی چه تعداد از افراد مقررات استفاده از آن را خوانده‌اند؟به تازگی یک اپلیکیشن یا برنامه موبایل به نام فیس‌اَپ، که با ایجاد تغییرات در عکس چهره اشخاص، عکس آنها را پیر یا جوان می‌کند، با استقبال گسترده رو به رو شده است.

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی

هزاران نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌های چهره خود را در حالیکه پیر شده یا جوان شده است، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.اما از چند روز پیش که موضوع استفاده از این ابزار ادیت چهره مطرح شده است، نگرانیهایی هم درباره مقررات و شرایط استفاده از آن هم بالا گرفته است.

منتقدان این اپلیکیشن می‌گویند که شرکت تولید کننده این اپلیکیشن که یک شرکت روسی است، با اطلاعات کاربران"برخوردی بی‌ملاحظه" دارد اما فیس‌اَپ در یک بیانیه اعلام کرد که اغلب عکس‌ها از سرور این شرکت تا حداکثر ۴۸ ساعت پس از آپلود، حذف می‌شود.این شرکت همچنین می‌گوید که فقط عکس‌هایی آپلود می‌شود که بوسیله کاربر برای تغییر و ادیت انتخاب شده است و عکس دیگری آپلود نمی‌شود. headtopics.com

فیس‌اَپ چیست؟فیس‌اَپ اپلیکیشن جدیدی است. دو سال پیش یک نسخه از آن که"فیلترهای اقوام و نژادهای مختلف" را به عکس‌ها می‌داد به بازار آمده بود.اما این ابزار که چهره نژادهای مختلف را به نژادهای دیگر تبدیل می‌کرد به شدت با انتقاد رو به رو شد، به طوری که طراحان آن مجبور شدند، فعالیت آن را متوقف کنند.

اپلیکیشن تازه، نه فقط سن افراد را تغییر می‌دهد و آنها را جوان یا پیر می‌کند، بلکه می‌تواند روی چهره عبوس افراد لبخند و خنده بنشاند و یا اینکه صورتها را آرایش کند.حق نشر عکسImage captionاین اپلیکیشن روی پرتره‌های نقاشی شده هم کار می‌کند و آنها را تغییر می‌دهد

این تغییرات به کمک هوش مصنوعی (artificial intelligence) انجام می‌شود. این اپلیکیشن یک الگوریتم از تصویر چهره شما گرفته و با انطباق آن بر اساس سایر عکس‌ها عکس جدید را تولید می‌کند.این نرم افزار این امکان را ایجاد می‌کند که طوری چهره افراد را خندان کند که دندانهایشان مشخص شود و در عین حال خطوط اطراف لب، چانه و گونه‎های هم کاملا طبیعی باشد.

اما مشکل چیست؟نگرانی‌ها وقتی بالاگرفت که یوشوآ نوزی (Joshua Nozzi) یک طراح اپلیکیشن، در توییتی نوشت که اپلیکیشن فیس‌اپ بدون اجازه کاربران همه عکس‌های آنها را از روی گوشی‌های هوشمند جمع‌آوری می‌کند."البته او روز بعد توییت خود را حذف کرد و ادعای خود را رد کرد اما همین اشاره کافی بود که نگرانیها افزایش پیدا کند. headtopics.com

ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد رئیس کل دادگستری استان خوزستان معترضان به وضعیت کم‌آبی را «معاندین نظام» خواند روحانی می گوید در هشت سال گذشته «بخشی از واقعیت» را به مردم نگفته است

به هر حال، یک کارشناس امنیت سایبری فرانسوی که از نام مستعار الیوت اندرسون استفاده می‌کند، درباره ادعای آقای نوزی تحقیق کرد و دریافت که چنین آپلود فله‌ای عکس‌ها انجام نمی‌شود و فقط عکس‌های خاصی که خود کاربران تصمیم می‌گیرند و بوسیله فیس‌اَپ آپلود می‌شود.

مدیر اجرایی فیس‌اَپ هم به بی‌بی‌سی گفت:"فقط عکس‌هایی که خود کاربران آپلود کنند وارد سرور می‌شود."درخواست از اف‌بی‌آی برای تحقیقچاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا آمریکا، در توییتی نسبت به استفاده گسترده از فیس‌اَپ واکنش نشان داده است و از پلیس فدرال آمریکا خواسته که درباره این اپلیکیشن تحقیق کند.

