آیا قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین تحقق خواهد یافت؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 47 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 22%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

یش‌نویس سند همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین در داخل و خارج ایران بحث‌های گسترده‌ای را در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی دامن زده است. این در حالی است که چین در این باره تقریبا سکوت کامل اختیار کرده است. اینکه در پشت پرده دارد چه می‌گذرد اطلاعی در دست نیست اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز اول مرداد ماه گفت: 'ما بسیار به توافق نزدیک هستیم'.

Getty Images

به طور مختصر به نظر می‌رسد که موضع ایران روشن است. ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا با مشکلات جدی روبرو شده و در عین حال حکومت ایران برای مقابله با آمریکا و مطرح شدن به عنوان یک قدرت منطقه‌ای، به دنبال یک شریک قدرتمند می‌گردد. چین آن شریک قدرتمند و ثروتمندی است که هم نیاز به وارد کردن انرژی دارد، هم سرمایه عظیمی دارد و هم در زمینه فن‌آوری و تاسیسات زیر بنائی از امکانات بالائی برخوردار است. مهمتر از همه اینکه، شاید از دید حکومت ایران، چین قدرتی است که می‌تواند در برابر فشارهای آمریکا ایستادگی کند.

با انقلاب کمونیستی در سال ۱۹۴۹ فصل تازه‌ای در تاریخ چین گشوده شد. روابط چین با آمریکا در دوران حکومت مائو تسه‌تونگ، رهبر انقلاب چین، پرتنش و خصم آلود، توام با لفاظی هر روزه از سوی دو طرف بود. تا آنکه در سال ۱۹۷۲ با دیدار ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا از پکن، دوران عادی سازی روابط بین دو کشور کلید خورد. با مرگ مائو، دنگ شیائوپینگ معمار ریز اندام چین نوین، رهبری کشور یک میلیارد نفری را در سال ۱۹۷۷ بر عهده گرفت.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونا دوباره در ایران؛ وخامت وضع در همه استان‌ها، تهران در وضعیت هشدار - BBC News فارسیمعاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید تهران منبع پخش ویروس کرونا به بقیه کشور است و تقریباً کل کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ شمار جان باختگان و مبتلایان همچنان درحال افزایش استبنا به اعلام وزارت بهداشت ایران در شبانه‌روز گذشته 216 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته و شمار قربانیان به 15 هزار و 700 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تخلیه کنسولگری آمریکا در چنگدو در چینبا نزدیک شدن مهلت چین به آمریکا برای تعطیل کردن کنسولگری خود در شهر چنگدو، دیپلمات های آمریکایی در حال تخلیه اسناد و وسایل این ساختمان دیده شده اند. مهلت ۷۲ ساعته چین برای تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در چنگدو دوشنبه صبح به پایان می رسد و رسانه های محلی از خروج چندین کامیون از محل این ساختمان خبر داده اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

پرزیدنت ترامپ: آمریکا در حال ثبت یک رکورد در تولید واکسن است🔺پرزیدنت ترامپ: آمریکا در حال ثبت یک رکورد در تولید واکسن است ⚡️رئیس جمهوری آمریکا پس از بازدید از تاسیسات بایوتکنولوژی در کارولینا شمالی با اشاره به ورود موسسه مدرنا به فاز سوم تولید واکسن کرونا گفت که این فاز، مرحله آخر قبل از تایید نهایی است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ کیانوش جهانپور: وضعیت قرمز در ۲۵ استان کشور
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

شواهد جدید در نقض ادعای چین مبنی بر قرنطینه فوری ووهان
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »