آیا کارگران حتما باید برای تجمعات صنفی مجوز بگیرند؟

05/05/1398 10:52 ق.ظ

تا حالا خیلی دیدهایم که کارگران تجمع کننده به اتهام «شرکت در تجمعات غیرقانونی» دستگیر میشوند. میخواستم بدانم برای تجمع حتما باید مجوز گرفت؟ سوال_جواب_حقوقی

آیا اگر کسی در تجمعات صنفی شرکت کند، مجرم است؟ یعنی مثلا اگر فردی در تظاهرات‎های کارگران که به وضعیت خود اعتراض دارند شرکت کند، مرتکب جرم شده است؟ تا حالا خیلی دیده‎ایم که کارگران تجمع کننده به اتهام «شرکت در تجمعات غیرقانونی» دستگیر می‏شوند. می‏خواستم بدانم برای تجمع حتما باید مجوز گرفت؟ اگر نگیرند، تکلیف تجمع کنندگان چه می‎شود؟خدمت‌تان عرض شود که شرکت در اجتماعات و راهپیمایی‎ها به شرط آن که بدون حمل سلاح باشد و علیه مبانی اسلام نباشد، آزاد است.

آیا اگر کسی در تجمعات صنفی شرکت کند، مجرم است؟ یعنی مثلا اگر فردی در تظاهرات‎های کارگران که به وضعیت خود اعتراض دارند شرکت کند، مرتکب جرم شده است؟ تا حالا خیلی دیده‎ایم که کارگران تجمع کننده به اتهام «شرکت در تجمعات غیرقانونی» دستگیر می‏شوند. می‏خواستم بدانم برای تجمع حتما باید مجوز گرفت؟ اگر نگیرند، تکلیف تجمع کنندگان چه می‎شود؟خدمت‌تان عرض شود که شرکت در اجتماعات و راهپیمایی‎ها به شرط آن که بدون حمل سلاح باشد و علیه مبانی اسلام نباشد، آزاد است. این حکم در اصل ۲۷ «قانون اساسی جمهوری اسلامی» ذکر شده است. اما در «قانون نحوه فعالیت احزاب»(قبلی و فعلی) آمده است برای برگزاری راهپیمایی‎ها باید از وزارت کشور و استانداری مجوز گرفت. این حکم قانون نحوه فعالیت احزاب در عین حال که با قانون اساسی مغایرت دارد، صرفا در مورد احزاب است و شامل تظاهرات‎هایی که مردم به طور خودجوش برگزار می‎کنند، نمی‎شود؛ یعنی مردم برای تظاهرات کردن احتیاجی به گرفتن مجوز ندارند. ضمن این که حتی شرکت در یک تظاهرات بدون مجوز جرم نیست؛ به عبارتی، شرکت در راهپیمایی‎های اعتراضی، از جمله حقوق شهروندان است. اما با این وجود، حکومت ایران در موارد بسیاری با تظاهر کنندگان برخورد کرده و در قالب جرم‎هایی، از جمله «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم»، آن‏ها را مجازات کرده است. اگر در حین تجمع مثلا تخریب وسایل عمومی رخ دهد، این امر جداگانه ‏ای است و فقط تخریب کننده مجرم است. به طور کلی، شرکت در تجمعات حتی بدون مجوز جرم نیست و مسوولان حق بازداشت ندارند.

ادامه مطلب:
iranwire »

آیا اخراج کارگران بدلیل اعتراض به وضعیت معیشت قانونی است؟

آیا بلاتکلیفی پایان می‌یابد؟تهران-ایرناپلاس-به‌ نتیجه نرسیدن لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادرایرانی و بررسی دوباره آن در شورای نگهبان یعنی این مسئله حل نشده باقی مانده است، اما باید توجه داشت که وضعیت بحرانی امروز، حاصل سال‌ها بی‌توجهی به این امر است، بدون شک راه‌حل مسئله از اعطای تابعیت می‌گذرد، نه رها کردن، محروم کردن یا به حاشیه راندن آنها.

آیا می‌توانم از کسانی که سفارش اینترنتی‌ام را اشتباه ارسال کرده‌اند شکایت کنم؟

امیدوارم اندک عقلی برای اروپا مونده باشه🙏 اینم مثل قبلیا دهنش سر برکزیت صاف میشه و استعفا میده بریتانیا اومد یه غلطی بکنه مثل حمال توش موند جانسون مهارتش در لیس زدن بستنی قیفیه نه متحد کردن

آیا کاهش نرخ دلار 'ارزانی' می‌آورد؟! / سبد معاش هر ماه بیش از ۱۰ درصد جهش قیمتی داشته استگرچه سبد معاش در فروردین ماه بیشترین میزان جهش قیمتی را -۵۷ درصد- داشته است اما پس از آن نیز روند افزایش قیمت‌ها تداوم داشته است؛ در ماه دوم، ۱۵.۴۳ درصد و در ماه سوم، ۱۱.۴۳ درصد. پس در سه ماه نخست ۹۸، هیچ‌گاه، ثبات بازار ارز یا به عبارت دقیق‌تر، ثبات نسبی بازار ارز، منجر به توقف افزایش هزینه‌های خانوار نشده است.

سرنخ‌های جدید از مرگ فرزند حاکم شارجه در لندن؛ آیا او به دستور بن زاید ترور شد؟- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسرنخ‌های جدید از مرگ فرزند حاکم شارجه در لندن؛ آیا او به دستور بن زاید ترور شد؟ براساس اطلاعات روزنامه الاخبار، 'القاسمی به دستور محمد بن زاید هدف یک ترور پیچیده قرار گرفته است'. مقدمات این ترور چندین ماه طول کشیده است.