او در نامه‌ای که در توییتر خود منتشر کرده است این مساله را که به این شکل اطلاعات شخصی شهروندان آمریکا به دست"قدرت خارجی متخاصم" می‌افتد، عمیقا ابراز نگرانی کرده است.فیس‌اَپ در بیانیه خود این اتهامات را رد کرده است.استفاده برای تکنولوژی تشخیص چهره

اما نگرانی‌هایی هم درباره استفاده این اپلیکیشن از کاربرد تشخیص چهره که در گوشی‌های هوشمند جدید به کار می‌رود و نوعی پسورد استفاده از گوشی و اپلیکیشن مختلف است مطرح شده است.منتقدان گفتند که در این صورت حتی اگر عکس اشخاص از سرور حذف شود ممکن است الگوریتم چهره آنها باقی بماند و برای چنین مقاصدی استفاده شود. headtopics.com

رئیس اجرایی فیس‌اَپ این مساله را رد کرد و گفت که از الگوریتم عکس‌ها"فقط برای ادیت و ایجاد تغییرات در آن استفاده می‌شود."حق نشر عکسFaceAppImage captionفیس‌اَپ به جز تغییر سن عکس کاربران، تغییرات دیگری هم روی چهره افراد ایجاد می‌کند؛ مثلا لبخند به چهره افراد می‌اورد

سرور فیس‌اَپ در آمریکاست نه روسیهفیس‌اَپ یک شرکت روسی است که مرکز آن در شهر سن پترزبورگ است اما در جاهای مختلف دنیا دفتر دارد. اما سرورهای فیس‌اَپ در آمریکا قرار دارد.سوال‌هایی مطرح شده است که درباره اینکه چرا فیس‌اَپ که تغییرات عکس‌ها را روی گوشی کاربران انجام می‌دهد لازم است که عکس‌ها را اصولا روی سرور خود آپلود کند.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت؛ نخست وزیر اسرائيل انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه برد نفتالی بنت: به شیوه خودمان به «اشتباه بزرگ» ایران در حمله به نفتکش، پاسخ می‌دهیم

یک محقق امنیت اینترنتمعتقد است که این مساله برای فیس‌اَپ، فقط مزیت تجاری و رقابتی دارد. این کارشناس هم می‌گوید که علائمی از فیشینگ در این اپلیکیشن ندیده است اما تاکید کرده که کاش گزینه‌ای بود که کاربران می‌توانستند خودشان عکس‌ها را بعد از تغییر از سرور پاک کنند.

نگرانی‌هایی هم درباره استفاده تجاری فیس‌اَپ از عکس‌های کاربران و قید شدن این مساله در مقرارت و شرایط استفاده از اپلیکشن مطرح شده است. مقرراتی که اغلب کاربران بدون خواندن با آن موافقت می‌کنند.اما لانسی اولانوف، سردبیر سایت تکنولوژی"لایف‌وایر"، در واکنش به این نگرانی برای مثال به مقررات توییتر اشاره کرده که دقیقا مشابه چنین بندی را دارد.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

من اعتماد دارم چون عکس من به درد اینا نمیخوره منتقدان این اپلیکیشن می‌گویند که شرکت تولید کننده این اپلیکیشن که یک شرکت روسی است، با اطلاعات کاربران 'برخوردی بی‌ملاحظه' دارد اما فیس‌اَپ در یک بیانیه اعلام کرد که اغلب عکس‌ها از سرور این شرکت تا حداکثر ۴۸ ساعت پس از آپلود، حذف می‌شود.

هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کندرئیس قوه قضائیه گفت: هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کند که عدالت مخدوش می‌شود.

جوانانی که ما را به ماه بردندمی‌دانستید متوسط سن کسانی که نخستین انسان را به ماه فرستادند، فقط ۲۷ سال است؟ روایت‌های چند نفر از آنها را بشنوید.

یک اپلیکشن مذهبی ساخت قم با نام انگلیسی

اردوغان: حمله به کنسولگری ما در اربیل را به شدت محکوم می کنیمرجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه: حمله بی‌شرمانه به کارکنان سرکنسولگری ما در اربیل را محکوم می‌کنیم.

هشدار کرزی به کشورهای منطقه و جهان: افغانستان را به میدان تنش تبدیل نکنید