آیا می‌توان به اپلیکیشن فیس‌اَپ اعتماد کرد؟

18/07/2019 03:09:00 ب.ظ

آیا می‌توان به اپلیکیشن فیس‌اَپ اعتماد کرد؟

آیا می‌توان به اپلیکیشن فیس‌اَپ اعتماد کرد؟

به تازگی یک اپلیکیشن موبایل که تصویر چهره اشخاص را تغییر داده و آنها را در پیری، جوانی و تغییرات دیگر نشان می‌دهد، با استقبال گسترده رو به رو شده است. همزمان نگرانی‌هایی درباره امنیت حریم خصوصی افرادی که این نرم افزار را روی گوشی خود نصب می‌کنند، مطرح شده است.

Image captionهزاران نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌های چهره خود را در حالیکه پیر شده یا جوان شده است، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.این شرکت همچنین می‌گوید که فقط عکس‌هایی آپلود می‌شود که بوسیله کاربر برای تغییر و ادیت انتخاب شده است و عکس دیگری آپلود نمی‌شود.

اما این ابزار که چهره نژادهای مختلف را به نژادهای دیگر تبدیل می‌کرد به شدت با انتقاد رو به رو شد، به طوری که طراحان آن مجبور شدند، فعالیت آن را متوقف کنند.Image captionاین نرم افزار این امکان را ایجاد می‌کند که طوری چهره افراد را خندان کند که دندانهایشان مشخص شود و در عین حال خطوط اطراف لب، چانه و گونه‎های هم کاملا طبیعی باشد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

من اعتماد دارم چون عکس من به درد اینا نمیخوره منتقدان این اپلیکیشن می‌گویند که شرکت تولید کننده این اپلیکیشن که یک شرکت روسی است، با اطلاعات کاربران 'برخوردی بی‌ملاحظه' دارد اما فیس‌اَپ در یک بیانیه اعلام کرد که اغلب عکس‌ها از سرور این شرکت تا حداکثر ۴۸ ساعت پس از آپلود، حذف می‌شود.

هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کندرئیس قوه قضائیه گفت: هیچ کس در جامعه نباید به خودش اجازه بدهد که قانون را تعطیل یا مخدوش کند که عدالت مخدوش می‌شود.

جوانانی که ما را به ماه بردندمی‌دانستید متوسط سن کسانی که نخستین انسان را به ماه فرستادند، فقط ۲۷ سال است؟ روایت‌های چند نفر از آنها را بشنوید.

یک اپلیکشن مذهبی ساخت قم با نام انگلیسی

اردوغان: حمله به کنسولگری ما در اربیل را به شدت محکوم می کنیمرجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه: حمله بی‌شرمانه به کارکنان سرکنسولگری ما در اربیل را محکوم می‌کنیم.

هشدار کرزی به کشورهای منطقه و جهان: افغانستان را به میدان تنش تبدیل نکنید

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید FaceApp Image caption این اپلیکیشن به طور گسترده با استقبال رو به رو شده است.رئیس قوه قضائیه گفت: که عدالت مخدوش می‌شود.موضوعات مرتبط..

اما به راستی چه تعداد از افراد مقررات استفاده از آن را خوانده‌اند؟ به تازگی یک اپلیکیشن یا برنامه موبایل به نام فیس‌اَپ، که با ایجاد تغییرات در عکس چهره اشخاص، عکس آنها را پیر یا جوان می‌کند، با استقبال گسترده رو به رو شده است. هزاران نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی عکس‌های چهره خود را در حالیکه پیر شده یا جوان شده است، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. وی ادامه داد: فکر می‌کنم موضوعی که در این جمع مطرح شود و به موضوع این اجلاس هم ارتباط داشته باشد، همان بیانیه گام دوم مقام رهبری است. اما از چند روز پیش که موضوع استفاده از این ابزار ادیت چهره مطرح شده است، نگرانیهایی هم درباره مقررات و شرایط استفاده از آن هم بالا گرفته است. منتقدان این اپلیکیشن می‌گویند که شرکت تولید کننده این اپلیکیشن که یک شرکت روسی است، با اطلاعات کاربران"برخوردی بی‌ملاحظه" دارد اما فیس‌اَپ در یک بیانیه اعلام کرد که اغلب عکس‌ها از سرور این شرکت تا حداکثر ۴۸ ساعت پس از آپلود، حذف می‌شود. رئیسی افزود: در مفاهیم دینی ما بعد از توحید هیچ مفهومی فراگیرتر از عدالت نیست. این شرکت همچنین می‌گوید که فقط عکس‌هایی آپلود می‌شود که بوسیله کاربر برای تغییر و ادیت انتخاب شده است و عکس دیگری آپلود نمی‌شود.

فیس‌اَپ چیست؟ فیس‌اَپ اپلیکیشن جدیدی است. رئیس قوه قضائیه گفت: بسیار می‌توان در این باب سخن گفت و شما هم در نمازهای جمعه درخصوص ابعاد مختلف عدالت سخن گفته‌اید اما سخن اصلی ما اجرای عدالت است. دو سال پیش یک نسخه از آن که"فیلترهای اقوام و نژادهای مختلف" را به عکس‌ها می‌داد به بازار آمده بود. اما این ابزار که چهره نژادهای مختلف را به نژادهای دیگر تبدیل می‌کرد به شدت با انتقاد رو به رو شد، به طوری که طراحان آن مجبور شدند، فعالیت آن را متوقف کنند. وی ادامه داد: در راس نظام اسلامی امام عادل است اما اگر کل جامعه بخواهد طعم عدالت را حس کند، اقتضائاتی دارد و باید در حوزه قانونگذاری قانون عادل، در حوزه اجرایی مجری عادل و همه باید از ملکه عدالت تبعیت کنند. اپلیکیشن تازه، نه فقط سن افراد را تغییر می‌دهد و آنها را جوان یا پیر می‌کند، بلکه می‌تواند روی چهره عبوس افراد لبخند و خنده بنشاند و یا اینکه صورتها را آرایش کند. حق نشر عکس Image caption این اپلیکیشن روی پرتره‌های نقاشی شده هم کار می‌کند و آنها را تغییر می‌دهد این تغییرات به کمک هوش مصنوعی (artificial intelligence) انجام می‌شود. وی ادامه داد: که عدالت مخدوش می‌شود.

