آیا نوکیشان مسیحی به جرم ارتداد محاکمه می‌شوند؟

24/12/2019 01:25:00 ب.ظ

سوال_جواب_حقوقی, اقلیتهای_مذهبی

⚖️سوال: آیا نوکیشان مسیحی به جرم ارتداد محاکمه می‌شوند؟ پاسخ را در بلاگ حقوقی ایران وایر بخوانید👇 سوال_جواب_حقوقی اقلیتهای_مذهبی

من دانشجوی ایرانی در خارج از کشور هستم. سوالی در مورد نوکیشان مسیحی دارم. دیروز در خبرها خواندم که عده‌ای از آن‌ها را به پنج سال مجازات حبس محکوم کرده‌اند. سوال من این است که آیا این افراد را به جرم «ارتداد» محاکمه می‌کنند؟ اگر این چنین است، آیا مجازات ارتداد زندان است؟ به طور کلی می‌خواهم بدانم گرویدن یک مسلمان به دین دیگر در ایران چه مجازاتی دارد؟

با سلام؛در قوانین ایران مبحث ارتداد وجود ندارد و مجازاتی برای آن در نظر گرفته نشده است. اما در «قانون اساسی» و «قانون مجازات اسلامی» ذکر شده است که قاضی در موارد سکوت قانون باید از منابع و فتواهای معتبر فقهی استفاده کند. بر این اساس، بعضا مشاهده شده است قضات با استناد به منابع فقهی هم‌چون «تحریرالوسیله» «روح‌الله خمینی» اقدام به صدور حکم در مورد ارتداد کرده‌اند. مجازات ارتداد در منابع فقهی متفاوت است اما در اغلب موارد، مجازات مرگ در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

آیا می‌توان خرج تهران را بدون قانون‌شکنی درآورد؟تهران- ایرناپلاس- کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها در حالی ضامن اجرایی طرح جامع شهری است که سالهاست از ریل اصلی خود خارج و به محل پولسازی شهرداری‌ها تبدیل شده است. کارشناسان می‌گویند شهرداری‌ باید این روند و مسیر تأمین مالی خود را تغییر دهد؛ موضوعی که حتی صدای قوه قضائیه را هم درآورده است.

آیا می‌شود خانه‌ پدری‌مان تا وقتی مادر سالمندم در قید حیات است غیرقابل فروش شود؟

پیام رئیس‌جمهور ترکیه به‌مناسبت عید کریسمسرئیس‌جمهور ترکیه فراررسیدن عید کریسمس را به شهروندان مسیحی کشور تبریک گفت. - خبرگزاری آناتولی

ژروم بواتنگ، فوتبالیست آلمانی به اتهام کتک‌زدن همسر سابقش محاکمه می‌شود | DW | 23.12.2019دادگاه مونیخ شکایت همسر پیشین ژروم بواتنگ را پذیرفت و قرار است که این بازیکن سرشناس تیم‌ملی آلمان را محاکمه کند. او با شاکی دو فرزند مشترک دارد. وکلای بواتنگ این اتهام را به دلیل 'نبودن شواهدی دال بر خشونت' رد می‌کنند.

همان اندازه که عده‌ای فقیرتر می‌شوند، یک عده هم پولدارتر می‌شوند/ سلبریتی‌ها نباید نظر تخصصی بدهندکامبیز دیرباز گفت: طوری شده که وقتی می‌خواهند یک نسبت منفی بدهند، از واژه سلبریتی استفاده می‌کنند. این استفاده هم به خاطر عملکرد خود سلبریتی‌هاست. درواقع از ماست که بر ماست.

