آیا «توافق ابراهیم»، ضمانتی برای صلح در خاورمیانه است؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 51 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 24%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«توافق نامه صلح ابراهیم» می‌تواند به حضور پررنگ اسرائیل در خلیج فارس کمک کند و این به معنای آن است که شکاف‌های سیاسی و نظامی موجود در خلیج فارس عمیق‌تر خواهد شد. حال ایران به عنوان کشوری که دارای طولانی‌ترین مرز آبی در خلیج فارس است، پای تل آویو را در کنار مرزهای خود می‌بیند.

«توافق ابراهیم» که روز سه شنبه در کاخ سفید و با هدف عادی شدن روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و دو کشور امارات عربی متحده و بحرین امضا شد، اولین توافق میان اسرائیل و یک کشور عربی و مسلمان پس از ۲۶ سال است.

رهبران آمریکا و کشورهای عربی از اهمیت مسئله‌ای به نام فلسطین در روابط بین الملل و همچنین میان مسلمانان آگاه هستند. از همین رو با وجود تلاش‌های کشورهای غربی، کشورهای عربی برای ورود به مسیر عادی سازی رابطه با اسرائیل محتاطانه برخورد کرده‌اند. رهبران کشورهای عربی عواقب توافق مصر با اسرائیل در سال ۱۹۷۷ که به ترور رئیس جمهوری این کشور منجر شد را به یاد دارند.

تحلیل‌گران سیاسی معتقدند که رهبران دو کشور عربی به تبعات دیپلماتیک منفی با کشورهای حاشیه خلیج فارس آگاه هستند، چرا که این حضور پیام خاصی را منتقل می‌کرد. شیخ دوبی با گسل‌های سیاسی و امنیتی که در منطقه خلیج فارس وجود دارد، به دنبال ثبات سیاسی و دیپلماتیک و در ادامه ثبات اقتصادی و تجاری است اما شیخ ابوظبی با این اقدام، از سیاست‌های واشنگتن پیروی کرد که می‌تواند ثبات منطقه را برهم زند.

اما از دیدگاه آمریکا، توافق اسرائیل و فلسطین زمانی محقق خواهد شد که تنش‌های منطقه‌ای کم‌رنگ شود. آنان برای رسیدن به این خواسته، انزوای ایران را خواستار شدند، به گونه‌ای که وزیر خارجه آمریکا از ایران به عنوان عامل بی‌ثبات کننده منطقه نام برد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اعتراض رسمی ایران به تغییر نام 'خلیج فارس' توسط AFCاعتراض رسمی ایران به تغییر نام 'خلیج فارس' توسط AFC در پی تغییر نام 'خلیج فارس' در اظهارات حمید مطهری در توییتر AFC، فدراسیون فوتبال با ارسال نامه‌ای به دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار اصلاح این موضوع شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ترس تاریخی از ایران و ترکیه علت نزدیکی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به اسرائیلمهرداد اینانلو، تحلیلگر مسائل سیاسی و سردبیر سابق خبرگزاری خانه ملت طی یادداشتی برای خبرگزاری آناتولی نوشت بسیاری از تحلیلگران ترس تاریخی از ایران و ترکیه را از علل و دلایل نزدیکی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به اسرائیل می دانند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 872 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان با شناسایی 17 مورد جدید طی شبانه‌روز گذشته به 38 هزار و 872 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 9259 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار روزانه موارد ابتلا به کرونا در بلژیک به 1000 نفر نزدیک شدشمار مبتلایان روزانه به ویروس کرونا در بلژیک به 978 مورد افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مقتدی صدر خطاب به نتانیاهو: به افتتاح سفارت در بغداد فکر هم نکنرهبر جریان صدر عراق به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هشدار داد که به افتتاح سفارت در بغداد فکر نکند، چراکه این اقدام پایان کار رژیم اشغالگر را رقم خواهد زد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »