آیا عراق ظرفیت قانونی برگزاری انتخابات زودرس را دارد؟

13/05/1399 04:07 ب.ظ

🔻اعتمادآنلاین بررسی می‌کند: آیا عراق ظرفیت قانونی برگزاری انتخابات زودرس را دارد؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

گرچه نخست‌وزیر عراق از انتخابات پیش از موعد سخن گفت، اما این سخن به همان چند خط محدود نمی‌شود و انتخابات از روز اعلام تا برگزاری راه دشواری در پیش خواهد داشت، حتی در این میان برخی از کارشناسان احتمال می‌دهند برگزاری انتخابات در پروسه زمانی اعلام‌شده ناممکن باشد.

سیدعماد حسینی-

نخست‌وزیر عراق هفته گذشته از برگزاری انتخابات پیش از موعد در عراق سخن گفت تا کمی از بار فشاری که اخیراً از سوی معترضان و برخی از جریان‌ها متحمل شده است کاسته شود.بیان چنین سخنی از جانب نخست‌وزیر در جایگاه حقوقی خود، گرچه تبعات مثبت رسانه‌ای و تبلیغاتی برای او دارد، اما از لحاظ حقوقی در کشور عراق غیرقانونی یا حداقل شبه غیرقانونی محسوب می‌شود.به گفته کارشناسان، در ساختار سیاسی فعلی عراق و طبق قانون اساسی این کشور، نخست‌وزیر قادر نیست به تنهایی دست به چنین کاری بزند.طبق قانون اساسی عراق، برگزاری انتخابات پیش از موعد مستلزم انحلال پارلمان است که بنا بر ماده 64 قانون اساسی، پارلمان تنها در 2 صورت منحل می‌شود: یکی از طریق تصمیم پارلمان که رأی به انحلال خود می‌دهد و دیگری از طریق دستورالعمل مشترک رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و توافق هر 2 برای انحلال.حال با وجود استقبال قابل توجه شماری از گروه‌ها و جریان‌های عراقی از برگزاری زودهنگام انتخابات، مصطفی الکاظمی از لحاظ قانونی با مشکل مواجه است زیرا حتی در صورتی که این انحلال به آسان‌ترین شکل ممکن- یعنی در صورتی که مجلس خود را منحل اعلام کند- انجام شود (که بسیار بعید به نظر می‌رسد) عراق مجبور خواهد شد با همان قانون انتخابات قدیم که به شدت هم مورد نقد تظاهرات‌کنندگان و بسیاری از جریان‌هاست وارد انتخابات جدید شود.به بیانی دیگر، در صورتی که طبق خواسته مصطفی الکاظمی امروز پارلمان عراق منحل شود، انتخابات پیش رو با قانون انتخابات فعلی برگزار و به طور حتم همین خروجی از آن حاصل خواهد شد.با نگاهی به صحبت‌های رهبران احزاب و شخصیت‌های مختلف صحنه سیاسی عراق، می‌توان به این نتیجه رسید که اظهارنظر اخیر مصطفی الکاظمی گرچه مورد استقبال قرار گرفته، اما با فرو نشستن گردوغبار هیاهوی رسانه‌ای، نخست‌وزیر عراق با موقعیتی به مراتب پیچیده‌تر از گذشته مواجه خواهد شد.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

غیبت بیش از ۲۰۰۰ داوطلب در دومین روز برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشتغیبت بیش از ۲۰۰۰ داوطلب در دومین روز برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت در دومین روز برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجموع ۸۸۳۲ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۲۰۸۴ در جلسه آزمون غایب بودند

درآمد ایران از صادرات غیرنفتی در چهار ماه نخست سال‌جاری بیش از ۴۰ درصد کاهش یافتسخنگوی گمرک ایران از کاهش بیش از ۴۰ درصدی ارزش دلاری صادرات غیرنفتی ایران در چهار ماه نخست سال‌جاری خبر داد و اعلام کرد که در این مدت ارزش دلاری صادرات غیرنفتی ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که نسیبت به مدت مشابه سال۹۸ بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است.

اسناد جدید از احتمال پنهان‌کاری نیروهای ویژه بریتانیا در کشتار غیرنظامیان در افغانستان - BBC News فارسیاسناد طبقه‌بندی شده ارتش بریتانیا سوال‌های تازه‌ای را در مورد احتمال تلاش نیروهای ویژه این کشور برای پنهان کاری درباره کشتن غیرنظامیان در افغانستان مطرح می‌کند. این مدارک که پیشتر محرمانه بود بخشی از پرونده‌ای است که سال گذشته در پی تحقیقات برنامه پانورامای بی‌بی‌سی و هفته نامه ساندی تایمزدر دادگاه مطرح شد؛ پرونده ای که در آن ادعا شده بود نیروهای ارتش بریتانیا 'سیاست کشتن عمدی' مردان جنگجوی سالخورده را دنبال می‌کردند حتی وقتی که آنها مسلح نبودند و تهدیدی به حساب نمی‌آمدند.

سیل ناگهانی در روستایی در افغانستان؛ مردی ۵ فرزندش را از دست دادسیل ناگهانی در روستایی در افغانستان؛ میا جان، مردی که در این سیل پنج فرزند خود را از دست داده می‌گوید: «ما یک خانواده ۹ نفره بودیم. هفت فرزند داشتم. ۵ فرزندم را در این سیل از دست دادم. ۴ نفرمان هم مجروج شدیم. ۲ نفر در بیمارستان هستند.» جزئیات بیشتر🔽

برای برگزاری کنکور از استادیوم‌ها و فضاهای باز استفاده شودبرای برگزاری کنکور از استادیوم‌ها و فضاهای باز استفاده شود مینو محرز با اشاره به افزایش قدرت سرایت کرونا ویروس، گفت: پیشنهاد ما در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در جلسات آتی برگزاری کنکور در استادیوم‌ها از جمله استادیوم آزادی و فضای باز آن است.

روایت رییس کمیسیون‌ آموزش از دلایل نمایندگان موافق و مخالف برگزاری کنکورتهران- ایرنا- رییس کمیسیون آموزش مجلس با تشریح جلسه امروز کمیسیون درباره تصمیم‌گیری درباره کنکور سراسری گفت: برخی از نمایندگان معتقد بودند که کنکور فعلا برگزار نشود. موافقان برگزاری کنکور هم می‌گفتند پیک بیماری در پاییز با آنفلوانزا همزمان خواهد شد و باید هر چه زودتر آزمون را برگزار کرد.