رسانه‌های هندی: تهران و دهلی برای تسریع در ساخت پروژه چابهار به توافق رسیدندرسانه‌های هندی به نقل از وزیر امورخارجه این کشور گزارش دادند که تهران و دهلی در جریان سفر جایشانکار به ایران برای تسریع پروژه بندر چابهار با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. اگر واقعیت داشته باشد تحت اجازه ایالات متحده انجام شده. وقتی نفت میفروشند پول بی‌حساب و کتاب به تروریستهای منطقه‌ای میرسد. لیکن درآمدی اگر از محل این پروژه نصیب رژیم مافیائی سدعلی شود، بطور کنترل شده و شاید هم کلا نقدینگی در بین نباشد و بایستی برنج آلوده به آرسنیک هندی وارد شود. میدونستین ترامپ ۵۳ شرکت در هند داره سلام، بهتره سکوی نفتی در اقیانوس هند بابت این جمعیت پروژه سازی شود نه لنج یا ماهی تن وهوور، هاها 🤐

سلام؛ من دانشجوی ایرانی در خارج از کشور هستم.نخستین طرح جامع کشور در سال ۱۳۴۵ مربوط به اصفهان بود و بعد از آن در سال ۱۳۴۷ طرح جامع تهران تدوین و تصویب شد.سلام  و خسته نباشید؛ مادر پیری دارم که پس از مرگ پدرم در همان خانه پدری زندگی می‌کند و هر کدام از ما نوبتی می‌رویم و کارهایش را انجام می‌دهیم.رئیس‌جمهور ترکیه فراررسیدن عید کریسمس را به شهروندان مسیحی کشور تبریک گفت.

سوالی در مورد نوکیشان مسیحی دارم. دیروز در خبرها خواندم که عده‌ای از آن‌ها را به پنج سال مجازات حبس محکوم کرده‌اند. البته نماینده‌ای هم از قوه قضائیه در این کمیسیون حضور داشت. سوال من این است که آیا این افراد را به جرم «ارتداد» محاکمه می‌کنند؟ اگر این چنین است، آیا مجازات ارتداد زندان است؟ به طور کلی می‌خواهم بدانم گرویدن یک مسلمان به دین دیگر در ایران چه مجازاتی دارد؟ با سلام؛ در قوانین ایران مبحث ارتداد وجود ندارد و مجازاتی برای آن در نظر گرفته نشده است. اما الان یکی از برادرهایم که در تهران زندگی می‌کند، می‌گوید خانه را بفروشیم و هر شخص سهم خود را بردارد. اما در «قانون اساسی» و «قانون مجازات اسلامی» ذکر شده است که قاضی در موارد سکوت قانون باید از منابع و فتواهای معتبر فقهی استفاده کند. این در حالی‌ است که حالا کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها به ابزاری برای درآمدزایی شهرداری‌ها به ویژه شهرداری تهران تبدیل شده و تعداد بالای پرونده‌های مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ حتی صدای قوه قضائیه را هم درآورده است. بر این اساس، بعضا مشاهده شده است قضات با استناد به منابع فقهی هم‌چون «تحریرالوسیله» «روح‌الله خمینی» اقدام به صدور حکم در مورد ارتداد کرده‌اند. تفاوت‌ها را غنیمت می‌شماریم.

مجازات ارتداد در منابع فقهی متفاوت است اما در اغلب موارد، مجازات مرگ در نظر گرفته شده است. وی بازنگری در ماده ۱۰۰ را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانسته و گفته است: شرایط کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ باید به‌گونه‌ای باشد که اگر کسی تخلف کرد، امکان پرداخت جریمه در قبال ادامه تخلف برای او میسر نباشد و اگر اینگونه بود، یک تابلوی تخلف‌پروری است. خلاصه در این وضعیت امکان این که ما خانه را بفروشیم، وجود ندارد چون آن وقت باید برای مادرم یک خانه کرایه کنیم و این اصلا برای او که ۶۰ ساله است و در آن خانه زندگی می‌کند، خوب نیست. ولی در مورد نوکیشانی که به حبس محکوم شده‌اند، عرض شود که این افراد نه در قالب ارتداد بلکه به اتهام جرایم امنیتی هم‌چون «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی» در دادگاه انقلاب محاکمه شده‌اند و به همین دلیل مجازات حبس برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. موفق باشید. نزدیک دو هفته پیش هم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری گفته سالانه حدود ۱۳ هزار پرونده به علت شکایت از تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری به دیوان وارد می‌شود که هیچ راهی جز اصلاح تبصره‌های این ماده نیست. . اما وراث دیگر می‌توانند سهم او را بدهند.