این اپلیکیشن یک الگوریتم از تصویر چهره شما گرفته و با انطباق آن بر اساس سایر عکس‌ها عکس جدید را تولید می‌کند. این نرم افزار این امکان را ایجاد می‌کند که طوری چهره افراد را خندان کند که دندانهایشان مشخص شود و در عین حال خطوط اطراف لب، چانه و گونه‎های هم کاملا طبیعی باشد. وضع مطلوب با وضع حاضر متفاوت است. اما مشکل چیست؟ نگرانی‌ها وقتی بالاگرفت که یوشوآ نوزی (Joshua Nozzi) یک طراح اپلیکیشن، در توییتی نوشت که اپلیکیشن فیس‌اپ بدون اجازه کاربران همه عکس‌های آنها را از روی گوشی‌های هوشمند جمع‌آوری می‌کند." البته او روز بعد توییت خود را حذف کرد و ادعای خود را رد کرد اما همین اشاره کافی بود که نگرانیها افزایش پیدا کند. آرمان‌های مهمی که باید پیش روی ما باشد در این بیانیه گام دوم تبیین شده است. به هر حال، یک کارشناس امنیت سایبری فرانسوی که از نام مستعار الیوت اندرسون استفاده می‌کند، درباره ادعای آقای نوزی تحقیق کرد و دریافت که چنین آپلود فله‌ای عکس‌ها انجام نمی‌شود و فقط عکس‌های خاصی که خود کاربران تصمیم می‌گیرند و بوسیله فیس‌اَپ آپلود می‌شود.

مدیر اجرایی فیس‌اَپ هم به بی‌بی‌سی گفت:"فقط عکس‌هایی که خود کاربران آپلود کنند وارد سرور می‌شود. ادامه دارد." درخواست از اف‌بی‌آی برای تحقیق چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات مجلس سنا آمریکا، در توییتی نسبت به استفاده گسترده از فیس‌اَپ واکنش نشان داده است و از پلیس فدرال آمریکا خواسته که درباره این اپلیکیشن تحقیق کند. او در نامه‌ای که در توییتر خود منتشر کرده است این مساله را که به این شکل اطلاعات شخصی شهروندان آمریکا به دست"قدرت خارجی متخاصم" می‌افتد، عمیقا ابراز نگرانی کرده است.. فیس‌اَپ در بیانیه خود این اتهامات را رد کرده است. استفاده برای تکنولوژی تشخیص چهره اما نگرانی‌هایی هم درباره استفاده این اپلیکیشن از کاربرد تشخیص چهره که در گوشی‌های هوشمند جدید به کار می‌رود و نوعی پسورد استفاده از گوشی و اپلیکیشن مختلف است مطرح شده است.

منتقدان گفتند که در این صورت حتی اگر عکس اشخاص از سرور حذف شود ممکن است الگوریتم چهره آنها باقی بماند و برای چنین مقاصدی استفاده شود. رئیس اجرایی فیس‌اَپ این مساله را رد کرد و گفت که از الگوریتم عکس‌ها"فقط برای ادیت و ایجاد تغییرات در آن استفاده می‌شود." حق نشر عکس FaceApp Image caption فیس‌اَپ به جز تغییر سن عکس کاربران، تغییرات دیگری هم روی چهره افراد ایجاد می‌کند؛ مثلا لبخند به چهره افراد می‌اورد سرور فیس‌اَپ در آمریکاست نه روسیه فیس‌اَپ یک شرکت روسی است که مرکز آن در شهر سن پترزبورگ است اما در جاهای مختلف دنیا دفتر دارد. اما سرورهای فیس‌اَپ در آمریکا قرار دارد. سوال‌هایی مطرح شده است که درباره اینکه چرا فیس‌اَپ که تغییرات عکس‌ها را روی گوشی کاربران انجام می‌دهد لازم است که عکس‌ها را اصولا روی سرور خود آپلود کند.

یک محقق امنیت اینترنت معتقد است که این مساله برای فیس‌اَپ، فقط مزیت تجاری و رقابتی دارد. این کارشناس هم می‌گوید که علائمی از فیشینگ در این اپلیکیشن ندیده است اما تاکید کرده که کاش گزینه‌ای بود که کاربران می‌توانستند خودشان عکس‌ها را بعد از تغییر از سرور پاک کنند. نگرانی‌هایی هم درباره استفاده تجاری فیس‌اَپ از عکس‌های کاربران و قید شدن این مساله در مقرارت و شرایط استفاده از اپلیکشن مطرح شده است. مقرراتی که اغلب کاربران بدون خواندن با آن موافقت می‌کنند. اما لانسی اولانوف، سردبیر سایت تکنولوژی"لایف‌وایر"، در واکنش به این نگرانی برای مثال به مقررات توییتر اشاره کرده که دقیقا مشابه چنین بندی را دارد.

موضوعات مرتبط .