آیا پس از عقد زوجه می‌تواند محل زندگی را تعیین کند؟

01/05/1399 11:00 ق.ظ

⚖️سوال: آیا پس از عقد زوجه می‌تواند محل زندگی را تعیین کند؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی

من چند وقت قبل با یک دختری از آشنایان عقد کردم. به دلیل گران بودن خانه در تهران، تصمیم گرفتم در یکی از شهرستان‌های کرج خانه کرایه کنم اما پدر همسرم می‌گوید امکان ندارد و خانه دخترمان باید نزدیک به ما باشد.

واقعیتش ما قبلا با هم در این مورد صحبت کرده بودیم و من هم به نامزدم گفته بودم سعی می‌کنم در نزدیکی پدرت خانه کرایه کنم اما در ماه‌های اخیر کرایه خانه‌ها خیلی افزایش پیدا کرده است. خلاصه پدرش مانع می‌شود. می‌خواستم ببینم آیا او یا نامزدم این حق را دارند که محل سکونت را تعیین کنند؟

با سلام؛ خدمت‌تان عرض شود مطابق ماده ۱۱۱۴ «قانون مدنی»، زن باید در منزلی سکونت کند که شوهر تعیین می‌کند؛ مگر خلاف آن توافق شده باشد. اما در مقابل، مسکن یکی از موارد نفقه است که باید متناسب با وضعیت اجتماعی زن باشد. از طرف دیگر، پدر خانم حق دخالت در این قضیه را ندارد؛ یعنی اگر خود خانم راضی باشد که در منزل تعیین شده از طرف شما سکونت کند، پدرش نمی‌تواند مانع بشود. به هر حال، این موضوعی است که بهتر است با توافق حل کنید. اگر به هر طریقی خانم راضی به سکونت در منزل شما نشد، می‌توانید دادخواست الزام به تمکین بدهید و اگر خانم مدعی شد که خانه شما متناسب با وضعیت اجتماعی او نیست، دادگاه این امر را بررسی خواهد کرد. اگر ادعای خانم قبول شود، الزام به تمکین رد می‌شود و شما باید خانه متناسب تهیه کنید.

ادامه مطلب:
iranwire »

تصاویر هوایی از کلیسای نانت پس از آتش‌سوزیکلیسا بیش از دو ساعت در آتش سوخت و از دو مناره آن که بدل به دودکش شده بود، دود غلیظی به آسمان رفت.

پارک «یونیورسال استودیوز» در ژاپن پس از محدودیت‌های قرنطینه بازگشایی شداین پارک که در شهر اوساکا واقع شده پیش‌تر در ماه ژوئن فعالیت خود را آغاز کرده بود اما تنها ساکنان محلی اجازه استفاده از آن را داشتند.

آیا دادگاه‌های ایران می‌توانند خبرنگاران خارج از کشور را محاکمه کنند؟

اولین ملاقات حضوری رهبر انقلاب پس از ۵ ماه/الکاظمی به دیدار آیت‌الله خامنه‌ای می‌روداولین ملاقات حضوری رهبر معظم انقلاب پس از ۵ ماه الکاظمی به دیدار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌رود مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق امروز در اولین سفر خارجی خود به ایران سفر خواهد کرد.

پس از توافق ۲۵ ساله با چین همکاری ۲۰ ساله با روسیه هم تمدید می‌شود؟توافقنامه جامع همکاری بیست ساله ایران و روسیه مارس سال ۲۰۰۱ در جریان سفر محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران به مسکو با امضا رسید.

آیا دلار گره از مشکلات اقتصادی کوبا باز می‌کند؟ - BBC News فارسیکوبا با بحران کمبود ارز روبروست. این کشور، برای واردارت محصولات و مواد غذایی با مشکل روبرو شده، و دولت کمونیست کوبا برای جبران این کمبود 'فروشگاه‌های دلاری' راه‌اندازی کرده‌است.